Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

15 minutes ago, dragance said:

Usput, nisam 100% objektivan. Proveo sam dosta vremena u Hong Kongu, Tajvanu, i nešto malo u samoj Kini, pa mi je lakše da imam jače mišljenje o svemu.

 

U Tajvanu sam proveo samo par sati, nedovoljno za bilo kakav sud.

Hong Kong mi se nije svideo, izgledao je kao veliko gradiliste, sa puno losih vozaca na ulici i puno ljudi koji zele da pricaju o berzama (kao da je to nesto o cemu bi turist rado razgovarao :)) Doduse, sjajan sybway, puno bolji od Toronta (sto i nije narocito tesko; da mi nije ovih mojih komsija Amerikanaca da ponekad vidim njihove suway/metro sisteme pa da se utesim, tacno bih odselio)

U Mainland Kini sam dosta putovao, veliki gradovi uz obale mi se nisu bas svideli (donekle Hangzhou), ali je unutrasnjost puno prijatnija, i to ne samo priroda, nego i ljudi. Ljudi koje sam upoznao u Yunnanu su fenomenalni (i to par dana nakon teroristickog napada Ujgura), Jiuzhaigou i Huanglog su medju najlepsim prirodnim spektaklima koje sam posetio dosad; Xinjiang je s druge planete, pustinja, planine, grozdje u Turpanu, Hami dinje, jagnjeci cevapi, Kazaci i njihovi satori (yurts), Yili dolina, Kanas, ... i dalje sam u kontaktu sa mnogim ljudima tamo, nekako najvise sa Kazacima (valjda sam i ja nomad u dusi), ali i sa Han Kinezima, Ujgurima, Wa, Lisu, Myao, Ba

Link to comment

@mrdja ljudi su fenomenalni, u pravu si. Mislio sam više na političke sisteme. Dok Kina nije sjebala Hong Kong eto kako je mogla moderna Kina izgledati: slobodna, otvorena. No, seo majmun u tenk. Kat O i Ap Chau ostrva su predivna. 
 

Cuo sam dosta o hrani Ujgura, mislim da je i bane ovde pričao da smo kao srodne duše po tom pitanju, i ono što im rade je jednostavno genocid. 

Link to comment

HMS-Queen-Elizabeth.jpg

Ponos Kraljevske mornarice, HMS Queen Elizabeth krenuo je na svoje takozvano maiden voyage, svetsku turneju tacnije, tokom koje ce da poseti 40-ak zemalja, skoro od reda u tihookeanskom prostoru...

Pracen sa 2 razaraca za protiv aviona, 4 fregate za protiv podmornica i jednom atomskom podmornicom, valjda za svaki slucaj...

 

Sve bi to i bila i ne bi bila vest da se pod hitno preko Bloomberg-a, a da koga bi drugog, nije oglasio bivsi admiral James Stavridis, danas uspesan penzioner, sve svrsavajuci na sopstvenu tvrdnju glede krstarenja:

Quote

...all of this represents the vision of “Global Britain” that the administration of Prime Minister Boris Johnson is touting post-Brexit. 

Itakodalje, itakodalje, sve slaveci moc ojacalog NATO i njegovu spremnost da pokaze zube - Kini.

Koja ce ovom britanskom demonstracijom biti veoma, veoma:

Quote

...unhappy...

Buduci da se u ime Freedom of Navigation vec nesto buni protiv prisustva ratnih brodova raznih zemalja, izmedju ostalog Francuske i Nemacke u

vodama u kojima - po njoj - evropske sile bas i nemaju sta da traze...

 

Bivsi admiral, inace pozamasan glavonja pre penzije, mislim na funkcije koje je obavljao, postao je i - plodan pisac.

Neke od knjiga mu i vredi procitati, poslednju, izaslu marta ove godine, u koautorstvu sa likom po imenu Elliot Ackerman, a pod naslovom: 2034: A Novel of the Next World War - manje, osim ako nekome bas nije stalo da vidi u kojim pravcima ide dalja кленсизацијаtm :puke: sa sve prepariranjem citalacke publike...

Uostalom, knjigu nije potrebno prepricavati: ekstremno je lako pogoditi ko protiv koga, ko su losi, a ko zli momci...

