Jump to content
IGNORED

Igre


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

Rešio malo da posetim svoj kukavni Steam folder, tuga jedna od neodigranog materijala, probao Deus Ex i digao ruke, odvikao od tastature i miša. Press F to pay respects. Uzeo onda Witcher 2 koji, srećom, ima podršku za kontrolere, izvadio iz dubina ormana Logitech F310 kupljen u prvim danima moje gejmerske regeneracije 2015, uz malo navikavanja na XBox kontrole, uspeh nekako da pređem prvih par deonica na Normal nivou. Duga je zima.

Link to comment
2 hours ago, Svarog said:

 

deluje komplikovano :D

 

 

Ko voli board-gameove slicne tematike, velika preporuka za Twilight Struggle. Tematika je hladni rat, za dva igraca, ima nekoliko mehanizama koji te vode do pobede i kroz igru se protezu stvarni istorijski dogadjaji. Malo je kompleksna, ali kad se udje u stos - kidalica.

 

Ima i digitalna verzija, na Steamu i za tablete.

Link to comment
32 minutes ago, goofs said:

Inace ako ima board-game geekova na forumu, mogli bismo otvoriti poseban topicj :) 

Ima već topik, čitao sam ga. 

 

Pitanje za gejmere, koja je najlakša igra od tih europa universalisa? Odnosno koji serijal je dobar za kompletnog početnika u tom tipu igara. 

Link to comment
1 hour ago, Aleksandar88 said:

Ima već topik, čitao sam ga. 

 

Pitanje za gejmere, koja je najlakša igra od tih europa universalisa? Odnosno koji serijal je dobar za kompletnog početnika u tom tipu igara. 

pa ako vec svakako ucis od pocetka, onda vec pocni igrati najbolju igru :sleep:

 

najbrze ces nauciti ako budes gledao neke tutoriale na youtubu. bar sam ja tako naucio najbrze.

 

tu imas serijal:

 

 

imas i vikipediju:

 

https://eu4.paradoxwikis.com/Europa_Universalis_4_Wiki

 

a naravno mozes i tu da pitas sta ti nije jasno.

 

Link to comment

horizon zero dawn je 1 od onih igara definisanih svojom centralnom idejom, a ona je u ovom slucaju izvrsna: roboti dinosaurusi. zivuljki ima taman koliko treba, a sve su dizajnirane tako da ih prepoznate na kilometar, od malih i slabasnih skauta do impozantnih tiranosaurusa. no, cini mi se da u guerrilli prosto nisu dovoljno uradili na planu smestanja tih bica u neki emergentniji ekosistem kao u monster hunteru. van questova je nemoguce naleteti na neku masinu koja je odlutala van svoje oblasti, sve stoje uredno smestene tamo gde mapa kaze da bi trebalo da budu. nije ovo sad neki neoprostiv greh, ali doprinosi tome da svet lici na zooloski vrt s robotima, sto nije bas u ravni s glavnim temama igre. lanac ishrane isto ne postoji, roboti nikad nece napasti jedni druge ako ih vi ne prisvojite svojim hack.exe kopljem ili koruptivnim(?) strelama. tu su i neke prave zivotinje koje takodje niko ne napada, cisto da upotpune ugodjaj kako sve stoji u mestu ako vi niste tu.

 

na srecu, moment-to-moment gameplay je dovoljno izvanredan da zanemarimo gorenavedene probleme. doduse, ja tu nisam bas merodavan s obzirom da su mi luk i strele najkulje oruzje na kugli zemaljskoj, ali borba me nije smorila od pocetka do kraja. ima tu malo i stealtha za one strpljivije, mada ja nisam imao previse problema s rambo taktikama na hardu. ono sto mi se narocito svidelo je da se slabe tacke masina uvek isplati eksploatisati, te sam ja stalno menjao loadout u zavisnosti od situacije. uvek je lepo videti akcioni naslov koji vas nutka da proceprkate po arsenalu oruzja umesto da se kroz citavu igru groznicavo drzite omiljenog revolvera ili tako necega. inace, arsenal je nevelik ali raznolik, od zica za saplitanje i klasicnih zamki do pracki s elementalnom municijom i razlicitih vrsta strela. naravno, animacija, efekti i grafika uopste su prva liga, vrlo je ocigledno da se ovde radi o sonijevom first-party naslovu.

 

van tog prijemcivog gameplay loopa, ovo je standardan open world collectathon. formula je ista kao i svaki put: mapa s milion ikona, kraftovanje, skill trees, milion razlicitih sporednih aktivnosti, dva miliona artefakata za pokupiti, itd. ako nista, ovde bar umesto kula imamo dugovratove, sto je samo po sebi dovoljno da vas bar malo oraspolozi. uz to ih ima svega pet komada u citavoj igri, a i nekih drugih bitnijih aktivnosti ima relativno malo, tako da grind nije toliko izrazen.

