Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

27 minutes ago, BWA said:

Postoji razlika između Srba iz Hrvatske i Srba iz BiH kad se radi o Austriji, pa samim tim i odnosu prema Srbima u Srbiji.

Srbi iz BiH su AU vrlo jasno dočekali kao okupatora.

Samo što su se oslobodili od Turaka, stigao je novi gospodar.

Došlo je čak dotle da je u okolini Foče izbio srpsko-muslimanski ustanak protiv Austrougarske.

 

 

 

Svakako. Ali medju Srbima u Vojvodini, Slavoniji i Hrvatskoj postoji sito jak odijum prema Becu i Budimpesti zbog raznih izneverenih obecanja kao i direktnog potpaljivanja frankovaca protiv Srba od strane Beca sa pogromima u Zagrebu ili Dubrovniku...

Link to comment
33 minutes ago, BWA said:

Postoji razlika između Srba iz Hrvatske i Srba iz BiH kad se radi o Austriji, pa samim tim i odnosu prema Srbima u Srbiji.

Srbi iz BiH su AU vrlo jasno dočekali kao okupatora.

Samo što su se oslobodili od Turaka, stigao je novi gospodar.

Došlo je čak dotle da je u okolini Foče izbio srpsko-muslimanski ustanak protiv Austrougarske.

 

 

Možda ga je bilo i u Foči, ali to je zapravo bio tzv Uloški (mesto Ulog) ustanak,  tu su ustali Hercegovci iz Borča (gornji tok Neretve).

A Šantićeva pesma "ostajte ovde" je posvećena muslimanima koji su odlazili u Tursku. Mada, verujem da je to opštepoznato.

 

  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, pasha said:

Iznenadjen sam druze zbog vaseg prizivanja Boga. Potrudicu se oko vaseg saveta, Bog vam pomogao.

Ja sam te lepo, i to u nekoliko navrata zamolio da se ne druzimo, biram drustvo.

Osim toga, senzori za detekciju ukljucenih Srbometara koji mi se priblize ili u cijoj se blizini nadjem su mi ekstremno osetljivi.

Sada nastavi, slobodno, nisi ti kriv sto je onaj kamen podignut.

Link to comment



 
esi siguran da nema?
 
Iste, ’82. godine, izlazi roman Vuka Draškovića, Nož, koji otvara jedno drugo pitanje Drugog svetskog rata, pitanje odnosa partizana i četnika i u stvari pokreće rehabilitaciju četništva koja će se kasnije, pa sve do danas, pretvoriti u rehabilitaciju svih kolaboracionističkih snaga i potpuno potiskivanje antifašizma. ’83. godine kreće revizija Prvog svetskog rata, i to je ključno da se razume, da su ta dva događaja presudna zato što je u njima stvorena prva Jugoslavija i druga Jugoslavija. Dakle, revizijama tih ratova u stvari potpuno revidiramo Jugoslaviju i rušimo sve njene temelje.
 
 


Siguran, od stoljeća sedmog.

'82-ge izlazi roman Vuka Draškovića koji otvara pitanja odnosa partizanštine i četništva ponajpre u akademsko-disidentskim krugovima, a '85-te Zavod za društveno planiranje SR Slovenije radi proračun ekonomskih gubitaka u slučaju osamostaljenja.

Kad uporediš red te dve veličine, odgovor se nameće sam od sebe.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to comment
1 hour ago, BWA said:

Nije problem u tvrdnji da su Srbi iz AU učestvovali u napadu na Srbiju.

Jesu u nekom broju.

Ali, tvoj inicijalni post je manje-vise glasio da su Srbi iz Hrvatske bezobzirno klali Srbe iz Srbije.

Tu je suština nesporazuma.

Ne mislim da imaš lošu namjeru, o svemu treba otvoreno razgovarati ali valja imati u vidu da su krajiski Srbi nekih 400 godina prije 1SR bili u službi cesara, a da je srpski nacionalni identitet u tom vremenu još uvijek bio klimav van Srbije.

Preciznije, postojao je kod "elite" ali običnom vojniku, potomku granicara Srbi iz Srbije bili su nešto nepoznato i daleko a cesar  tradicionalni gospodar i poslodavac.

 

A što se tiče 3 krajiške i 6 ličke, neko je morao i gaće okrvaviti.

