Jump to content
IGNORED

Iran: novi front


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

1 minute ago, Shitgenstein said:

 

Prvi pasus: ne, svaki muškarac koji je izbegao vojsku odlaskom na studije na zapad, a koji ne plaća par hiljada evra godišnje (ne znam tačno) da od toga bude izuzet, smatra se dezerterom. I ako ponovo kroči u Iran mora u vojsku. To je slučaj svih momaka koje znam. Niko nije lud da daje hiljade evra kroz godine da bi mogao da se vrati na par nedelja.

 

Takvih je malo u odnosu na ukupan broj emigranata. Uostalom, ako su pare problem (a ne ideologija ili religija), u korumpiranoj državi se to lako rešava. Možda ne odmah, ali kad pusti korene preko i zaradi potrebnu cifru, rešiće to. Problem je ako u medjuvremenu krene da se ističe pričom protiv vlasti. To pare ne rešavaju.

 

1 minute ago, Shitgenstein said:

Drugi pasus: da li realno imaš toliko crno-beli pogled na situaciju???

Otići na tri nedelje jednom u dve godine da posetiš porodicu znači da si ekonomski migrant? Jedini vid političkog izbeglištva je onaj u kom će te uhapsiti čim kročiš?

Da. Uostalom, tako dobijaš izbeglički i/ili politički status emigranta u SAD i Kanadi. Ili ne možeš nazad jer si proteran (rat), ili postoji šansa da te vlast uhapsi zbog tvoje religije, političkog delovanja… 

Link to comment
Just now, Meazza said:

Pa sta? Neka menjaju zemlju oni koji u njoj ostaju. Legitimno je dici ruke od zemlje koja ti ne odgovara za zivot.

Rekoh na početku: postoje 2 vrste emigranata: politički i ekonomski. Na ove prve možeš da računaš kao na pomoć spolja. Ovi drugi su brojniji i ti neće (bitno) da talasaju.

Link to comment

politika se ne može svesti na biti / ne biti u zatvoru, niti se svaki problem u kvalitetu života može predstaviti kao ekonomski

  • +1 2
Link to comment
45 minutes ago, Meazza said:

Pa sta? Neka menjaju zemlju oni koji u njoj ostaju. Legitimno je dici ruke od zemlje koja ti ne odgovara za zivot.

Dosta ljudi sa foruma je to uradilo sa Srbijom iz mešavine političkih i ekonomskih razloga...

Slabo ko, ako iko, bi realno završio u zatvoru ili ostao bez leba da je ostao.

@ObiW smatraš li ti sebe političkim ili ekonomskim emigrantom?

Link to comment

Ovima sada koji su u emigraciji su problem primarne porodice koje zive tamo. Roditelji i slicno. A ovi su poceli da uzimaju za taoce svoje expate da bi razresili diplomatske nesporazume. Nije to tako jednostavno.

 

Radila i radim sa nekima od njih pa znam iz druge ruke.

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Frile said:

politika se ne može svesti na biti / ne biti u zatvoru, niti se svaki problem u kvalitetu života može predstaviti kao ekonomski

 

Zavisi koliko je režim koji hoćeš da menjaš autoritativan. 

 

Kod autoritativnih režima bavljenje politikom iz ugla kritikovanja vlasti se vrlo brzo svodi na biti ili ne biti u zatvoru.

 

59 minutes ago, Shitgenstein said:

Dosta ljudi sa foruma je to uradilo sa Srbijom iz mešavine političkih i ekonomskih razloga...

Slabo ko, ako iko, bi realno završio u zatvoru ili ostao bez leba da je ostao.

 

Slabo ko je i dobio papir političkog emigranta, mada ja lično znam jednog ko jeste.

 

 

59 minutes ago, Shitgenstein said:

@ObiW smatraš li ti sebe političkim ili ekonomskim emigrantom?

 

Ekonomski. Moji poznanici koji su imali isti stav kao ja, ali bolje početne uslove(*)su ostali. Kako ja mogu da budem politički emigrant kad takvima ništa nije falilo što su ostali?

