Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

A je l znate da je srpska porodica Budisavljevic iz Vojne krajine u becko vreme imala plemicki status?

Nisam siguran za Jovankinu granu porodice ali su bili poznati granicari nekoliko vekova sa pecatom iz Beca da su nekakvi plemici...E sada zanimljivo je sto nekoliko tih Budisavljeivca poginulo kao srpski dobrovoljci u Prvom sv. ratu...

Link to comment
12 minutes ago, dùda said:

ko je to radio i gde ? zbilja me zanima jer ovo ne znam.

moj muž je iz sela u kome je bila AU kasarna i to velika (tu je negde bila granica ka crnoj gori ). seljacima je kažu bilo super u to vreme, isporučivali su hranu vojsci, koristili usluge vojnog lekara, dobili i javnu kuću  :D. oficiri su se baš trudili da budu dobri sa narodom. verovatno iz praktičnih razloga (blizina granice), svakako ne iz ljubavi i poštovanja. kad je počeo rat, iz sela su mobilisana tri vojnika, jedan maloletan, dvojica tek malo stariji. jedan je poginuo na Pijavi, druga dvojica negde među Srbima (prebegli).

 

 

 

Veleizdajnicki procesi, internacije, pogrom u Sarajevu posle atentata, delatnost Pravaša u Hrvatskoj…

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
3 minutes ago, dùda said:

ko je to radio i gde ? zbilja me zanima jer ovo ne znam.

moj muž je iz sela u kome je bila AU kasarna i to velika (tu je negde bila granica ka crnoj gori ). seljacima je kažu bilo super u to vreme, isporučivali su hranu vojsci, koristili usluge vojnog lekara, dobili i javnu kuću  :D. oficiri su se baš trudili da budu dobri sa narodom. verovatno iz praktičnih razloga (blizina granice), svakako ne iz ljubavi i poštovanja. kad je počeo rat, iz sela su mobilisana tri vojnika, jedan maloletan, dvojica tek malo stariji. jedan je poginuo na Pijavi, druga dvojica negde među Srbima (prebegli).

 

 

 

 

Samo je Stjepan Sarkotic po pocetku rata 1914 oko 10 000 porodica po Bosni i Hrvatskoj pohapsio, internirao...to je u stvari jedna neispricana prica jer posle 1918 nije smelo da se govori  o tome. Radi se o destinama hiljada Srba koji su zavrsavali po austrougarskim logorima sirom KuK.

 

Obilježavanje 106 godina od internacije Srba u austrougarski logor

Kod Crkve Svetih apostola Petra i Pavla u Doboju počelo je obilježavanje 106 godina od internacije Srba u prvi koncentracioni logor u modernoj Evropi u 20. vijeku, koji je formirala Austrougarska.
 

Austrougarske vlasti formirale su koncentracioni logor za Srbe u Doboju 27. decembra 1915. godine.

U ovom logoru bilo je zatočeno više od 45.000 Srba, od kojih 12.000 nije preživjelo. Logor je zatvoren 1917. godine.

 

https://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=458088

 

Isto tako odmah posle Sarajevskog atentata 1914, uglavnom su Bosnjaci, privodili Srbe iz I. Bosne u ime beckog cara...neispricana prica...svasta tu ima.

Rada iz Beogradske hronike moze o tome svasta da kaze, nije se dobro provela na rts kada je napravila dokumentarc na tu temu...

  • Hvala 1
Link to comment

Moja je rodbina povelika i u to vreme sva bila sto u Bosni, sto u Hercegovini. Dvojica pradeda AU vojnici na Pjavi, ali nikad u Srbiji. Bliska rodbina iz Hercegovine (Bileca) posle rata dobila zemlju u Banatu jer su bili srpski dobrovoljci. Neki kao civili izlozeni teroru i proterani u Crnu Goru (sic). Ali niko se nije borio protiv Srbije.

Link to comment
17 minutes ago, Vjekoslav said:

 

esi siguran da nema?

