Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

To je bilo mozda i pre godinu dana...sustina je u tome da se policija bavi stvarima kojima ne treba da se bavi...ili se bavila. Nedavno su uveli kontrolu samog boarding passa pre ulaska u red za skener, tako da je sada valjda jasno da ako je neko uopste stigao do pasoske kontrole, onda ima boarding pass.
Kapiram poentu, samo mi je to privuklo pažnju. Inače, logika je tu davno napuštena stvar jer je ona podređena imperativu da se što je manje moguće ljudi otpušta i da svi treba nešto da kao rade, iako to ne samo da nije potrebno, nego i smara. Primer ovoga je dupla skener kontrola, pre pasoške i na kapiji. Ko god da je negde leteo video je koliko je ta druga besmislena, a da na pominjem to da to nije praksa na drugim aerodromima (ne mogu baš da se zakunem za sve aerodrome, ali za veće evropske sigurno). Meni je za ovu pojavu jedino logično objašnjenje to da te ljude treba uposliti, pa makar i samo sedeli pored skenera i ponavljali rečenicu "ne morate to, samo prođite" kad god neko krene da skida sat ili vadi laptop.Nije baš da ima veze sa policijom, al kad smo se već dotakli aerodroma i toga čime se ko bavi... :)
Link to comment
U pravu je FRhost, ljutite se koliko hoćete.
OK ajde da srozamo raspravu u blato, ionako sam nadrkan danas. Ne, nije u pravu. I neću dati nijedan argument, kao što ga ni vi ne dajete.Ajmo dalje.
Link to comment
... Drugo, masa onih koji nemaju kartu ni nema nameru da je kupi, a poneko ima itekako nameru da se svađa, posebno ako je muškarac sportskog izgleda između 20 i 30, pa i 40 godina. Onda se to u praksi svede na to da ako nemaju komunopoliciju pored sebe takvima ili oproste ili im samo kažu da izađu ili ih čak ignorišu (video više puta).
Meni je ovo macho ignorisanje dirljivo na vise nivoa. Prosto mi dodje zao coveka, zaustim da mu kazem " ok, buraz, nepravedan je ovo svet, umesto da gazis porshea sa dve kurve pored sebe ti se klatis u sedamdeset kecu i ignorises majku dvoje dece u flourescentnom prsluku" :(Qrvin je ovo svet.btw, vatreni sam zagovornik smrtne kazne i uopste strogih zatvorskih sankcija - covek koji digne ruku na zenu u flourescentnom prsluku ili jos gore majku dvoje dece u civilu koja mu pokazuje legitimaciju GSP a zauzvrat trazi kartu na uvid treba da zaglavi robiju.Da ga sklone i iz prevoza i sa ulice.Sto se shvertza tice, svercuj se dok te ne u'vate - a kada te u'vate uljudno daj podatke i odigraj igru do kraja. Mada si svakako picka, jer trosis moje pare za to gorivo, gume, amortizaciju i benzin. Edited by CowBoy
Link to comment
Sve, sve, ali nema šanse da je jednokratna karta sa čipom koišta samo 50 dinara. Vrlo brzo će poskupeti sve karte, a treba i otplatiti ovaj fensi sistem i svemirske tramvaje.