 

(*) bolji posao, rešeno stambeno pitanje, manje sveta videli

 

55 minutes ago, Moonwalker said:

Ovima sada koji su u emigraciji su problem primarne porodice koje zive tamo. Roditelji i slicno. A ovi su poceli da uzimaju za taoce svoje expate da bi razresili diplomatske nesporazume. Nije to tako jednostavno.

 

Radila i radim sa nekima od njih pa znam iz druge ruke.

 

Ubio me Bog ako razumem šta rade ovi a šta ovi drugi. Ko su taoci a ko expati?

 

 

Link to comment
48 minutes ago, ObiW said:

Ubio me Bog ako razumem šta rade ovi a šta ovi drugi. Ko su taoci a ko expati?


Imas pravo vrljavo napisano.

 

Dakle u zadnjih par godina (meni se cini period sankcija) rezim zadrzava  zapadne drzavljane iranskog porekla (expati koji postaju taoci losih odnosa sa zapadom) pod optuzbom da su strani spijuni. Iseljeni Iranci (ako su bili javno anti protivni) ne mogu da vide roditelje, ni unuci babe i dede bez rizika da zaglave zatvor.

 

Pogledati slucaj Britanke iranskog porekla koju drze zatvorenu trazeci politicke koncesije od UK.

Edited by Moonwalker
Link to comment
1 hour ago, Moonwalker said:


Imas pravo vrljavo napisano.

 

Dakle u zadnjih par godina (meni se cini period sankcija) rezim zadrzava  zapadne drzavljane iranskog porekla (expati koji postaju taoci losih odnosa sa zapadom) pod optuzbom da su strani spijuni. Iseljeni Iranci (ako su bili javno anti protivni) ne mogu da vide roditelje, ni unuci babe i dede bez rizika da zaglave zatvor.

 

Pogledati slucaj Britanke iranskog porekla koju drze zatvorenu trazeci politicke koncesije od UK.

 

Jel beše oni imaju zakon “jednom Iranac uvek Iranac?”. Nema odricanja od državljanstva?

 

Link to comment
3 hours ago, ObiW said:

 

Jel beše oni imaju zakon “jednom Iranac uvek Iranac?”. Nema odricanja od državljanstva?

 


nastupaš autoritativno na ovoj temi, a frljaš se glupostima. Zbog čega? Ta Iranka, sa detetom i ozenjena u UK (i državljanstvom iste) je već godinama u zatvoru. Pa kad joj je kazna istekla pre par meseci “preventivno” su je zadržali dok je ne optuže za nešto treće, što su kasnije i uradili.i sada je ponovo u zatvoru. Razlog? Cenjkanje. Australijska profesorka je jedva uspela nakon nekoliko godina zatvora da napusti zemlju, nije uopšte iranka poreklom.

 

Da li pokušavaš da kažeš da taj režim nije toliko strašan? Šta ti je cilj?

Link to comment
1 hour ago, dragance said:


nastupaš autoritativno na ovoj temi, a frljaš se glupostima. Zbog čega?

 

 

Ajde ne tupi. Pitao sam kakav im je zakon jer ne znam. 

 

1 hour ago, dragance said:

Ta Iranka, sa detetom i ozenjena u UK (i državljanstvom iste) je već godinama u zatvoru. Pa kad joj je kazna istekla pre par meseci “preventivno” su je zadržali dok je ne optuže za nešto treće, što su kasnije i uradili.i sada je ponovo u zatvoru. Razlog? Cenjkanje. Australijska profesorka je jedva uspela nakon nekoliko godina zatvora da napusti zemlju, nije uopšte iranka poreklom.

 

Mene zanima kako oni tretiraju svoju dijasporu, oko toga smo Moonwalker i ja poceli da pricamo. Ne zanima me australijanka koja nema iransko poreklo. Zanima me da li oni uopste dozvoljavaju mogucnost da neko ko ima iransko ime i prezime mozda uopste nema iransko drzavljanstvo, da ga se odrekao ili da ga nikada nije imao. Ili im je svejedno; licis na naseg coveka, imas ime i prezime kao nas covek, dakle sudicemo ti kao da imas nase papire. To sam pitao.

 

 

1 hour ago, dragance said:

Da li pokušavaš da kažeš da taj režim nije toliko strašan? Šta ti je cilj?

Opet tupis.

