Jump to content
IGNORED

Tegan Jovanka Broz


MayDay

Recommended Posts

Mi se uopšte ne sporimo oko toga. To su činjenice koje su, jelte, sačuvane u Arhivu Slovenije. Ono oko čega se sporimo je Simićeva orijentacija da nam sugeriše da je, tobože, Jovanka bila naklonjena SSSR-u ili popularnoj ličanskoj samovolji na osnovu toga što je, gle čuda, kao udbin kadar išla na školovanje u SSSR, baš kao i gomila drugih udbaša i drugih administrativaca, partijaca, vojnika. Dakle, ja se na tu njegovu interpretaciju pokenjavam, tim pre što sam gledao kako ga je uživo razneo jedan pojam antiinteligencije Joška Broz u emisiji na Studiju B gde je porekao iz prve ruke sve te Simićeve konstrukcije oko Jovanke Broz. Ako Simić nema pojma o tome kakvi su bili odnosi između nje i Tita, kako može da tumači njenu ulogu, za koju je navodno ključan bio baš taj njen odnos sa Titom.Dakle, ne sporim ja da je Jovanka bila to što je bila i što su uostalom činjenice. Nego sporim naknadno pravljenje konstrukcija oko toga, za koje te činjenice mogu, ali isto tako uopšte ne moraju da budu relevantne. To je uopšte i problem sa istorijom kao naukom, zbog čega ona i nije prava nauka za razliku od nekih egzaktnijih nauka koje zadovoljavaju naučni sistem dokazivanja putem eksperimenata ili analognih metoda. I to dolazi sve više do izražaja kako se istorija približava sadašnjosti, pošto su ljudima u živom sećanju neke stvari i činjenice mogu imati potpuno drugačije interpretacije zavisno od toga ko ih koristi za šta.edit: emisija na Studiju B, a ne B92
Jel ima negde na netu da se pogleda taj duel titana?A za ovo oko istorije slobodan sam da, na prvu loptu, preporucim: E.H. Carr - What is history?
Link to comment
  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Filipenko

    22

  • Аврам Гојић

    17

  • Yoda

    10

  • Prospero

    10

Eto Filipe, da si učio istoriju znao bi da je i Polibije pre cca 2300 godinama pričao o dilemama "objektivnosti savremenika događaja".I to bi se savršeno uklopilo u Eliotovo mišljenje iz mog potpisa. :thumbsup:

Link to comment
  • 5 months later...

