Jump to content
IGNORED

Raspad SFRJ


Muwan

Recommended Posts

O tome ti pričam.
U tome i je najveći problem na z. Balkanu. Svi znaju gdje su im granice osim Srbije. Valjalo bi ove trenutne u kamen uklesati, a u osnovne škole uvesti učenje naizust spiska graničnih prijelaza, carinskih punktova i karaula i to znanje uvesti kao uvjet za završavanje obaveznog obrazovanja. Ako bi to sačuvalo Preševo i Međeđu (je li to ona iz vodi me u Međeđu), tim bolje.
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger Sanchez

    207

  • cedo

    75

  • harper

    63

  • steins

    63

Top Posters In This Topic

Posted Images

U tome i je najveći problem na z. Balkanu. Svi znaju gdje su im granice osim Srbije. Valjalo bi ove trenutne u kamen uklesati, a u osnovne škole uvesti učenje naizust spiska graničnih prijelaza, carinskih punktova i karaula i to znanje uvesti kao uvjet za završavanje obaveznog obrazovanja. Ako bi to sačuvalo Preševo i Međeđu (je li to ona iz vodi me u Međeđu), tim bolje.
I prethodne su bile u kamen uklesane pa je ispalo da to nije neka prevelika garancija. Najveći problem na Zapadnom Balkanu je manjak konzistentnog nastupa od strane kolonijalne uprave koja nekad reši da životom brani zaključke Badinterove komisije a nekad zaključi da je livada onoga čije su ovce. Tipičan primer lošeg menadžmenta koji rezultira konfliktima i nezadovoljstvom unutar kompanije.
Link to comment
Kamo sreće da Kosovo nikada nije ni bilo deo Srbije ne bi danas imali još jednu nacionalnu frustraciju da vucaramo sledećih 100 godina okolo kao teg oko obe noge.
To mozda iz tvog nesebicnog ugla. Mi sebicni smo tamo imali neki svoj zivot i ziveli u nekoj svojoj drzavi.Kad ne znas sta ces sa nacionalnim frustracijama ukini im izvor. Interesantna politika.
Link to comment
Izvini, ali osporavati Hrvatima pravo na sopstvenu državu zbog nečega što je deo Hrvata počinio pre 50 godina je monstruozno. Nakon svih tih zlodela su Srbi i Hrvati živeli 50 godina u slozi da bi se neko 50 godina kasnije setio da je bilo nekih logora i zbog toga pokrenuo još jedan lanac zla. Takva argumentacija je služila isključivo u proizvođenje mržnje i nije imala nikakvo utemeljenje u realnosti. Zločin od pre 50 godina sve da je neko i hteo da ga ponovi je opet neizvodiv bez specifičnih okolnosti kojih nije bilo 90.
ne nije. pogotovo ako se ima u obzir da su hrvati iz WWII sakriveni ispod skuta Jugoslavije izašli kao pobednici. A onda je stigla komanda sa vrha, to se ne sme pominjati. Odgovornost za fašizam će se projetktovati na famozne Ustaše. Sakriće se po bunkerima snimci dočeka nemaca diljem Rvatske 41ve. A onda ćemo živeti u slozi. Ko fol. Plus ovakva izjava od tipa koji u svakom drugom postu potencira kolektivnu krivicu Srba za raspad SFRJ je najblaže rečeno, interesantna.
Mi pričamo o narodima.
Ima još jedna stvar interesantna kod naroda. Hrvati su kao proklamovane demokrate i čovekoljubci na vlast doveli Franju Tudjmana, osvedočenog šovinistu, Bošnjaci, zbunjeni i naivni, dovedoše Aliju Izetbegovića, osvedočenog šovinistu. Samo Srbi,uz sve Memorandume, nacionalno osvešćenu intelegenciju i probudjeni narod, vlast u ruke tutnuše - komunističkom apartščiku. :blink:
Opet ponavljam, neko će ti reći da Špegelja opravdavaju srpski tenkovi u Hrvatskoj.
u Špegeljovo vreme nije bilo srpskih tenkova u Hrvatskoj. Bilo je samo tenkova JNAe. Sa posadama punim muslimana /bošnjaka/, makedonaca, pa i samih Hrvata. I naravno Srba. Štaviše, jedan deo tih tenkova je i ostao u Hrvatskoj.
Link to comment

