Jump to content
IGNORED

Apple tv +


mraki

Recommended Posts

Neki likovi koji su u knjigama muskog pola u seriji su zenskog, a nema nekog posebnog razloga za to, osim standardnih PC sranja popularnih u poslednje vreme.

Ume to jezivo da smara ako je na silu, ali ume i da bude sasvim ok ako ne remeti tok radnje i atmosferu.

Link to comment
On 25.9.2021. at 12:17, Arkadija said:

Zadužbina je pokazala zašto niko nije ranije ni pokušao da ekranizuje Asimova. Toliko je sve haotično nabacano od plitkih dijaloga do loše glume. Da ne spominjem pretvaranje muških likova u žene. Jebala ih sve politička korektnost.

 

Jeste malo smešna masovna feminizacija likova, ali realno su u originalu praktično svi likovi papirini i prolazni, priča traje vekovima i nosioci radnje su stalno novi, tako da nema previše veze kog su pola.

 

Gael Dornick je u knjizi bio neki mladić ali nebitno je što ovde tu ulogu ima devojka jer neće potrajati. (Bar ne bi trebalo da potraje, mada ko zna gde su krenuli sa ovim WTF podzapletom na kraju druge epizode.) Onoliko mrsomuđenje o religiji koju je odbacila je očigledno setup za anti-science teokratije koje ulaze u priču par vekova kasnije, s tim što to ne bi trebalo da je recidiv iz carskih vremena nego new development u mračnom dobu koje će uslediti.

 

Salvor Hardin ista priča, to bi trebalo da je protagnoista sledećeg mini-narativa (pedesetak godina kasnije), u originalu muško, ovde žensko, whatever. 

 

Eto Demerzel opet isto, bio muškarac, prepravljen u ženu bez naročite potrebe. Meni je tu veći problem što se onako usputno otkriva da je u pitanju robot, što bi IIRC trebalo da je nekakva neviđena tajna? R. Daneel Olivaw sigurno nije krpio sebi rupe na karoseriji ispred jebenog prestolonaslednika Galaktičkog carstva.

 

U totalu, užasno je težak materijal za adaptaciju tako da su mi očekivanja prilično niska. Za sada ih serija ipak zadovoljava. Videćemo.

Link to comment

Pogledao sam prve tri epizode, cetvrtu necu. Losa, bas losa interpretacija. Bolji bi bio direktan “prepev”, ali problem je sto je tesko napraviti dramu bez glavnog junaka, tj. gde je glavni junak zaduzbina tj. istorija. Bolji bi bio pseudodokumentarni bbc stil sa glasom patrik stjuarta. A najbolje je investirati vreme u ponovno citanje.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Upravo odlgedao "Velvet Undergorund" dokumentarac i svaka preporuka, pogotovo za casual fans (poput mene).

 

A evo i dvije razlicite recenizije:

 

‘The Velvet Underground’ Review: And Me, I’m in a Rock ’n’ Roll Band

Todd Haynes’s documentary paints a jagged, revelatory portrait of the New York avant-garde scene of the 1960s.

https://www.nytimes.com/2021/10/14/movies/the-velvet-underground-review.html?searchResultPosition=2

 

The Velvet Underground on the Wrong Side of History

Movie Review: 'The Velvet Underground' on Wrong Side of History | National Review

 

Link to comment
  • 4 weeks later...

Pisao sam već negde, 2. sezona Jutarnjeg programa mi je dosta tanka.

I dalje ima neku finu atmosferu, ekipa je dobra, ali za razliku od prve sezone, ovo je mnogo loše napisano. Nekog glavnog zapleta gotovo da i nema, prosto ne znaju gde teraju. Dijalozi su loši, a gluma Dženifer Aniston na momente previše teatralna.

Edited by mraki
Link to comment

Dogurao Fondacijutm do kraja, tj. do svega sto je izaslo, u petak je poslednja epizoda. Utisci su mi vrlo podeljeni, neke stvari su mi se dojmile, ali zbog vecine bih psovao.

 

Prva epizoda mi je bila odlicna, maltene je ispricala celu prvu prciu sa pocetka, kupilo me. Vrlo brzo nakon toga skapirah da je ovo vrlo labavatm adaptacija, da uzima neke osnovne koncepte iz knjige, ali da ide svojim tokom. Nemam nikakav problem sa tim i uvek se trudim da imam otklon prema originalu, tesko je adaptirati literarno delo na TV, mnogo sitnica i principa koji rade u knjizi ne rade na ekranu, treba ih preoblikovati, pa neretko labava adaptacija ispadne bolja nego neka koja se cvrsto pridrzava knjige.

