Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

Mislim, verovatno nisam bio jasan što se tiče Plastičnog Isusa. Čovek je snimio film koji je udario u neke bitne vrednosti i tabue ondašnjeg sistema. Država mu je odgovorila represijom - ne da više nije mogao da snima, nije mogao da nađe posao nikakav, poslat je u vojsku (kad mu vreme nije bilo), zatvor, itd. Na kraju je emigrirao. Danas, međutim, nema šanse da snimiš film koji udara u bitne vrednosti i tabue današnjeg društva, štaviše, kod nas nema šanse da snimiš ništa ni mnogo benignije po sistem. Sve i da snimiš sa ovim fotoaparatima danas pa nekako jeftino da uradiš - ne možeš da dođeš do ljudske distribucije. SFRJ je bio mnogo demokratskija zemlja što se tiče slobode umetnika.
Pa neće baš biti da je tako.Levo-desna kritika, ili bolje rečeno sprdnja s neoliberalizmom koja u današnjoj domaćoj kinematografiji polako uzima maha, iako tupa i benigna i uglavnom na zadatku obesmišljavanja bilo kakve kritike, levlja je od artističkih izdrkavanja Laze Stojanovića, a da ne govorimo o pokušajima najvećeg profitera mita o bunkeru i njegovom "Mlad i zdrav kao ruža". Istina je da ni ona ni ova sad generacija nisu proizvele ništa što bi sistem suštinski dovodilo u pitanje, ali su im zato skoro svi filmovi vrveli od detalja koji bi za diktaturu kakvom Lepi Mića drži SFRJ/SRJ bili potpuno neprihvatljivi. Edited by zadnja kraljica
Link to comment
Још једном ћу да поновим, па одустајем: снимљен је као студентска вежба и тако је избегао цензорске комисије. Када су скапирали шта се догодило, Стојановића су ухапсили, а професоре који су му дозволили да сними такав филм су разјурили са факултета тако успешно да су неки стигли до Аустралије све ударајући се петама у дупе.
Kao što rekoh - nije bitno kako je film "prošao" - važno je da je "prošao". Danas ne bi uopšte moglo da dođe do toga da bude snimljen. Postojao je sistem koji je mogao da se zaobiđe. Danas ne možeš ni tako da ga zaobiđeš. A šta je sa desetinama filmova koji su bili istinski subverzivni od WR Misterije organizma do, ne znam, Lisica, ili Buđenja pacova? Sedamdesetih je na televiziji u prajm tajmu išla igrana ratna serija gde su glavni junaci lopovi (Kuda idu divlje svinje) i oni se, a ne partizani, bore protiv ustaša i nemaca, a domobrani su prikazani kao običan narod koji je bez svoje krivice regrutovan. Ima toga koliko hoćeš.
Сада стварно џезираш. Паре се данас пакују на намештеним тендерима и одлуке ко их добија немају везе са уметничким дискурсом већ са партијским и мафијашким везама.
Tačno. Danas moraš da budeš ortak s mafijom i u nekoj od partija, a nekad nisi morao da budeš ni u onoj jedinoj. To je argument koji ide u prilog ovome što ja govorim.
Link to comment
Nije išao u distribuciju, ali je bar snimljen. Od državnih para. Probaj danas da snimiš celovečernji film koji nema jasnu naraciju, koji kombinuje razne dokumentarne i igrane materijale po ključu koji nije očigledan za gledaoca. Niko ti nikada neće dati pare za to. A onda su date, studentu.
Neće ti ih dati jer mu se nikada neće vratiti, zato što niko ne želi da gleda reinkarnaciju Plastičnog Isusa, a ne zato što je to mnogo subverzivno.
Link to comment
Neće ti ih dati jer mu se nikada neće vratiti, zato što niko ne želi da gleda reinkarnaciju Plastičnog Isusa, a ne zato što je to mnogo subverzivno.
Upravo u tome je i poenta. Nećeš dobiti pare za projekat koji ne izgleda kao nešto što će zaraditi pare. To je zid kroz koji ne možeš. Ostaje samo da se snimaju populistički filmovi.
Link to comment

Jeste, i u toj pobedi tržišta, ironično, udela imaju i autor Plastičnog Isusa i razni iz te priče.Da, samoupravljačka kulturna politika je bila biše cool od ove neoliberalne, i razlog tome da Laza Stojanović fasuje robiju a Laza Ristovski ne je taj što je za opstanak one ekipe bilo važno nedovođenje u pitanje sistema i njegovih ikona, a ove apsolutno boli kurac što niko normalan ni nenormalan nikad neće idejno usvojiti neoliberalizam, ako se to uopšte može idejno usvajati, dokle god artikulacija tog neusvajanja ne prelazi ono što je u "Belim lavovima".

