Jump to content
IGNORED

Raspad SFRJ


Muwan

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger Sanchez

    207

  • cedo

    75

  • harper

    63

  • steins

    63

Top Posters In This Topic

Posted Images

Zapravo, Izetbegović nikada nije ni postojao, osim u nekakvim spiskovima i adresama na koje su upućivani računi. Postojao je Izetbeg. Muslimanski fundamentalista koji je težio da od ljudi jedne vere stvori naciju, a nakon toga da stvori državu u kojoj će ta nacija biti dominantna. I to nikada nije krio. I potpisivao se sa Izetbeg, valjda mu je smetalo ono "ović" na kraju, što najbolje opisuje čime je on sebe smatrao. Tako da je postojanje Izetbegovića jedna velika zabluda - postojao je samo Izetbeg.Inače, da Bosna i Hercegovina nije bila većinski za izlazak iz Jugoslavije, odnosno da Izetbeg nije radio na tome, već da ostane u Jugoslaviji, svašta bi bilo. Bošnjaci (koji bi dakle time pokazali da žele građansku državu u slozi sa drugim narodima) bi verovatno danas upravljali zemljom, u koaliciji sa nekom srpskom građanskom opcijom. Hrvatska bi morala da preda teritorije koje joj istorijski ne pripadaju a verujem i da bi došlo do neke razmene teritorija. Rata velikog intenziteta i nekih daljih progona u Hrvatskoj i Krajini ne bi bilo. I bili bi sačuvani nebrojeni ljudski životi i generalno bi većina naroda ostala da živi na svojim ognjištima. Ali se ne bi ostvarili ciljevi totalne razgradnje i ograđivanja svake prćije, jebiga, zaklinjanje u vrednosti ljudskih života dolaze posle, kada se otcepimo po svaku cenu, uključujući i te živote. Oni su bre zemlju razgradili, sve zaklinjući se u ljubav i razumevanje među narodima, i Izetbeg nije nimalo bio drugačiji od svoje zlokobne starije braće. Samo nije imao toliku moć u svojim rukama da načini štete u startu koliko i ovi.
a cekaj malo, kakve veze ima kako se Alija potpisivao? iskreno, ne znam da li je sebe percipirao kao Izetbega ili ne. samo jedan primer: u Vojvodini je stvaranjem kraljevine shs doslo i do administrativne promene prezimena dodavanjem tog ic i to na srpska prezimena i sta to dokazuje za ili protiv neke etnicke grupe? sasvim druga prica je sta to govori za ili protiv neke politicke opcije i realizacije te opcijedobro, ta prica o zlim islamistima je ovde gajena jos od pocetka rata u bosni, pustimo sada te opstepoznate™ price ali kada si vec insistirao na tome, aham, znaci ovako: da nije bilo zlih islamista u bosni ne bi doslo do krvavog gradjanskog rata u BiH. svaka od tri zaracene strane ima neku od one dve strane kao glavnog krivca i tako moze u beskraja svim trima stranama je kriv tzv. spoljni faktor aka zli beograd zli zagreb a srbima je naravno najkrivlja zla amerika. ovo o zlim islamistima bez kojih ne bi bilo rastakanja jugoslavije a ni stravicnog gradjanskog rata je, hm, tako hriscanski stav kojeg se ni krstasi ne bi postideli :Psve u svemu, tragedija apsurda. jedan narod sa tri etnicka naziva i tri religije koji je imao sanse da postane nacija ali sanse ipak nisu bile dovoljne za to i jos uvek su jedino validne teorije koje za te ratove nalaze krivce u drugom etnicitetu sa kojim se deli teritorija i drzavameni je cela ta prica pomalo nadrealna, kako je bilo moguce da do svega tragicnog tamo dodje, BiH malo poznajem iako bi se dalo ocekivati da gradjanin sfrj poznaje svoju domovinu :P nemam licne sentimente jer nemam ikakvu rodbinu ili tazbinu u BiH ili koja je poreklom iz BiH pa mi je zato sposobnost shvatanja te svemoguce komplikovanosti manja nego ljudima koji su poreklom iz BiH ili imaju rodbinu ili tazbinu tamo. Edited by Pontijak
Link to comment
snapback.pngnamenski_01, on 24 December 2013 - 00:04:51, said:attachicon.gifResize of ecf2010-2050.jpgEdit: link
