Jump to content
IGNORED

SOČIVA


ToniAdams

Recommended Posts

Ako moze neko ukratko, prednosti i mane sociva u odnosu na naocare. Dioptirija mi je -0.75 nosim par godina naocare i to samo kad vozim, gledam tv i sl. (preporuka doktora) . Mislim da mi se sad i pogorsala, bar malo, nisam bio na kontroli jedno godinu dana. Nikad nisam navikao na naocare, ono na sta sam navikao je  da ne vidim kao covek. Svakodnevno se bavim sportom pa ni tad naravno ne nosim naocare, a i generalno, te stavi, te skini, pa ih zaboravim, pa sunce u oci..  preporuka i savet..

Link to comment

Ma na tu dioptriju ti je bolje skini - stavi naočare. Prednosti sočiva su 

 

Ne smetaju fizičkim aktivnostima (sem plivanju, ali tad nosiš plivačke naočare)

Ne grebu se

Ne magle kad promijeniš prostoriju

Ne mogu se razbiti 

Nema mogućnosti da ih iskriviš, pa da recimo sjebeš razmak zjenica

 

 

Mane

 

Drndanje sa stavljanjem

Čudan osjećaj, treba se naviknuti

Suše se u oku pa krenu da žuljaju

Znaju da ispadnu pa ih valja tražiti, prati, šta već (sem ako nisu dnevna, onda ih otpišeš)

Kad ti ispadnu a ne nosiš naočare u rezervi, ako ti je velika dioptrija možeš biti u problemu

Skupa

Link to comment
1 minute ago, ZSNj said:

Ako moze neko ukratko, prednosti i mane sociva u odnosu na naocare. Dioptirija mi je -0.75 nosim par godina naocare i to samo kad vozim, gledam tv i sl. (preporuka doktora) . Mislim da mi se sad i pogorsala, bar malo, nisam bio na kontroli jedno godinu dana. Nikad nisam navikao na naocare, ono na sta sam navikao je  da ne vidim kao covek. Svakodnevno se bavim sportom pa ni tad naravno ne nosim naocare, a i generalno, te stavi, te skini, pa ih zaboravim, pa sunce u oci..  preporuka i savet..

 

Ja sam sa -0.75 poceo da nosim naocare, u skoli nisam video iz zadnje klupe sta pise na tabli. Sociva sam krenuo da nosim kasnije, recimo na oko 1.25-1.5, ne secam se vise. Isto kao i ti, puno se bavim sportom i tesko je igrati u lose osvetljenoj sali ako lose vidis. Moze da se igra, naravno, ali smeta.

 

Prednosti sociva su ti bas to sto neces imati nista na glavi a videces dobro (ako imas cilindre) ili jako dobro (ako nemas cilindre). Meka sociva su uglavnom prijatna za oko, posle par minuta vise ni ne osecas da su na oku i funkcionises sasvim normalno.

 

Mane su, pa, smara dosta vodjenje racuna oko sociva, moras da odvajas po nekoliko minuta svaki dan za stavljanje/skidanje, i da pazis ako ides negde s namerom da ne prespavas kod kuce, da onda nosis bar kutijicu za sociva, ako ne i tecnost. Umeju da suse oko pa se preporucuje stavljanje vestackih suza svakih sat-dva, sto ja mislim malo ko radi - svi imamo te suze i drzimo ih u ormaru, za kad nam zatrebaju. I generalno nije to jeftina rabota, ja sam sracunao da za 3mesecna sociva, bar jedno pakovanje tecnosti za odrzavanje i 1-2 pakovanja vestackih suza ode 60ak eura, to je skoro 250e godisnje.

 

 

3 hours ago, ObiW said:

Moze astigmatizam da ti se opravi, meni su ga opeglali sa trojke na nulu, ali se vratio u medjuvremenu na nula koma pet, sto nije strasno.

