Jump to content
IGNORED

Kako u inostranstvo...


Hamlet Strašni

Recommended Posts

 nece biti da se prvo izmisle nova zanimanja pa onda usledi razvoj relevantne tehnologije, nego bas suprotno. uopste ne mislim da je to iskljucivo posledica usemerenosti ka rastuvec valjda vise nagomilavanja znanja (jbg, ne mozes danas da budes natural scientist u znacenju koje je taj naziv imao pre dvesta godina). ali fenomen zanimanja koja nisu postojala pre 20 godina uopste nije vezan samo za tehnologiju (bar ne ovde). imas gomilu primera u social work sferi

Prvi deo: nisam to ni rekao. Bold  ne mislim da je samo do toga, naravno. Pisalo je "između ostalog" ali sam obrisao.

 

 

(PS, miki.bg, nove tehnologije su donele i "zelene poslove", :)

Znam znam.

Link to comment

Svojevoljno menjanje profesije je luksuz koji ne moze svako da priusti. Nakon deceniju-dve obuka, iskustva  i dostizanja odredjene pozicije i plate treba opet krenuti od pocetka kao graduate ili cak studirati od nule. Kako neko ko otplacuje nekretninu i sa decom moze to da prebrodi? Druga je stvar ako su profesije uze povezane pa se ne krece od nule, vec se samo odradi specijalizacija. Tako da verujem da je broj ljudi koji moze to da uradi u manjini. Ili vec imaju znacajan pasivan prihod, partner ih pomaze sa stabilnim poslom ili nemaju kuceta ni maceta. A ovi sto moraju moraju, nema tu mnogo diskusije. 

Edited by noskich
Link to comment

Jeste, ali ne mogu svi da na pomoc racunaju nazalost. Koliko cujem sasvim je normalno da Ozi roditelji naplacuju rentu deci koja zive sa njima kada se zaposle. U takvoj situaciji oni mogu jedino da racunaju na nasledstvo, ali treba to docekati. A nemaju svi ni roditelje niti oni mogu uvek da pomognu i da hoce, sto narocito vazi za nas imigrante koji pre pomazemo njima, nego oni nama. Isto vazi za partnere, stopa razvoda je visoka. Pored roditelja i partnera tesko da se moze ocekivati znacajnija pomoc od nekog drugog, retka su sada prijateljstva za staviti ruku u vatru. Bas sam se selio ovog meseca i naci nekoga da ti pomogne u tome na par sati je dosta tesko iako sam svojevremeno pomagao drugima kad je trebalo... Sta reci za nesto vise.

Edited by noskich
Link to comment

Pa, jeste. Zato bismo i trebali da zelimo da zivimo u drustvu, a ne samo ekonomiji. (Tj. privredi).

koliko ljudi uopshte realno kapira ovaj problem, tako da ume da ga opishe? :unsure:

 

meni je to najveci problem istorijskog trenutka, nesamerljivost ljudskog zivota sa ekonomijom :(

Link to comment

U Finsku na branje jagoda.

 

Ja sam o ovome ozbiljno razmisljao. Imas neka iskustva mozda?

 

 

Muž moje koleginice predaj engleski u kini. Novinar, nije nejtiv spiker. Nisam siguran čak ni da li ima tefl...

 

 

E da, i ovo isto. Kako je otisao? Ja sam recimo nailazio na ovo: http://www.globaltesol.com/ ali mi smrdi da je neka mutljavina da ti uzmu pare samo

Edited by Giggsy
Link to comment

za evropu je najbolje biti medicinska sestra/brat specijalno za negu starih lica. jel ima nekih kurseva za tako nesto ili mora srednja medecinska?

to je buducnost i u Australiji a postoje kursevi od po par meseci (svaki) - jedni kazu da stoje™ mesta otvorena i cekaju, drugi kao - nije bas tako al' ja nekako imam tendenciju da verujem prvoj grupi. Upoznao sam par med-sestara na proputovanju - dve zenske i jedna muska (francuska, irska, UK) - ne znam da li su imale nesto jako od kvalifikacije al' su imale rezime/iskustvo/reference od kuce™...

Link to comment

Pa trebalo bi imati medicinsku skolu. Znam da u Srbiji u domovima za stara lica ima i medicinskih sestara i negovatelja, ali ovi drugi su slabije placeni i generalno zamenljivi (obicno taj posao obavljaju muskarci, jer podrazumeva i fizicki teze poslove). Svakako je mnogo korisnije biti skolovan medicinski radnik, pa sticati iskustvo u toj bransi.

 

Sto se tice engleskog, znam provereno da se odavde ide preko Instituta Konfucije, ali moze i na mnoge druge nacine. Treba i tu biti obazriv, ne ici na bilo sta i pozeljno ne ici sam; takodje, valjalo bi biti i posten prema sebi i drugima i taj posao obavljati ako se ima iskustva u nastavi i/ili dobro poznavanje engleskog jezika. Sticati prvo iskustvo u radu sa decom na drugom kraju sveta i u drugacijem kulturnom podneblju nije bas najpametnije. Da, valjalo bi imati i neki plan, jer mogu da cujem da se prilicno para zaradi od privatnih casova.

Edited by Malvo
Link to comment

za evropu je najbolje biti medicinska sestra/brat specijalno za negu starih lica. jel ima nekih kurseva za tako nesto ili mora srednja medecinska?

imam jednog druga baš se naoštrio da ide u norvešku. ispolagao je vanredno ispite za srednju medicinsku i morao je negde da stažira malo. mislim da sve zajedno nije trajalo duže od godinu dana... taman dok je čekao neke procedure za radnu dozvolu. 

inače... svršeni profesor književnosti.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...