Jump to content
IGNORED

Koji digitalni aparat da kupim...G9 ili....?


yolo

Recommended Posts

tako znaci, ti si vec imao bliski susret sa nekakvim kompaktasima [ne mislim na fontele]. pazi, prosumer ce ti verovatno u pocetku delovati kao neki dobar upgrade na sve to sto si imao [kompaktne kamerice] i to je uglavnom na prvu loptu. svasta ces ti tu da vidis novo, sto od softvera, sto od raznih, drugih stvarcica, ali sam ubedjen, buduci da si se navikao na to kakav je kvalitet fotografije jednog prosecnog kompakta, mozda ces vrlo brzo da kazes sledece: "hm.. nekako mi se cini da sam se zaleteo, mozda sam trebao da svu svoju snagu i novce usmerim ka dslr kamerama, ovo je vrlo slicno sa onim sto sam imao, barem kada je u pitanju kvalitet same fotografije"

 

nemoj da zuris, nigde ptice ili kamera nece pobeci, a ti ces biti mnogo mudriji da izaberes nesto sto ce ti stvarno odgovarati. jeste da je ovo ofucana fraza, ali ako se primeni, manje ce te kasnije glava boleti: "tri puta meri, jednom seci".

 

uzmes neki canon dslr

kupis adapter za m42 navoje

odes na foto berzu/kod prasinara i kupis neki m42 objektiv, tu su ti zaista mogucnosti velike, od sirokih, uskih i teleobjektiva, do nekih halucinogenih primeraka.

 

pogledaj ako vec do sada nisi malo oko tih objektiva na netu. naravno, nije sve tako sjajno u pogledu istih, buduci da su to manuelni objektivi, sto znaci da ces morati rucno fokus da stelujes sa prstenom.

 

 

bilo bi dobro kada bi rekao, koliko bi ti novaca ispaznio iz dzepova za takvu jednu zezanciju. ako je do 300evra. mislim da bi ladno mogao neki kvalitatan, polovan dslr da nadjes, ne zna sta misle ostali?

bice tako definitivno.

nisam vise mlad da gubim vreme.

 

samo da jos vidim koji. sta mislis o eosima 1100 i 1200?

 

tu su, malo jace od 300 ojra. deluju kao oke kupovina.

Link to comment

dal je realno da se ovde poredi iPhone 6 sa DSLR fotoaparatom? :mellow:

da li je realno ne znam, ali ja ću uvek preporučiti nekome ko želi da se bavi fotografijom kao hobijem, amaterski da za krene da slika mobilnim.

 

sledeći korak je neki napredniji kompakt, a onda dslr, pa film.

 

u stvari, film je prava stvar za nekoga ko fotografiju želi da ima za hobi. dslr mark 2, 3, 4, 5 su za ljude koji njime prave novce. za ostale je bacanje istih. dvesta i kusur dolara je nikon fm2 plus neko staklo, i uživaš slikajući, jeste teže ali je to pravi put za uživanje u fotografiji kao hobiju.

 

ps

ovde na mobitelskoj fotografiji pontijak je imao fantastičnih fotki, a nije da sam prvi put video tako nešto. i zato mi je uvek preporuka za nekog početnika mobilni, pa onda sve ostalo.

Link to comment

Pa naravno da nije reealno. Ma koliko da razni ajfoni napreduju tehnološki, zar mislite da industrija fotoopreme stoji u mestu svih ovih godina?.

Mislim da će dalji razvoj biti u pravcu lakše dostupnosti FF DSLRova za manje para i kad udju masovnije, oduvaće sve ostalo. Dotle, što reče KUMS, analogija je keva, pa full frame, pa onda ostale varijante, bar po mom nekom ličnom ukusu.

Link to comment

to je vec nesto sto imas, mislim na canon a610?

 

Da. Mislim da mu je više od 6-7 godina. Čak mislim da mi ga je ovde jms preporučio, nešto mi tako stoji u glavi. U svoje vreme je bio najbolja kupovina u toj kategoriji. Ima čak i video, ali lošeg kvaliteta, a i fotke u lošijim svetlosnim uslovima nisu baš za podičiti se. Ali mi nekako žao da dajem isto para za neki kompaktni, ma koliko bio napredan i stao u džep, kao i za malo jaču ulaznu klasu DSLR aparata. Imam čak i neke objektive za njega, pa ne bih odmah morala i o tome da razmišljam.

 

Prevagnuli su neki momenti koji me čekaju na leto, a tiču se para. Jbg, moram da vidim koliko će to da izađe i onda ću videti koliko ću sebe moći da častim. Tu nije samo aparat, razmišljam i o novom Mekiću, pa moram da kombinujem.

Link to comment

bice tako definitivno.

nisam vise mlad da gubim vreme.

 

samo da jos vidim koji. sta mislis o eosima 1100 i 1200?

 

tu su, malo jace od 300 ojra. deluju kao oke kupovina.

 

 

POdeli budžet nekako da ti ostane dovoljno za objektiv. Nek aparat ne bude vrh, bolje u staklo ulaži

 

da, to su sasvim oke kupovine. ako mozes eos 1200d cool, u svakoj novijoj verziji imas barem jedan boljitak u odnosu na stariju verziju. mada, eos 1100d bi ti bio i vise nego odlican. iskreno, sta god da kupis od dslr kamera, neces pogresiti. neko bi rekao da su starije verzije canona tipa, 20d, 30d, 40d bolje u odnosu na trocifrene canone. sto se mene tice, meni je to vrlo slisno ili isto. prave igracke pocinju jednocifrenim brojem, mislim na petarde - full frame senzor. no, da se vratimo na objektive. u tom nekom svetu istih, vazi ista ona ofucana fraza: "koliko para, toliko i muzike tine turner/bon jovi" :P ali sve je to relativno, bitno je da uzivas u tom procesu sa onim sto imas, i verujem da ces uzivati.

