Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
3 hours ago, chandra said:

fortran.thumb.jpg.675054f9b502017222dd1d2b19070cc2.jpg

ko jos racuna u pajtonu???

 

ono sto je kod njega dobro je tehnicki laka integracija sa kompajliranim kodom koji ce da racuna, a pajton ce samo da poveze delove, pripremi podatke za obradu, prikaze ih

tipa svi AI stekovi koji se zasnivaju na pajtonu racunaju na CUDA multicore, a pajton to samo ucini laksim za upotrebu

Link to comment
17 minutes ago, Zverilla said:

ko jos racuna u pajtonu???

 

astronomi, izgleda:

 

https://idoc-projets.ias.u-psud.fr/redmine/attachments/download/9607/NatureAstrophysique819_922.pdf

 

 

Quote

The availability of powerful workstations and running Python scripts on single cores is about the worst one can do for the environment. Still, this mode of operation seems to be most popular among astronomers. This trend is stimulated by the educational system and mediated by Python’s rapid prototyping-abilities and the ready availability of desktop workstations. This trend leads to an unnecessarily large carbon footprint for computationally-oriented astrophysical research. The importance of rapid prototyping appears to outweigh the ecological impact of inefficient code.

 

  • Hvala 1
Link to comment

Hm, ja obicno cujem obrnuto pitanje - ko jos racuna u Fortranu? A i odgovor je slican - astronomi, fizicari, meteorolozi i slicni akademicari. :)

 

Recimo Julia >> Python, tj. ona je ono sto bi Python trebalo da bude. Ali Py se toliko rasirio da studenti izlaze sa studija jedva znajuci da postoje drugi jezici.

 

CUDA je ok za neke probleme, ali za neke nije resenje zbog svojih raznih ogranicenja.

Link to comment
6 hours ago, Indy said:

EDIT. U stvari, očito misliš na studente astronomije ili sl.

 

Da. Ono sto ja vidim je da su se prirodnjaci masovno zalepili za python, drustvenjaci za r.

 

Programi koji su od pocetka namenjeni nekakvim velikim racunanjima i koje rade grupe koje su tome posvecene su, naravno, c/fortran/cuda. Ali cini mi se da je bas cesta praksa gde se program koji radi brzo za jedan slucaj prosto ubaci u loop sa milionima ponavljanja i time postaje potpuno neupotrebljiv ili bolno spor.

 

Klincima to niko ne objasni. Navikli su da se sve sto rade na studijama izvrsava momentalno i nemaju uopste osecaj da 1 sekunda pomnozena sa 1000^3 postaje 30 godina. A i kad shvate prvo resenje im je - posalji na 1000 procesora i cekaj 11 dana, umesto da onu 1 sekundu skrate na 0.01 (prelaskom na c/fortran) ili 0.001 (obicno uz minimalnu optimizaciju).

 

 

 

Btw, vidim da python preuzima sve veci deo trzista i od jave. Sta je tu objasnjenje? Moj utisak je bio da su learning curves slicne, a da je java community toliko veliki da ce jos dugo biti imun na uplive drugih jezika? Ili jednostavno broj java programera stagnira, a pajtonovci rastu?

Link to comment
1 hour ago, chandra said:

Btw, vidim da python preuzima sve veci deo trzista i od jave. Sta je tu objasnjenje? Moj utisak je bio da su learning curves slicne, a da je java community toliko veliki da ce jos dugo biti imun na uplive drugih jezika? Ili jednostavno broj java programera stagnira, a pajtonovci rastu?

 

To mozda u  startupima ili zato sto je mnogima to prvi jezik sa faksa pa dosta pocetnika ga nastavi gurati.

Ne kazem da je nemoguce odraditi ozbiljan projekat sa Pythonom ali je bas tesko ako imas veliki development team.

 

U  DACH prostoru Java je i dalje king. Pogotovo u tradicionalnim vecim firmama.

.NET je drugi izbor. Fantasticna produktivnost ako si u MS sistemu (SQL Server, VS, Azure Devops, Azure), a radis recimo deployment na Linux.

Sa ovim ML.NET su i dalje daleko od Python ponude ali kod mene ovi nuklearni fizicari isto sve vise koriste .NET . (mada opet najvise teraju R)

 

Link to comment
3 hours ago, chandra said:

Btw, vidim da python preuzima sve veci deo trzista i od jave. Sta je tu objasnjenje? Moj utisak je bio da su learning curves slicne, a da je java community toliko veliki da ce jos dugo biti imun na uplive drugih jezika? Ili jednostavno broj java programera stagnira, a pajtonovci rastu?

Ono što je Javin bread and butter se uopšte ne preklapa sa Pajtonom i sa te strane Java neće imati problema. Go je štrpnuo jedan dio tržišta, vjerovatno će i .net oslobođen Windowsa štrpnuti još malo ali generalno Java ima svijetlu i dosadnu budućnost. Orakl je sunuo i solidne pare u razvoj i prvi rezultati polako stižu. 

Link to comment

Imaju projekte koji istom problemu prilaze sa različite strane - Graal bi, između ostalog, trebalo da ubrza podizanje JVMa i aplikacije i smanji upotrebu memorije ali sa druge strane JVM se već dugo podiže prilično brzo a sad imaš i frejmvorke koji u kompajl tajmu odrade većinu posla - recimo Micronaut - vrlo zgodno za kontejnere koji se stalo podižu/spuštaju.

 

ZGC bi trebalo da riješi pitanje GC performansi kad je ogroman heap u pitanju. 
 

LM, Graal je samo jedan od bitnijih projekata pored Looma, Valhalle ili Paname (već prema tome šta koga konkretno svrbi) ali djeluje da ćemo za nekoliko godina morati da smislimo novi set zamjerki ;)

 

Vidjećemo i kojom brzinom će sve to moći i da se iskoristi, pošto je dosta firmi konzervativno kad treba da se pređe na novu Javu ali bi se reklo da ih Orakl gura u tom smjeru svidjelo im se to ili ne. 

 

Go sam uglavnom viđao u implementaciji raznih web servisa - json ping-pong sa JS/mobilnim front endom. Nekim ljudima Spring djeluje pomalo zastrašujuće dok je Go bio nov i prostiji (kako jezik tako i deployment).

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...