 

Problem ovde je sto je sve jebeno presporo i predosadno. Nista se pod milim bogom ne desava, radnja cele sezone je mogla da se skrpi u dve epizode, non stop neka mudrovanja i prazni razgovori. Vrlo brzo se iskristalisu 3 i po pod-price koje paralelno pratimo, nijedna nema neki zar, niti tenzije, a ni puno smisla i u konceptu knjiske Fondacije, ali i u konceptu ove serije. Od Gala Dornika su napravili dosadnog lika, shvatili smo u prvoj epizodi vec da je izgnanik sa svoje planete, apsolutno nije bilo potrebe posvetiti jos epizodu tom dogadjaju. Opsada Terminusa ko opsada Helmovog ponora samo sa celih 20 orkova, traje zauvek, uz jedno sedam iteracija debate i fajta dve glavne.

 

Vizuelno mislim da su dobar posao odradili, Trantor mi se bas svideo, tri cara kao koncept mi je isto bio zanimljiv i njihova dinamika do odredjene mere, otprilike pola vidjenog bi bilo dovoljno. Terminus i ostali svetovi su mi ok zamisljeni, s tim sto tu imam veliki problem (kao i u svakom SW filmu) sto uvek ispada da je cela populacija planete u stvari samo jedan grad i da od tih silnih miliona koji tu zive mi vidjamo uvek istih trideset. Tu slobodno mozemo staviti i Terminus koji nema milion, ali ima bar hiljadu stanovnika. Pozdravio ih "Kraljev turnir" u GoTu.

 

Odgledacu i poslednju epizodu posto sam doterao vec do ovde, ali mnogo sam morao da se silim da gledam, nije me uvuklo, pa bas sumnjam da cu nastavljati sa drugom sezonom.

Link to comment
  • 1 month later...
On 17.11.2021. at 10:55, goofs said:

Dogurao Fondacijutm do kraja, tj. do svega sto je izaslo, u petak je poslednja epizoda. Utisci su mi vrlo podeljeni, neke stvari su mi se dojmile, ali zbog vecine bih psovao.

 

Prva epizoda mi je bila odlicna, maltene je ispricala celu prvu prciu sa pocetka, kupilo me. Vrlo brzo nakon toga skapirah da je ovo vrlo labavatm adaptacija, da uzima neke osnovne koncepte iz knjige, ali da ide svojim tokom. Nemam nikakav problem sa tim i uvek se trudim da imam otklon prema originalu, tesko je adaptirati literarno delo na TV, mnogo sitnica i principa koji rade u knjizi ne rade na ekranu, treba ih preoblikovati, pa neretko labava adaptacija ispadne bolja nego neka koja se cvrsto pridrzava knjige.

 

Problem ovde je sto je sve jebeno presporo i predosadno. Nista se pod milim bogom ne desava, radnja cele sezone je mogla da se skrpi u dve epizode, non stop neka mudrovanja i prazni razgovori. Vrlo brzo se iskristalisu 3 i po pod-price koje paralelno pratimo, nijedna nema neki zar, niti tenzije, a ni puno smisla i u konceptu knjiske Fondacije, ali i u konceptu ove serije. Od Gala Dornika su napravili dosadnog lika, shvatili smo u prvoj epizodi vec da je izgnanik sa svoje planete, apsolutno nije bilo potrebe posvetiti jos epizodu tom dogadjaju. Opsada Terminusa ko opsada Helmovog ponora samo sa celih 20 orkova, traje zauvek, uz jedno sedam iteracija debate i fajta dve glavne.

 

Vizuelno mislim da su dobar posao odradili, Trantor mi se bas svideo, tri cara kao koncept mi je isto bio zanimljiv i njihova dinamika do odredjene mere, otprilike pola vidjenog bi bilo dovoljno. Terminus i ostali svetovi su mi ok zamisljeni, s tim sto tu imam veliki problem (kao i u svakom SW filmu) sto uvek ispada da je cela populacija planete u stvari samo jedan grad i da od tih silnih miliona koji tu zive mi vidjamo uvek istih trideset. Tu slobodno mozemo staviti i Terminus koji nema milion, ali ima bar hiljadu stanovnika. Pozdravio ih "Kraljev turnir" u GoTu.

 

Odgledacu i poslednju epizodu posto sam doterao vec do ovde, ali mnogo sam morao da se silim da gledam, nije me uvuklo, pa bas sumnjam da cu nastavljati sa drugom sezonom.

