Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

evo nero i ema tompson se sa tobom slaže.

biće da je u pitanju globalni trend.

 

 

da, citala sam i ovo i ostale pomenute komentare u tekstu. nazalost, ovo je samo deo slike.

meni je ovo jako zanimljiva i bitna tema, no sad nemam vremena elaborirati dalje.

Link to comment

Ako mogu samo jednu primedbicu - da kurjak iznosi stav popularan na pppu a da mu se suprotstavljaju ljudi ovakvim argumentima, kolektivno bi im se kenjalo po glavi a on vozdizao kao sampion retorike. "jebo tabele, imam ja tetku..." - probajte da primenite ovo na bilo koju polemiku.

Link to comment

Malo mi je zao sto su moji  prvi postovi na forumu krenuli "arogantno" ali to je samo reakcija na nastup i kom sagovornika koji su prvo krenuli ostro i sa visine, bey ikakvih argumenata osim svog ogromnog licnog iskustva i znanja prema kome svi mi, navodno knjiski moljci treba da se orjentisemo, ne zeleci cak ni da procitaju moje komentare

Edited by kurjak92
Link to comment

ne druze, u deset krugova se vrtimo jer ti ne priznajes nista osim tabelica i naucnih materijala a ja (i jos poneko) se drzimo zivota. znaco, razumem ja tebe da na papiru sve zvuci savrseno  i napredno, ali u realnom zivotu stvari ne stoje bas tako. no, izvoli nastaviti sam sa sobom diskusiju.

 

Ko je sad neposten u diskusiji?

 

Jel mozemo da resetujemo ovu raspravu na neki normalan ton, jer ovo ne vodi nikuda. Kurjace, jezivo si iritantan, i stvarno apelujem na tebe da prestanes sa ulicarskim i familijarnim obracanjem sagovornicima. Mislim da imas fakte na svojoj strani, ali ovako nista neces postici.

 

Problem sa anegdotalnim pristupom je u tome sto ne dokazuje nista. Kao sto vi ne priznajete moje subjektivno iskustvo kao dokaz, tako isto ni ja ne mogu vase. Molim vas, nemojte da me shvatite pogresno: naravno da je pozeljno pisati subjektivno i naravno da to obogacuje diskusiju, ali prosto, potrebno je nesto opipljivije kao dokaz.

Link to comment

super mi je ovo, muškarci ubeđuju žene da bolje od njih znaju odnos okoline prema ženama :lolol:

how old.

To je jako nazadan stav, slazem se da za mozda potpuno celu sliku,sa svim nijansama treba biti zena. Ali belech da li ti imas potpuno ista iskustva kao romska zena? Ili tretman koji ima zena miroslava miskovica naprimer? I na kraju, da smo kao vrsta ostali samo na licnim i coporativnim iskustvima, da ih nismo zapisihvali,uporedjivali,analizirali, bili bismo u pecinama, ne bi se kom na ovom forumu :) 

ps ja ovde ne nastupam iz pozicije "muskarca" vec sociologa, hoces i ginekolgu da se nasmejes i da kazes sta ti znas, nisi zena,nikad nisi iskusio menstruaciju,nemas pojma hahahaha?

Link to comment

Ko je sad neposten u diskusiji?

 

Jel mozemo da resetujemo ovu raspravu na neki normalan ton, jer ovo ne vodi nikuda. Kurjace, jezivo si iritantan, i stvarno apelujem na tebe da prestanes sa ulicarskim i familijarnim obracanjem sagovornicima. Mislim da imas fakte na svojoj strani, ali ovako nista neces postici.

 

Problem sa anegdotalnim pristupom je u tome sto ne dokazuje nista. Kao sto vi ne priznajete moje subjektivno iskustvo kao dokaz, tako isto ni ja ne mogu vase. Molim vas, nemojte da me shvatite pogresno: naravno da je pozeljno pisati subjektivno i naravno da to obogacuje diskusiju, ali prosto, potrebno je nesto opipljivije kao dokaz.

