Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

https://www.danas.rs/kolumna/aleksej-kisjuhas/zene-nisu-lanjski-sneg/

 

Quote

Lanjskog zato što, zahvaljujuci globalnom zagrevanju, sneg ove godine gotovo da nije ni pao. Ono što tada verovatno ne uvidamo jeste koliko dinamika cišcenja snega od strane komunalnih preduzeca znacajno utiče na zdravlje i svakodnevni život muškaraca i žena.

Jer, u tom javnom poslu takode postoje prioriteti: prvo se ciste autoputevi i glavne saobraćajnice, zatim putevi drugog reda, a tek na kraju oni trećeg reda, kao i biciklističke i pešačke staze. Ili se one uopšte i ne čiste.

Na primer, samo u Beogradu, ukupna dužina ulica tzv. „treceg prioriteta“ je oko 2000 kilometara, ali gradske službe jednostavno ne čiste ove saobraćajnice. Kakve sad to ima veze sa Osmim martom i rodnom nejednakošću? Ogromne, zato što putevi prvog, drugog i trećeg reda u gradu – razotkrivaju i one gradane prvog, drugog i trećeg reda u društvu.

Naime, putevi koji se očiste prvi, obično su i putevi koncentrisani oko poslova sa dominantno muškom radnom snagom. I, prvo se čiste kolovozi ili saobraćajnice za automobile, dok u Srbiji samo 35% žena poseduje vozačku dozvolu (nasuprot 71% muškaraca).

....

 

spacer.png

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Uh kakva splačina od teksta... primer sa snegom je apsurdan na bezbroj nivoa (ne koriste saobraćaj samo lica sa vozačkom dozvolom, FFS), šatrovački krindž bolje da ne komentarišem, ali najgore od svega je kad sve dohvati reprezentacije tj. rodne zastupljenosti u strukturama moći :isuse: 

 

Quote

Koliko žena je na mestu glavnog izvršnog direktora u 500 kompanija na globalnom indeksu časopisa „Fortune“? Tačno 3%. Dakle, samo tri od stotinu direktora najbogatijih kompanija su ženskog roda.

 

Ovi debilizmi se već dugo koriste kao barjaci navodne borbe za navodna prava žena, odnosno lean-in feminizma. Kao, povećanje procenta ženskih CEOs će smanjiti stopu nasilja u porodici ili seksualnog zlostavljanja na radnom mestu. Kao da te PMC igrarije pomažu bilo kome osim samim individuama koje ih forsiraju. Kao da se ne koriste decenijama unazad da zamaskiraju stvarni aktivizam i političko delovanje. Jebao te osmi mart i lanjski sneg, Buck Nakede.

 

28c.png

 

Link to comment

Da, baš čist očaj i suvišna salata od reči sa svih strana posmatrano, očajno je napisano, a ova čišnjenje snega argumentacija mu baš baš nije uspela, treba je ubiti. 

Link to comment
  • 5 months later...
  • 1 month later...
trenêrka -e ž (ȇ)
ženska, ki se (poklicno) ukvarja s treniranjem: trenerka ekipe / glavna trenerka / osebna trenerka
Celotno geslo Etimološki Kliknite, če želite geslo skopirati v odložišče
Celotno geslo Sinonimni Kliknite, če želite geslo skopirati v odložišče
trenêrka -e ž
ženska, ki se (poklicno) ukvarja s treniranjempojmovnik
SINONIMI:
GLEJ ŠE SINONIM: dreserka
Spoiler

ako je prijatelj Slovenac

Spoiler

:fantom:

 

 

Link to comment
20 hours ago, kr en said:
trenêrka -e ž (ȇ)
ženska, ki se (poklicno) ukvarja s treniranjem: trenerka ekipe / glavna trenerka / osebna trenerka
Celotno geslo Etimološki Kliknite, če želite geslo skopirati v odložišče
Celotno geslo Sinonimni Kliknite, če želite geslo skopirati v odložišče
trenêrka -e ž
ženska, ki se (poklicno) ukvarja s treniranjempojmovnik
SINONIMI:
GLEJ ŠE SINONIM: dreserka
  Hide contents

ako je prijatelj Slovenac

  Reveal hidden contents

:fantom:

 

 

Ako sam dobro razumeo, trenerka (sa akcentom na e)?

 

Da li je tako i na srpskom, pošto nije Slovenac, a ni Slovenka?

Pitalo me dete, kako da se obraća njenoj trenerki, ako se tako kaže. Meni nelogično da je trenerka, kada se zna šta je trenerka, a i trenerica je hrvatska trenerka.

 

U svakom slučaju, hvala.

Link to comment
27 minutes ago, duma said:

Ako sam dobro razumeo, trenerka (sa akcentom na e)?

 

Da li je tako i na srpskom, pošto nije Slovenac, a ni Slovenka?

Pitalo me dete, kako da se obraća njenoj trenerki, ako se tako kaže. Meni nelogično da je trenerka, kada se zna šta je trenerka, a i trenerica je hrvatska trenerka.

 

U svakom slučaju, hvala.

Ne znam dovoljno srpski, ali ja bi se ženski obračao sa trenerka, sa akcentom na e. Ako bi bila žensko odeće, i ti bi se obratio trenerci, a da je trener/ka Slovenac/Slovenka, bi pohvalio njegovo/njeno trenirko.

 

 

Link to comment

Savet Ivana Klajna, lingviste, u linku ispod podrzava ovo sa trenerkom za srpski jezik, bez obzira sto se ista rec koristi i za sportski odevni predmet. Pri izgovoru deluje u duhu srpskog jezika. 

 

https://www.ozonpress.net/zivotni-stil/zanimanja-u-zenskom-rodu-su-vecita-dilema-za-srbe/

 

Slican primer za drugo zanimanje.


Frizer

Frizerka

 

Trener

Trenerka

 

Obe reci za ova zanimanja su uvezene i posrbljene. Nisu deca kriva sto nam recnike slabo obnavljaju. 

 

Napomena: Nisam lingvista po obrazovanju i zanimanju, samo mi je pitanje bilo intrigantno. 

 

Link to comment
24 minutes ago, Moonwalker said:

Savet Ivana Klajna, lingviste, u linku ispod podrzava ovo sa trenerkom za srpski jezik, bez obzira sto se ista rec koristi i za sportski odevni predmet. Pri izgovoru deluje u duhu srpskog jezika. 

 

https://www.ozonpress.net/zivotni-stil/zanimanja-u-zenskom-rodu-su-vecita-dilema-za-srbe/

 

Slican primer za drugo zanimanje.


Frizer

Frizerka

 

Trener

Trenerka

 

Obe reci za ova zanimanja su uvezene i posrbljene. Nisu deca kriva sto nam recnike slabo obnavljaju. 

 

Napomena: Nisam lingvista po obrazovanju i zanimanju, samo mi je pitanje bilo intrigantno. 

 

 

HVALA!

Ako se ne čujem sa nekim lingvistom u naredna dva dana, to je to. Trenerka je dobra i dete hoće da je ispoštuje. Ako se trenerki ne svidi, nek se žali, a dete nek se vadi na tatu. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...