Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

Neće skoro, čini se, Oziji su u naletu sa rudarenjem litijuma, a tehnologija (ekstrakcije iz rude) se tek razvija...

 

https://www.smh.com.au/business/companies/australia-tipped-to-soon-produce-more-than-half-of-the-world-s-lithium-20180427-p4zc5h.html

&

https://www.pressreader.com/australia/the-australian-mining-review/20180401/281479276976379

 

 

Edited by Skyhighatrist
Link to comment
  • 3 weeks later...

Ima raznih prognoza. Recimo upravo sam naleteo na ovaj tekst:

 

Quote

Prevara zvana e-automobil


Da li električni automobili zaista najmanje zagađuju životnu sredinu? Stručnjaci upozoravaju da to nije automatski tako – uprkos činjenici da e-automobili u raznim testovima prolaze najbolje.
Na prvi pogled radi se o uspehu: do kraja ove godine na nemačkim putevima biće čak 50 odsto više elektro-automobila nego prošle godine. Početkom januara 2018, prema zvaničnim podacima Saveznog ureda za motorna vozila, u Nemačkoj je bilo registrirano oko 54.000 automobila na elektro pogon. U prvih devet meseci ove godine registrovano je novih 24.574 vozila.
Ali polako! Kad se pogleda malo detaljnije, brzo postaje jasno da e-automobili u Nemačkoj ne igraju neku važnu ulogu. Njihov udeo u ukupnom broju registrovanih je mikroskopski je mali: u Hamburgu samo 0,18 odsto (što je najviše od svih saveznih pokrajina), u Berlinu i u Bavarskoj po 0,17 procenata, a na trećem mestu je Baden-Virtemberg sa 0,16 odsto. Na samom začelju je Saksnija Anhalt– 0,06 procenata.

Sporovozna elektrifikacija
Električni pogon se veoma sporo „probija“, ali to itekako „ekološki ima smisla“, naglašava se u analizi firme „SEG Automotive“. Ta firma iz Štutgarta proizvodi automobilske delove, širom sveta zapošljava više od 8.000 radnika i sarađuje gotovo sa svim velikim proizvođačima automobila. Argumenti iz njene analize su itekako razumljivi.

SEG se poziva na proračune renomiranih saobraćajnih i stručnjaka za klimatska pitanja. Zbog velikih baterija, proizvodnja jednog električnog automobila prouzrokuje naime mnogo više ugljen dioksida nego neko vozilo s motorom s unutrašnjim sagorevanjem. I zato e-auto, kako tvrde u SEG, tokom svog kompletnog životnog ciklusa uštedi više od 50 odsto emisije CO2 samo u zemljama s malim udelom fosilnih energenata. Kao primer se navodi Francuska, koja karte polaže na nuklearnu energiju (pitanjem oko zbrinjavanja radioaktivnog otpada se ne bavi), i Norveška, koja može obilato da koristi prirodne resurse, pre svega vodu.

Ključna tržišta s velikom emisijom CO2
Na brojnim ključnim tržištima, kao u SAD, Indiji, Kini, ali i u Nemačkoj, prilikom proizvodnje električne energije u atmosferu se emituje toliko ugljen dioksida da na duži rok čistokrvni e-automobili, kao i tzv. plug-in hibridi uopšte ne donose nekakvu prednost kada se radi o zaštiti klime. Ili je njihov ekološki bilans čak i negativan u poređenju s vozilima u kojima se nalaze motori s unutrašnjim sagorevanjem.


Na osnovu podataka iz studije najvećeg nemačkog auto-moto kluba ADAC, SEG postavlja sledeću računicu: s obzirom na aktuelni miks u proizvodnji električne energije u Nemačkoj, jedan mali električni automobil koji pređe više od 50.000 kilometara tokom svog životnog veka „proizvede“ više ugljen dioksida nego neki odgovarajući model vozila koji troši benzin ili dizel. Ekološki bilans e-automobila bi bio bolji od modela s unutrašnjim sagorevanjem samo u slučaju da je kompletna energija, 100 odsto, koju potroši dobijena iz regenerativnih izvora. Stvari su malo drugačije u slučaju da auto pređe više od 150.000 kilometara. Tada e-auto s aktuelnim „strujnim miksom“ ima bolji ekološki bilans, a u slučaju da koristi eko-energiju, jedan takav auto tokom svog čitavog životnog veka emituje samo delić CO2 odgovarajućih modela s unutrašnjim sagorevanjem.