Jovanka Broz: Živim kao u logoruIzvor: Beta, Večernje novosti Beograd -- Jovanka Broz kaže da je 30 godina živela u samici od koje je i logor lakši, kao i da je decenijama zastrašivana, jer su neke tajne Titovog vremena još vruće. 929453224512d2dc7defd3338344639_368x259.JPG"Bezbednosne snage, po nalogu nekih ljudi, nisu dozvolile da bilo koja informacija odavde izađe decenijama. Pa i u logoru je bilo lakše, jer je i tamo neko dolazio i obilazio, a ja sam 30 godina provela u samici. Kampanja pritisaka sada se ponovo pojačava, jer je u toku ostavinska rasprava", rekla je Jovanka Broz u intervjuu Večernjim novostima.Jovanka Broz od smrti Broza živi u vili u elitnom beogradskom naselju Dedinje, koja je nedavno opljačkana.Ona tvrdi da joj je ukradena vaza "ming", venčani dar od pokojnog kineskog predsednika Mao Ce Tunga i da nije pobrojala šta je sve nestalo, ali da sigurno zna da su joj ukradeni nakit, novac i beleške i prepiska sa Cvijetinom Mijatovićem i generalom Dolničarem, koji joj tri i po godine pošto je "isterana iz kuće nije vratio odeću".Jovanka Broz je odbila da kaže ko je pritiska, ali da veruje da iza provale stoje ljudi koji su igrali veoma prljave uloge u poslednjim godinama Titovog života, a neki od njih su i danas živi i moćni."Preko mojih leđa su se obračunavali s Titom, optužujući me da pravim zaveru protiv njega s Đokom Jovanićem i ličkim generalima.Uspeli su da nas razdvoje i izoluju. I mene i Tita. Praktično su nas poslali u svojevrsno izgnanstvo. Onda su Stane Dolanc, general Nikola Ljubičić i ostalo društvo vršljali i radili šta su hteli", rekla je udovica doživotnog predsednika Jugoslavije.Jovanka Broz je navela da bi sada neki želeli da se to ne sazna i da se sve zabašuri i sakrije da bi sloga vladala između Srbije i Hrvatske, a i nekih Slovenaca koji su tu kumovali."Mislim da to nije dobro. Ako hoćemo da imamo dobre i prijateljske odnose s Hrvatskom, neke stvari treba raščistiti", rekla je Jovanka Broz.Navela je da je bila je svedok događaja 1945. godine i onoga šta se dešavalo nad srpskim narodom u Hrvatskoj radi "mira u kući". "Posle 50 godina, ta nagomilana nepravda je riknula kao vulkan, a ljudi su se pitali gde je to bilo zapreteno. Bilo je zapreteno u dušama jadnog naroda koji nije smeo da kaže ništa radi toga mira.Sadašnja situacija sa Hrvatskom me podseća na to vreme, kad se traži da radi mira pređemo preko Oluje i svega što se dešavalo.Čini mi se da to nije u redu prema budućim generacijama i da stvari treba raščišćavati dok postoje živi svedoci", rekla je Jovanka Broz.Jovanka Broz je navela da je njen progon počeo od trenutka smrti Broza, 4. maja 1980. godine, kada je prva zvanična komisija i zapečatila neke stvari u njegovom kabinetu."Ja sam sama dodala još neke stvari da zapečate, da bih se zaštitila. Posle te komisije došle su i mnoge druge, samozvane komisije koje su upadale i nosile stvari", rekla je Jovanka Broz.Dodala je da oni koji su je "terorisali od Titove smrti" čine sve da istina o njihovim zlodelima ne izađe na videlo."Njih plaši to što sam uz Tita bila na izvoru događaja i zapažala mnoge stvari, naročito u godinama pred njegovu smrt. Kad sam videla kuda sve to ide, otvoreno sam govorila da ne valjaju, pa i udarala ponekada na njih", rekla je Jovanka Broz.Jovanka Broz ocenila je da je nisu opljačkali obični lopovi, nego ljudi koji su tačno znali šta traže, a njih su poslali "oni koji se boje" stvari koje ona zna, kao i da je pljačka povezana sa ostavinskom raspravom koja se vodi oko Brozove imovine.Udovica Josipa Broza navela je da nedavna pljačka nije ni prva ni jedina za poslednjih 30 godina tokom kojih živi u "privremenom smeštaju", u koji su je "sa pištoljem pod grlom" isterali iz kuće u kojoj je živela s Titom.Josip Broz se po oslobođenju Beograda u Drugom svetskom ratu 1944. godine smestio u vilu porodice Acović na Dedinju, a koristio je i Beli dvor kraljevske porodice Karađorđević, gde je u parku sahranjena jedna od njegovih ljubavnica i sekretarica Davorjanka Paunović.
http://www.b92.net/i...2&nav_id=690395 Edited by Yoda
Link to comment