 

 

Ne znam koliko je pametno da posle tri intervju za posao, polupomracenog uma odgovaram, ali da ne ispadne da izbegavam:)

Da, moj prvobitni post je ispao prilicno kontroverzan, ali poenta i jeste da se rasprava rasplamsa. Da li sam izabrao najbolji nacin? Ocigledo ne, jer klanje je nazalost aludiralo vise na zlocine a ne na klanicu kakav je Prvi svetsli rat zapravo bio. Ono na sta sam hteo, ocigledno bezuspeno, da ukazem, je da je valjevo stradalo u oba rata od strane precana. U redu, svi cemo se sloziti da kada rat krene, kao sto je napad AU na Srbiju, ljudi se mobilisu i tu nema mnogo cile mile. Ali, kada se u borbi ukaze prilika da se sa istom prekine, ili prebegne na drugu stranu (i zato zalim sto je Srbija svetlosnim godinama daleko iza recimo Slovenije koja svoje knjige ima u digitalizovanom obliku, pa sam za neku drugu priliku mogao komotno da za recenziju 1 svetskog rata se okoristim i slovenackim izdanjem knjige Janka Pleterskog Prvo opredeljenje Slovenaca za Jugoslaviju, a to samo mogu da sanjam za srbijanske knjige poput pomenutog zbornika Valjevo 14-18) onda se nista ne desava. Naravno, nisu svi bili takvi, ja sam naveo primere koje znam, ali to ocigledno nije dovoljno. Svi naravno znamo za dobrovoljacki odred i ko ih je sacinjavao i niko normalan nece tvrditi suprotno. Kao ni za zlocine nad srpskim narodom u AU. A paralelu sa 44 sam namerno napravio iz vise razloga. Evo, dao si mi odlican uvod. Neko je morao gace da okrvari. Tacno. Nisam precanin pa ne mogu da se stavim u njihovu kozu. Meni nisu ustase klale nikog rodjenog, pa ne mogu, srecom, da znam kako to izgelda. S druge strane, iako sam polovicno i iz partizanske porodice, to mogu da okacim macku od rep, ako ti neko drugi nije "ispravan", vec bio za kralja i otadzbinu, proguta te mrak. Ali, na prvom mestu me interesuje, sta je njima (onostranima) bilo vaznije, osveta nad Srbijancima, ili osveta nad Ustasama?  Ljoticevci i Nedicevci bi svakako dobili sta zasluzuju na kraju rata ko god da je pobedio, to sto se on zavrsio tako kako se zavrsio mozemo zahvaliti i Mihailovicevoj nesposobnosti (Broz ga je matirao samo tako) ali i pre svega velikim silama. Otude sam postavio ono pitanje, koliko je Nemaca stradalo u oslobodjenju Valjeva? Za Valjevce znamo (okvirno, nazalost, zato se i prica da je cak i do 4000 pobijeno, ali ta cifra moze da bude za ceo okrug a nikako za grad, otude je vise nego potrebno napraviti popis svih palih u II sv. ratu). Pa samo ljoticevaca je bilo 850 na broju!!! Znamo im tacan broj jer je Nesko Nedic poslao detaljan izvestaj Drazi pocetkom 44, sa sve rasporedom Ljoticevaca po gradu (a znaju svi to danas jer je citava cetnicka arhiva pala u ruke partizanima 11. septembra kad im se zamalo Draza izmigoljio iz obruca kod Mionice, ovo za namenskog posebno). Nisam vojni strucnjak, ucinio sam sve da izbegnem da me Slobek sibne u Bosnu i u ratove koje Srbija nije vodila, ali zar to nije skoro pa puk? Kad vec pominjemo zlosrecne ljoticevce, mene kao Valjevca i dan danas kopka kako je to tako mali grad dao toliko izdajnika? Znam za pausalnu ocenu da je na celu bio okruzni nacelnik Dragomir Lukic, tada vidjeniji Valjevac i tezak ljoticevac, koga su drazinovci uhvatili i streljali 44te. OK, ali to je jedan covek. Ono sto mi nikako ne ide u glavu da citava mladost jednog grada se povede za njim i/ili Ljoticem i stavi se u sluzbu okupatoru. To je jos jedna od mnogobrojnih nikad obradjenih lokalnih pitanja...

Link to comment

To nije bilo nikakva osveta precana vec dolazak nove ideologije koja je strasno mucena od strane prethodne vlasi. Vec si na prethodnoj strani okacio ono sto je Koca Popovic, beogradjanin iz burzujske porodice, proklamovao kao revolucionarni stav. Koca Popovic je bio komadant Prve proleterske koja je ucestvovala u operacijama oko Valjeva 1944. Drazu Mihailovica je ubio, licno ili posredno, Slobodan Penezic Krcun rodjen u Uzicu, prek covek, nacisto zadojen komunizmom koji je ubio svoju devojku ili verenicu zato sto je kao mlada SKOJevka uhapsena i odvedena u Ljoticevski kamp za prevaspiivanje, mislim u Smederevskoj Palanci.

