Jump to content
IGNORED

Opšti topik o EU (ex kriza Evrozone)


anomander rejk

Recommended Posts

Nikad je malo preterano, a da li cemo mi to doziveti je drugo pitanje. Neke stvari koje su pre 5 ili 10 godina izgledale nemoguce sada su realnost. Ako Amerika dovoljno oslabi Zapadna Evropa moze lako da ih odjebe i krene u ujedinjenje Evrope.

Link to comment

"Evropa od Lisabon do Vladivostoka" i jeste bila vizija neka vaznih ljudi u postratnom vremenu. Ali, jos mnogo pre ovog rata, a i pre aneksije Krima smo dosli do toga da se ustalio onaj veznik "i" kada se zajedno spominju (npr "odnosi Evrope i Rusije"), kao da su hiljadama km udaljene. Ostala Evrovizija i evropska sportska prvenstva, a evo sada vise ni toliko. Raspao nam se kontinent, a krivica za to je na obe strane. Kao i ogromna steta koja iz toga proizilazi. 

  • +1 3
Link to comment
1 minute ago, Kampokei said:

"Evropa od Lisabon do Vladivostoka" i jeste bila vizija neka vaznih ljudi u postratnom vremenu. Ali, jos mnogo pre ovog rata, a i pre aneksije Krima smo dosli do toga da se ustalio onaj veznik "i" kada se zajedno spominju (npr "odnosi Evrope i Rusije"), kao da su hiljadama km udaljene. Ostala Evrovizija i evropska sportska prvenstva, a evo sada vise ni toliko. Raspao nam se kontinent, a krivica za to je na obe strane. Kao i ogromna steta koja iz toga proizilazi. 

 

Pa je l hteo Napoleon baš to da napravi - Evropu od Lisabona do Vladivostoka, da degažira ostrvljane što dalje, još da celu Evropu liberalizuje, sekulariše i emancipuje, pa mu baš Rusi i ostali inbredski monarsi nisu dali? :P 

  • Haha 3
Link to comment
2 minutes ago, Ivo Petović said:

 

Pa je l hteo Napoleon baš to da napravi - Evropu od Lisabona do Vladivostoka, da degažira ostrvljane što dalje, još da celu Evropu liberalizuje, sekulariše i emancipuje, pa mu baš Rusi i ostali inbredski monarsi nisu dali? :P 

 

Sto je najgore, on je mozda i bio blize uspehu nego mi danas. 

Link to comment
Just now, Kampokei said:

 

Sto je najgore, on je mozda i bio blize uspehu nego mi danas. 

 

Yup, ja sam se samo delimično šalio.

Link to comment

Nekih 12 godina od kraja drugog svetskog rata Nemacka i Francuska su zapoceli stvaranje Evropske Unije. Nije bilo zamislivo ni da ce Nemacka i Poljska biti u dobrovoljnom savezu, pa evo ih.

Link to comment
5 hours ago, Lancia said:

Sto sprdnja? Legitimno pravo da se sire, ako im to odgovara, ostali kandidati su svesno odabrali plemensku zajednicu, kao oblik udruzivanja.

Btw, meni je samo zao sto nikad nije postojala inicijativa (bar da ja znam) de se i Rusija ukljuci u evropske integracije

 

A kamo uslovi neki? Neki pregovori? Nešto? Išta? :ajme:

Link to comment
9 minutes ago, steins said:

 

A kamo uslovi neki? Neki pregovori? Nešto? Išta? :ajme:

Njihova organizacija, njihovo pravo igre. Ti mislis da Spanija ispunjava sve uslove?¿ Kod mnogih clanica je vaznija teritorija i privrzenost - papir, ko i uvek trpi sve i svasta. 

Ajme, nismo deca vise.

Link to comment

Inače, svojevremeno je Lavrov i ponudio EU da u evroazijskom delu Rusija omogući EU širenje svoje uticajne zone kroz razne sporazume. O tome su čak u EU počeli stidljivo i da razmišljaju, no stigao je ferman iz US da to ne dolazi u obzir, pa je odbijeno.

  • +1 3
Link to comment
50 minutes ago, Tresko said:

Inače, svojevremeno je Lavrov i ponudio EU da u evroazijskom delu Rusija omogući EU širenje svoje uticajne zone kroz razne sporazume. O tome su čak u EU počeli stidljivo i da razmišljaju, no stigao je ferman iz US da to ne dolazi u obzir, pa je odbijeno.

Ako je ovo istina, glupost i sramota veka za evropske narode.

  • +1 1
Link to comment
12 hours ago, Delija67 said:

Dokle god je EU vazal USA do toga nece doci iako je Evropi Rusija prirodniji saveznik nego Amerika.

 

Ne bih se slozio. SAD elitu cine ljudi evropskog porekla i/ ili Askenazi(evropski) Jevreji. Govore engleski jezik a politicki i pravni sistem je klon jedne evropske zemlje samo su umesto monarha stavili predsednika. Tokom dvadesetog veka zapadna Evropa se uvek oslanjala na SAD od Prvog svetskog rata, Drugog do Hladnog rata. Oni su prirodni saveznici gde su SAD mnogo mocnije zbog posledica Drugog sv. rata.

I nije bilo lose zapadnoj Evropi, stavise, bilo je dobro zbog tog stiska. Madjutim to je bilo vreme kada su SAD bile apsolutni vladar svetske privrede zbog velicine svoje ekonomije. To se menja i to ce biti sve veci problem za one koji se oslanjaju na SAD. Sovjeti nikada nisu ekonomski ugrozili americku privrednu dominaciju zato su na kraju i pukli. Stavise, tokom osamdesetih u Americi se vise Japan participirao kao rival nego li SSSR.

  • +1 2
  • -1 1
Link to comment
1 hour ago, Tresko said:

Inače, svojevremeno je Lavrov i ponudio EU da u evroazijskom delu Rusija omogući EU širenje svoje uticajne zone kroz razne sporazume. O tome su čak u EU počeli stidljivo i da razmišljaju, no stigao je ferman iz US da to ne dolazi u obzir, pa je odbijeno.

 

Може неки путоказ где има више о овоме?

Link to comment
26 minutes ago, TdEII said:

 

Може неки путоказ где има више о овоме?

To se dogadjalo negde 2014., i Putin je to preko Lavrova naravno predlagao. Ima to u onom skoro dvosatnom videu od pre nekoliko dana gde John Mearsheimer govori o tome. Potraži i po netu može da se nadje. Naravno, nekih zvaničnih dokumenata nema, jer je sve bilo u razgovorima.

  • Hvala 1
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...