 

Sve si u pravu, ja evo večeras završio. Užasno je ovo amaterski rađeno, potrudili su se da ubodu svako opšte mesto. Osim prve epizode bukvalno ništa nije verno knjigama, a i to je understatement. Kao da je cilj bio da baš kontriraju Asimovu, da umesto nauke, humanizma, i planova na duge staze u stvari uvale ego trip i "chosen one" budalaštine. (A pritom se obilato iskenjaju po matematici, istoriji, i fizici, naravno.) Kao da prave origin story za nekog superheroja, jebote, pa još revolucionarno nastrojenog protiv mrske Imperije.

 

Karakterizacija je posebno jeziva. Gotovo svi ženski likovi su histerične razmažene princeze koje se deru na kompjuter kad neće da im odobri autorizaciju, odgovaraju "I'm special" na svako pitanje koje im se postavi, i samouvereno pregovaraju iz pozicije potpune nemoći (što im, gle čuda, redovno uspeva). Izuzetak je ona Huntress riba koja radi odličan posao, jedan od retkih neiritantnih likova (identifikovao sam se sa njom zato što smo zajedničkim snagama priželjkivali smrt cele glumačke postave!) Osim nje niko živi nema jasan motiv, sve je neka drž-ne-daj improvizacija od scene do scene.

 

Genetic dynasty koncept jeste fin detalj, interesantan da bude u backgroundu radnje, ali ne - oni ga uvalili posred srede, više gledamo kleonove™ nego zadužbinare. I onda ne znaju šta će sa tim, pa odoše na pitanje "da li klonovi imaju dušu" koje se pravo niotkuda uspostavlja kao centralni motiv serije :isuse: Seldon ne bi više da spasava čovečanstvo i očuvava znanje multimilenijumske civilizacije - ne, on bi sad da ruši Imperiju! A zašto, pa zato što su znate kloniranje vodi stagnaciji :isuse: Meanwhile Oto Demerzel gorke suze roni zbog stanja duše i vizija na hodočašću jbtbg :isuse:

 

Deset debelih sati sam stukao u ovo. Vi nemojte, ako boga znate.

Link to comment
  • 3 weeks later...
On 17.11.2021. at 15:17, dragance said:

Ne propustite Jon Stewarta na Apple TV+
Samo zbog njega sam se i pretplatio, a sada gledam i Invasion.

 

What what what!? Valja li to, desetak godina, ili koliko već, sam pratio njega i Kolbera epizodu za epizodu, nikada mi nije bilo jasno što se povukao, tj. jeste ali pogrešio je, fali je njegov glas. Baš me interesuje.

 

 

Za fondaciju, sve kolege na ovoj strani su u pravu, evo nas, posle mesec dana otezanja, na petoj epizodi. Bože dragi koliko je ovo odvratno sporo i dosadno. Koliko su jadni. A koliko je produkcija ok.... Mrzim ovaj novi svet i sve što on nosi, sve su uništili, i fondaciju, i Dinu, i WoT i sve što su dotaki. To treba izvući za kosu na neku utrinu i kratko presuditi u korist istorije.

  • +1 1
Link to comment
  • 1 year later...

Malo detaljnije o kršini zvanoj Zadužbina, za žrtve ovih propagandista što po drugim topicima besramno lažu da serija valja. Ko ima sat vremena da odvoji na ovaj deep dive, neće zažaliti.

 

 

  • +1 2
Link to comment
  • 2 weeks later...

Odgledao do 8. epizode druge sezone, i mislim da je mnoooogo uznapredovala u odnosu na prvu sezonu. Jes da nema puno slicnosti sa Isakovom Zaduzbinom, ali je prica koju su izvezli na osnovu knjiga, odlicna. Ako mi je prva sezona bila 5/10, ova mi je 8/10. 

Link to comment

Ja sam pre neki dan završio prvu sezonu, nemam pojma o knjigama niti bilo čemu iz istih.

 

Meni je ok. Vidi se da je priča duboka, i da verovatno nije lako prebaciti narativ u seriju. Apple je jedan od retkih koji se otvara za dobar bitrate kod serija pa mi je, sao bzirom da je sci fi moj omiljeni genre, vizuelno serija fenomenalna. Enterijeri, svemir, brodovi, svemirske stanice i sl, sve mi izgleda top noč, izgleda kao realm koji zaista postoji.

 

Priča me dovoljno vozi da me vuče da gledam, mada ne preterano, ali zanimljivo je. Možda koji promašen casting ali ima i dobrih likova i dobre glume. 

Edited by Mil@n
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...