 

ovo kapetanmovo pije vodu, ali moram da te pitam nesto: da li ti je ovaj koncept adaptera poznat, tj. da li imas bilo kakvu predstavu kada se pomene 'adapter' i 'filmski objektiv'?

 

npr, ja sam za ovo saznao relativno skoro u odnosu na to koliko dugo skljocam. u privi mah mi je bilo sve to zbunjujuce, sta je adapter i sta je filmski objektiv - aka manuelni objektiv, odn. objektiv koji nema autofokus, nego ga rucno stelujes kako bi fokusirao nesto. kada sam otkrio to, zabava je pocela. bez zezanja. evo ti primer. imam canon 50mm f 1.8 [ovo je najveci otvor blende na njemu, a na 2.8 je najostriji] i platio sam ga novog 90 evra koliko se secam. proslo je nekoliko godina i prvi put sam se susreo sa filmskim objektivima, tj. m42 navojem. pazario jedan za 2500din i isti su sto se tice blende. jedina prednost kod ovog od 90evra je sto ima autofokus, ali kod ovog objektiva auto fokus je problematican, masi fokus samo tako. [boluje od te boljke i vrlo je verovatno da, kada bi isti kupio, boluje od iste boljke]. nisam cuo za primerak koji ne boluje od iste boljke. moze da bude bolji, tj. da nadjes manje "boluje od iste boljke" primerak, ali sve u svemu.. isto je to. on boluje, pa boluje. jbt. izvini skroz na ovom gusenju, verujem da to moze sve u jednoj recenici, dve da se napise :( napisao sam 'bol..' ko zna koliko puta.

 

 

kada jednom kupis dslr, vremenom ces i objektive. objektive uvek mozes da prodas za istu ili slicnu cifru za koju si ti platio. sto se tice kamera, tu je cena uzasno drasticna. danas kupis nesto za 600evra, vec sutra ne mozes da prodas za 100. zato i ovo kapetanmovo pije i te kako vodu. ali sve su to novije kamere [ovo sto planiras da pazaris], tako da bi verujem dugo ista radila u tvojim rukama, u odnosu na neke starije verzije.

 

edit: @kiki, jasno :)

Edited by hoffnung
Link to comment

e, hvala ti puno, dragoceni saveti.

jasna mi je prica u vezi sa adapterima, i deluje prilicno ohrabrujuce.

 

sto se tice aparata, ima li onda smisla juriti polovnjaka? objektive bih svakako samo polovne i jurio.

 

 

hvala svima!.

Link to comment

iskreno, nisam odavno gledao kamere i cene i da li je npr. eos 1100d i dalje u opticaju, tj. da li moze da se kupi nov. nadam se da ce neko odgovoriti na ovo.

 

sto se tice polovnjaka, svakako da su u opticaju i dobri primerci. to mnogo zavisi od toga, za sta je bila rabljena. ako je svadbarski primerak, onda bezis od toga kao mis od kise. ako je neko pedantan i koristio tu i tamo, to je odlican primerak u smislu polovnog. pogledaj na dizajn zoni, ja ne idem vise tamo, i necu da ulazim u to zbog cega, ali sto se tice njihovih oglasa, sansa da nadjes polovan dslr i besprekoran da tako kazem je vrlo visoka. ja kada bih sada kupovao dslr polovan, tamo bih gledao. za ostale oglase nikako nisam siguran, pogotovo sto sam procitao svasta.

 

 

edit: sada sam video da i axel foto prodaje eos 1100d kao regularno. znaci jos je u opticaju. zovi i vidi.

 

edit2: u svakom slucaju, pogledaj i oglase ove sto sam ti rekao + vidim i da axel foto ima isto oglase - polovne kamere, pa dodji i pitaj ovde ako te nesto muci.

Edited by hoffnung
Link to comment

Ima svakako, jer aparate ćeš menjati kako budeš napredovao a sad samo ulaziš u svet. Glupo je da na nov koji će za godinu dana izgubiti puno na vrednosti bacaš pare. Aparati se prave kao ženska moda, modeli za proleće leto i jesen-zimu i stalno novi, nećeš moći da ispratiš, dok su objektivi večna vrednost.

Imaš nekih pouzdanih sajtova za nabavku i 4 puta godišnje foto berzu u Staklencu.

 

Jbt, nudio mi jedan komplet vrh opremu za 800 evra, ali ispala iz kamiona, pa me bilo strah

Edited by kapetanm
Link to comment

ma 800 evra je nesto sto ce malo da priceka :)

 

bobmolde, ima 1100 al je malo skuplji, ili tu negde sa 1200.

oba su reda velicine 300 i nesto evra sa onim osnovnim objektivom

Edited by ToniAdams
Link to comment

a sad vidim, 1200 je vise snizen pa je zato jeftiniji.

al kapiram da su im to sada cene, cirka 350 evra.

 

ok, krenuo sam sa idejom da pazarim aparat do 300 evra, a vidi de sam stigao :)

ali ako.

Link to comment

ok, aj da probam da presecem, mada znam da necu uspeti:

 

neki od ta 2 za trista i kusur, ili juriti polovno?

 

kapiram da mozda i ne moze mnogo manje da kosta nesto dobro a ocuvano. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...