Ok, primljeno k znanju. povlacim rucnu i vracam se na pocetak sto se tice peckanja i arogancije

Link to comment

 

@ Miralem, politicka korektnost je jedna od onih stvari koje poplocavaju put do pakla

da, ali zanimljiva mi je ta dobra namera, koja se manifestovala u veri da ce samo davanje alternativnog imena necemu izmeniti njegovu sustinu i polozaj. sustinski se ne razlikuje mnogo od bajanja i vradzbina.

Link to comment

uf, ja se po ovom pitanju necu sloziti sa ljudima do cijeg misljenja inace veoma drzim, tj sa mancom, nerom, bubom i SBN :-). iz moje perspektive, a to znaci: iz manjeg grada i iz vojvodine, stvari se u proseku ipak cine bolje danas nego nekada... cini mi se da je problem u tome sto smo nekada u SFRJ bili blizi svetskim pozitivnim trendovima nego sto je to danas slucaj, ali u konkretnom zivotu i van javnog govora /da, slazem se da su nekada politicari zvucali emancipovanije nego danas, mada, barem u mom ''selu'' -  privatno su ziveli mnogo manje emancipovano nego sto je to slucaj sa privatnim zivotima i najzadrtijih gradskih politicara danas, npr...ono, bolovanja oko deteta, partnerski odnosi, odnos prema deci, cerkama, obavljanje kucanski poslova, vlasnistvo nad zajednickom imovinom  itd... / rekla bih i da se vama cini da je nekada sve to bilo mnogo bolje jer je u beogradu mozda i bilo bolje...tada je koncetracija vise srednje klase u beogradu bila najveca, a i on je bio mnogo otvoreniji i raznovrsniji grad nego danas...sa studentima iz nesvrstanih zemalja, politicarima iz hrvatske, slovenije itd...sve u svemu je bio kosmopolitskiji i razlika izmedju zivota u njemu i zivota nas u provinciji se mnogo vise razlikovao. danas bih rekla da su te razlike manje, na stetu beograda, a pogotovo su manje u odnosu na zivot zena na selu, u vojvodini konkretno. ja sam dosta radila sa zenama sa sela i mogu reci da je njihov polozaj danas neuporedivo bolji nego ikada. tehnologija, masine, kola, kompjuteri ...sve to je uticalo da se njihov nacin zivota danas i njihov polozaj unutar porodice, mnogo manje razlikuje od zivota nas iz gradova. u vojvodini je to narocito upadljivo jer je i ranije ovde patrijahlni model bio manje prisutan nego u drugim delovima srbije.

evo zanimljivog istrazivanja koje su radile blagojevicka i pajvancicka o tome

http://ruralwomen.info/sites/default/files/publikacije/files/zene-na-selu-u-vojvodini-rezultati-anketnog-istrazivanja.pdf

 

sto se tice nasilja imam utisak da se samo cini da ga ima vise danas nego pre, i da je to posledica cinjenice da se o tome danas mnogo vise prica i da je ta tema sve manje tabu...no,po ovom pitanju ne znam bas da li sam u pravu, ali znam da pre nije bila retkost da neke nase komsinice dobijaju ''cuske'' od muzeva i da se nekako podrazumeva da je to deo partnerskih odnosa i da se nikada, ali bas nikada tako nesto nije prijavljivalo. nekada su zene radile sve u kuci /pored toga sto su radile i po fabrikama, i to vrlo cesto mnogo teze poslove nego sto danas poslovi mogu da budu/ i ja ne znam nijednu porodicu gde je otac isao na bolovanje zbog deteta, obavljao neke kucanske poslove ili se angazovo oko dece....e, sad slazem se da su tada bile redje price o tome kako zena treba da se ''dobro uda'', tada je zaista neka generalna preporuka bila da pre svega trebaju da se zavrsavaju skole, ali, sa druge strane i tada je glavna stvar bila da bi se posle zaposlilo na nekim ''zenskim'' radnim mestima. mislim, meni su moje tetke uciteljice i medicinske sestre savetovale poslove nastavnice, doktorice itd...a sve to se uklapa u nekakve ''zenske poslove'' ali i u tadasnje stanje na trzistu rada, tj tada su plate na tim radnim mestima bole solidne ili vise nego solidne, pristojno se od toga  zivelo i nije trebalo ciniti ikakav napor vise da bi se domogao solidnog, prosecnog zivota. npr. polozaj zena rukovodioca nekada nije bio ni pozeljan ni drustveno cenjen za najveci broj ljudi.