Evo :P

Jovanka Broz: Hapsio me Dolanc, nacistički agent!Ekskluzivno: Udovica Josipa Broza otkriva mračne tajne o događajima iz poslednjih Titovih dana. Tita i mene su stavili u kućni pritvor da bi mogli na miru da razbiju Jugoslaviju. Prislanjali su mu pištolj i tražili da se razvede od meneSREĆNA sam što čujem da je pisanje „Novosti“ o izolaciji i patnji u kojoj živim od Titove smrti izazvalo velike i pozitivne reakcije. Sada će morati da razmisle ljudi koji me decenijama zastrašuju i koji su naredili nedavnu provalu u kuću u kojoj živim. Reč je o istoj grupi koja je i Tita i mene stavila u kućni pritvor, da bi mogli na miru da razbiju Jugoslaviju. Ipak, oni moraju da shvate da ničija nije gorela do zore - rekla je u sredu za „Novosti“ Jovanka Broz.Titova udovica je prvi put u našem listu javno progovorila o svom životu u prinudnoj izolaciji. Kap žuči koja je prelila čašu je nedavna provala u kojoj su joj, kako tvrdi, ukradeni dragocena kineska vaza, venčani poklon od Mao Cedunga, nakit i deo ličnih beležaka i prepiske s ljudima iz nekadašnjeg vrha Jugoslavije.- Velike sile su nekoliko godina pre Titove smrti već počele da mute oko razbijanja Jugoslavije, a ljudi koji su me stavili u izolaciju bili su prethodnica te prljave radnje. Reč je izvršiocima naredbi velikih sila, a te države i njihovi agenti ni danas ne žele da se objavi istina i zato me maltretiraju - odsečno kaže Jovanka Broz.U razgovoru s Titovom udovicom vrlo brzo se uočava da je reč o osobi izuzetno jake volje, prisebnoj i otresitoj. Ona ni izdaleka ne podseća na mit o goropadnoj priprostoj Ličanki, koji se decenijama gaji u javnosti. Veoma je precizna u izražavanju, govori bez naglaska, a koristi rečnik koji je diplomatski. Osim kada pominje Staneta Dolanca i generala Nikolu Ljubičića.Oni su Titu pod vrat prislanjali pištolj i tražili da se razvede od mene, ali on nije pristao po cenu života. Bila sam smetnja, pre svega, Dolancu, a dobrim delom i Ljubičiću u nameri da preuzmu svu vlast u Jugoslaviji skrivajući se iza Tita. Govorili su: „Lako bismo mi sa Starim, ali s Jovankom ne možemo da izađemo na kraj.“ Dolanc je hteo da me se reši pošto-poto jer sam znala da je bio član Hitlerjugenda i da je radio za nemačku tajnu službu.Nije se ustručavala da nam izgovori ove činjenice, ravne senzaciji.Titova udovica navodi da je suštinski razlog najnovije provale u „privremeni smeštaj“, gde živi od 1977, aktuelna ostavinska rasprava oko Titove imovine.- Isterali su me iz kuće u Užičkoj 15 i nisu dozvolili da prisustvujem popisu stvari posle Titove smrti, iako je to bilo moje pravo. Nisu dozvolili ni sudu da kaže na šta imam pravo i šta mi pripada. Ušle su neke samozvane grupe i jednostavno rekle: „Marš vani!“ Ali ja sam vizuelni tip, kad nešto fiksiram nikada ne zaboravljam. Čuvam u glavi spisak svih stvari koje su moja lična imovina i koju su mi oteli. Nakon 35 godina života s Titom valjda imam pravo i na nekakvo nasledstvo. Svi ostali su dobili nešto, a ja ni kvadratni metar na svoje ime - odsečno kaže najpoznatija udovica na Balkanu.Ona tvrdi da je ostavinski postupak ponovo zapeo i da se ročišta ne održavaju „jer bi neko opet hteo da se sve stornira i da mi ništa ne daju“.- Najavili su otvaranje sefa sa Titovom zaostavštinom. Pretpostavljam da je u njemu nešto od ušteđevine i Titove plate iz poslednjih godina, kad su nas razdvojili i stavili u izgnanstvo. Do smrti su ga šetali po Jugoslaviji, jer nisu znali šta će s njim. Uz nepotrošene plate u sefu su, verovatno, i pare koje je dobio od autorskih prava za knjige, a možda i neka dokumentacija. S obzirom na to da se poslednja provala desila pred otvaranje sefa, duboko sam uverena da me ponovo uznemiravaju upravo zbog toga. Politika se uvek mešala u naše sudove, pa pretpostavljam da je i sada tako.Titova udovica naglašava da je ogorčena i da žali zbog provale i pritisaka, ne samo iz ličnih razloga.- Ovoj zemlji, koja je ugrožena sa svih strana samo je još falila vest, koja je odjeknula celim svetom, da je Jovanka Broz opljačkana usled bela dana, u državnoj kući. To nisu uradili obični provalnici.Jovanka Broz kao da i dalje strepi od nekadašnjih moćnika SFRJ, iako su pokojni. Veliki broj ljudi označava kao svoje progonitelje.- Nalogodavci, mnogo njih, jesu pokojni, ali su ostali njihovi naslednici, ostale su produžene ruke, ostali su izvršioci koji su često gori od nalogodavaca. Ako su ovako radili sa mnom, šta li su tek radili s običnim ljudima - gorko se pita Jovanka Broz.PRISLUŠKIVANJEADVOKAT Toma Fila je od Titove smrti do prošle godine bio pravni zastupnik Jovanke Broz i priznaje da je svašta preturio preko glave tokom tih godina.- Bilo je pretnji, ucena i prisluškivanja. Jednom prilikom, predstavnik strane izdavačke kuće telefonom mi je dao ponudu od 1.000 maraka za svaku stranicu Jovankinih memoara. Čim sam spustio slušalicu pozvali su me iz Udbe i rekli da se ne šalimo glavom i da Jovanka ne sme da napiše nijedan red - kaže Fila.Zahvaljujući njegovom uticaju kod predstavnika Makedonije u vladi SFRJ Jovanka je posle Titove smrti ukazom dobila prihod u visini plate predsednika Savezne skupštine.- Slične dokumente donosile su i naredne vlade, ali to nije penzija. Glavni problem bilo je priznavanje da je Tito primao platu, jer je vladao mit da je volontirao. Istina je da je primao i platu i dečiji dodatak u vreme kad je unuk živeo kod njega - kaže Toma Fila.JOVANIĆ IMAO DOKUMENTErep-jovanka-mala-UZ-ANTRFIL.jpgNAVODE Titove udovice o Dolancu kao vođi zavere potvrđuje i ispovest generala Đoke Jovanića, šefa Kontraobaveštajne službe JNA, koju je zabeležio njegov prijatelj i biograf Milan Šarac.- General Jovanić je imao dokumentaciju o tome da je Dolanc bio član Hitlerjugenda i jedne od tajnih službi Trećeg rajha. Dolanc je saznao za kompromitujuće papire i počeo da radi na rušenju Jovanića i njemu odanih generala, ali i uklanjanju Jovanke. Ona je dobijala sve te informacije od oficira koji su obožavali Tita. Dolanc je uspeo da kompromituje generala Jovanića i Jovanku, lansirajući laž o puču koji pripremaju s ličkim generalima.IZBACILI JE PRETEĆI PIŠTOLjEM - IAKO je Tito davno umro, kao i ljudi koji su naredili izolaciju njegove supruge, ona još živi u strahu - objašnjava reditelj i publicista Milan Šarac, jedan od retkih ljudi s kojima Jovanka komunicira i kontaktira. - Kako da se ne plaši ta nesrećna žena koja je do kobnog dana živela kao kraljica, a već sledećeg jutra su je Dolančevi udbaši izbacili iz rezidencije s pištoljem uperenim u glavu - kaže Šarac. Sagovornik „Novosti“ naglašava da je tokom dugogodišnjeg prijateljstva veoma retko čuo Titovu udovicu da govori o politici. Ipak, on primećuje da često, s uzdahom, kao razlog progona pominje tajne o srpsko-hrvatsko-slovenačkim odnosima u godinama uoči Titove smrti. Po njenim rečima, u tom vremenu je, nekada neprikosnoveni vladar, već bio oronuo od bolesti i postao puka figura kojom je manipulisao, pre svega, Stane Dolanc, tadašnji svemoćni šef jugoslovenske javne i tajne policije.
Zanimljiv komentar:
A zato je Dolanc,glatko, izvukao Arkana iz nemackog zatvora.Kad je imao putera da ostane na dozivotnoj u Deutchland-u.
:o
Link to comment