 

Btw, vidim da to ovde niko ne spominje: ne mozes da dodjes kod ocnog sa kontaknim socivima, skines ih, oni ti urade LASIK i cao zdravo. Oko mora da se prvo oporavi od dugogodisnjeg nosenja sociva, sto znaci da par meseci moraju da se nose naocare. Koliko dugo, to ce ti lekar reci. Ako nisi nikad nosio sociva bujrum, moze odmah.

 

 

 

Ozbiljno, mora pauza od par meseci? Nisam imao pojma o tome. Blah, to su dodatne uznemiravajuce komplikacije :/ 

Link to comment

@ZSNj

Nauči da nosiš naočare ili kupi sočiva,tako kao što radiš ćeš brzo upropastiti vid

 

kod cvikera me nervira  refleksija kada u mračnoj sobi sedim za tv/kompom ,koliko god čistio uvek ostane neka fleka ili ogrebotina koja iritira

 

Maršal me prestigao,voleo sam da nosim naočare za sunce jer mi opako stoje :27_sunglasses: ili dok vozim bajs pa izgledam opasno . Naočare sa zatamljenim staklima i dioptrijom  su prilično skupe 

Plus nisam mogao da odgledam Avatara po propisima 

Link to comment
3 minutes ago, Fakundo Sava said:

@ZSNj

Nauči da nosiš naočare ili kupi sočiva,tako kao što radiš ćeš brzo upropastiti vid

 

kod cvikera me nervira  refleksija kada u mračnoj sobi sedim za tv/kompom ,koliko god čistio uvek ostane neka fleka ili ogrebotina koja iritira

 

Maršal me prestigao,voleo sam da nosim naočare za sunce jer mi opako stoje :27_sunglasses: ili dok vozim bajs pa izgledam opasno . Naočare sa zatamljenim staklima i dioptrijom  su prilično skupe 

Plus nisam mogao da odgledam Avatara po propisima 

 

Isto :D imam dva-tri para, vrijede zajebancije sa sočivima :D 

Link to comment

ma lepote mamine :D

 

 

prednosti i mane postoje i sa jedne i sa druge strane plus sto je sve individualno

 

meni na primer treba sekund da stavim i skinem sociva. problem je sto zaboravim da ih imam pa protrljam oci i onda socivo pobegne. i kada je uzasno suvo vreme moram da ih suzim. odrzavanje ume biti dosadno mada meni nije problem. sociva koja imam, ta Ultra, navodno treba da traju 3 meseca ali meni traju minimum 6 meseci. jedino kada idem na plazu ili u pustinju, zbog vetra ih onda ostavim da prenoce u peroxi clear tecnoscu. ako sam svaki dan na plazi onda jednom u nedelju dana. 

 

naocare me nerviraju jer mi spadaju. moram da kupujem neki djoka sto se lepi na nosni deo naocara koji sprecava padanje sa nosa. inace imam stakla koja su anti glare (sprecava svetlost da se raspline) i anti fog (ne zamagljuju se). problem je sto se brisanjem stakala taj sloj za zamagljivanje i svetlost razjebava ali ne narusava dijoptriju naocara. 

 

a da, kada smo kod sporta, tenis ne mogu da igram dobro jer mi je percepcija loptice kada ide ka meni šano dušo. dok se centriram ona vec prosla pored mene. treba mi sekund vise da fokusiram gde je sta (ovo stanje je od laserske operacije. 

i nisam smela da nosim sociva 10 dana cini mi se. oko se jako brzo oporavlja 

Edited by mustang
Link to comment
29 minutes ago, goofs said:

 

Ozbiljno, mora pauza od par meseci? Nisam imao pojma o tome. Blah, to su dodatne uznemiravajuce komplikacije :/ 

Ja sam nosio tvrda, koja bas lepo "spljoste" oko. Mozda je do toga.