Sistem za naplatu se otplacuje tako sto firma koja je instalirala sistem ima 8% (ili koliko vec) od prihoda prodaje karata. Sistem nije placen unapred. Oni sigurni imaju svoju procenu (firma) zasto su pristali na takav dil, a ono sto fali moze da se nadoknadi rigoroznijom kontrolom tj. povecanjem naplate. Svemirski tramvaji stigli su preko kredita EIB koji je uzeo grad a ne GSP, tako da se kredit isplacuje iz budzeta grada a ne GSPovih prihoda. Tako da se to moze namaci (ako treba) podizanjem drugih nameta koji se u gradsku kasu slivaju.A da ce cena karte porasti, porasce, i to nevezano za te dve stavke koje si naveo, jer cena karte raste vec godinama. Podseticu da je cena pre oko godinu dana bila 42 dinara, a par godina pre toga je bila jos jeftinija (35?).
Link to comment
U pravu je FRhost, ljutite se koliko hoćete.
Uopšte nije u pravu nego voli onelinere. Eto, bilo bi lepo da vidimo ko od forumaša smatra da ne treba plaćati kartu zbog toga što su vozila klimatizovana. Ili zato što su nova. Ili zato što kontrolori nose ili ne nose uniforme. Ali da ih pobrojimo. Redom. Pa da vidimo da li uopšte smisleno reći da neki solidan broj ovdašnjih forumaša uopšte propagira neplaćanje prevoza. Koliko vidim, svi osim nekoliko ljudi plaćaju karte samo su im (nam) dokurčila ova lopovska i parazitska udruženja zvana GSP i Direkcija za saobraćaj.
Link to comment
Sto se shvertza tice, svercuj se dok te ne u'vate - mada si svakako picka, jer trosis moje pare za to gorivo, gume, amortizaciju i benzin.
A ne smeta ti toliko kada se tvoje pare trose na placanje nepostojecih polazaka? Ili rezervises bes samo za one koje je sistem odlucio da stigmatizuje?Evo ja sam ta picka koja trosi tvoje pare. Daj mi broj ziro racuna da ti posaljem koliko mislis da ti dugujem, ti si fin covek, mackar i rado cu ti dati. Lopovima vec ne zelim da dajem.
Link to comment
Mislim da bi komunalni policajci trebalo da imaju ovlašćenje i da pucaju u meso, tj. u, kako ti to kažeš, nesavesne putnike. Svakako treba stati na put toj pošasti.
+1. Ako krenu u obračun sa švercovanjem u gsp-u sa odlučnošću kojom su se obračunali sa prodajom alkohola izvan kafića u periodu od 22 do 06, svi ćemo biti na njih ponosni jbg...
Da, mi ćemo da izmislimo ono što nigde nema - da policija vrši kontrolu karata firme koja nema veze sa policijom, ili ako, preko države ima danas, ne mora da znači da će imati i sutra (kamo sreće). Sledeće bi bilo da policija vrši pregled karata na ulazu u bioskop i da policija gejevima pregleda karte pre ulaska u avion.
Šta da se radi, u ovoj zemlji sve je moguće, pa i da policajci - umesto da jače suzbijaju kriminal i bezakonje - popunjavaju tikete po kladionicama ili čuče na ulasku u avion i, kako kažeš, gejevima čekiraju boarding pass. Inače, malo sam ironisao u prethodnom komentu, onaj deo sa komunalnim policajcima, sa nekom gorčinom, naravno. Juče, vraćao se trolom na gajbu, pa mi se malo slošilo kad sam video nekoliko patrola komunalaca na potezu od Terazija do Slavije: stajali su na stanicama i pisali kazne za švercovanje nekim nebitnim bednicima nesavesnim putnicima koje su izveli iz vozila i postrojili, dok se u isto vreme oko njih nesmetano odvija niz manjih ili većih komunalnih prestupa, tipa ulična prodaja, prosjačenje, ruženje lica grada itd. I eto - to, jbg, negde valjda tangira moj osećaj za pravdu. Edited by Willow
Link to comment