To bre, sa Trstom i kompletnom starom Srbijom i njenom lukom Dračem...
Tako je!Jugoslavije su bile meka srca: u svakoj, ama bas svakoj komsijskoj zemlji, ostavile su po jednu carsiju, a nisu niti morale, niti trebale, sav komsiluk je ionako bio na pogresnim stranama i trebalo ga je cerupati samo tako.Idemo redom: Skadar, Solun, Vidin, Temisvar, Segedin, Celovec, Trst... Edited by namenski_01
Link to comment
Gazzo, ovo je kao u onom vicu, kod nas više nema ljudoždera, poslednjeg smo juče pojeli. Tako nema ni nacionalista, svi samo uvažavaju realnost. To je uzgred i jedna od najtoksičnijih osobina nacionalizma, to što sebe ne vidi kao ideologiju, nego samo kao uvažavanje prirodnog stanja. I onda niko nije odgovoran, niko nije nacionalista, sama je stvarnost nacionalistička. A ko to ne vidi, taj mora da je zaslepljen idoelogijom.Cvrc. Ja svoju ideologiju bar znam, pa je koliko toliko i reflektujem, ti za svoju ne misliš ni da je ideologija, nego ti se čini da je stvarnost sama.
Kako ovo primenjujes na nezavisnost Kosova i Crne Gore (mogu ih nadam se nazvati nacionalnim drzavama?) koja je dosla godinama nakon zavrsetka ratova i onesposobljavanja srpske ratne masinerije za svako iole ozbiljnije delovanje?Ta nezavisnost je bila prihvacena/podrzana od strane svih jugonostalgicara, anti-fasista, l(i)(j)evicara i bivsih gradjanskih komunista u regionu, od Pescanika do Ferala, preko Radija Slobodne Evrope. Cime su se oni vodili? Prihvatanjem realnosti ili ideologijom? Ako ideologijom, kojom? Edited by vodebele
Link to comment
jedan narod sa tri etnicka naziva i tri religije
zakaj pises ovakve ustaske bedastoce ovde?
jesi bio precizan ali cudo jedno kako se mnogim srbljima na sam pomen jugoslavije odmah javi srbija veca od britanije :P
ne znam za jugoslaviju, ali znam sta se meni javi na pomen srbijedusanova_srbija200.jpgmislim, ne razumem u cemu je problem, ako rvati bencmarkuju svoju domovinu prema mapama iz 10 vijeka, a sto ne bi i mi.
Link to comment
Pa eses divizija Nordland, sastavljena uglavnom od Danaca i Norvezana (makar u pocetku) je bila aktivna i u Jugoslaviji. Jednom sam video neki spisak sa imenima poginulih vojnika posle neke borbe u na Kordunu ili Baniji (ja ovo dvoje stalno spominjem zajedno, valjda zato sto ni ne znam koja je razlika) i tamo dosta prezimena koja vuku na Skandinaviji, mozda najvise na Dansku.
Petrinja i okolina, 1943. "Nordland" divizija... Uglavnom masakri zarobljenih ranjenika i paljenje sela. Bili na proputovanju ka Istocnom frontu. Da, Danci uglavnom... Naleteo sam bio na jednu fotografiju iz te operacije, potpis je bio "partisanenjagd" iliti "lov na partizane". Lov... Edited by Topola
Link to comment
ovo tvoje, izlozba u BG vs hipoteticka izlozba u Splitu ne drzi logiku, hajde da si rekao izlozba u Pristini nekih ljudi umetnika kojima su pripadnici srpskih paravojnih trupa pobili gotovo celu familiju, to vec moze kao balans. mada stoji to sto kazes za split u slucaju hipoteticke izlozbe koju si pominjao, bar 100,000 demonstranata bi bilo
Pa, eto, stoji, kao sto kazes iako ne drzi logiku... Moja teza je da su agresivni nacionalizmi - oni vodjeni mrznjom ka drugim entitetima - jaci u delovima Hrvatske i Bosne nego sto su to ikada bili u Srbiji, i da primer izlozbe u KCB to jasno pokazuje. U Beogradu je ta izlozba odrzana, i kao sto rekoh, gotovo da je posetilaca bilo vise nego sto je bilo protivnika napolju. U tom kontekstu mi pada Split na pamet, kao primer izrazito nacionalisticki zadrte sredine, a koju jos uvek u pojedinim kruzocima na ovoj strani dozivljavaju zaogrnutu pseudoromanticarskim mitom dodatno podgrejavanim od kolumnista tamosnjeg tiska... A, ako