Steinse, mislim da sam se pomirio sa time da uživam u tome da te frustriram.Znaš, mi ti imamo državu. Nezavisna je. Imamo grad-mučenik, Vukovar, i grad-trofej, Knin. Imamo vojsku u Kabulu i na Kosovu. Valuta nam je hrvatska kuna koja je tak jaka da su u realnom opticaju i sitne lipe (srpski: pare). Nema nam ravne od Sutle - tam je Kumrovec (otklem je TitoHail.gif - naš čoek) pa do Preševa (tamo počinje Poranješna Jugosloveska Republika Makedonija).

?
Link to comment
Steinse, mislim da sam se pomirio sa time da uživam u tome da te frustriram.Znaš, mi ti imamo državu. Nezavisna je. Imamo grad-mučenik, Vukovar, i grad-trofej, Knin. Imamo vojsku u Kabulu i na Kosovu. Valuta nam je hrvatska kuna koja je tak jaka da su u realnom opticaju i sitne lipe (srpski: pare). Nema nam ravne od Sutle - tam je Kumrovec (otklem je TitoHail.gif - naš čoek) pa do Preševa (tamo počinje Poranješna Jugosloveska Republika Makedonija).
?
a što bi mene to frustriralo? as far as i concerne, svaka čast.Jedva čekam da se na leto stuštim do lepe vaše. Obećali mi neki prijatelji dobar provod na Lošinju. :wub: Plus, i sam sam negde izmedju 17.5 i 25% Rvat pa se radujem svakom našem uspehu. :D
Link to comment
Izvini, ali osporavati Hrvatima pravo na sopstvenu državu zbog nečega što je deo Hrvata počinio pre 50 godina je monstruozno.
Haha, i ne samo monstruozno - nego je i ruzno, nekorektno i nije drugarski. Problem je sto citas onako kako tebi odgovara, jer ni u jednom trenutku nisam osporio pravo Hrvatima na sopstvenu drzavu. Smeta mi samo sto je nacionalno "prociscena", ali znam - i za to su krivi srbi. Da se nisu kuretali i srbovali, sada bi sve bilo lepo i drugarski:)Nego, Andurile&Erasere a vidim i Prishtevac (covek koji je najavio bombaski napad u Preshevu pre godinu dana): da razjasnimo jednom za svagda - istorija Balkana pocinje - kad?Dajte datum pa da se slozimo ili ne slozimo. Mislim, dokle ova igra "skrivanja salame", sad ga vidis sad ga ne vidis. Albanci imaju pravo na nacionalnu drzavicu van maticne, Srbi nemaju. Hrvati imaju pravo na romanticni nacionalni gnev (jasenovac i slicna sranja volsebno nestaju kao argument za bilo ciji strah), ali albanci koji nista slicno jasenovcu nisu doziveli imaju pravo da se kolektivno plashe.Jebemmu, kazite jednom i zauvek posteno (ono sto i ja govorim srpskim braniteljima u slicnim situacijama): pogledajte semafor, i sve ce biti jasno. Dakle, jedni izgubili rat, drugi pobedili (lepo objasnio Rodjer) i - to je to.Dokle vise te jebene neprincipijelne oblande u koje zavlacite svako moguce pitanje i svako moguce objasnjenje - mnogo je, brate. Ne mogu jednu te istu pricu da slusam deset godina, iako se slika Balkana menja u potpunom neskladu sa tom pricom. Jebite se vise sa tim relativizacijama po svaku cenu. Edited by CowBoy
Link to comment
istorija Balkana pocinje - kad?