heh, a delovao si bas ozbiljno, zacudio si me laugh.gif medjutim, mene zapanjuje kraj tvog posta. smeta ti ulicna prodaja? zasto? prosjacenje je za tebe samo "komunalni prestup"? wtf?

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
A ne smeta ti toliko kada se tvoje pare trose na placanje nepostojecih polazaka? Ili rezervises bes samo za one koje je sistem odlucio da stigmatizuje?
Ok, gradski prevoz postace bolje i nekorumpiranije mesto kada niko ne bude placao kartu.Ne kapiram viziju ali cini se da tu ima nesto.
Evo ja sam ta picka koja trosi tvoje pare. Daj mi broj ziro racuna da ti posaljem koliko mislis da ti dugujem, ti si fin covek, mackar i rado cu ti dati. Lopovima vec ne zelim da dajem.
Nije stvar u poravnanju no u svesti o posledicama. Lopovluk se ne iskorenjuje tako sto udjes u bus, pojedes nesto goriva, pneumatika i trosnog mehanizma i ne platis nista iz bojkota prema lopuzama.To ti je kao da upadnes u drzavnu poslasticarnicu, smazes (gladan si jbg) tri drzavne baklave, nikakve, tvrde i usecerene i ne platis jer se shef kujne tali sa dobavljacem melase. A kada te kasirka (majka dvoje dece) pita za novac (za platu radi, ne zivi od vazduha), ti je ili ignorises ili joj odvalis par shamara.Ovo je uprosceno, problem GSP-a je mnogo kompleksniji.Na kraju, uzmi velike gradske prevoznike po svetu. Ako mislis da tamo nema taljenja, onda nista. + sto je shvertz sveden na minimum.
Link to comment
Srbi genetski lopovi, šta ćeš.
pa ti si taj koji se stalno žali na nekakve korupcije i lopovluke. nije problem ako potkradate državu, ali onda makar to priznajte, a ne da se puvate kako to radite s nekakvog ideološkog stanovišta, kao, sad ću ja da srušim sistem švercom.
ovakvim "akcijama" su se neki lopovi hvalisali čak i na ovom forumu:
Postoji kategorija lopova koji se prave da kupuju nešto u prodavnici, a onda, dok kao idu ka kasi, pojedu ili popiju ono što su uzeli.
a onda neosnovano prozivali vladu srbije za korupciju i pljačku. možemo samo zamisliti šta bi bilo da se ti pravednici dočepaju fotelja. :ph34r: Edited by Hella
Link to comment

Šverceri troše resurse onih koji plaćaju usluhu vožnje, to su elementarne stvari u ekonomiji. Svaki dinar koji se ne naplati od švercera mora se kompenzovati na neki drugi način - dotacijom iz budžeta ili povećanjem cene karata. U slučaju pak da ne dođe do te kompenzacije, onda imaš srazmerno manje novca da investiraš u poboljšanja u prevozu (kupovina novih vozila, na primer, ili održavanje postojećeg). Drugo je pitanje to kako se prikupljeni novac troši.

Edited by pacey defender
Link to comment
Ok, gradski prevoz postace bolje i nekorumpiranije mesto kada niko ne bude placao kartu.Ne kapiram viziju ali cini se da tu ima nesto.Nije stvar u poravnanju™ no u svesti o posledicama. Lopovluk se ne iskorenjuje tako sto udjes u bus, pojedes nesto goriva, pneumatika i trosnog mehanizma i ne platis nista iz bojkota prema lopuzama.To ti je kao da upadnes u drzavnu poslasticarnicu, smazes (gladan si jbg) tri drzavne baklave, nikakve, tvrde i usecerene i ne platis jer se shef kujne tali sa dobavljacem melase. A kada te kasirka (majka dvoje dece) pita za novac (za platu radi, ne zivi od vazduha), ti je ili ignorises ili joj odvalis par shamara.Ovo je uprosceno, problem GSP-a je mnogo kompleksniji.Na kraju, uzmi velike gradske prevoznike po svetu. Ako mislis da tamo nema taljenja, onda nista. + sto je shvertz sveden na minimum.
Kolaci su hir, voznja je potreba. "A ti idi peske" je moronizam i o tome ne zelim ni da razgovaram. A lopovluk se iskorenjuje tako sto se, khm, iskoreni. Pohapsis, otpustis, sredis.Ja se ne svercujem iz hira nego zato sto smatram da usluga nije adekvatna ceni, tj. ne postuju se ugovorne obaveze prema meni kao korisniku (intervali polazaka, pristojno posanasnje, elementarne stvari iz jnihovog sopstvenog pravilnika kao sto su da se ne drze vrata na terminusu otvorenim samo 4 sekunde tako da ne mozes da udjes u autobus osim ako nisi na 3 metra od njega, da se ne otvaraju vrata ako si trece vozilo u nizu)....i tako to. Ne dam i kraj. Sredite firmu pa cu platiti. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
a čekaj, kauboje, kako šverceri troše tvoje pare? ti sam plaćaš svoju vožnju kad kupiš kartu. a ako misliš na dotirane pare od poreza, pa to i šverceri plaćaju, zar ne?
Pa ako svi plaćaju od poreza, onda onaj ko uz to plaća i kartu na kraju plaća više, zar ne?Mene samo zanima da li uopšte postoji mogućnost da se nekome naplati kazna ili se čitav koncept naplate gubi negde u lavirintu imanja/nemanja prava kontrolora da legitimišu putnike i imanja/nemanja prava komunalne policije da asistira u tome.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...