Link to comment
15 minutes ago, Fakundo Sava said:

@ZSNj

Nauči da nosiš naočare ili kupi sočiva,tako kao što radiš ćeš brzo upropastiti vid

 

kod cvikera me nervira  refleksija kada u mračnoj sobi sedim za tv/kompom ,koliko god čistio uvek ostane neka fleka ili ogrebotina koja iritira

 

Maršal me prestigao,voleo sam da nosim naočare za sunce jer mi opako stoje :27_sunglasses: ili dok vozim bajs pa izgledam opasno . Naočare sa zatamljenim staklima i dioptrijom  su prilično skupe 

Plus nisam mogao da odgledam Avatara po propisima 

 

pa radim onako kako mi je strucno lice preporucilo, nije moja krivnja"

Ugl. posle ovih vasih par odgovora sam na istom gde sam i bio, znao sam da i jedno i drugo ima za i protiv.

Ali isto kao i sve, smara sunce, a nesto mi te suncane sa dioptrijom opet nisu primamljiva opcija.

Sport i cela zajebancija sa naocarama je posebna problematika.

Imam drugara koji nosi cvike, jednostavno ih ne skida, srasle su uz njega, a ja se mucim ko Isusov magarac.

Sa druge strane, kapiram da cu se navici na tu rutinu od par min za sociva ujutru i uvece uz sve ostalo sto ide. Blizi sam da se odlucim da probam sa socivima, a ako se zalomi da negde prespavam neplanirano, neka, zrtvovacu ih :D

Link to comment

meni je ogroman problem, zbog kojih sociva svako malo bataljujem, to sto su mi posle 6 popodne oci toliko suve da ocu da crknem. a trenutno imam po 2 pakla za svako oko dnevnih, koja su daleko najudobnija, cekam da im istekne rok. 

a zapravo moram da ih nosim, zbog velike razlike u dioptriji izmedju 2 oka.

Link to comment

Ma nije toliko problem navići se stavljati/skidati, već da se navikneš da ti je na oku strano tijelo, pogotovo što može da počne da se "javlja" iznebuha, niotkud, kad si ga namjestio i zaboravio na njega, onda protrljaš oči mahinalno i ono se podvije, ili krene da se suši, dune vjetar, upadne ti čestica prašine... ali sa tim se živi, jebem li ga, meni ne smeta, nosim ih 20 godina. 

Link to comment
Ma nije toliko problem navići se stavljati/skidati, već da se navikneš da ti je na oku strano tijelo, pogotovo što može da počne da se "javlja" iznebuha, niotkud, kad si ga namjestio i zaboravio na njega, onda protrljaš oči mahinalno i ono se podvije, ili krene da se suši, dune vjetar, upadne ti čestica prašine... ali sa tim se živi, jebem li ga, meni ne smeta, nosim ih 20 godina. 

Da, ako stručno lice odredi dobra sočiva, navikavanje ide začas i brzo pređe u rutinu. Zato se i ide postepeno, od 2-3 sata prvih dana, pa se polako produžava vreme sa sočivima u oku. Ispadanje, žuljanje i sl. se retko dešavaju, na nivou su incidenta.
Danas postoji mnoštvo različtih sočiva, stalno ih usavršavaju. Uvek može da se proba i da se onda odluči.
I ja nosim duže od 20 godina i sad, čitajući šta ste pisali, razmišljam kako nikad nisam koristla veštačke suze. Dešava se da mi se osuše oči, ali to je baš retko.
Link to comment

Zavisi od ociju. Svetlije oci su generalno osetljive.

Moja drugarica je recimo nosila jednomesecna sociva po nekoliko meseci bez ikakvih problema dok mene vec posle tri nedeljepocnu da zuljaju.

Plus mi se suse oci konstantno.

Zato uglavnom nosim naocare iako ih ne podnosim. 

Sad sam nabavila zalihu dnevnih pa se kanim da probam jos jednom sa socivima.

Kad mi oci nisu preosetljive nema nista bolje od sociva.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...