Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

7 hours ago, Radoye said:

 

Ovo je argumentacija poput Trampove nakon Sarlotsvila, "there are good people on both sides", kao ima i dobrih nacista, nisu svi losi. Itekako ima odabranih identiteta koji su apsolutno negativni i gde "svi su oni isti" itekako stoji. Samo mrtav nacista je dobar nacista, nadam se da barem kod Srba oko toga ne bi trebalo da bude neslaganja, s obzirom na istorijsko iskustvo sa istima. Ako ne zelis da budes stereotipisan sa svime sto ide uz grupnu reputaciju nacista / lopova / silovatelja, nemoj da budes nacista / lopov / silovatelj. It's that simple.

 

E sad, kao sto rekoh, to da li policija u SAD zasluzuje reputaciju (i stereotipe koji s njom idu) je otvoreno za diskusiju.

 

 

Ne, nije otvoreno za diskusiju da li jedna profesija zasluzuje da bude predmet stereotipa koliko i "grupa" silovatelja ili lopova. Budja ti je vec odgovorio zasto pa da se ne nastavljam, dodacu samo jednu stvar zbog koje sam i usao u ovu raspravu. U SAD nemaju svi isti stereotip o policiji, nema ga ni vecina stanovnistva. U takvoj situaciji tvoja percepcija policije kao bande rasista je samo jedna od postojecih interpretacija, manje ili vise relevantna u zavisnosti od toga koliki procenat ljudi stoji iza nje. Insistiranje na ovakvom uopstavanju zbog toga je izuzetno dobar nacin da se ovakvi specimeni kao sto je ovaj Chauvin sakriju iza reakcije drugog dela stanovnistva na ta uopstavanja. To nije dobar nacin da se americka policija reformise u dobrom pravcu. A ona ne ide nigde, tu je da ostane, od kapitalne je vaznosti da upravo ovakvi incidenti kao sto je gnusno ubistvo Dzordza Flojda posluze kao argument da takve psihopate ne budu deo policijskih snaga.

 

Kod vecine policija na svetu, kao i kod vecine grupa koje su po prirodi stvari u poziciji moci u odnosu na druge ljude, postoji hronican problem zloupotrebe te moci. To znamo svi, nije to nikakva novost. U SAD je iz nekoliko razloga, od kojih nijedan skoro da nema nikakve veze sa policijom kao institucijom (kult oruzja, kult militantne samoorganizacije, visedecenijska legalizacija rasizma kroz drustvene kontekste tipa ropstva i slicno) ta zloupotreba notorna i na granici je eskalacije. Ne vidim kako svodjenje policije na percepciju drzavne.legalizovane batine rasizma uopstavanjem moze da pomogne da se taj problem ublazi i na kraju resi.

Link to comment
1 hour ago, harper said:

Insistiranje na ovakvom uopstavanju zbog toga je izuzetno dobar nacin da se ovakvi specimeni kao sto je ovaj Chauvin sakriju iza reakcije drugog dela stanovnistva na ta uopstavanja. To nije dobar nacin da se americka policija reformise u dobrom pravcu. A ona ne ide nigde, tu je da ostane, od kapitalne je vaznosti da upravo ovakvi incidenti kao sto je gnusno ubistvo Dzordza Flojda posluze kao argument da takve psihopate ne budu deo policijskih snaga.

 

Tačno tako. Njima su potrebne ozbiljne sistemske reforme umesto dodatnih beskorisnih gestova na planu rasnog zapošljavanja.

 

Nažalost, ništa ne sugeriše da se uopšte može napraviti prvi korak u tom pravcu. Sa desne strane nastavlja se idolizacija svake uniformisane budale, svaka zloupotreba moći se pravda u stilu "neka ih, brane nas od narkomana/terorista/antifašista/marsovaca". A sa leve strane se kontrira samo beskorisnim identitetskim pričama koje nigde ne vode, npr. ovo što kaže debeli smarač:

 

 

Link to comment

Meni je uvek žao da hejtujem Mura, mator je čovek a i štonokažu srce mu je na pravom mestu... ali ta patetična zatrovanost identitarisanjem, nepodnošljiv je.

 

Još im je on kao neka ikona borbe za radnička prava poštenog srednjezapadnjaka. Ali kad ga pitaju "dobro ta tiranija korporacija o kojoj pričaš, kako ćemo da joj se suprotstavimo?" Njegov odgovor je "glasajmo više obojenih žena" :isuse: I onda krene da drnda kako je plakao kad je čuo da su ubili MLK.

Link to comment
3 hours ago, harper said:

 

 

 

Da, u pravu ste apsolutno ti i Budja, previse sam se zaleteo. Pardoniram.

 

41 minutes ago, Mindaugas Žukauskas said:

 

disbelief what GIF by Archie Comics

 

Zar i ovoga ima na internetu :D:thumbsup:

 

Ima, kada odrasli diskutuju. :)

Link to comment
42 minutes ago, Radoye said:

 

Da, u pravu ste apsolutno ti i Budja, previse sam se zaleteo. Pardoniram.