e i na to pitanje neš` nikad dobiti odgovor.......prosto ga nema jer svakom ponaosob odgovara različita startna pozicija......za Albance bi najlepše bilo da istorija počne pre 1912./tada bi mogli da se pozivaju na državnost Dardanije i Kosovskog Vilajeta/ i nastavi se od februara 1998me.......za Hrvate bi bilo najbolje da istorija počne 1945. / tada bi mogli da preskoče nezgodne delove poput jugoslavenske ideje i Ustaša/, mada bi im najviše odgovaralo da 1990./po mogućstvu 1987./ bude nulta godina. ...za Bošnjake bi bilo najbolje preskočiti deo od I Balkanskog Rata do 1990. sa blagim osvrtom na 1914. /jer su im tad srbi pokvarili rahatluk donoseći WWI na glave/ ...za Crnogorce bi najbolje bilo da istorija počne od 2003. /kada se Milu ukazalo da je reinkarnacija knjaza Nikole I Petrovića/...za Srbe bi valjalo skakutati tamo-amo u zavisnosti od opredeljenja....jedni bi da istoriju Balkana računaju do 1389. pa onda od 1804. do 1918. pa onda od recimo 1987.do 2001. sa blagim osvrtom na 2008mu......drugi bi opet obratno...sve u svemu....odakle god da kreneš, ne valja....neko će ti zameriti.......za Makedonce.....njima je ionako svejedno, gotovo u svakoj etapi im bila jajca u procepu...od Srba, Turaka, Bugara,Srba,Jugoslovena, Albanaca do Grka.......za ontološki potpuno neutemeljene narode poput Vojvodjana i Sandžaklija, istorija je još uvek u stand-by modu......sve u svemu potpuni haos. obrati pažnju da ni jedan totalitarni režim kakav je komunizam nije uspeo da na ovo pitanje u potpunosti odgovori, već je morao da toleriše nekolike struje u istoriografiji.
Link to comment
Steinse, mislim da sam se pomirio sa time da uživam u tome da te frustriram.Znaš, mi ti imamo državu. Nezavisna je. Imamo grad-mučenik, Vukovar, i grad-trofej, Knin. Imamo vojsku u Kabulu i na Kosovu. Valuta nam je hrvatska kuna koja je tak jaka da su u realnom opticaju i sitne lipe (srpski: pare). Nema nam ravne od Sutle - tam je Kumrovec (otklem je TitoHail.gif - naš čoek) pa do Preševa (tamo počinje Poranješna Jugosloveska Republika Makedonija).
?
:lol: pa mogli ste jos toga da proglasite za mucenistvo. ali evo 18 vreme je za celjivanje onoga sto spreci pokoravanje ups djeneral cetnik poctnik rece da nisu zelelki pokoravanje jer je sve vec bilo njihovo i dovoljno za igru.kako ti se svidja Banja Luka?
Link to comment
:lol: pa mogli ste jos toga da proglasite za mucenistvo. ali evo 18 vreme je za celjivanje onoga sto spreci pokoravanje ups djeneral cetnik poctnik rece da nisu zelelki pokoravanje jer je sve vec bilo njihovo i dovoljno za igru.kako ti se svidja Banja Luka?
A tko pazi na Preševo dok ti tu likuješ? unsure.gif
Link to comment
To mozda iz tvog nesebicnog ugla. Mi sebicni smo tamo imali neki svoj zivot i ziveli u nekoj svojoj drzavi.Kad ne znas sta ces sa nacionalnim frustracijama ukini im izvor. Interesantna politika.
Jebi ga i ja sebičan imam ovde neki život i ne sviđa mi se da ga neko sjebava zbog mitova oko teritorije koja je već dugo naseljena drugim stanovništvom. A i verujem da bi i vama tako bilo bolje. Do sada bi ili bili građani tada stvorene Albanije ili bi još čukundeda došao za Srbiju pa bi danas ovde bili starosedeoci. Što se frustracija tiče, naravno da je najbolje ukinuti im izvor. Sve ostalo je kontrola štete.