Srednji put
Kako do manje emisije CO2 s aktuelnim energetskim miksom? Srednji put, prema mišljenju SEG, je „48-voltni-dizel-blagi-hibrid“. To je relativno mlada tehnologija kod koje se istovremeno pokreće vozilo i proizvodi energija. Ta tehnologija sve je omiljenija kod proizvođača širom sveta – zbog svoje energetske efikasnosti i sve strožih zakonskih odredaba.

U procesu proizvodnje 48-voltni dizel-hibrid pruzrokuje doduše minimalno povećanje emisije ugljen dioksida, ali tokom procesa korišćenja u saobraćaju može da uštedi i do 15 odsto goriva i CO2. I tako u zemljama u kojima se ne proizvodi dovoljno „zelene“ električne energije može da postane čak najbolja mobilna varijanta u kontekstu zaštite klime.

Ali u celoj toj kalkulaciji postoji jedna sitnica koju se ne sme prećutati – SEG, već sigurno pogađate, proizvodi upravo takve sisteme.

Trend je u redu
Magazin „Edison“, publikacija izdavačke kuće „Handelsblat“ koja se bavi područjima e-mobilnosti, održivosti i umreženog života, odmah je izračunala da analiza SEG, uprkos nekim nepreciznostima, ide u pravom smeru. Kod motora s unutrašnjim sagorevanjem bez sumnje još ima velikog potencijala za uštede CO2, ali isto tako ima i potencijala na području razvoja baterija i energetskog miksa.

Jasno je i da s povećanjem broja pređenih kilometara raste prednost e-automobila. Optimalno bi bilo kada bi električni automobili koristili isključivo solarnu energiju. S druge strane, uopšte „nema smisla“ zameniti neki e-auto nakon trogodišnjeg lizinga s godišnjom kilometražom od 15.000 kilometara, nekim novim modelom, tvrdi „Edison“. „To je saznanje za koje nam u stvari i ne treba nikakva računica, već samo malo razuma utemeljenog na održivosti“.
 


https://m.dw.com/sr/prevara-zvana-e-automobil/a-46271033

 

Ni u Nemačkoj dakle nisu otišli daleko sa ''električarima'', a tek kod nas ...

Po meni ako se u ovoj zemlji želi manje zagađenje vazduha treba forsirati TNG i CNG. To je ono što je ovde ljudima dostupno. Znači smanjiti dažbine na ta goriva i za dizele uvesti zabranu uvoza onih koji nisu bar euro 5. 

Link to comment

Ja sam hteo CNG ali do najbliže pumpe imam 40ak kilometara a autonomija u grande puntu sa fabričkim metanom je oko 400 kilometara što je premalo. Vešanje je ojačano ali verujem i da auto brže strada, pogotovu na našim putevima.

Link to comment
On 20.11.2018. at 11:08, zorglub said:

Šta ako ne bude dovoljno struje? Mislim da sam napisao to već, ali cela pomama za baterijašima mi je malo zabrinjavajuća, nadam se da grešim.


Vozicemo se autobusima. Ionako nema mesta za sve automobile.

Link to comment

ladno mi se beba ugasila kad sam stala stop znak!  pogasila sam sve po kolima i ponovo ih upalila i okej je bilo. kada vozim preko 50km na sat pocinje da kasljuca kao da me udari naglo vetar. akomulator menjan skoro...nikakve kodove nemam da se pojavljuju. tabla cista i skener cist. 