 

 

Ima, kada odrasli diskutuju. :)

 

Iskreno, razumem njegovu reakciju. I meni je doslo da ti se zahvalim, ne zato sto sam ja ovog puta ispao jedan od dvojice koji je u pravu vec zato sto si vratio na ovdasnji diskusioni teren nesto sto je sa njega odavno suspendovano - elementarnu ljudsku pristojnost i neophodnu refleksiju. Pri cemu ti u svojim postovima nisi nista pogresio, samo taj ugao gledanja na stvari mozda u ovom trenutku nije aktuelan. Prosto smo u jednom trenutku stavili aspekt na razlicite stvari u recenici "svi X su isti" pa je doslo do sitnog nerazumevanja.

 

Nesreca sa uopstavanjem i generalizacijama, iz kojih i proizlazi vecina stereotipova i predrasuda, je to sto ih je jako, jako tesko izbeci. Mislim da je to zbog toga sto obe te stvari stvaraju privid logickog ishodista u procesu zakljucivanja indukcijom pa samim tim imaju i razumno opravdanje.

Link to comment
2 hours ago, Weenie Pooh said:

kad ga pitaju "dobro ta tiranija korporacija o kojoj pričaš, kako ćemo da joj se suprotstavimo?" Njegov odgovor je "glasajmo više obojenih žena" :isuse: I onda krene da drnda kako je plakao kad je čuo da su ubili MLK.

ne baš.

 

jedna od temeljnih pretpostavki američkih levičara je da ako loše ljude na vlasti zameniš dobrima garantovane su nam dženetske bašče. postaraće se dobri ljudi i za korporacije. pri čemu se podrazumeva da su oni koji su trenutno žrtve naravno dobri - dal' poštena radnička klasa, dal' ispravnomisleći ali zapostavljeni intelektualci, dal' afro-ameri... bivanje žrtvom kao izvor vrline.

 

imao si prilike to da vidiš kod Sandersa. poštena radnička klasa ovo, poštena radnička klasa ono... pri čemu je delovalo da čovek zaista veruje u to. 

Edited by Gandalf
Link to comment

E, ovo me vec nervira.

 

Quote

Kick It Out says footballers should 'take a knee'

Meanwhile footballers should "feel free" to protest over the death of George Floyd and "should take a knee", says Sanjay Bhandari, chair of football anti-racism body Kick It Out.Mr Bhandari said players taking a knee would be a "very powerful image".

"If they feel they want to protest, then they should. They should feel free to do that," he told BBC Radio 4's Today Programme.

"I would say that taking a knee when you score a goal and have the whole team do it, the referee is not going to book an entire team. It's a very powerful image and a gesture of solidarity."

 

Em pritisak sta i kako da se radi, em totalna amerikanizacija sveta koja me poziva da kazem: "A za palestinsku decu nije te briga.", na primer.

 

 

Link to comment
44 minutes ago, Gandalf said:

ne baš.

 

jedna od temeljnih pretpostavki američkih levičara je da ako loše ljude na vlasti zameniš dobrima garantovane su nam dženetske bašče. postaraće se dobri ljudi i za korporacije. pri čemu se podrazumeva da su oni koji su trenutno žrtve naravno dobri - dal' poštena radnička klasa, dal' ispravnomisleći ali zapostavljeni intelektualci, dal' afro-ameri... bivanje žrtvom kao izvor vrline.

 

imao si prilike to da vidiš kod Sandersa. poštena radnička klasa ovo, poštena radnička klasa ono... pri čemu je delovalo da čovek zaista veruje u to. 

 

Mozda je to oko zrtvologije tacno, ali Sanders ne deli taj hriscanski diskurs dobrih moralnih milsordnih ljudi, vec je naglasak na reformi/zameni kapitalzima. To je sasvim drugacija politicka prica.

Link to comment
7 minutes ago, Budja said:

Mozda je to oko zrtvologije tacno, ali Sanders ne deli taj hriscanski diskurs dobrih moralnih milsordnih ljudi, vec je naglasak na reformi/zameni kapitalzima. To je sasvim drugacija politicka prica.

vidi mu se kada krene da priča o rasizmu. beli radnici su žrtve sistema (tj. kapitalizma), nisu rasisti. to je bilo manje izraženo tokom ove kampanje jer su mu DSA bili deo kampanje, pa je delom prigrlio njihovu platformu.

Edited by Gandalf
Link to comment
4 minutes ago, Gandalf said:

P.S. da me ne shvatiš pogrešno, mislim da je Sanders manje udaren u vugla žrtvologijom od većine onih koji su mu ideološki bliski.

 

Ja ne vidim tu mnogo zrtvologije ni istorije kod Sandersa, ima tu vise Marksa i gledanje svih odnosa kroz klasnu prizmu. Michael Jordan i George Floyd nisu crnci vec pripadnici razlicitih klasa.

Edited by Budja
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...