ne nije. pogotovo ako se ima u obzir da su hrvati iz WWII sakriveni ispod skuta Jugoslavije izašli kao pobednici. A onda je stigla komanda sa vrha, to se ne sme pominjati. Odgovornost za fašizam će se projetktovati na famozne Ustaše. Sakriće se po bunkerima snimci dočeka nemaca diljem Rvatske 41ve. A onda ćemo živeti u slozi. Ko fol. Plus ovakva izjava od tipa koji u svakom drugom postu potencira kolektivnu krivicu Srba za raspad SFRJ je najblaže rečeno, interesantna.
Koja je ovo gomila novokomponovanih političkih baljezgarija. Jesi li ti svestan da je zbog ovakvih stvari hiljade ljudi koji su živeli jedni pored drugih izginulo a dva naroda su bila gurnuta u mržnju? Ne osećaš se ni malo loše kada napišeš ovako nešto?Svaki narod snosi odgovornost za zločine počinjene i ratove vođene u njegovo ime. Nemci snose odgovornost za dešavanja u WW2. Srbi nose odgovornost za ratove devedesetih, tenkove po hrvatskoj i klanja po Bosni. Hrvati snose kao narod ogromnu odgovornost za NDH i ono što se dešavalo. U Hrvatskoj se i dan danas ta odgovornost uzima relativno ozbiljno. Ne koliko bi moglo i trebalo, ali se ni ne gura pod tepih. Međutim okrivljivati komuniste zato što nisu dozvolili da zločini počinjeni budu korišćeni za dalju mržnju i zločine je u najmanju ruku besmisleno. Ljudi su u ovoj zemlji živeli 50 godina u miru i slozi i mogli su i da se raziđu tako. Umesto toga dobili smo vas sa željom da ispravljate ono što ste zamislili da ne valja i svojim idejama i pričom ste proizveli hiljade mrtvih. I opet ti ponavljam, ti koji ovo pričaš nisi ništa manje odgovoran od onih koji su to podržavali dok se dešavalo.I da se vratimo na početak. Hrvati imaju pravu na svoju državu ukoliko to žele. Zločini počinjeni u NDH to pravo ne umanjuju ni milimetar 50 godina kasnije.
Ima još jedna stvar interesantna kod naroda. Hrvati su kao proklamovane demokrate i čovekoljubci na vlast doveli Franju Tudjmana, osvedočenog šovinistu, Bošnjaci, zbunjeni i naivni, dovedoše Aliju Izetbegovića, osvedočenog šovinistu. Samo Srbi,uz sve Memorandume, nacionalno osvešćenu intelegenciju i probudjeni narod, vlast u ruke tutnuše - komunističkom apartščiku.
:lol::Hail: I onda je baš taj "apartščik" pokrenuo talas nacionalizma, protivustavno preuzeo predsedništvo, negirao narodnu volju drugih naroda i izazvao 5 ratova za 10 godina. Ali je daleko važnije to što su Tuđman i Alija izjavljivali nego ono što je SMrad radio. To je upravo cela ta paralelna realnost koju ste formirali da bi nekako u svojim očima mogli da zadržite ideju da ste bili u pravu. Onda tu realnost pokušavate da projektujete na ceo ovaj narod i od njega napravite taoce svojih bolesnih političkih ideja i teorija. Da je ova zemlja na bliskom istoku možda bi ste mogli da napravite sistem izolovan od sveta, ali pošto je u evropi onda je takva paralelna realnost konstantan izvor nesporazuma sa komšijama, okruženjem, velikim silama.
u Špegeljovo vreme nije bilo srpskih tenkova u Hrvatskoj. Bilo je samo tenkova JNAe. Sa posadama punim muslimana /bošnjaka/, makedonaca, pa i samih Hrvata. I naravno Srba. Štaviše, jedan deo tih tenkova je i ostao u Hrvatskoj.
