Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

ugovor o dozivotnom izdrzavanju itekako radi posao iskljucivanja naslednika, mada, meni je sve to samo teorija, nisam odavno naslednik, samo ce mene naslediti :cry:

Edited by Pontijak
Link to comment

jel iskljucuje i nuzni deo?

 

porazne su statistike o vlasnistvu nad zemljom i nekretninama kod nas (a i drugde). dal se dobro secam da je tek oko 3 posto u vlasnistvu zena?! 

Link to comment

Mislim da nuzni deo ne moze nista da iskljuci, osim ako se dobrovoljno ne odreknes svog dela.

Ugovor o dozivotnom izdrzavanju je takodje lao oboriv, i za to imam porodicni primer gde je tuzena strana ostala bez ugovora i na kraju dobila samo nuzni deo umesto svega.

Link to comment

ne ne ne, nuzni deo se bas zato i zove nuzni deo. naslednici treba najvise da motre da neko ne potpise ugovor o dozivotnom izdrzavanju, posle smrti pretka taj ugovor je neoboriv

 

@nera oborio sam i ja jedan takav ugovor pre 2 decenije ali za zivota potpisnika ugovora. dok je trajalo akanje obaranja, licna satisfakcija mi je bila da je osoba koja je mislila da mi drmne stan ispred nosa umrla pre pretka i to od kancera, i danas se zlobno nasmesim kada se setim toga

Edited by Pontijak
Link to comment

ne ne ne, nuzni deo se bas zato i zove nuzni deo. naslednici treba najvise da motre da neko ne potpise ugovor o dozivotnom izdrzavanju, posle smrti pretka taj ugovor je neoboriv

 

Da ne editujem gornji post. Da, ovaj slucaj sto ja znam ugovor je oboren za zivota ostavljaca, predomislila se. Nisam sigurna ni za ovo da posle smrti ne moze jer takodje znam slucaj gde su ljudi sklopili ugovor sa covekom o dozivotnom izdrzavanju u zamenu za stan (nije rodjak doduse), rodbina je cutala do njegove smrti pa su ih tuzili, trajalo je 12 godina, ali nisu uspeli da obore ugovor, osim sto su ljudima pokidali kilometre zivaca i izvukli iz dzepa gomile novca za sudski proces.

Link to comment

pa to je i moj slucaj bio. drage komsije potpisale ugovor sa mojom bakom o dozivotnom izdrzavanju, nisam imao pojma o tome i kada sam saznao naravno odmah advokat i akanje oko obaranja ugovora, najludje je sto je baka do smrti tvrdila da potpis na ugovoru nije njen i da se ona bas i ne seca da je potpisivala ista. kako bilo, receno mi je da imam sanse dok je baka ziva a da su mi sanse nikakve ako se ugovor ne obori za njenog zivota. ako nista drugo bar sam se opet nasmejao u sebi setivsi se da je dragi komsija krepao od kancera pre bake i to u srednjim godinama zivota a da je ona pozivela do 88e i jos smo brat i ja bili ucveljeni naslednici stana

Edited by Pontijak
Link to comment

jel iskljucuje i nuzni deo?

 

porazne su statistike o vlasnistvu nad zemljom i nekretninama kod nas (a i drugde). dal se dobro secam da je tek oko 3 posto u vlasnistvu zena?! 

 

za zensko dete je najbolje da dobije miraz ma sta sime o tome dumao. 

Link to comment

@ Pontijak: Ovde je bila obrnuta situacija u smislu da je covek stvarno svojevoljno potpisao ugovor jer rodbina nije htela da brine o njemu, a nije imao direktne naslednike, decu, unuke... i ovi ljudi su se stvarno brinuli o njemu, ziveli su sa njim u tom stanu, i sahranili da kao svog najmilijeg kada je uro. Rodbina se pojavila posle toga.

Da, a imala je prijateljica situaciju slicnu tvojoj, u smislu da je njenoj baki podmetnula ugovor komsinica kad je vec bila na samrti, oni su to saznali tek posle bakine smrti. Sudili su se par godina ali su uspeli da obore taj ugovor kao lazan sto je i bio, i dobili su stan nazad.

Link to comment

@ Pontijak: Ovde je bila obrnuta situacija u smislu da je covek stvarno svojevoljno potpisao ugovor jer rodbina nije htela da brine o njemu, a nije imao direktne naslednike, decu, unuke... i ovi ljudi su se stvarno brinuli o njemu, ziveli su sa njim u tom stanu, i sahranili da kao svog najmilijeg kada je uro. Rodbina se pojavila posle toga.

Da, a imala je prijateljica situaciju slicnu tvojoj, u smislu da je njenoj baki podmetnula ugovor komsinica kad je vec bila na samrti, oni su to saznali tek posle bakine smrti. Sudili su se par godina ali su uspeli da obore taj ugovor kao lazan sto je i bio, i dobili su stan nazad.

za ovaj slucaj koji pominjes, tacno si zapazila koja je to ogromna razlika u odnosu na pokusaje otimanja imovine putem ugovora koji su samo fiktivno izdrzavanje. s obzirom da se meni taj slucaj desavao 1993 godine, nisam bas imao poverenja u tadasnje pravosudje pa sam se radije odlucio za advokatsko posredovanje i da tako kazem otkup stana putem sporazumnog raskidanja ugovora o dozivotnom izdrzavanju sa naslednicima potpisnika ugovora (koji je krepao od kancera hihihihi uvek ce me ta cinjenica veseliti) i to me je kostalo tadasnjih 7000DM sto je onda bila subjektivno ogromna kinta ali ipak mnogo manja kinta nego sto je bila trzisna vrednost moje nasledjene polovine stana

Link to comment

ova tema krenula u smeru ozaloscene porodice drugi deo :D

 

Ja sam sad pocela da se brinem u kakvom sam okruzenju. Cini mi se da imam postojeci slucaj za svaku budalastinu. <_<

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...