Jump to content
IGNORED

idiomi, izreke, uzrečice


Otto Katz

Recommended Posts

Neslan i soliti pamet, hm. Deca u kontinentalnim krajevima, gde nije bilo soli i ona je bila skupa, nisu na vreme unosila dovoljnu kolicinu joda u organizam sto je dovodilo do poremecaja, usporenosti i blage tuposti.Da nije to ?

Link to comment

deluje logicno.ima i 'dosoljava', u smislu 'lozi' zavadjene strane. ali mi se ne cini da je iz iste price :unsure: poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment

Da pokusam ja....Pretpostavimo da je pamet svakoga ko sebe smatra pametnim (dakle, svakoga :lol:) dovoljno posoljena (bas koliko treba! :) ) kao i svako dobro jelo. I zamislimo da se pojavi neko ko bi da nas uci pameti....tj da nam pamet dosoljuje, kao da je nedovoljno slana ili, ne daj boze :huh: , neslana... :D

Link to comment

ok za 'soliti pamet'. ali onaj sto 'dosoljava', soli, datakokazem, situVaciju: ubacuje, dobacuje, da jos vise podbuni one sto se vec raspravljaju.poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment
moja mati (srem) za nekog ko nije sasvim pribran, ili je smusen kaze "neslan".
:lol: Odličan izraz. Priznajem da nisam čula u tom kontekstu.
Neslan i soliti pamet, hm. Deca u kontinentalnim krajevima, gde nije bilo soli i ona je bila skupa, nisu na vreme unosila dovoljnu kolicinu joda u organizam sto je dovodilo do poremecaja, usporenosti i blage tuposti.Da nije to ?
Da, ovo mi odlično paše kao objašnjenje za izraz koji koristi maman (od) le petit nicolas, ali ne znam kako da primenim na soliti pamet. U ovom neslan oseća se da nekome nedostaje nešto osnovno, neophodno (poput soli). Kod soliti pamet nezaobilazni začin dodje kao višak, tj. onaj ko soli pamet zapravo radi nešto iritirajuće, nepotrebno. Bar ja tako shvatam ovu izreku.
ima i 'dosoljava', u smislu 'lozi' zavadjene strane. ali mi se ne cini da je iz iste price :unsure: poz
Ovde bih pre upotrebila doliva ulje na vatru, a to je jasno.
Link to comment
ok za 'soliti pamet'. ali onaj sto 'dosoljava' soli datakokazem situVaciju: ubacuje, dobacuje, da jos vise podbuni one sto se vec raspravljaju.poz
Da. Dosoljava da "zacini" situaciju...Jednom "recju", :wicked: !
Link to comment

jasno da je ulje-vatra jasno, ali ovde pricamo o onom sto je nejasno :wink: odlicno: da zacini situaciju :thumbsup: 'na'ebo k'o zuti'?ajd da ne bude da samo pitam.jeste li culi 'duzan ko grcka'? izmedju dva rata grcka je bila neopisivo duzna, nekom tadasnjem mmf-u ili veckome. izraz je doziveo renesansu posle titove smrti kad je objavljeno da je sfrj duzna dvadesetak milijardi dolara.poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment
Jasno mi je znacenje i logicno je tvoje objasnjenje, ali sam mislio mozda neko zna kako je i kada "prvi put" neko upucen da se zali Upravi vodovoda :D (mozda iz neke TV emisije, predstave...).
Старије од тога... сећам се тога још као клинац, када је ТВ била у повојима - био један ТВ у улици.
Pa zar bih pitao da toga ima u knjizi? :o Taman posla! :) Secam se (ako nisam nesto pomesao) da sam ovo Zbog sira i vojne muzike cuo u seriji Grlom u jagode! Da li je to doslo odatle ili je upotrebljeno u seriji jer se vec koristilo u svakodnevnom govoru...to bih voleo da znam! :wink:
Исто... чуо као клинац, дакле око 1960.
Link to comment

šta su tušta i tma?Kako izgleda jedno paramparče?Е ове приче се сећам, али прво да видим да ли има и других објашњења: зашто се каже драгичка?

Link to comment
'na'ebo k'o zuti'?
Uh, jezivo, ali prva asocijacija mi je na rat u Vijetnamu. :huh: Ne znam kada je nastala izreka. Možda se odnosi i na soliterske žute mrave. I njima se svašta zna desiti.A za dužnu Grčku sam čula.
Link to comment

tusta i tma, mislim da tusta ima neke veze sa dazdom (kisa dazdi, lije kao iz kabla), a tma je mozda od tmine. kao, toliko gusto pada da se nista ne vidi. 'tusta i tma stvari' - zatrpan stvarima. tako nekako, sta mislite?ako su mravi, trk gore, na 'floru i faunu' da se obavestimo :D poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment
Не може, јер је то два на четврти :P .
Samo da se zna: Nije to moja matematika, nego matematika pisca clanka ciji sam deo preneo! A on ocigledno racuna sve u sesnaest! :lol:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...