Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

mom ortaku ukrali dve flase koje je pazario, dok je pijan smarao neku ribu...
:lol: pijanure su to, olos i kriminal. daj ortaka ako se seca da kaze od cega se opjanio (i kakve su bile ribe na salonu, o cemu bi kolega host mogao da se otvori za koju rec)...
Link to comment
pio pre mnogo godina kod domacina u negotinskoj krajini, bio prilicno prijatno iznenadjen. Mada bih i ja rado obnovio ukus. Repetitio madre stoudiorum est, sto je govorio moj pokojni komsija Toza alkos, taman je bio na pragu savrsenstva i mudrosti kad ga je samo ponavljanje koje ga je dotle i dovelo iznenada sjebalo. To mi je oduvek bilo fascinantno kao i paradox vremenskog kontinuma.
I ja sam pre mnogo godina u toj moj krajini (Rajac) pila neki traminac koji i dan danas pamtim.Nedavno (pre valjda godinu dana) bila tamo opet trazeci tog domacina , ali on je rahmetli, apodrum i ne postoji. Neki dan dobih od jednog zemljaka (prevoznik robe i putnika na relacijiFrankfurt-Negotin, a i komshija mi je ovde) dve flashe nekog Game . Flashe su zabavnijeod vina. To su plasticne flashe ( mislim da je neka kisela voda ) od dva litra, ali je covekuredno stavio svoje etikete na flashe. Ono, alkohol,adresa domacina (nema mob broja :D ),ali relativno lepo uradjene. Ja prostudirah etiketu,sve snimih (izuzev god.) otvorih flashu a vino se neshtopenusha. Bacim pogled na godinu: 2007 :D . Jednu sam stavila u podrum, ovu otvorenupijuckam tu i tamo i ubedjena sam da ce i ona podrumska da "uspe".
Link to comment

negotinska krajina je mnogo zanimljiva vinska destinacija. tamo malo kasni ovaj atak modernosti na srpsku enologiju, i i dalje se mogu naci nepretenciozna a lepa vina. meni je mnogo simpaticna mala porodicna vinarija panic iz negotina koja odoleva napadima dizajniranog fenseraja i predizajniranih vina. oni prave vina kao sto su se nekada pravila, nesavrsena ali pitka, za svaki dan. u ponudi imaju 3 vina, 2 za svaki dan i 1 za specijalne prilike. njihov rajnski rizling jos nisam probao iako imam 2 boce u kuci, dok mi je njihovo rujno vino zanimljivo jer me direktno ukusom asocira na vino koje je u svom podrumu u porodicnoj kuci na prvim brezuljcima stare planine izmedju zajecara i knjazevca pravio moj pokojni deda. jedan lagani, tanki srpski crni burgundac ofarban sa 20% zacinjaka i gamea, za po 1 casu svaki dan uz rucak bez ikakvih velikih pretenzija (11,25% alkohola). 3E po boci direktno od proizvodjaca sa isporukom u beogradu (rizling je ista cena). "istorijski" biser u njegovoj ponudi je crna tamjanika, dezertno vino stare balkanske autohtone sorte, za koje ne znam da li ga iko drugi (komercijalno) puni u ovom delu sveta. 10E je boca, vredi imati pri ruci za posebne prilike, verujem da bi neka ozbiljnija vinska nacija od ovakvog vina uspela da napravi mnogo veci dozivljaj u poredjenju sa statusom prakticno nepoznate sorte, sem retkim profesionalcima. onima koji misle da je bermet kraj sveta, toplo bih preporucio da probaju ovo.naravno, o dajicu kao jednom od najzanimljivijih vinara na trenutnoj sceni ce pisati gosn. larko:)

Link to comment
negotinska krajina je mnogo zanimljiva vinska destinacija. tamo malo kasni ovaj atak modernosti na srpsku enologiju, i i dalje se mogu naci nepretenciozna a lepa vina. meni je mnogo simpaticna mala porodicna vinarija panic iz negotina koja odoleva napadima dizajniranog fenseraja i predizajniranih vina. oni prave vina kao sto su se nekada pravila, nesavrsena ali pitka, za svaki dan. u ponudi imaju 3 vina, 2 za svaki dan i 1 za specijalne prilike. njihov rajnski rizling jos nisam probao iako imam 2 boce u kuci, dok mi je njihovo rujno vino zanimljivo jer me direktno ukusom asocira na vino koje je u svom podrumu u porodicnoj kuci na prvim brezuljcima stare planine izmedju zajecara i knjazevca pravio moj pokojni deda. jedan lagani, tanki srpski crni burgundac ofarban sa 20% zacinjaka i gamea, za po 1 casu svaki dan uz rucak bez ikakvih velikih pretenzija (11,25% alkohola). 3E po boci direktno od proizvodjaca sa isporukom u beogradu (rizling je ista cena). "istorijski" biser u njegovoj ponudi je crna tamjanika, dezertno vino stare balkanske autohtone sorte, za koje ne znam da li ga iko drugi (komercijalno) puni u ovom delu sveta. 10E je boca, vredi imati pri ruci za posebne prilike, verujem da bi neka ozbiljnija vinska nacija od ovakvog vina uspela da napravi mnogo veci dozivljaj u poredjenju sa statusom prakticno nepoznate sorte, sem retkim profesionalcima. onima koji misle da je bermet kraj sveta, toplo bih preporucio da probaju ovo.naravno, o dajicu kao jednom od najzanimljivijih vinara na trenutnoj sceni ce pisati gosn. larko:)
Aj verujem na rec da je gosn. Larko ekspert za ovog Dajica :) Ja sam se stvarno zaintacila da nadjem taj traminac , a kad se zaintacimonda i nadjem. I ne samo traminac :D Rizling mi nije iz srca ispao (cakni ovaj moj,ovde) tako da cu se baviti tramincem. Banacanin obeca vec dvegodine da ce malo prostudirati taj kraj, al ocigledno ne postizava.Ima i tamo mladjeg sveta kojima je doslo iz dupeta u glavu da od grozdjamoze i vino da se pravi. Posaljem ti burence pouzecem :) Pod pretpostavkom da imah i podrum.
Link to comment

