Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

Kad nalijem vodu tad stavim i vrganje. 

 

Ovako nekako ide recept:

 

Crni luk sitno seckan (bilo ga je oko 950 gr) sa malo soli przen na m.ulju (bolja je mast generalno, ali nisam imao u kući ) oko 25 min, da se pretvori malte ne u želatinoznu masu. Tu biti uvek oko šporeta, da ne zagori. Nije loše dodavati male količine vode ili još bolje goveđej bujona u luk, da se prodinsta tako.  Valja tek malcice da krene da se lepi za dno šerpe, ali samo malčice tako da se može drvenom varjačom lako odvojiti od dna, mešanjem. Onda dodati iseckano meso unutra ( oko 650 gr junetine i 500 gr svinjetine), pa još nekih 15tak do 20 minuta pržiti, da se meso svuda lepo zabeli spolja).  Onda dodati sargarepe i belu zelen (iseckane na kockice), malo bibera, dva čena belog luka iseckanog, dve pune kašičice aleve slatke, malo tucane ljute, vrganje suve oko 50 gr i doliti vrele vode (ili govedjeg bujona, još bolje) onako fino da prekrije meso i još malo preko... Smanjiti vatru na 2 (od max 6), nakon pola sata dodati svežu papriku sitnu seckanu, tri lovor lista, i usuti neki (domaći) paradajz sok ( ja sam imao oko 1.5 decilitra, toliko ostalo na dnu flaše). Nakon 10tak minuta probao pa dodao jos malo soli i još jednu kašičicu aleve paprike (sve je ovo po ukusu naravno). I onda krčkanje još sat ipo, vrlo lagana vatra, da se zgusne... (obilaziti, promešati, da ne krene da se lepi za dno šerpe).

 

Recepata za gulaš ima milion, ja koristim njih nekoliko i ovo je jedan od njih. Nekad ne stavim vrganje, svežu papriku, paradajz sok - jer ih nemam pri ruci. :) Stavljaju ljudi i suve šljive, vino... pivo... svaka modifikacije da neki svoj smek. Ja volim ove varijante sa vrganjima, daju neku punoću ukusa. Međutim, po mom mišljenju, jedina bitna stvar kod gulaša je ne biti stipsa na količini crnog luka (ionako je on najjeftinija stavka u celom jelu) i lepo sačekati da prvo postane onako staklast i da krene da se topi tj. pretvara u neku želatinosnu masu. Ako se to ne odradi kako treba - džaba truda posle. 

  • +1 4
Link to comment

posto sam danas radio pola dana, odlucih da zgotovim gumbo - jebo me on! dva sata mi je trebalo za taj ru. i tako je svaki put. zato ga i pravim jednom u dve godine. 

 

doduse - vredelo. eno ga gotov, uskoro ce se se konzumirati. s rizom, kad obarim, tako sluze u amerikama. ja seljak volim i s hlebom al to cu sutra kad dobavim odgovarajuci hleb.

 

gumbo ispo maestralno al je ozbiljan posao. prvo sam stavio solju brasna i solju masti i to przio na laganoj vatri uz stalno mesanje dok nije dobilo boju mlecne cokolade, uzelo desetak minuta manje od dva puna sata - otpala mi ledja. zatim sam rkno glavicu luka, tri stapa celera i dve paprike, sve sitno seckano. przio desetak minuta. bude dosta gusto i kao testo i mora stalno da se mesha da ne zagori dok to povrce ne omeksa. zatim dodao usitnjenih 5 cenjeva bluka, proprzio jos minut pa dodao litru ribljeg bujona, pola po pola uz mesanje, da se fino zgusne. bude kao neki tamni beshamel s tim povrcem unutra. moze i pileci bujon al ja obicno koristim riblji da bih se raspojasao sa zacinima. zatim dodao ostatak sto je - kobaja seckana na kolutove (nisam imao poljsku pa rkno chorizo, nije problem) nekoliko pilecih karabataka s kojih sam odstranio kosti i kozu, konzervu paradajza, pola kile odledjene bamje sekcane na kolutove, kasicicu suve majcine dusice, pola kasicice kajena, tri lista lovora i par velikih kasika kejdzen zacina - po brdo. bas dobro brdo. to sve smesao i krchkao dok se piletina i bamja nisu skuvale, otprilike jos pola sata. na kraju dodao par shaka gambora i prokrckao jos pet minuta. izmesao, posolio po zelji, opet izmesao i gotovo.

