Jump to content
IGNORED

Igre


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

tesko je poverovati, ali lucas pope je uspeo da nadmasi papers, please, i to bukvalno iz prvog pokusaja :hail: return of the obra dinn je potpuno drugacije delo, mada srz gameplaya ipak donekle podseca na papers, please. i tamo i ovamo je poenta u resavanju zagonetki uz pomoc moci dedukcije i procesa eliminacije, samo sto sto ovde to radite uz pomoc ukletog sata, a ne papirologije. ono sto se meni posebno dopada kod obra dinna je sto se radi o puzzle naslovu koji vas nikad ne ogranicava na udaranje glavom o zid. ako vam sudbina nekog specificnog mornara zadaje probleme, slobodno ga mozete ignorisati; sva je prilika da cete kasnije naleteti na druge hintove koji ce vam pomoci da ga identifikujete. nema potrebe pominjati da pope ove hintove pametno rasporedjuje, pa je nivo izazova odlicno izbalansiran tokom citavog trajanja igre. istini za volju, ja sam u dva navrata naleteo na spojlere gledajuci druge forume :dry: ali i tu su resenja bila vrlo ocigledna (a opet dovoljno zakukuljena).

 

uzgred, potpuno mi je jasno zasto je obra dinn ovoliko dugo bio u developmentu. svaki pedalj igre je fascinantan, od promo postera, preko dizajna broda i likova, pa do mehanike portreta koji se odmagljuju™ cim ste u stanju da ih identifikujete. narativna tehnika u kojoj istrazivanje pocinje na samom kraju puta i onda se manje-vise odmotava ka pocetku je nadahnut izbor i prakticno nosi celu igru od pocetka do kraja. jasno, centralna zagonetka igre nije sta se desilo s brodom, nego s onom silom ljudi na njemu. ako imam neku zamerku na obra dinna, onda je to sto dosta tih individualnih prica nema previse mesa na sebi. kapiram da nije lako voditi ansambl od 60 ljudi, ali dosta sudbina se svodi na "bio tu i tu tokom ovoga, poginuo tokom onoga". doduse, onaj opsirni dnevnik sa sudskim odlukama koji se dobija u epilogu daje nesto dodatnog smisla svakoj od tih prica i pomaze u zaokruzivanju istih.

 

naravno, posebne pohvale za spektakularni jednobitni graficki stil sa *checks notes* monohromatskim ditheringom :sleep: neverovatno mi je da je neko u ovom modernom dobu uopste i pomislio da napravi ovako nesto, ali valjda to govori o tome koliko je pope udaljen od mejnstrim industrije. vizuelni stil je stvar ukusa (meni je bio prelep u svojoj neobicnosti), ali jos bitnije je da ni u jednom trenutku ne staje na put detektivskom poslu. u sustini, tu se opet mozemo uzdati u popeov perfekcionizam: ako se neki detalj ne moze skroz razaznati, onda nije ni bitan za radnju. zvucni efekti su fantasticni, dok je soundtrack (koji je takodje komponovao pope! kakav covek!) takodje kvalitetan, jedino sto je mogao biti malcice raznovrsniji. uglavnom, povratak obradina je bez sumnje 1 od onih naslova koje je tesko dovoljno nahvaliti. navlaka zagarantovana!

 

 

CtZlVID.png

 

persona arena ultimax je dobrodosla promena u odnosu na originalnu arenu, s obzirom da sumnjam da bi se mnogi cimali da opet prelaze story mode iz 20 razlicitih perspektiva. ovde imamo samo dva tajmlajna u kojima se prica konstantno prebacuje s jedne na drugu grupu likova, pa je sve dosta zabavnije za pracenje. s druge strane, ovakav koncept sprecava bilo kakvo poblize upoznavanje s borcima i ucenje njihovih poteza. ja sam arenu prelazio tako sto sam sa svakim likom prvo odradio 10-15 vezbi iz challenge moda, pa tek onda odradjivao njihovu perspektivu, a toga ovde nema. sto se same igre tice, tu smo na nekoj pozitivnoj nuli. borba je bolja (novi likovi, novi potezi), ali prica se previse oslanja na mantre o prijateljstovanju™ koje pobedjuje sve, pa tako i ultra-mocne demone-bogove iz druge dimenzije. tu mi se jos najvise svideo ovaj adachijev dlc, koliko god ovaj nume da se bije :D

Link to comment

I dalje se mlatim oko Kingmakera. Ne volim kada je boss fight ovoliko tezi od ostatka igre. Taruka sam skinuo fireball serijom, da bi moj glavni lik uspesno kidnuo iz bitke, kada sam video da ne mogu dobiti kralja trolova (ostatak parija je bio dovoljno daleko da kasnije kidne). Otisao sam do grada,oproravio se. Sada sam sedmi nivo. Koristio sam sve moguce buffove koje imam, no i dalje ne uspevam da skinem gnjavatora, cak i ovako samog. Tja, uspecu nekako. 

Link to comment

NE, NE, NEEEEEEEEEEEEEE

 

Quote

Microsoft is reportedly close to finalizing a deal to purchase indie RPG developer Obsidian Entertainment based on three anonymous sources who spoke to Kotaku. While these deals sometimes fall apart at the last minute, one source told Kotaku that it was merely "a matter of when, not if." Another source said the deal was "90 percent" finished.

