Jump to content
IGNORED

Igre


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

dobro, ali pretpostavljam da si lika s tim elementalnim napadom morao imati u partiju po defaultu, ili si bar mogao da ga ubacis u toku borbe. cisto sumnjam da si mogao naleteti na borbu u kojoj si potpuno bespomocan ako nemas taj napad na raspolaganju, osim ako ne pricas o nekom bas matorom ff-u.

Link to comment

Secam se da je tako necega bilo u FF8 i FF9. I da, bio sam skroz bespomocan dok ne provalim o cemu se radi. Kao i za jace neprijatelje pri kraju nekoliko naslova; ako nemas odgovarajucu elementalnu odbranu, skinuce te dok kazes keks. Meni je to ok. Zahteva malo razmisljanja i prilagodjavanja sutuaciji, a ne samo prosto koriscenje skilova/magija.

Link to comment

pa eto, ff ix ti je izasao pre skoro dve decenije :D i u persona naslovima se borba vrti oko eksploatisanja elementarnih slabosti protivnika, ali tamo se gotovo uvek mozes osloniti na fizicke napade dok ne popunis arsenal odgovarajucim personama za svaku situaciju. tu te igra ni u jednom trenutku ne sili na restart ako nemas specifican item ili abiliti, kao sto i treba da bude. ja pathfinder jos nisam igrao pa ne znam detalje, ali kapiram da tu imas gomilu razlicitih buildova i da je vrlo lako propustiti kljucne abilitije ako nemas predjasnjeg iskustva s pathfinder univerzumom.

Link to comment

Da, ima gomila podbildova. Ja retko citam uputstva za razvoj lika (Battle Brothers je jedina igra gde sam to radio) i svidja mi se sto ovde ima toliko prostora za eksperimente. Ranije sam uvek bio Sorcerer/Wizard, sada Rouge uglavnom. I ovde uzeh neki zajeban bild, Rouge Eldritch Scoundrel.

Edited by Miljenko
Link to comment
3 hours ago, Calavera said:

 tu te igra ni u jednom trenutku ne sili na restart ako nemas specifican item ili abiliti, kao sto i treba da bude. ja pathfinder jos nisam igrao pa ne znam detalje, ali kapiram da tu imas gomilu razlicitih buildova i da je vrlo lako propustiti kljucne abilitije ako nemas predjasnjeg iskustva s pathfinder univerzumom.

Pa tako mi kaži, nisam igrao ali kapiram :D Stvarno nema toliko veze kakvog lika gradiš na početku igre, jer niti sve zavisi od njega (vodiš istovremeno petoro drugih), niti su choices set in stone na početku igre (praktično svaki level-up donosi skills/feats/spell izbore, pa možeš u hodu da prilagođavaš kako hoćeš).

 

Taj detalj sa spider swarms za koji si se uhvatio jer je neki reviewer nabasao nespreman, to je sasvim usputna stvar, potpuno nezavisna od centralne priče - možeš da clear that cave rano, ali ako nećeš, ne moraš nikada. Pritom upravo lik koji ti daje taj sidequest prodaje alchemical equipment, znači možeš od njega da kupiš sve što ti treba. Previše su ljudi navikli na hand-holding u igrama, pa sad kmeče ako ne postoje džinovski neonski PRESS BUTTON TO WIN znaci na sve strane.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

znaci, po vini-recniku (vinicniku™ :happy:), "nabasati nespreman" = "igrati igru normalno". ja recimo u rpgovima odradim sve side questove na pocetku igre da malo udjem u stos, tako da bih svakako naleteo na te pauke nemajuci pojma da mi treba dodatni equipment za njih. mislim, nemojmo se zajebavati: ako ti za jedan od prvih side questova u igri treba bilo kakvo predznanje, to je onda klasican primer loseg game designa. nije hand-holding, ali jeste suprotna krajnost. u originalnom sinu™ 2 nije bilo hand-holdinga, a borba je svejedno bila zabavna i nagradjivala takticko razmisljanje, i to bez oslanjanja na nepobedive protivnike.