 

o prici i likovima vec nemam previse toga pozitivnog da istaknem. zapravo, meni je glavni narativ koji se bavi misterijom sudbine stare zemlje prilicno intrigantan, ali igra ga minira losim pacingom. vecina glavnih misija u drugoj polovini igre vas baca u pecine prepune dokumentima, audio logovima i hologramima gde borbe nema ni na puskomet. kako sam se ja do tad vec pozabavio svim sporednim sadrzajem koji me je zanimao, taj niz glavnih misija je ispao prilicno monotono iskustvo. meni je inace okej ta ideja da se sav lore grupise na nekoliko lokacija, s obzirom da se u ovako brzoj igri niko ne bi zajebavao da staje i slusa audio logove, no egzekucija je manjkava. o likovima i dijalozima ne treba trositi reci, meni je bilo dovoljno par sati da pocnem da premotavam sve sto nije bio sinematik. aloy je jos 1 primerak odabranog celjadeta iz random vukojebine kojem je sudjeno da spasi svet, a opet nekako nadje vremena da pomogne babama da predju ulicu.

 

dakle, horizon odlican koncept okruzuje najbezbednijom mogucom formulom, a uz sonijevu masineriju takav recept je prosto morao da rezultira hitom. meni je bio vrlo zabavan, ali daleko od nekog transcendentalnog iskustva. ekspanziju nisam dirao, 40 sati iz osnovne igre mi je bilo sasvim dovoljno. zaboravio sam da snimim nesto, pa evo solidnog acg osvrta:

 

 

Link to comment

kao sto je i gomila drugih ljudi primetila, igranje the outer worldsa posle disco elysiuma nije preterano pametna ideja. za razliku od diska, koji uvodi razne novine u crpg zanr, obsidian se u spoljnim svetovima™ uglavnom drzao istih principa kao i u new vegasu, koji je izasao pre *checks notes* skoro deset godina! :ohmy: dakle, opet smo u ulozi baje koji resava sve probleme na svetu, npcjevi sluze samo za davanje novih questova, a na kraju opet ima onaj slajdsou koji pokazuje kako su vase odluke menjale svet. neinspirativan dizajn kako-tako, ali smaracke companione (meni je samo vikar bio donekle zabavan) i kvalitet questova (90% ih spada u fetch varijantu) im ne mogu oprostiti. ako nista, ovde bar umesto standardnog open worlda imamo kolekciju planeta i stanica, sto igri daje fin globetrotting prizvuk na tragu mass effecta ili anachronoxa. jeste da worldbuildinga nema ni u tragovima, ali bar se moze uzivati u mastovitom krajoliku i pastelnim bojama.

 

gameplay je, sto bi reko nas narod, pravo solidan. ima tu nekoliko mogucih buildova (melee, long guns, speech, stealth, science), a odradjivanje dovoljno questova vam omogucava i da se rasirite™ izmedju njih. ja sam poceo s idejom da sve probleme resavam revolveraskim obracunom, no nisam daleko odmakao pre no sto sam poklekao i poceo da guram poene u persuade opciju. inace, samo napucavanje je pristojno, ima tu jos onog simpaticnog slapstick janka kad kritom puknete nekog nesretnika u levi palac, a ovaj se tri puta prevrne preko svoje ose i odleti u stratosferu. umesto v.a.t.s.a sad imate opciju da usporite vreme i nanisanite odredjene delove tela za razne bonuse, mada sam ja uvek isao na headshot. koriscenje companiona je dosta svedenije u odnosu na new vegas, s obzirom da im mozete narediti jedino da odu negde ili da iskoriste svoj (skandalozno koristan :sleep:) special ability. naravno, meniji nude i neke granularnije opcije za njihovo kontrolisanje, sto je meni sasvim pristojno resenje.

 

ono sto ubija ugodjaj su perkovi, koji se uglavnom svode na manipulaciju procentima (+25% healtha, +20% sprint speed, itd.). perkovi u new vegasu su bili daleko mastovitiji od ovoga i uz to su zahtevali odredjene statse za njihovo koriscenje, dok ovde mozete da uzimate sta vam dune :dry: drugi bitniji problem je preterana kolicina loota, bukvalno ne mozes da predjes pet metara bez da ne naletis na kesicu cipsa ili bocu zestine. zapravo je potpuno neverovatno koliko razlicitih vrsta consumablesa postoji u igri, mislim da ih bez preterivanja ima vise od pedeset s razlicitim efektima. jeste da igra nudi mogucnost da ih kombinujete s osnovnim vidom lecenja, ali takvo min/maxovanje je u ovako laganoj igri cist visak. od nedostataka moram jos spomenuti i prejak tinker, opciju koja vam omogucuje da svo oruzje apgrejdujete u zamenu za sitnu kolicinu novca. ja sam tako kroz vecinu igre prosao s istim arsenalom koji sam nemilice apgrejdovao. doduse, negde pred kraj sam nasao snajper na koji sam onda prilepio korozivni mod za ignorisanje armora, i tu se igra pretvorila u point'n'click avanturu: naciljas nekog u glavu i pokosis ih 1 metkom.

 

kad se sve sabere, the outer worlds se zaista ne trudi da bude ista vise of new vegasa u svemiru. no, kao sto rekoh, solidan gameplay u kombinaciji s prijatno kratkim trajanjem za 1 rpg (20-25 sati) ga ipak baca u respektabilni 7/10 rang. kapiram da bi ostavio i bolji utisak da se pojavio koji mesec ranije ili da ga nije radio obsidian, ovako... jebiga.

 

 

Link to comment

Mnogo para za malo igrica. Vaistinu, jos je ovo beta. Vise sam za PS Now ili Origin Premium vault jer mi je svejedno i kad putujem imam solidan laptop pa mogu da igram i na putu.

 

Stadia ce da se pretvori u masinu za pare.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...