Jump to content
IGNORED

Zimnica


April

Recommended Posts

@frenk

meni ovako rekao čovek (smešno ali praktično): napuni tegle grožđem i papričicama i dopuni vodom. onda tu vodu prospe u šerpu i to mu je mera :) i tako za svaku teglu

u presolac valjda dodaje samo so, šećer i sirće, ali kapiram da je još bolje po adamovom receptu

 

@jumanji, ja sam odgovarala za smokve, al vidim stigao recept i za dunje, hvalac!

Link to comment
@frenk
meni ovako rekao čovek (smešno ali praktično): napuni tegle grožđem i papričicama i dopuni vodom. onda tu vodu prospe u šerpu i to mu je mera [emoji4] i tako za svaku teglu
u presolac valjda dodaje samo so, šećer i sirće, ali kapiram da je još bolje po adamovom receptu
 
@jumanji, ja sam odgovarala za smokve, al vidim stigao recept i za dunje, hvalac!
Nije to smešno, to jeste najpreciznije, ali smara [emoji6]



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
1 hour ago, Frank Pembleton said:

Vi mene oćete načisto da poludite!

 

 

[mention=219]adam[/mention]

 

Koje si razmere za tečnost za grožđo-turšiju? Čisto da proverim...

 

... Shiit has hit the fan...

 

 

 

 

 

ja sterilisao tegle (u rernu na 100 stepeni 20 min) potrpao u tegle grozdje i papricice u razmeri 2:1 za grozdje, stavio lovora, bibera i korijandera u zrnu onako odoka i nasuo regularni presolac do vrha. tegle stavio u spajz, prekrio krpama i to je to. 

Link to comment

Pazarila karfiol, grožđe, ljute papričice i danas sa tim da se s oproštenjem akam, a sutra je paradajz na redu.

E, pa da podelim sa vama jedan odličan recept, dok paradajza još ima, inače ovo je omiljena zimnica svakog gosta u kući moje majke, pa od kako znam za sebe.

 

Brzo se priprema, ali ima kvačica, dugo baš kuva. Potrebno je da se prvobitna količina smanji na otprilike 1/3 (ne za, vec na) smile.png a to je bogami 7-8 sati sigurno.

 

Ukus je slatkasto-ljutkast (ljut) i slaže se apsolutno uz sve vrste mesa, barena, pečena ili ribu.

 

Ljutenica od paradajza

 

Na 1,5 kg očišćenog i neoljiuštenog paradajza ide:

 

-ljute papričice po ukusu

 

-200 ml vinskog sirćeta

 

-150 ml ulja

 

-130 g šećera

 

-soli po ukusu

 

Paradajz samleti sa papričicama, sipati sve u duboku šerpu i kuvati zajedno sa sirćetom.

 

Ulje dodam na polovini kuvanja, a šećer kada smesa padne na nešto manje od 1/2, jer sa dodavanjem šećera prskanje se pojačava. 

Pri samom kraju dodati soli po ukusu, otprilike kašičicu do dve na 6 kg paradajza koliko uvek kuvam u jednoj turi.

 

U početku, pošto ima dosta vode i tečnosti, možete kuvati na jačoj vatri, ali kako se smesa zgušnjava tako postepeno idete ka nižoj temperaturi ringle. Na mom šporetu na skali jačine do 9 prvo kuvam na 8, a zatim smanjujem i smanjujem postepeno, zavisi koliko prska i do jačine 4-3.5. I što se više zgušnjava to je potrebno više vremena provoditi pored šerpe i mešati. 

 

Kada je prvobitna količina spala na 1/3 smese, postala gusta, konzistencije recimo dzema i tamno bordo boje, ljutenica je gotova, pokriti šerpu čistom krpom i ostaviti da se ohladi totalno do sutra najbolje, pa sipati u čiste i suve tegle.

 

Dakle moja jedna tura je:

6kg paradajza

800ml vin.sirćeta

600ml ulja

500g šećera

so i ljute papričice po ukusu

 

Od ove količine ispadne 5-6 manjih tegi one od oko 300g (uvek u njima sipam), a čuva se na hladnijem mestu kao i ostala zimnica.

 

766177d24b5e8818e63ce613712743f2.jpg

Fotka je od pre 2 godine.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...