 

ispalo savrseno. sad pijem dzeka i odmaram a uskoro cu da navalim. ima i za danas i za sutra i da se zaledi. sreca, radost, veselje. :D

  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment
15 minutes ago, adam said:

posto sam danas radio pola dana, odlucih da zgotovim gumbo - jebo me on! dva sata mi je trebalo za taj ru. i tako je svaki put. zato ga i pravim jednom u dve godine. 

 

doduse - vredelo. eno ga gotov, uskoro ce se se konzumirati. s rizom, kad obarim, tako sluze u amerikama. ja seljak volim i s hlebom al to cu sutra kad dobavim odgovarajuci hleb.

 

gumbo ispo maestralno al je ozbiljan posao. prvo sam stavio solju brasna i solju masti i to przio na laganoj vatri uz stalno mesanje dok nije dobilo boju mlecne cokolade, uzelo desetak minuta manje od dva puna sata - otpala mi ledja. zatim sam rkno glavicu luka, tri stapa celera i dve paprike, sve sitno seckano. przio desetak minuta. bude dosta gusto i kao testo i mora stalno da se mesha da ne zagori dok to povrce ne omeksa. zatim dodao usitnjenih 5 cenjeva bluka, proprzio jos minut pa dodao litru ribljeg bujona, pola po pola uz mesanje, da se fino zgusne. bude kao neki tamni beshamel s tim povrcem unutra. moze i pileci bujon al ja obicno koristim riblji da bih se raspojasao sa zacinima. zatim dodao ostatak sto je - kobaja seckana na kolutove (nisam imao poljsku pa rkno chorizo, nije problem) nekoliko pilecih karabataka s kojih sam odstranio kosti i kozu, konzervu paradajza, pola kile odledjene bamje sekcane na kolutove, kasicicu suve majcine dusice, pola kasicice kajena, tri lista lovora i par velikih kasika kejdzen zacina - po brdo. bas dobro brdo. to sve smesao i krchkao dok se piletina i bamja nisu skuvale, otprilike jos pola sata. na kraju dodao par shaka gambora i prokrckao jos pet minuta. izmesao, posolio po zelji, opet izmesao i gotovo.

 

ispalo savrseno. sad pijem dzeka i odmaram a uskoro cu da navalim. ima i za danas i za sutra i da se zaledi. sreca, radost, veselje. :D

Ja sam skoro nesto slicno pravio, bez te zaprske na pocetku + belo meso umesto karabataka a i ovde nema bamje, umesto nje je bila hobotnica, recimo da je neki dalji rodjak gumba :)

Link to comment
5 minutes ago, Lancia said:

Ja sam skoro nesto slicno pravio, bez te zaprske na pocetku + belo meso umesto karabataka a i ovde nema bamje, umesto nje je bila hobotnica, recimo da je neki dalji rodjak gumba :)

to mu vishe dodje kao dzambolaja sto je isto uh! jos s hobom - nema greske.

 

gambo ko zakurac cini bas ta zaprska na pocetku, zato ga i pravim jako retko. amerima lako, pogotovo tamo na jugu. ta zaprska se kupuje vec gotova u radnji pa mogu da prave kad god zazele.

 

al dobro, makar se zazelim. :)

Link to comment

sto se galeta tice, volim ovaj recept

 

2 izgnjecene prezrele banane, 100 g usitnjenih tj mljevenioh ovsenih pahuljica, 2 jaja, kasicica ekstrakta vanile, kasicica praska za pecivo, sjediniti

 

 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...