 

Rekao sam na samom pocetku sta mi je cilj: da kazem je ova sadasnja emigracija (koja je dosla daleko posle prvog talasa iz 1979) neupotrebljiva za smenu vlasti u Iranu. Potpuno je nebitno koliko ih ima, i koliko ih godisnje izlazi iz Irana. Oni imaju gde da se vrate, i nece da se mnogo zameraju vlasti. Jesu protiv rezima, ali da se sve resi mirnim putem, plisana revolucija ftw. Oni su kao emigracija iz Srbije devedesetih.  

 

 

Link to comment

Šta znači sude im kao da imaju njihove papire? Većina država sudi u krivičnom postupku bilo kome ko na njenoj teritoriji izvrši krivično delo, u skladu sa time kako zakoni te države shvataju šta je krivično delo.

Link to comment

Radi se o tome da targetiraju svoje poreklom koji imaju porodice tamo u Iranu kad npr dovedu dete da ga vide baba i deda koji iz ko zna kojih razloga   ne mogu da otputuju  (novac, zdravlje, vize, you name it) i kreativno smisle koji su paragraf prekrsili. U ovo konkretnom sucaju su jedva pustili dete ocu (par godina).

 

Poenta je da im dosta ljudi odlazi i zbog opresivnog rezima (dosta lici na nase devedesete makar meni) i da ti isti ljudi manje vise zive vrlo mejnstrim "zapadnjacki" zivot bez karakteristicnih problema koje stvaraju druge zajednice kod uklapanju u lokalne sredine. U poredjenju sa onim arapskim despotijama, civilizacija u svakom smislu.

Mislila sam na konkretno ovaj slucaj:

 

https://www.bbc.com/news/uk-56390394

 

Quote

Nazanin Zaghari-Ratcliffe - together with several other dual nationals from a range of countries - is caught up in the middle of some complicated geopolitics.

 

The backdrop to her case is the West's difficult relationship with Iran, and a growing emphasis by Iran on "hostage diplomacy".

The charity worker was told explicitly that her imprisonment was linked to a £400m debt owed by Britain for an arms deal to Iran that was done before she was even born.

In the days of the Shah, Iran had bought tanks from Britain but, after the 1979 Revolution, they were not delivered.

The UK and Iran have been haggling in court over interest on the debt for years. And when UK PM Boris Johnson spoke by phone to Iranian President Hassan Rouhani last week to demand Mrs Zaghari-Ratcliffe's release, the Iranian president apparently complained that no "practical progress" had been made by the UK to repay the debt.

Whatever happens in the courts, the message from Iran seems to be, if not loud, at least pretty clear.

 

Platili su Britanicma neke tenkove jos u sahovo vreme, koje ovi nisu isporucili i ganjaju se preko 40 godina oko para i kamata. Umesto da im zaplene neku imovinu koriste obicne ljude kao garantno sredstvo.

 

Sad posto je ovo politicka tema koncipirana za drugaciju pricu, a ovo sa obostranom cinicnom heavy diplomatijom u kojoj se obicni ljudi koriste kao pesaci u sahu nije samo njihov specijalitet ja se iskljucujem iz dalje diskusije.

Edited by Moonwalker
Link to comment
  • 4 weeks later...

U Iranu Rev. Garda strelja ljude koji nemaju vise ni vode da piju zahvaljujuci biznis kombinacijama te iste Rev. Garde:

https://www.google.at/amp/s/amp.dw.com/en/iran-drought-water-shortages-spark-protests/a-58651779
Gardu ako ne pobiju, unistice Iran kao sto arapska aristokratija parazitira po KSA, UAE i Kataru. Tehnoloska revolucija ce na srecu dovesti do kraja ovih rezima - alternative treba vec spremati i edukovati danas jer ce region u protivnom zavrsiti kao Somalija ili Sudan.

Link to comment

Garda je zlo i ta pohlepa ce im doci glave. 

 

Edukovati alternativu i poslati je sa zapada, mislim da to nije pravi put (mislim ovo slanje sa zapada a iranci su, barem ove koje ja znam odlicno edukovani). Vec su dva puta slali alternative sa zapada i neslavno su zavrsile. Doduse ova druga jos nije.

Edited by borris_
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...