bas sad idemo na to da Beograd nije Srbija, tesko mi je da zamislim da bi na isti nacin jedno Kraljevo, recimo, gorelo zbog izlozbe kao sto bi, uveren sam, Split.Ovo ne znaci da negiram srpski deo krivice za stradanja u 91-95 ratu, njega ima dosta, ali ne mogu da se slozim da je, bar kad pricamo o Srbiji, agresivni nacionalizam danas prisutan u javnom mnjenju u (ni priblizno) onoj meri u kojoj je u Hrvatskoj to dominantan narativ u vecem delu drustva, kao sto je i u bosanskom gde dozivljaj sebe kao zrtve agresije daje dodatno opravdanje za to.P. S. Dabovicu, da se ne bi smo psovali u ovoj pristojnoj raspravi, obrazlozicu sta sam mislio frazom o krvi na hrvatskim rukama: ne postoji ni priblizno tako dubok, smisljen i stravicno sproveden zlocin na ovim prostorima, ikad zabelezen u novijoj istoriji, kao sto je bio ustaski pokusaj genocida na srpskim/pravoslavnim stanovnistvom na teritoriji koju je zahvatala NDH. Taj zlocin su sprovodili ustase. Nisu svi Hrvati bili ustase, ali su sve ustase bile Hrvati, da parafraziram bivseg predsednika Republike Hrvatske S.Mesica. Kao sto su Hrvati bili i svestenici Rimokatolicke crkve koji su podstrekavali ustase na takav zlocin. Kad se ko zapitao sta je bila sustina tog zlocina, zasto pokolj Srba i u sta su ustase verovale kad su pripasale maljeve i kame...? Tesko je da je puni podsticaj za to mogao bas da dodje od nemackih nacista, posebno sto ustaska rulja koja je krenula da masakrira nije bas tecno govorila nemacki, iako su nacistickom okupacijom, da se slozim sa kolegom MM, stvoreni adekvatni uslovi da se krene sa pokoljem. Dakle, neko drugi je morao da mobilise masu seljaka po terenu, Kordun, Lika, Banija, itd, da krenu. Ko? Edited by Topola
Link to comment
zakaj pises ovakve ustaske bedastoce ovde?ne znam za jugoslaviju, ali znam sta se meni javi na pomen srbijemislim, ne razumem u cemu je problem, ako rvati bencmarkuju svoju domovinu prema mapama iz 10 vijeka, a sto ne bi i mi.
nema to veze sa ustaslukom, ja jednostavno posmatram to kao etnologsuper je sto se tebi to javlja na pomen srbije, jeste da je idiotska ta manija velicine koja je zlo ovog nesrecnog malog naroda koji je krajem 19 veka utripovao da zivi u drzavi koja je mocna pruska koja ce ujediniti sve nemacke srpske zemlje :D ukratko, sto je uspelo pruskoj nije uspelo srbiji jer kakvi smo mi prusi takvi su nam i nasi bavarci, pomeranci, saksonci i ostali germani pa nam i ujedinjenje ispalo kako je ispalo
Pa, eto, stoji, kao sto kazes iako ne drzi logiku... Moja teza je da su agresivni nacionalizmi - oni vodjeni mrznjom ka drugim entitetima - jaci u delovima Hrvatske i Bosne nego sto su to ikada bili u Srbiji, i da primer izlozbe u KCB to jasno pokazuje. U Beogradu je ta izlozba odrzana, i kao sto rekoh, gotovo da je posetilaca bilo vise nego sto je bilo protivnika napolju. U tom kontekstu mi pada Split na pamet, kao primer izrazito nacionalisticki zadrte sredine, a koju jos uvek u pojedinim kruzocima na ovoj strani dozivljavaju zaogrnutu pseudoromanticarskim mitom dodatno podgrejavanim od kolumnista tamosnjeg tiska... A, ako bas sad idemo na to da Beograd nije Srbija, tesko mi je da zamislim da bi na isti nacin jedno Kraljevo, recimo, gorelo zbog izlozbe kao sto bi, uveren sam, Split.Ovo ne znaci da negiram srpski deo krivice za stradanja u 91-95 ratu, njega ima dosta, ali ne mogu da se slozim da je, bar kad pricamo o Srbiji, agresivni nacionalizam danas prisutan u javnom mnjenju u (ni priblizno) onoj meri u kojoj je u Hrvatskoj to dominantan narativ u vecem delu drustva, kao sto je i u bosanskom gde dozivljaj sebe kao zrtve agresije daje dodatno opravdanje za to.