Nacelnik OZNe je bio drug Rankovic, rodjen u Obrenovcu ali zverski mucen pre rata od strane vlasti u Glavnjaci...jedva se spasio od Nemaca posto je bio uhapsen i u bolnici...kada ga je izvukla partizanska ekipa koja je ostala u BG pa se krenulo u povlacenje prema zapadnoj Srbiji i BiH, posle kazu da je samarao Broza kada je ovaj doziveo nervni slom kod neke nemacke operacije u BiH ali to su zli jezici mi znamo da je druga Broza spasio Reks...

 

Ja tu ne vidim precane. A da ih je bilo dosta u partizanima koji su zavodili revolucionarnu pravdu diljem Jugoslavije, bilo ih je i to mahom koji nisu imali drugi izbor osim partizana da spasu svoje glave. Moras razumeti da je u ndh tesko bilo ostati neutralni Srbin kao sto je moglo u Srbiji...takvi su cesto lose prolazili...ili mislis da su oni bosi Licani sto im se smeju bili neki veliki komunisticki ideolozi...to je bio i ostao siromasan kraj iz kojeg se odlazilo cim se ukazala prilika da vise nema turske pretnje na granici...

Edited by pasha
Link to comment
2 hours ago, Њујоркер said:

Kad vec pominjemo zlosrecne ljoticevce, mene kao Valjevca i dan danas kopka kako je to tako mali grad dao toliko izdajnika? Znam za pausalnu ocenu da je na celu bio okruzni nacelnik Dragomir Lukic, tada vidjeniji Valjevac i tezak ljoticevac, koga su drazinovci uhvatili i streljali 44te. OK, ali to je jedan covek. Ono sto mi nikako ne ide u glavu da citava mladost jednog grada se povede za njim i/ili Ljoticem i stavi se u sluzbu okupatoru. To je jos jedna od mnogobrojnih nikad obradjenih lokalnih pitanja.

Bas te interesuje, onako mnogo zdravo, a?...

Naivan si ti k'o madjarska sobarica, obaska sto si se izmigoljio i migoljis se k'o jegulja...

Nemoj da brines, kako je krenulo i ove slike ce za koju godinu da krenu kao dokaz da je Valjevo bilo na pravoj strani i trebilo crvenu gamad, a pocasti ce zasluzeno da se priznaju ovim verovatno nevino stradalim zandarima...

 

Vezanog-Stevana-zandari-sprovode.jpg

 

Stjepan-Filipovic-01.jpg

 

A sto se bolda tice, pa kako sada to? :ohmy:

Oni sluzili okupatoru, a Valjevo bilo od njih 'oslobodjeno' septembra '44???

 

Jebote koja mentalna gimnastika?

 

A sto se ovoga tice:

2 hours ago, Њујоркер said:

...kad im se zamalo Draza izmigoljio iz obruca kod Mionice, ovo za namenskog posebno...

Kazes izmigoljio kao da je to nesto dobro?

Veliki Djeneral, 1 takticar, a?

To se kos nas Srba zove pobeg'o k'o picka.

Link to comment

Drazu je spasio SDK tj. Kosta Musicki. SDK je jedini formacijski koliko toliko ostao sposoban za tako nesto nakon napada partizana. Cetnici su se raspali, bezanija mahom u partizane...To je precutano od Samardzica i pogled ekipe i nikada to nece priznati ali paritzanski i sdk izvori se slazu oko toga.

Link to comment

po samardžiću i ekipi, ćetnici su u avg/sep oslobodili pola srbije i bosne :happy:

- glavni cilj u sep 44 im je bio izbijanje na jadran u isčekivanju savezničkog desanta :lolol:

- nekih 5k :s_c: je krenulo u akciju oslobađanja trebinja, čime bi imali otvoren put do dubrovnika, no baš kada su švabe bile pred predajom došlo je do mučkog napada partizana sa leđa :cry:, kao i godinu pre kada su zamalo oslobodili sarajevo...