opet kazem, ovo je pogled iz provincije, pretpostavljam da su u beogradu stvari bile drugacije jer na kraju, u njemu su i ostajali ili u njega dolazili oni najambiciozniji, a medju njima je ipak bio najveci broj emancipovanih ljudi. ali danas, kao i u rusiji napr, koju drzim za zemlju u kojoj je patrijahalni model mnogo manje zastupljen nego kod nas, najuocljiviji je taj nesrecni uticaj kapitalizma na rodne odnose zbog kojeg se cini da su stvari gore nego pre. ja mislim da je to samo tako na prvi pogled i na malom uzorku najbogatijih, a da je u vecini slucajeva zivot prosecnih zena u odnosu na muskarce, a ne u odnosu na neki ideane slobode i prava, mnogo bolji nego i pre 30 godina. 

ali slazem se da je danas generalno klima kao 50tih u odnosu na 20te i 30te godine dvadesetog veka...nekako, mnogo neko retrogradno vreme, ali i za zene i za muskarce...

Link to comment

To je jako nazadan stav, slazem se da za mozda potpuno celu sliku,sa svim nijansama treba biti zena. Ali belech da li ti imas potpuno ista iskustva kao romska zena? Ili tretman koji ima zena miroslava miskovica naprimer? I na kraju, da smo kao vrsta ostali samo na licnim i coporativnim iskustvima, da ih nismo zapisihvali,uporedjivali,analizirali, bili bismo u pecinama, ne bi se kom na ovom forumu :) 

ps ja ovde ne nastupam iz pozicije "muskarca" vec sociologa, hoces i ginekolgu da se nasmejes i da kazes sta ti znas, nisi zena,nikad nisi iskusio menstruaciju,nemas pojma hahahaha?

 

ja koliko znam da bi se doslo do analiza, teorija i ostalog, proucavaju se realna/zivotna iskustva.

i ne, mom ginekologu se ne smejem u lice ali ni on ne pokusava da me ubedi da zna kako boli materica.

Link to comment

rekla bih i da se vama cini da je nekada sve to bilo mnogo bolje jer je u beogradu mozda i bilo bolje...tada je koncetracija vise srednje klase u beogradu bila najveca, a i on je bio mnogo otvoreniji i raznovrsniji grad nego danas...sa studentima iz nesvrstanih zemalja, politicarima iz hrvatske, slovenije itd...sve u svemu je bio kosmopolitskiji i razlika izmedju zivota u njemu i zivota nas u provinciji se mnogo vise razlikovao. danas bih rekla da su te razlike manje, na stetu beograda, a pogotovo su manje u odnosu na zivot zena na selu, u vojvodini konkretno. ja sam dosta radila sa zenama sa sela i mogu reci da je njihov polozaj danas neuporedivo bolji nego ikada. tehnologija, masine, kola, kompjuteri ...sve to je uticalo da se njihov nacin zivota danas i njihov polozaj unutar porodice, mnogo manje razlikuje od zivota nas iz gradova. u vojvodini je to narocito upadljivo jer je i ranije ovde patrijahlni model bio manje prisutan nego u drugim delovima srbije.

evo zanimljivog istrazivanja koje su radile blagojevicka i pajvancicka o tome

http://ruralwomen.info/sites/default/files/publikacije/files/zene-na-selu-u-vojvodini-rezultati-anketnog-istrazivanja.pdf

 

 

+1000

Link to comment

ja koliko znam da bi se doslo do analiza, teorija i ostalog, proucavaju se realna/zivotna iskustva.

i ne, mom ginekologu se ne smejem u lice ali ni on ne pokusava da me ubedi da zna kako boli materica.

Da, mnozina, ne jedno, plus se uzimaju i razliciti statisticki podaci, a ima ih dosta o najrazliciijim stvarima. Ne pricamo o jedinki, mozda je nekome zivot losiji nego tada, mozda se nekome to samo cini(imas ljude koji tvrde i da im je i pod slobom bilo bolje), to ne menja stanje stvari u globalu

100+  za post nezvanova

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...