stoji to sto kazes ali ipak mislim da je paralela bila nategnuta, i dalje mislim da bi bila bolja paralela kontrast izmedju izlozbe u bg i hipoteticke izlozbe u pristini. da je bila u pitanju izlozba o stradanju hrvata u srbiji onda bi bila ok paralela sa hipoteticnom izlozbom u splitui uopste se ne slazem da agresivni nacionalizam nije prisutan u srpskom javnom mnjenju, najbolji lakmus za javno mnjenje je bas internet, narocito sekcije onlajn komentara dnevnih novina, to je horor pomracene svesti, ludacka ksenofobija, antisemitizam, mrznja prema svim narodima balkana narocito hrvatima i albancima, novi ciklus pamcenja lokalnih tragedija iz ratova 90ih i svetskog rata, raspad nacije koja se nije cestito ni oformila na plemena, krajiski i hercegovacki srbi koji se smatraju arijevcima srpstva i preziru i gade se mekanih i izdajnickih srbijanaca pa onda srbijanski lokalci iz beograda koji preziru sve te brdjane, te likehercegovinecrnegore ljude, pa ludilo uzajamnog prezira izmedju vojvodjana i srbijanaca plus sto tzv vojvodjani mrze i gade se tih tzv brdjana pa onda.... ma dosta, dovoljno je ovo. previse i nacionalizama i ludila ima u srbiji ali je eto lepsa i prijatnija ta slika kako toga ovde nema u meri kao u hrvatskoj ili bih. ono sto je jezivo u tom srpskom nacionalizmu je mrznja prema drugim narodima i mrznja prema delovima srpskog naroda i uvek te velike nacionalne ideje jedne nacije koja de facto ne postoji jer je istrulela u nedacama losih istorijskih izbora, zle srece, tudjih napora i sopstvene gluposti nastale usled manija velicine. mi imamo srecu sto ovde nije jos puklo unutar srpskih plemena, bio bi horor kao u siriji, ne bi nam trebali zli hrvati i muslimani za uzajamno istrebljenje i samounistenje po lokalnoetnickim odrednicamaovo tvoje pojasnjenje dabovicu, ma bila ti je trapava formulacija, toga si i sam postao svestan pa si napisao objasnjenje. e sad, ukoliko je potrebno dodatno objasnjavati prirodu ustaske ideologije, prakse i cele te NDH, onda jbg, tu vec nemam reci i to je ipak najvise problem hrvatske drzave i njenih gradjana i nesto ne verujem da se recimo pristojnim zagrepcanima nesto mili sav taj neoustasluk i primitivne propagandame. zla sreca tzv. srba je sto su na neki nacin izgubili tzv. istorijsko pravo da kao autoritet moralizuju zbog balkanskih zlocinackih ideologija a to su se sami potrudili da izgube cinjenjem apsurdnih, bestijalnih i masovnih pogroma tokom 90ih, ne vazi tu opravdanje da su i drugi ucesnici bosanskohercegovackog rata isto to radili. jednostavno, izgubili su pravo. nije to kao u prvom svetskom ratu kada je kraljevina srbija postovala tadasnje medjunarodno ratno pravo i postupala sa ratnim zarobljenicima na nacin postovanja vredan i prema danasnjim merilima iako je vojska te austrougarske cinila i za tadasnje i za danasnje pojmove, vojno nepotrebna zverstva i pokolje civilnog stanovnistva. Edited by Pontijak
Link to comment

pontijace, ne znam o kakvoj maniji velicine pricas, drzava formirana 1918. na osnovu prilozene mape, umanjena za donju juznu trecinu i uvecana za koju etnicki homogenu teritoriju na zapadu je daleko manja od onoga sto je tada napravljeno i bila bi perfektno odrziva u svakoj istorijskoj i ratnoj konstelaciji. preko 80% nacionalno homogena, pod jedinstvenim istorijskim vizantijsko otomanskim nasledjem i u homogenom religioznom ustrojstvu, sa vrlo malo i nimalo izazova za okolish u poredjenju sa jugoslavijom 1918-1991. na zapadu bi susjedi imali svoje srecne drzavice i mirna backa. do danas bi kao i grcka prosla vecinu ozbiljnih unutrasnjih problema sa manjinama i zivela verovatno neki slican zivot, barem u smislu drzavnosti.

Edited by gazza1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...