Hteo bih da napravim neku "wine&chees" zurkuali nemam osnovno gradivo o kombinaciji vino-sirPa bih vas iskusne da priupitamkoji sir sa kojim vinomi crno i belo.U sustini da li je neko priredjivao tako neke "sir-i-vino" zurke? i kako se to organizuje

Edited by eye of the beholder
Link to comment
Hteo bih da napravim neku "wine&chees" zurkuali nemam osnovno gradivo o kombinaciji vino-sirPa bih vas iskusne da priupitamkoji sir sa kojim vinomi crno i belo.U sustini da li je neko priredjivao tako neke "sir-i-vino" zurke? i kako se to organizuje
Pa moracesh malo asortiman da proshirish ( zbog belog vina).Uz belo kupi jedno 20 jastoga i 150 ostriga (uzmi kredit :D ),slani buter (ali samo iz Normandije) i shabli vino.Ne zaboraviti limun.Nego ti ja preporucujem da belo batalish,umesto belog rakija i klasicno meze,a uz crno mosh jedes sir koji oces (cak i rokfor ili gorgonzolu).Obavezno baget uz to.I zurke vishu nisu u Srbiji ono sto su nekad bile :D
Link to comment
Pa moracesh malo asortiman da proshirish ( zbog belog vina).Uz belo kupi jedno 20 jastoga i 150 ostriga (uzmi kredit :D ),slani buter (ali samo iz Normandije) i shabli vino.Ne zaboraviti limun.Nego ti ja preporucujem da belo batalish,umesto belog rakija i klasicno meze,a uz crno mosh jedes sir koji oces (cak i rokfor ili gorgonzolu).Obavezno baget uz to.I zurke vishu nisu u Srbiji ono sto su nekad bile :D
bre vlajna jel se ti ovako siris sa ostrigama i kad odes u zajecar :lol: ?ili vatas raci po timok, pa ih prodajes ko jastoge :lol:
Link to comment
ali smo navukli jos drugara na dajicev burgundac, dobar glas daleko se cuje.
apsolutno best buy, još uvek ispod 500 kinti.lokao novo punjenje tvrdoša...malo mekše od prethodnog, čini mi se, no išao je uz neke ljute lazanje, tako da ne mogu da garantujem. :)
Link to comment

jeste vala svim drugarima sto vise hedonizma svake vrste a narocito vinskog - a sto se tice velikih slova patak je u bozicnom raspolozenju i ne sluzi pijane goste, molicu:)

Link to comment

Chardonnay Fonko Makedonija Limited edition (jbt ovo ko Grand Cherokee) iz 2005 dobitnik zlatne medalje Mundus vini u Nemackoj. Ima 14 % alc sto je ohohooo, pa sam se odlucio za njega uz jagnetinu iz djuveca i pilav sa povrcem za praznicnu trpezu.Vino jakog tela, bogato ekstraktom, jedan lep Chardonnay, ali sa nekom blagom gorcinom u zavrsnici i after taste-u koji mi se nije svideo. Neznam mu cenu, dobio sam ga na poklon, mislim da ga i nije bilo u prodaji, ali u Tempu videh isto vino iz 2006 god sa takodje cini mi se nekom srebrnom medaljom i cena mu je bila oko 600 din. ako se dobro secam.Jako los utisak je bio cep koji je de facto od pune plute, ali niskog kvaliteta, krte i supljikave, pa se prelomio na pola i sav okrunio dok sam ga otvorio, a nije da u tom bas nemam iskustva, ipak sam ja Corkscrew.Jos jednom sve najlepse zelje u Novoj i za one koji slave i postuju, mir boziji Hristos se rodi.

Link to comment
naravno, o dajicu kao jednom od najzanimljivijih vinara na trenutnoj sceni ce pisati gosn. larko:)
nemam šta da pišem više o čoveku, evo šljakam za božić (dobro, već je 8. 1.) uz društvo 1 etikete koja je apsolutno best buy ove godine (od srpskih vina, ovo moram da ubacim zbog hejtera) - burgundac pinot noir 2004. sve najbolje vam želim, nadam se da ste se lepo proveli i mrmali. upravo ide frejžr na studiju b i lepša polovina počinje da me zavitlava, pošto frejžr lelemudi o vinima. kada sam primetio da degustira belo i priča o notama ljubičice i suvim šljivama (što jednostavno neće da može) - rekla je da sam stvarno geek. :(
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...