Treba zaboraviti baljezgarije Novosti o stamenoj Licanki i koncetrisati se na ovo:

Dolanc je hteo da me se reši pošto-poto jer sam znala da je bio član Hitlerjugenda i da je radio za nemačku tajnu službu.
Kao i ovo:
NAVODE Titove udovice o Dolancu kao vođi zavere potvrđuje i ispovest generala Đoke Jovanića, šefa Kontraobaveštajne službe JNA, koju je zabeležio njegov prijatelj i biograf Milan Šarac.- General Jovanić je imao dokumentaciju o tome da je Dolanc bio član Hitlerjugenda i jedne od tajnih službi Trećeg rajha.
E, sada, da li je stamena toliko prolupala ili tu ima nesto, posto ima jos izvora iste informacije, bi bilo zanimljivo da se vidi kada bi se otvorile arhive. A. to se nece desiti.
Link to comment

meni je najinteresantniji™ ovaj deo

- Velike sile su nekoliko godina pre Titove smrti već počele da mute oko razbijanja Jugoslavije, a ljudi koji su me stavili u izolaciju bili su prethodnica te prljave radnje. Reč je izvršiocima naredbi velikih sila, a te države i njihovi agenti ni danas ne žele da se objavi istina i zato me maltretiraju - odsečno kaže Jovanka Broz.
jbga, tekst u novinama je ko Rošarova mrlja - svako markira drugi deo. :D
Link to comment
meni je najinteresantniji™ ovaj deotrla baba lan...jbga, tekst u novinama je ko Rošarova mrlja - svako markira drugi deo. :D
„Lako bismo mi sa Starim, ali s Jovankom ne možemo da izađemo na kraj.“ :pera: Edited by mlatko
Link to comment

Овако ће и Мира Марковић да кења за 30 година, а неки будући Филипенко ће да говори како је пролупала али да јој је муж био геније.

Link to comment

Ja mislim da ce Jovanka bivati sve elokventnija i provokativnija kako joj demencija bude odmicala, i sa njom bude opadala mogucnost da reaguje na novinske napise o sebi.Interesantan ovaj ekskluzivni intervju bez ijedne fotografije.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Novostima ne vjerujem ni slova otkako su negdje `98 objavili clanak sa naslovom : Krajina opet postoji.Jovanka je zena koja 30 godina sto tudjom sto svojom voljom nije izasla iz kuce. Naravno da je paranoicna, ko ne bi bio.

Link to comment
Jovanka je zena koja 30 godina sto tudjom sto svojom voljom nije izasla iz kuce. Naravno da je paranoicna, ko ne bi bio.
ma da budem potpuno jasan, ja mislim da su izmislili ovaj intervju. nemam dokaz osim intuicije rodjene tokom 15 godina iskustva u kaubojskim medijima.
Link to comment

Uh. Ja sam isao sa popisivacem kod Jovake Broz. Usli smo u dvoriste i nikako nismo mogli da udjemo u kucu. Zvono ne radi, kucanjem nismo nikoga dozvali. Pada mi na pamaet da ona ne dozvoljava da je slikaju jer hoce da bude zapamcena kao lepotica. A mozda je intervju izmisljen.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...