Link to comment
milerame, ja zaista ne znam sta tebi nije jasno. s obzirom da si mi drugar necu se dalje raspravljati vec odo da se pavim pametnijim poslima a ne preganjanjem po netu sa ljudima koji se hvale da nisu procitali nijednu knjigu na temu o kojoj diskutuju. samo mogu da primetim da ti zelis da nekako neko kaze kako je legitimni nacionalizam bio suzbijan u jugoslaviji. evo ti ga praslin pa budi njegov decak kristofer i lepo se igrajte.
reko sam filipu da nisam procitao ni jednu knjigu uopste. zatim, rekao sam da bi nacionalizam, bar ona vrsta tolerisana "na zapadu", razjebao bratstvo i jedinstvo iz odma, te da je onakva yu bila moguca samo u nekoj vrsti diktature gde je on zabranjen. nista dalje od tog.
Link to comment
Jeste, i u toj pobedi tržišta, ironično, udela imaju i autor Plastičnog Isusa i razni iz te priče.Da, samoupravljačka kulturna politika je bila biše cool od ove neoliberalne, i razlog tome da Laza Stojanović fasuje robiju a Laza Ristovski ne je taj što je za opstanak one ekipe bilo važno nedovođenje u pitanje sistema i njegovih ikona, a ove apsolutno boli kurac što niko normalan ni nenormalan nikad neće idejno usvojiti neoliberalizam, ako se to uopšte može idejno usvajati, dokle god artikulacija tog neusvajanja ne prelazi ono što je u "Belim lavovima".
Pa dobro, Stojanović je, kao i mnogi drugi (među kojima i ja) očekivao mnogo od kapitalizma, a dobio ništa.Inače, Tilva Roš je film koji me delimično demantuje, s obzirom da se radi o opskurnom sadržaju sa nepoznatim glumcima - dakle filmu koji nikako ne bi mogao da ima komercijalni uspeh. On se pročuo međutim, mnogobrojnim nagradama sa raznih festivala po svetu, pa je tako dospeo u medije koji mnogo vole "naše koji pobeđuju u nečemu u svetu" Ipak, s obzirom da se radi o filmu koji je umetničiki toliko superioran u odnosu na svoje savremenike, apsolutno je sramotan način koliko je, u stvari taj film medijski suzbijan da bi se reklamirali ljubići latinoameričkog tipa kao što je na primer Njihovihvideo.
Link to comment
reko sam filipu da nisam procitao ni jednu knjigu uopste. zatim, rekao sam da bi nacionalizam, bar ona vrsta tolerisana "na zapadu", razjebao bratstvo i jedinstvo iz odma, te da je onakva yu bila moguca samo u nekoj vrsti diktature gde je on zabranjen. nista dalje od tog.
mislis kao u severnoj irskoj? mogao si biti srbin, hrvat ili albanac ali ne cetnika, ustasa ili balista. sva republicka rukovodstva su u jednom ili drugom periodu bila na 'nacionalistickim' pozicijama.zao mi je sto si nervirao. nemoj da te strefi slog pa posle da te nosim na savesti.
Link to comment
najpatriotskiji film ikada snimljen u Srbiji napravljen je 1964. godine.
Aha. Posle filma hteli neki da se razmahnu, al' stalo sve na Tozovcu koji je privođen i saslušavan, isprva i cenzurisan, i onom kratkom filmu, koji je cenzurisan skroz, jel'te. U filmu se njih nekoliko voze na vozu i pevaju neku bez veze narodnu. Džeremaja je bio previše HC.
Link to comment
unitaristi i konfederalisti su se klali tokom celog postojanja jugoslavije.
Samo da se svrnem na ovu rečenicu. Ovi prvi su bili to što su bili iz jednog jedinog razloga; znali su jako dobro šta se skriva iza imena ovih drugih. Što smo, jelte, imali priliku jako dobro da vidimo u praktičnim vežbama.
Link to comment
Samo da se svrnem na ovu rečenicu. Ovi prvi su bili to što su bili iz jednog jedinog razloga; znali su jako dobro šta se skriva iza imena ovih drugih. Što smo, jelte, imali priliku jako dobro da vidimo u praktičnim vežbama.
Mucice. A ovi prvi su samo htjeli ove druge (skrivajuće se) držati čvrsto u zagrljaju. :wub:
Link to comment
znaci ja napisem ovo doslovce pre par strana: jugoslavaija nije samo ni rovinj ali nije ni samo goli otok.
Problem je sto to napises u jednoj recenici a ostatak eseja posvetis tezi da je Jugoslavija u datom istorijskom trenutku bila Rovinj.Cak i kada kritikujes rezim, kritikujes ga sa titoistickog stanovista. Ako nesto i nije valjalo krivi su disidenti, nacionalisti, staljinisti, DB, kurta-murta, ali nikako Tito.Ucesnici u ovoj diskusiji ne moraju da se oslanjaju samo na pisane izvore, postoji i licno pamcenje. Ideoloski diskurs koji se uterivao od malena na nacin koji se ne moze izjednaciti sa, recimo, danasnjom politickom korektnoscu.Jugoslavija nije bila drzava sloboda, a drzav sloboda dozvoljava da neko i prebrojava kosti i novce, sa bilo koje strane da dolazi.Praslin ne govori istinu da se ustaski zlocini nisu mogli pomenuti, pa udzbenici istorije o tome pricaju kao i muzej u Jasenovcu u koji su se godinama vodile ekskurzije sa temom Putevima AVNOJ-a. Ali je u pravu da se zvanicna istorija nije mogla osporiti.Pozivanje na sub-kulturnu sarenolikost po Kinookovima i Petkovima u 22 i na suptilne kritikce kulturne metafore u filmovima snimanim sredstvima drzave ne znaci da je bilo ko mogao da u TV studiju u osam uvece da otvoreno kritikuje titoizam.I da, bez obzira na zatvorene poslovne kombinacije i opstu tupost javne debate sloboda je danas veca, i to je dobro.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...