Jump to content
IGNORED

Notari i muke sa istima


nautilus

Recommended Posts

Kekeke. Stigla konjica, al' kao u američkim filmovima - kasno. :D

 

 

Međunarodna unija notara iznenađena konfliktom

ponedeljak, 19. jan 2015, 13:10 -> 15:36

Predstavnici Visoke delegacije Međunarodne unije notara, iz Nemačke, Austrije i Švajcarske, iznenađeni su konfliktom koji postoji između advokata i javnih beležnika u Srbiji, jer u njihovim državama advokati i notari dobro "sarađuju i zarađuju".

 

Nisu izgleda obavešteni da je u ovdašnjoj jednačini samo jedna strana dobro zarađivala 70 godina, dok druge nije bilo.

Link to comment

Kakvo brojanje. Hihihi. Doslo je do haosa hgde se nije znalo ko govori a ljudi su napustili salu. Soskic mora da leti zbog ovoga. Sramota.

Evo ga Šoškić danas ceodan se šeta po hodnicima skupštine.BTW novinari ne znaju jel advokati sutra rade ili ne...Većina ih se odlučila da to ne spominju za sada...
Link to comment

zvao sam komoru jutros i nista mi nisu mogli reci.

 

na TVu je u 11h novinarka rekla da se pocinje raditi u petak. u 12 h je rekla da se pocinje raditi u ponedeljak.

 

trebalo bi da se pocne raditi kad zakon stupi na snagu, dan po objavljivanju u sluzbenom glasniku. ako zakon usvoje danas i toma ga danas potpise, trebalo bi da ga objave sutra pa bi vazio od prekosutra. 

 

samo ko zna sta ce tu jos biti.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Koliko sam imao prilike da čujem, notari i dalje traže istu dokumentaciju koju su tražili i do sad prilikom potvrđivanja sadržine ugovora (solemnizacije). Uključujući i famoznu saglasnost supružnika za prodaju nepokretnosti.

Link to comment

Koliki je realni problem da se umesto termina solmizacija™ koristi ta sintagma "potvrđivanje sadržine ugovora"? Pitam, ne znam... Podseća me to pomalo na onu Nušićevu scenu sa lekarima, kad se na latinskom dogovaraju šta će da piju i jedu u kafani...

Link to comment

Koliki je realni problem da se umesto termina solmizacija™ koristi ta sintagma "potvrđivanje sadržine ugovora"?

 

Upravo srazmeran problemu da se umesto termina notar koristi javni beležnik.

 

Inače stručna pravnička komunikacija obiluje latinštinom, masa načela na kojima je bazirano građansko pravo su recipirana iz antičkog Rima i vuku se još od tada, a njihovo ispaljivanje u podnescima je onako, stvar prestiža. :D Barem sam ja takav utisak stekao.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Šalili smo se malo svi zajedno, BS, BS :)

 

 

Kompromis advokata i Ministarstva pravde kojim je okončan četvoromesečni protest neće sa sobom povući i izmenu tarife koju naplaćuju javni beležnici. Iako je bilo najava da će znatno smanjene nadležnosti javnih beležnika biti vidljive i u računu koji građani plaćaju, iz Ministarstva pravde poručuju da u skorijem periodu neće biti promene cenovnika notarskih usluga.

 

"Izmenama Zakona o javnom beležništvu samo su određeni pravni poslovi kod kojih je obavezna solemnizacija, umesto do sada propisanog javnobeležničkog zapisa.

 

Nagrada javnog beležnika za posao solemnizacija je od samog početka definisana tarifnikom.

Sada se samo to odnosi na novi, dodatni broj pravnih poslova. Dakle, tarifnik već predviđa nagradu javnog beležnika za postupak solemnizacije (60 odsto od ukupne nagrade notara), pa se on u vezi sa tim nije menjao. To naravno ne znači da u nekom narednom vremenu neće biti izmena tarifa beležnika u nekom drugom pogledu", odgovoreno je Danasu iz Ministarstva pravde.

 

To znači da će izvesnih promena u ceni ipak biti. Pošto je advokatima vraćena mogućnost da sačinjavaju ugovore, javni beležnici će naplaćivati samo solemnizaciju. Za taj posao notari će tražiti šezdeset odsto od cene koju su građani plaćali do poslednjih izmena Zakona o javnom beležništvu.

 

Koliko će taj trošak iznositi, zavisi od vrednosti predmeta pravnog posla koji se ugovorom obavlja.

Što je ugovor viši, veća će biti i naknada koju građani plaćaju javnom beležniku. Prema tarifniku javnih beležnika, visina njihove naknade se računa u bodovima.

  • Jedan bod iznosi 150 dinara, bez PDV-a.
  • Pravni poslovi čija vrednost ne prelazi 600.000 dinara se naplaćuju 60 bodova, odnosno 9.000 dinara.
  • Ukoliko se u ugovorima barata ciframa između 600.000 i 2,5 miliona dinara, javni beležnici bi u slučaju da sastave takav ugovor zaradili 100 bodova.
  • Ukoliko vrednost pravnog posla pređe pet miliona dinara, javni beležnik dobija 140 bodova.
  • Za vrednost pravnog posla preko 14 miliona dinara dobija se 280 bodova s tim što se za svakih započetih milion dinara nagrada povećava za 10 bodova, sa ogradom da ukupna nagrada ne može iznositi više od 4.000 bodova.

Ove cene se odnose na naknadu koju javni beležnici naplaćuju za sačinjavanje javnobeležničkog zapisa. Ipak, kako će ubuduće notari mnogo više ugovora samo solemnizovati, naplaćivaće šezdeset odsto od pune cene. 