 

Iste, ’82. godine, izlazi roman Vuka Draškovića, Nož, koji otvara jedno drugo pitanje Drugog svetskog rata, pitanje odnosa partizana i četnika i u stvari pokreće rehabilitaciju četništva koja će se kasnije, pa sve do danas, pretvoriti u rehabilitaciju svih kolaboracionističkih snaga i potpuno potiskivanje antifašizma. ’83. godine kreće revizija Prvog svetskog rata, i to je ključno da se razume, da su ta dva događaja presudna zato što je u njima stvorena prva Jugoslavija i druga Jugoslavija. Dakle, revizijama tih ratova u stvari potpuno revidiramo Jugoslaviju i rušimo sve njene temelje.

 

 

Kolega, nemojte u godine i da se vijamo oko toga jer cu potegnuti kraj 60ih i cuvenu pobunu Matice Hrvatske o pravima hrvatskog jezika, mnogo pre memoranduma SANU i Draskovica, a nakon toga ide hrvatsko proljece...bolje ne.

Link to comment
33 minutes ago, Krampa said:

Srbi iz Krajine i Srbi iz Bosne su u tamanili praaaave Srbe u Srbiji? Počeli u 1. a završili u 2.? Jeli to pisac želio da kaže?

 

21 hours ago, Њујоркер said:

Mislio sam na prve tri AU ofanzive na Srbiju. Ima u Zborniku Valjevo 1914-1918 u izdanju Narodnog muzeja Valjevo opis Cerske bitke, parafraziram, posto mi knjiga nazalost nije ovde, kada nasi oficiri, pozivaju njihove da sa svojim trupama koje su tu na rukohvat, predju na srpsku stranu, a Petrovic, zaboravih mu cin, Srbin iz Like, zaurla, "ne padajte na trikove neprijatelja, udri iz svih oruzja"! Posle propasti ofanziva uglavnom su se Cesi prilicno radosno predavali u prvi mah sumnjicavim Srbima, malo ko je od precana to radio. Dobrovoljaca jeste bilo i prema Andreju Mitrovicu i njegovoj knjizi Srbija u I svetskom ratu, na teritoriji Srbije je do kraja 1914. godine bilo 70 000 austrijskih zarobljenika od kojih 20 000 "nasih" (stana 110). Od te sile, cak 452 su se prijavila kao srpski dobrovoljci, medju njima i 26 Hrvata (stana 111). Broj dobrovoljnih PREBEGA nisam nasao.

A 30 godina kasnije VI licka i III krajiska su samo nastavile tamo gde su im preci stali. Ja i dan danas nemam od istoricara odgovor na pitanje koliko je to Nemaca stradalo u "oslobodjenju Valjeva" od Valjevaca. 1? 2? 22? Nijedan? Ali su zato grad od 12000 skratili skoro za sestinu.

Usput me zanima i kada je to i kako oslobodjenje Valjeva septembra '44, postalo 'oslobodjenje Valjeva"...

Link to comment
9 minutes ago, namenski said:

 

Usput me zanima i kada je to i kako oslobodjenje Valjeva septembra '44, postalo 'oslobodjenje Valjeva"...

Ovo je na nivou izjave : da je Hitler pobjedio mi bi danas vozili bmw-e.

 

Edited by Krampa
Mislim na quote gore i nastavljanje tradicije
Link to comment
3 hours ago, Њујоркер said:

 

Evo ti opet citat iz knjige Andreja Mitrovica Srbija u Prvom svetskom ratu, strane 88 i 89:

U balkanskoj vojsci pod komandom generala Oskara Potjoreka, poglavara Bosne i Hercegovine, u jesen 1914, gro snaga je cinilo 15. korpus sa sedistem u Sarajevu, 16. korpus sa sedistem u Dubrovniku, 13. korpus sa sedistem u Zagrebu i 8. korpus sa sedistem u Pragu. U ovim jedinicama je bilo mnogo Srba iz Monarhije, u nekima cak i cetvrtina celokupnog sastava, dok se broj Hrvata peo i na vise od polovine.

 

Ali forumasi znaju bolje...

 

Nije problem u tvrdnji da su Srbi iz AU učestvovali u napadu na Srbiju.

Jesu u nekom broju.

Ali, tvoj inicijalni post je manje-vise glasio da su Srbi iz Hrvatske bezobzirno klali Srbe iz Srbije.