 

p.s. ja sam za te pauke doznao citajuci forume :sleep: probaj i ti, ima zanimljivog stiva.

Edited by Calavera
Link to comment

"Igrati normalno" u sandbox settingu nekad znači da ćeš nabasati na stvari nespreman, šta da se radi. Meni se ta doza realizma sviđa: ako naiđeš na roj insekata koje - gle čuda - ne uspevaš da pobiješ mlatarajući mačem, ništa te ne sprečava da pobegneš kući i kupiš peckalicu, sprej, ili alchemist's fire. Sandbox ne može da se dizajnira tako da sve bude perfectly level-appropriate, i da imaš sve potrebne informacije na dohvat ruke. Dešava se milion stvari istovremeno, krećeš se po povelikoj (iako veštački limitiranoj) mapi, ne znam zašto bi očekivao da bude smooth sailing i da su 1st-level characters spremni na sve što može da im iskrsne.

 

Meni se, ovako elitno predznajućem :nobles:, upravo goreopisana situacija desila. Prvi put sam nabasao na pećinu i najebao, drugi put došao spreman i nekako ih potamanio. Mislim, encounter je zajeban zato što imaš kombinaciju tih swarms i "normalnih" džinovskih pauka, pa ti je potreban i neko da se klasično pegla sa krupnijima, i neko da iz pozadine spamuje swarms.

 

Da ne bude da se ne žalim ni na šta: clunky je spellcasting mehanika koju tutorials ne objašnjavaju najbolje. Npr. ako kliknem na neki short range spell tipa burning hands, a onda na metu koja je predaleko, očekivao bih ili da se ne desi ništa, ili da sorcerer moves into range pa onda zaprangija. Ali ne, on baci taj spell tu gde stoji i ne dobaci uopšte, ali zato sprži sve svoje kolege koje stoje između njega i mete :isuse: 

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
1 hour ago, Calavera said:

znaci, po vini-recniku (vinicniku™ :happy:), "nabasati nespreman" = "igrati igru normalno". ja recimo u rpgovima odradim sve side questove na pocetku igre da malo udjem u stos, tako da bih svakako naleteo na te pauke nemajuci pojma da mi treba dodatni equipment za njih. mislim, nemojmo se zajebavati: ako ti za jedan od prvih side questova u igri treba bilo kakvo predznanje, to je onda klasican primer loseg game designa. nije hand-holding, ali jeste suprotna krajnost. u originalnom sinu™ 2 nije bilo hand-holdinga, a borba je svejedno bila zabavna i nagradjivala takticko razmisljanje, i to bez oslanjanja na nepobedive protivnike.

 

p.s. ja sam za te pauke doznao citajuci forume :sleep: probaj i ti, ima zanimljivog stiva.

Pa recimo da se sa ovim ne slažem. Loš game design je kada neki problem ne možeš ni na koji način da rešiš sa trenutnim sposobnostima lika/družine ili možeš samo uz mnogo muke, a ne možeš ništa drugo u tom trenutku da radiš kako bi ti lik ojačao, tj. kada se napravi bottleneck u odvijanju igre. Situacija u kojoj ne možeš da pređeš neki deo jer si slab, a možeš da ojačaš u međuvremenu, ili kada ti je rešenje na dohvat ruke, ali ga ne znaš, nije loš game design, već zahtevan game design koji traži od igrača da se angažuje kako bi ga rešio. Nekada su takvi detalji u igrama bili normalni (npr. ja u prastarom Pool of Radiance od pre 30 i kusur godina nisam mogao nikako da ubijem neke meduze koje su imale gazing attack sa Turn to Stone bez Saving Throw-a, sve dok nisam uzeo Mirror Shield i završio borbu za dva minuta), ali su igrači sada postali razmaženi, pa se kod čarolija isključuje friendly fire, daje se neograničeni prostor za inventar, možeš da ubijaš fire elementale fireball-om, a skeletone piercing oružjima, obično oružje povređuje bestelesna bića, itd., a i sve ostalo mora da se objasni i nacrta, kako igra ne bi odbila igrače težinom i propala na tržištu. U originalnom Gothicu si prvu polovinu igre, dok malo ne ojačaš, provodio uglavnom bežeći od vukova i sličnih zveri jer im nisi mogao skoro ništa, u Morrowindu nisi znao ni šta da radiš ni gde da ideš, a sada je postao problem mućnuti malo glavom da se baci neki AoE napad na grupu brojnih, ali slabih protivnika.