Link to comment

To nema veze sa akumulatorom. Auto kad jednom upali, akumulator mozes da izvadis.  Izgleda ti ne radi jedan of cilindara, jer najvjerovatnije nesto sa sistemom paljenja nije u redu. Za pocetak, kad si zadnji put mijenjala svjecice i coil packs?

Link to comment
1 hour ago, Peter Fan said:

To nema veze sa akumulatorom. Auto kad jednom upali, akumulator mozes da izvadis.  Izgleda ti ne radi jedan of cilindara, jer najvjerovatnije nesto sa sistemom paljenja nije u redu. Za pocetak, kad si zadnji put mijenjala svjecice i coil packs?

 

ne secam se. moram da pogledam u papirima ili da zovem mazdu, oni imaju te podatke. da li je opasno da vozim tako?

 

jbga ako su svecice u pitanju to ispod $500 nece kostati :mad: :isuse:

Edited by mustang
Link to comment
11 hours ago, mustang said:

 

ne secam se. moram da pogledam u papirima ili da zovem mazdu, oni imaju te podatke. da li je opasno da vozim tako?

To sto motor crkava moze biti opasno samo ako se desi tokom voznje (a posebno na relaciji Inglewood - Compton :-) ), jer ti onda ne radi servo za volan. Ako se to desi, i dalje mozes skretati, ali onda je potrebno "leci" na volan. Samo nemoj da se uspanicis.

 

11 hours ago, mustang said:

 

jbga ako su svecice u pitanju to ispod $500 nece kostati :mad: :isuse:

Nebi trebalo toliko,  6 svjecica i coil packs su ti ~$75 u Autozone i treba ne vise od 30-ak minuta posla da se promijeni. Ako se motor trese onda ili ne rade svi cilindri, ili su otisli nosaci motora (motor mounts), ali ako su nosaci onda bi se tresao stalno i ne bi se gasio, tako da mislim da je to posrijedi. Pogledaj u uptustvu za servisiranje koji je interval mijenjanja, i ako si izvan toga, onda to uradi. Ne kosta mnogo, a moze da ti rijesi problem. A ako nije to, onda bi mogao biti kompjuter (ECM module), a to vec zna biti malo skuplje.

Link to comment

Mud flaps?

10 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

kako se na engleskom zovu zavesice iza točka koje sprečavaju bacanje blata?

 

 

znam da zvučim ko vrlja ilić sa onom rukom što kupi napred 

:fantom:

 

Link to comment
4 hours ago, Peter Fan said:

To sto motor crkava moze biti opasno samo ako se desi tokom voznje (a posebno na relaciji Inglewood - Compton :-) ), jer ti onda ne radi servo za volan. Ako se to desi, i dalje mozes skretati, ali onda je potrebno "leci" na volan. Samo nemoj da se uspanicis.

 

Nebi trebalo toliko,  6 svjecica i coil packs su ti ~$75 u Autozone i treba ne vise od 30-ak minuta posla da se promijeni. Ako se motor trese onda ili ne rade svi cilindri, ili su otisli nosaci motora (motor mounts), ali ako su nosaci onda bi se tresao stalno i ne bi se gasio, tako da mislim da je to posrijedi. Pogledaj u uptustvu za servisiranje koji je interval mijenjanja, i ako si izvan toga, onda to uradi. Ne kosta mnogo, a moze da ti rijesi problem. A ako nije to, onda bi mogao biti kompjuter (ECM module), a to vec zna biti malo skuplje.

 

bogami bila u compton sve lepse izgleda! neki delovi bolje od holivuda. kazu belci se doseljavaju...

$1250 kuraca mi mazda trazi za zamenu svecica i coils navodno zato sto su svecice negde da mora intake manifold (sta god da je to) da se vadi. 

svecice nisu menjanje od 60K a sad Ima 150K

 

moram jozefa mog okrenuti nema mi druge. 

ne bojim se ako stanem. imam onaj aaa plus na 300milja od kuce, oni ce me pokupiti ako treba :)...al hvala na brizi :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...