 

 

Link to comment
  • 1 month later...
On 2.2.2022. at 11:28, gone fishing said:

 

- glavni cilj u sep 44 im je bio izbijanje na jadran u isčekivanju savezničkog desanta :lolol:

 

 

 

О томе је Вук Драшковић, у својој комунистичкој фази, писао фељтон за Експрес Политику, под насловом: "Последња четничка завера" http://www.komunistisrbije.rs/kako-je-nekad-pisao-vuk-draskovic/

 

Link to comment
  • 3 months later...

Znate li sta je Halstejnova doktrina(Hallstein Doctrine)?

Slabo, a to je jedan od razloga zasto je Nemaka 1991 i 1992 bila spremna da pogura raspad SFRJ.

Nema to veze sa nekakvom specijalnom ljubavlju spram hrvata ili slovenaca. Ionako nas sve zovu yugo-mafia u Nemackoj i dan danas a kada govore o ovome prostoru cesto kazu prostor bisve Jugoslavije a ne pojedinacne zemlje.

 

O cemu se radi.

DDR(Istocna Nemacka) je stvorena kao sovjetski satelit 1954. Zapadna Nemacka(Savezna Republika Nemacka) je to smatrala svojom teritorijom. Da bi sprecila dalja priznavanja Z. Nemacka uvodi doktronu Halstejna koja kaze da se prekidaju diplomatki odnosi sa svim zemljama koje priznaju DDR. Sustinki ova doktrina ce biti primenjena na samo dve zemlje-SFRJ i Kubu.

Malo ljudi zna da nakon priznavanje DDR od strane SFRJ 1957 Z. Nemacka je prekinula diplomatske odnose i sve se svelo na ekonomsku razmenu. Tek sa padom CDU, kao kreatora Halstejnove doktrine, te dolaskom SPD  na vlast i otvranjem prema istoku kroz Ostpolitik, na koji su Nemci naterni kada je veliki broj arapskih zemalaj priznao DDR nakon priznanja Izraela od strane Z. Nemacke..

Nekako mislim da CDU koji ej vladao 1991-1992 nikada nije zaboravio ono sto je Broz i SFRJ 1957 uradila.

 

 

‘Diplomatic relations between Germany and Yugoslavia have been broken
off’ from the Bulletin des Presse- und Informationsamtes der
Bundesregierung
Caption: In its issue of 22 October 1957, the Bulletin of the Press and Information Office of the Federal
Republic of Germany (FRG) justifies the decision taken by the German Government to sever diplomatic
relations with the Federal People’s Republic of Yugoslavia following that country’s official recognition of the
German Democratic Republic (GDR).
Source: Bulletin des Presse- und Informationsamtes der Bundesregierung. Hrsg. Presse- und
Informationsamt der Bundesregierung. 22.10.1957, Nr. 197. Bonn: Deutscher Verlag. "Der Abbruch der
deutsch-jougoslawischen Beziehungen", p. 1807-1808.
Copyright: (c) Translation CVCE.EU by UNI.LU
All rights of reproduction, of public communication, of adaptation, of distribution or of dissemination via
Internet, internal network or any other means are strictly reserved in all countries.
Consult the legal notice and the terms and conditions of use regarding this site.
URL:
http://www.cvce.eu/obj/diplomatic_relations_between_germany_and_yugoslavia_ha
ve_been_broken_off_from_the_bulletin_des_presse_und_informationsamtes_der_b
undesregierung-en-8a4a82cf-a6f3-479d-9776-e366a1e26140.html
Last updated: 05/07/2016

 

Link to comment

Pa sad... ja na više mesta nailazio da su Genšer i Kol u početku jako oklevali s priznanjem, štaviše da su, do ujedinjenja BRD i DDR, prilično i formalno i neformalno podržavali teritorijalni integritet Jugoslavije, upravo se bojeći senki prošlosti u svetlu ponovnog ujedinjenja dve Nemačke.

Ključ uticaja stranog faktora na raspad je bio signal Slovencima na nekom skupu u Beogradu od strane Amerikanaca da oni ne podržavaju njihovu secesiju, ali da se neće mnogo ni buniti, sa jedne; i rasap CCCP, sa druge strane.

Ostalo su dugogodišnji unutrašnji gangrenozni procesi.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka





  • +1 1
Link to comment

Сећам се те године распада и колико смо сви били американофили у датом моменту, тек сам пошао у школу и носио сам мајицу са америчком заставом, не због политике, то ми је био симбол нечег светлог, оптимизма, музике, филмова, Терминатора 2.... Американци нису свесни каквог су савезника тада изгубили, сад морају да плаћају спотове са Милунком Савић да би се колико толико вратили у српску душу. 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...