Link to comment

Kod Morrowinda mi se svidjalo sto je taj efekat neizvesnosti uvek bio prisutan. Ok, znao si da je Daedric ruin no go cak i bez nekog predznanja samo kad pogledas kako izgleda, ali i obicne pecine su mogle da aprijatno™ iznenade. Tipa ona na samom startu igre, kad ides iz Seyda Neen do Balmore (jer samo mlakonje uzimaju silt stridere za kratke i srednje distance), pa zaredis od jedne do druge da nakupis malo xp i gold i eventualno neki armor i onda u jednoj naletis na orka sa warhammerom koji te izuje iz dva udarca. Meni se recimo taj mehanizam vise svidjao od ovih sad gde npc automatski leveluje.

Edited by Lord Stef
Link to comment
7 minutes ago, Lord Stef said:

Kod Morrowinda mi se svidjalo sto je taj efekat neizvesnosti uvek bio prisutan.

(...)

 

15 minutes ago, Ayatollah said:

(....)

u Morrowindu nisi znao ni šta da radiš ni gde da ideš,

(....)

 

 

Zato to i jeste najbolja igra.

Neizvesnost i opasnost plus radoznalost i oprezno istraživanje i jačanje.

Link to comment

A može i da te ukenja pa da ubiješ najslabijeg elfa na svetu sa najjačim oklopom il da naletiš na spratu krčme na retardiranog goblina milijunaša koji kupuje sve što mu poništiš za desetostruku cenu.  

Link to comment
3 hours ago, Weenie Pooh said:

Pa tako mi kaži, nisam igrao ali kapiram :D Stvarno nema toliko veze kakvog lika gradiš na početku igre, jer niti sve zavisi od njega (vodiš istovremeno petoro drugih), niti su choices set in stone na početku igre (praktično svaki level-up donosi skills/feats/spell izbore, pa možeš u hodu da prilagođavaš kako hoćeš).

 

Taj detalj sa spider swarms za koji si se uhvatio jer je neki reviewer nabasao nespreman, to je sasvim usputna stvar, potpuno nezavisna od centralne priče - možeš da clear that cave rano, ali ako nećeš, ne moraš nikada. Pritom upravo lik koji ti daje taj sidequest prodaje alchemical equipment, znači možeš od njega da kupiš sve što ti treba. Previše su ljudi navikli na hand-holding u igrama, pa sad kmeče ako ne postoje džinovski neonski PRESS BUTTON TO WIN znaci na sve strane.

 

jebali ih spider swarmovi jao degenerika aaa

ne mozes da provalis sam - ubi se. prvo sam mislio da je to neka interna sala, kad ono ljudi se stvarno jebeno zale na to. pa jebeno je bo te

 

inace dosta je vazna kreacija jer su saputnici dosta neoptimizovani

npr varvarinka ima ocajne stat-ove, valerija ima shit klasu i zahteva vrlo specifican bild da radi nesto osim da stoji i (ne)prima udarce, hobitica isto, dosta teska klasa za dobro uposliti sa specificnim bildovima (> eldritch knight), patuljak se varljivo cini dobar ali su klerik spelovi dosta veliko sranje itd. zato je razlika izmedju sranje PC-ja i optimizovanog PC-ja ogroman faktor za tezinu.