 

Izvor: www.danas.rs, V. Jeremić
Link to comment

pa da - u pregovorima niko nije zastupao interese građana i nije čudno da imamo ovakav epilog. advokatima i ne mogu zameriti što nisu vodili računa o našim interesima - ipak su oni strana u pregovorima - ali ministarstvo pravde je u pregovorima učestvovalo kao zaštitnik interesa notara što je, onako, dosta skandalozno. 

Link to comment

Koliko sam imao prilike da čujem, notari i dalje traže istu dokumentaciju koju su tražili i do sad prilikom potvrđivanja sadržine ugovora (solemnizacije). Uključujući i famoznu saglasnost supružnika za prodaju nepokretnosti.

pa ček, zar ovo ne bi trebalo da je sasvim normalno ???

naime, znam da su ovo advokati uglavnom tražili i pre pojave notara

Link to comment

pa da - u pregovorima niko nije zastupao interese građana

 

Kad su u pitanju pregovori ovih dvaju aktera, uobičajeno je da građane nikad niko i ne zastupa. Objasnio to Todor Kuljić u jednom članku u "Politici", u jeku protesta advokata.

 

 

Uprkos razlikama sukob ministra i advokata jeste sukob unutar iste kuće. Ministar na advokate gleda kao na mangupe iz vlastitih redova. Advokatima je jasno da je ministar njihov čovek, ali samo dok ne počne da im sužava monopol na dobit.

 

pa ček, zar ovo ne bi trebalo da je sasvim normalno ???

naime, znam da su ovo advokati uglavnom tražili i pre pojave notara

 

Kako ko, kako kad, i kako gde. Nit' je postojala obaveza, niti je pa većina to radila. Pre je to bio izuzetak nego pravilo.

Link to comment

:D

 

Advokati su čudna grupa ljudi. Ozbiljni intelektualci sjede pored ljudi ne baš zdravog mentalnog stanja. Razlikuju se u političkim stavovima kao što se razlikuju po gomili drugih pitanja. Na onoj sednici su se zamalo potukli oko gluposti i sitnica. Ali u jednom je vladao konsenzus. Ministar je budala. Niti jedan od govornika nije rekao niti jednu lijepu riječ o ministru. Osim što su neki govorili da je za advokaturu bolje da je ministar nesposobna budala nego da su ovi ludaci postavili nekoga ko zaista zna svoj posao.

 

Ministar je pretio pobunom u zatvorima, dovodio advokate sa strane, podmetao i lagao o Miškoviću kao sponzoru protesta i milion drugih stvari. Onda, kada je doživeo poraz to je miloševićevskom metodom u skupštini pokušao da pretvori u pobedu demokratije i kompromis :D

 

Advokati gledaju svoja posla i svoju struku. Čak i više od toga. ali svako ko očekuje da jedna, relativno mala, grupa ljudi bije njegovu bitku protiv naprednjaka greši.

Link to comment

Pa dobro, to je odsjaj naprednjacke teze da oni brinu samo za svoj dzep. Tako manje boli prvi poraz vlade. Mada svako normalan zna da ga nece spasiti advokati, prosvetari, metalci i ostali.

inace, primetio dam neki tabloidni naslov protiv Selakovica, to je prvi odkako znam. Mozda neko dao signal

Link to comment
Advokati gledaju svoja posla i svoju struku. Čak i više od toga.
 
:D Nikad više od toga, u tome je i problem. Uopšte nije poenta ovog članka u tome da neko očekuje da advokatura bije bitku protiv naprednjaka, naprotiv. Članak je britka kritika advokature same, stanja u advokaturi, sa aspekta pozicije iz koje advokatura nastupa u javnosti kao celina tj. kao organizovana profesija. Jer kad god nastupi, koliko sam ja mogao da ispratim do sada, nastupi zato što smatra da je materijalno zakinuta. Bilo da su u pitanju porezi, bilo da su u pitanju notari, šta god da je - tiče se para.
 
Ne čuju se glasovi advokata kad se donose loši i nesprovodivi zakoni, ne čuju se kad se sprovodi reforma pravosuđa tako kako se sprovodi, nema javnih istupa gde bi se sa aspekta struke kritikovala loša rešenja koja predlaže izvršna a usvaja zakonodavna vlast. Ništa. Dočim taljenje sa istima sve vreme perfektno šljaka, u tišini i bez talasanja, bitno da se namiče i zgrće.
 
To dal' je ministar budala je tako nebitno u datim okolnostima da je to neverovatno. Ministar je marioneta, to je svima iole razumnima bilo jasno od samog starta, pričamo o mladiću od 30 godina koji nema dan prakse u pravosuđu. Te je svo drvlje i kamenje na ministra jednaka smejurija kao i sve gluposti koje je taj ministar ispalio za vreme štrajka. Jer je ministar imao logistiku, koju druga strana nije pominjala. Zato i rekoh više puta, ja stvarno nemam dilemu da bi pri datim okolnostima bukvalno isti sled događaja bio, sve i da je na drugoj strani Malovićka ili bilo ko iz DS-a.
 
Možda bi i najbolje bilo da ministar bude smenjen, baš sa obrazloženjem da je on odgovoran za način na koji je notarijat uveden, čisto da se vidi svo licimurje i jedne i druge strane. Sad kad su se lepo izmirili, mogu ruku pod ruku da nastave gde su stali 1. septembra. Sitna boranija odavno nije fokus grupa u ovoj zemlji ni samoj državi, pa bi glupo bilo da to od privatnika™ očekujem, ma koliko bili visokoškolovani.

 

A ti veliki porazi vlade i to - svako vidi šta mu paše :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...