If this deal goes through, it would be a huge change for Obsidian Entertainment who has remained independent for 15 years while developing beloved RPGs like Knights of the Old Republic 2, Fallout: New Vegas, and the more recent Pillars of Eternity series. Fans of Obsidian will know that Pillars of Eternity, which was funded through Kickstarter in 2012, saved the company from a financial crisis that saw it almost go out of business. Obsidian was able to repeat that success with Pillars of Eternity 2, making it the biggest crowdfunding success since 2015.

 

Link to comment

Malo su preterali sa tezinom kod pojedinih bosova u Pathfinder Kingmaker. Bafujem sve sto imam (haste, barkskin, enlarge person), 3 fightera (jedan je cleric no vrsi posao) i opet izginemo na kraju. Na stranu sto sam kod vecine igara naviknut, da preterano bafovanje nije neophodno. Primecujem da nemam vise zivaca da istu borbu ponavljam 100 puta. Plus me ova stalna zurba, kod vremenski ogranicenih questova nervira; ja sam naviknut da igram opusteno, istrazujem lokacije mic po mic.

Mozda predjem na neki JRPG (imam ih dovoljno instalirano) ili Neverwinter Nights 2 u kompletu, ovo pocinje da nervira.

Link to comment
29 minutes ago, Miljenko said:

Malo su preterali sa tezinom kod pojedinih bosova u Pathfinder Kingmaker. Bafujem sve sto imam (haste, barkskin, enlarge person), 3 fightera (jedan je cleric no vrsi posao) i opet izginemo na kraju. Na stranu sto sam kod vecine igara naviknut, da preterano bafovanje nije neophodno. Primecujem da nemam vise zivaca da istu borbu ponavljam 100 puta. Plus me ova stalna zurba, kod vremenski ogranicenih questova nervira; ja sam naviknut da igram opusteno, istrazujem lokacije mic po mic.

 

Ja nemam vremena uopšte da igram, a baš bih voleo.

 

Koji ti to bos pravi problem, još uvek glavni trol ili neki kasniji? (Ako je cyclops lich koga se sećam iz P&P, njega ne treba dirati pre desetog nivoa.)

 

Enlarge person je sranje spell, benefit mu ništa veći nego drawback, ne gubi vreme na to. Barkskin isto jer je vrlo spora progresija (na šestom nivou daje valjda +3 na AC, woooow; mage armor ili shield daju +4 već na prvom) Haste je zato super, to spemuj što češće ako imaš dosta fajtera. Ali načelno u D&D/Pathfinder pravilima, za DPS ti fajteri nisu realistična opcija. Oni su obično više tanks, osim u specifičnim okolnostima, a za DPS se oslanjaj na spellcasters. Ne troši im slotove na buffs, imaš za to potions/scrolls/wands, a bacaj pre svega damage-dealing spells.

 

Edit: Ja ovo na osnovu papirnatih pravila, ali koliko sam video Kingmaker ih se iznenađujuće verno pridržava.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Zavrsio sam hunting quest i sada sledi druga Bald Hill bitka. Prvi problem je gomila zveri koju treba srediti, a onda i sama fey. Moji borci se muce i sa njenim mezimcima, pa dosta spellova potrosim pre nego sto se ona pojavi. Glavni lik mi je eldritch scoundrel.

Link to comment

Hunting quest? Nemam pojma šta je to, biće da su nešto dodavali :unsure: 

 

Ako je u pitanju spellcaster sa gomilom minions ispred sebe, možeš da probaš istu strategiju - summon monsters oko nje, pa da joj ometaju spellcasting dok vi potamanite ovo sitnije.

 

Ili po istom principu baciš invisibility na nekog fajtera, pa ga pošalješ da prošeta neometano do nje kako bi je automatski mlatio kad god proba da baci nešto.

 

Link to comment

 

Ako misliš na ovo, zvuči zajebano. "Doomspider" je izgleda izmišljen za igru, u Pathfinder pravilima ne postoji

 

Ali eto, kažu ljudi da je moguće namamiti paukove podalje od drijade, pa kad njih istrebiš onda da se gang up on her. Ili da baciš faerie fire na tog doomspidera kako bi postao vidljiv i brže upokojen.

 

U svakom slučaju, buffs koji ti trebaju su protiv otrova (npr. bear's endurance) i protiv enchantmenta (npr. owl's wisdom). Plus restoration potions za one koji oslabe od otrova, a u startu dispel magic na drijadu/doomspidera.

Link to comment

Ko ti je u tom prednjem redu? Ja sam od pristojnih tenkova video samo Valerie, čiji se AC lako napuca preko trideset bez ikakvih buffs (full plate armor, tower shield, fighting defensively).

 

Svi ostali su neoprostivo soft. Eventualno ona elf vampire inquisitor, ne znam kako njeni judgments napreduju posle četvrtog nivoa, ali može valjda da declare neki defanzivni i obuče pristojan armor, pa da i nju teško pogađaju. Ne znam ni šta ima od spells, možda bi moglo od nje da se napravi nešto u tom smislu.

 

Amiri je odbrambeno katastrofa čak i ako joj uzmeš guarded stance, onaj half-orc magus isto makar bacao blur i mirror image do sutra... goblina nisam vodio, možda on ume nešto.

 

Jesi probao da bacaš slow na te magical beasts što ti prave problem? Solidan je debuff, ne samo što ih usporava već im smanjuje broj napada i penalizuje ih. Plus, ako kupuješ vreme, mogli bi tvoji so-called tanks da probaju da beže od usporenih protivnika i vuku ih za nos malo.

 

Edit: I koji si to nivo kad možete da bacate fireball po 7-8 puta :blink: 

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...