 

@Calavera

da vidis "roj (sitnih) paukova" da li bi odmah upotrebio vatru i tako neke AoE spelove ili bi isao da ih mačetaš i sekiraš? ako ovo drugo imam loše vesti...

Edited by Krošek
Link to comment
2 hours ago, Weenie Pooh said:

"Igrati normalno" u sandbox settingu nekad znači da ćeš nabasati na stvari nespreman, šta da se radi. Meni se ta doza realizma sviđa: ako naiđeš na roj insekata koje - gle čuda - ne uspevaš da pobiješ mlatarajući mačem, ništa te ne sprečava da pobegneš kući i kupiš peckalicu, sprej, ili alchemist's fire. Sandbox ne može da se dizajnira tako da sve bude perfectly level-appropriate, i da imaš sve potrebne informacije na dohvat ruke. Dešava se milion stvari istovremeno, krećeš se po povelikoj (iako veštački limitiranoj) mapi, ne znam zašto bi očekivao da bude smooth sailing i da su 1st-level characters spremni na sve što može da im iskrsne.

 

nemam ja nista protiv toga da me igra uhvati nespremnog, ali imam ako takvi encounteri imaju binarni ishod:

 

imas odgovarajuci equipment > postena borba

nemas > neizbezna smrt i restart

 

sto se mene tice, borbe s binarnim ishodom su okej jedino ako te neki npc prethodno upozori na njih, ili ti igra na drugi nacin poruci da opasnost vreba. koliko sam ja shvatio (iz ovog jutjub videa sto sam ga gledao na preskok :sleep:), taj side quest te samo otera u neku random pecinu i onda napujda nepobedive pauke na tebe. je li tako ili ima bar nekog upozorenja?

 

1 hour ago, Ayatollah said:

Pa recimo da se sa ovim ne slažem. Loš game design je kada neki problem ne možeš ni na koji način da rešiš sa trenutnim sposobnostima lika/družine ili možeš samo uz mnogo muke, a ne možeš ništa drugo u tom trenutku da radiš kako bi ti lik ojačao, tj. kada se napravi bottleneck u odvijanju igre. Situacija u kojoj ne možeš da pređeš neki deo jer si slab, a možeš da ojačaš u međuvremenu, ili kada ti je rešenje na dohvat ruke, ali ga ne znaš, nije loš game design, već zahtevan game design koji traži od igrača da se angažuje kako bi ga rešio. Nekada su takvi detalji u igrama bili normalni (npr. ja u prastarom Pool of Radiance od pre 30 i kusur godina nisam mogao nikako da ubijem neke meduze koje su imale gazing attack sa Turn to Stone bez Saving Throw-a, sve dok nisam uzeo Mirror Shield i završio borbu za dva minuta), ali su igrači sada postali razmaženi, pa se kod čarolija isključuje friendly fire, daje se neograničeni prostor za inventar, možeš da ubijaš fire elementale fireball-om, a skeletone piercing oružjima, obično oružje povređuje bestelesna bića, itd., a i sve ostalo mora da se objasni i nacrta, kako igra ne bi odbila igrače težinom i propala na tržištu. U originalnom Gothicu si prvu polovinu igre, dok malo ne ojačaš, provodio uglavnom bežeći od vukova i sličnih zveri jer im nisi mogao skoro ništa, u Morrowindu nisi znao ni šta da radiš ni gde da ideš, a sada je postao problem mućnuti malo glavom da se baci neki AoE napad na grupu brojnih, ali slabih protivnika.

 

 

31 minutes ago, Krošek said:

@Calavera

da vidis "roj (sitnih) paukova" da li bi odmah upotrebio vatru i tako neke AoE spelove ili bi isao da ih mačetaš i sekiraš? ako ovo drugo imam loše vesti...

 

zapravo bih isao na ovo prvo. problem je sto igra prethodno nicim ne nagovestava da ce vatra i aoe spelovi biti jedina stvar koja ce ti pomoci u toj borbi, pa je sva prilika da ih neces ni imati pri ruci.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...