Link to comment

Pa sad, sve su to geopoliticke igre koje i Kina voli da igra. Šta Kina traži medju pacifičkim ostrvima gde ih nikada nije bilo? Sve uzimam sa velikom dozom (morske) soli. Nadgornjavanje Australije i Kine me istinski brine. I za NZ i ostale susede.

Link to comment

Igre su za to da se igraju, a daleko od toga da je Kina ona poslovicna madjarska sobarica u celoj prici...

Samo, sumnjam da je put kojim su se NATO/Zapad zaputili produktivan cak i sa njihove tacke gledista: olaksace, naime, kineskim glavonjama potpirivanje ne tako davnih i sigurno ne zaboravljenih reminiscencija na vremena kada su evropske oklopnjace ratni brodovi po Kini radili sta su hteli i kako su hteli, sa sve prilikom da dalje potpiruju kineski nacionalizam... 

Sve to ukupno, sa poprilicno tupavom politikom Zapada koji bi neke nove, do sada nevidjene probleme da resava nacinima na kojima je to radio do juce i koji po pravilu vode u sve siru i opasniju konfrontaciju: uostalom, na pitanje sta Kina trazi na pacifickim ostrvima gde je do sada nije bilo, isto tako moze da se odgovori a sta tek traze Francuska i Nemacka...

Osim mozda polaganja na istorijska prava?

Kina se izborila za polozaj ako ne glavnog, ono tu negde tihookeanskog i sire igraca i zemljama poput NZ i Australije bi dugorocno mozda najpametnijetm bilo da potraze nacine za neku vrstu finlandizacije svojih odnosa sa Kinom; od prihvatanja uloge isturenih predstraza Zapada vajdu videti nece...

Link to comment

Pa sad, Francuska ima svoje teritorije u Pacifiku. Nemacka...hm - nekad je imala Samou, ali dobro, beše neko drugo vreme. NZ igra pametniju ulogu od Australije, ali jebi ga, pritisak 4 oka od 5 očiju će im ukazati šta je pravi put. U to ne sumnjam. Ne znam šta je ispravan način, glup si ako se upustiš u te vode, glup ako nisi. A budala i majmuna koliko hoćeš da sednu u tenkove.

Link to comment

:D 

 

Sedanje u tenkove uvek je opcija, ali ne verujem da postoji bolji nacin da se ne samo Kini gurne prst u oko podesanjem da je, eto, Nemacka imalatm Samou...

Zapad se do sada - od 1948. pa na ovamo, opekao o Kinu poprilicno puta: problem je danasnje Amerike sto je skoro potpuno prigusila da ne kazem ugusila glasove i snage - a ima ih - sklone pokusajima da se problemi resavaju drugacije nego blokadama, embargoima, konfrontacijama, sve alatkama nekih dugih vremena i sa sve podmetanjem saveznikatm..

Koji, po pravilu - najebu, a pitanje je i koliko je - u zbiru - sama Amerika bila na dobitku...

 

Herblock09.jpg

Mozda ova Herblock-ova karikatura nastala pocetkom 50-ih, mutadis mutandis, ponajbolje priblizava situaciju u kojoj se danasnja Amerika nalazi, pokusavajuci kao sto rekoh, da na izazove nekoh novih vremena odgovara sredstvima iz nekog proslog doba...

 

Ako ne ona, ova sigurno:

Herblock-098.png

 

Ili, mozda je i vreme da se prestane izandjalo gadjanje Kine po potrebi, propagandnim alatkama koje su davno, davno izandjale kao sredstva najprimitivnijeg antikomunizma koji - kada je danasnja Kina u pitanju mase loptu onoliko...

Herblock-001.png

 

 

Link to comment
37 minutes ago, Frank Pembleton said:

Za vas koji pratite, koliko istine ima u ovome?

https://www.danas.rs/nedelja/ko-je-smestio-dzeku-ma/



.... Shiit has hit the fan!
 


dosta, čitao sam o tome u nemačkom špiglu. Zanimljivo je da špigl vidi te akcije kao čistu političku osvetu ali isto tako smatra da je itekako potrebno (i pozdravljaju) rasparčavanje alibabe zbog prevelike koncentracije moći sa komentarom da nešto slično treba da se odradi sa FB. 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...