Tu je suština nesporazuma.

Ne mislim da imaš lošu namjeru, o svemu treba otvoreno razgovarati ali valja imati u vidu da su krajiski Srbi nekih 400 godina prije 1SR bili u službi cesara, a da je srpski nacionalni identitet u tom vremenu još uvijek bio klimav van Srbije.

Preciznije, postojao je kod "elite" ali običnom vojniku, potomku granicara Srbi iz Srbije bili su nešto nepoznato i daleko a cesar  tradicionalni gospodar i poslodavac.

 

A što se tiče 3 krajiške i 6 ličke, neko je morao i gaće okrvaviti.

 

 

  • +1 1
Link to comment

U to vreme je srpsko organizovanje po hrvatskoj i bih vec uzelo dobrog maha. Vec krajem 19. veka je osnovana Srpska banka dd Zagreb(i danas stoji njihova zgrada skoro na Jelacicu koja nikada nije vracena posle ustaske nacionalizacije 1941) koja je finansirala siromasnu decu i zadruge sirom juzne Ugarske, koja je postala jedna od najmocnih banaka u juznoj Ugarskoj a posle 1918 u Kraljevini SHS-Jugoslaviji...dosta njihovih deonicara je ubijen u Jasenovcu i drugde po ndh...Postoji i Srbobbran kao nacionalna novina koja izlazi u Zagrebu...i svasta jos nesto.

Edited by pasha
Link to comment
3 minutes ago, pasha said:

U to vreme je srpsko organizovanje po hrvatskoj i bih vec uzelo dobrog maha. Vec krajem 19. veka je osnovana Srpska banka dd Zagreb(i danas stoji njihova zgrada skoro na Jelacicu koja nikada nije vracena posle ustaske nacionalizacije 1941) koja je finansirala siromasnu decu i zadruge sirom juzne Ugarske, koja je postala jedna od najmocnih banaka u juznoj Ugarskoj a posle 1918 u Kraljevini SHS-Jugoslaviji...dosta njihovih deonicara je ubijen u Jasenovcu i drugde po ndh...Postoji i Srbobbran kao nacionalna novina koja izlazi u Zagrebu...i svasta jos nesto.

Postoji razlika između Srba iz Hrvatske i Srba iz BiH kad se radi o Austriji, pa samim tim i odnosu prema Srbima u Srbiji.

Srbi iz BiH su AU vrlo jasno dočekali kao okupatora.

Samo što su se oslobodili od Turaka, stigao je novi gospodar.

Došlo je čak dotle da je u okolini Foče izbio srpsko-muslimanski ustanak protiv Austrougarske.

 

 

Link to comment
2 hours ago, Њујоркер said:

Na nas ce se sruciti jos dve ofanzive do kraja tekuce godine sa Pocorekovim balkanskim snagama, koje su u osnovi imale, btw, defaznivan karakter.

Covek se uci dok je ziv: dakle 2 ofanzive kojima ipadnes u drugu zemlju i to posto si godinama cekao i docekao priliku da je sjebes su, sa deklarisanim ratnim ciljem da napadnutu zemlju izbrises sa karte su - defanzivnog karaktera.

Dobro je, dobro...

1 hour ago, pasha said:

 

Kolega, nemojte u godine i da se vijamo oko toga jer cu potegnuti kraj 60ih i cuvenu pobunu Matice Hrvatske o pravima hrvatskog jezika, mnogo pre memoranduma SANU i Draskovica, a nakon toga ide hrvatsko proljece...bolje ne.

'Ajde prestani da lupetas ako boga znas.

Link to comment
27 minutes ago, BWA said:

Ali, tvoj inicijalni post je manje-vise glasio da su Srbi iz Hrvatske bezobzirno klali Srbe iz Srbije.

a da su Srbi iz Hrvatske to nastavili '44... po sistemu gde ja stadoh ti produzi...

Vidim doduse da ni 'oslobodjeno Valjevo' '44. nesto ne izaziva reakciju...

Ali dobro, ima vremena, cenim da cemo, kako je pocelo, za par godina da imamo okupaciju '44...

Uostalom, jesmo li Evropa ili nismo?

  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...