I svi oni su bili pod kontrolom Kadijevića i Adžića. Hvala, prijatno.
Haha, i ne samo monstruozno - nego je i ruzno, nekorektno i nije drugarski. Problem je sto citas onako kako tebi odgovara, jer ni u jednom trenutku nisam osporio pravo Hrvatima na sopstvenu drzavu. Smeta mi samo sto je nacionalno "prociscena", ali znam - i za to su krivi srbi. Da se nisu kuretali i srbovali, sada bi sve bilo lepo i drugarski:)
Za rat je najdgovornija srpska politička elita. To što je taj rat naneo najviše nesreće Srbima ne znači da treba da zabijemo glavu u pesak i pravimo se da je drugačije. To ne eliminiše odgovornost Hrvatske elite i rukovodstva. Ostaje to da bi Srbima bilo daleko bolje da rata nije ni bilo. Istorijski ste fulali, jebi ga.
Dajte datum pa da se slozimo ili ne slozimo. Mislim, dokle ova igra "skrivanja salame", sad ga vidis sad ga ne vidis. Albanci imaju pravo na nacionalnu drzavicu van maticne, Srbi nemaju. Hrvati imaju pravo na romanticni nacionalni gnev (jasenovac i slicna sranja volsebno nestaju kao argument za bilo ciji strah), ali albanci koji nista slicno jasenovcu nisu doziveli imaju pravo da se kolektivno plashe.
Još jedna drska zamena teza. Jasenovac kao izvor straha može postojati, ali jasenovac kao argument za širenje mržnje i ratove u vremenu kada nema nikakve šanse da se taj jasenovac ponovi je jednostavno zločin. Probaj da napraviš razliku između ta dva. I šta sad? Odjednom Jasenovac nije argument za strah. Deo Srba i dalje živi u Hrvatskoj i sarađuje sa Zagrebom. To ti samo pokazuje koliko je cela ta priča bila konstruisana i politički plasirana.Što se Albanaca tiče, to je drugo pitanje. Ubedi Amerikance, Engleze, Francuze, nemce, Šveđane da Kosovo treba da bude deo Srbije i ubedio si i mene.
Jebemmu, kazite jednom i zauvek posteno (ono sto i ja govorim srpskim braniteljima u slicnim situacijama): pogledajte semafor, i sve ce biti jasno. Dakle, jedni izgubili rat, drugi pobedili (lepo objasnio Rodjer) i - to je to.
Da, da, morala nema, ništa nije ispravno ili pogrešno, pitanje je samo ko je dobio rat.
Dokle vise te jebene neprincipijelne oblande u koje zavlacite svako moguce pitanje i svako moguce objasnjenje - mnogo je, brate. Ne mogu jednu te istu pricu da slusam deset godina, iako se slika Balkana menja u potpunom neskladu sa tom pricom.
Racionalizacija po principu "Ko dobije rat dobije" je samo odbrambeni mehanizam nekoga ko nije u stanju da prihvati realnost. Možda bi i za NDH trebalo reći "Pogledajte semafor" međutim to bi bio zločin baš kao što je zločin to reći za ratove devedesetih. Plus što je takva priča potpuno neodgovorna, pumpa nezadovoljstvo, eliminiše moralnu komponentu i otvara prostora za "čekanje pravog trenutka" da se "vrati što je naše". Što se mene tiče ako Balkanska plemena budu to želela onda ni ne zaslužuju da im bude bolje. Oni koji tu priču pričaju njome postaju odgovorni za buduće leševe koji će zbog njihove nespsoobnosti da razumeju šta se dogodilo i gde su pogrešili ići pod zemlju. To nije nikakvo sazrevanje već suprotno.
Jebite se vise sa tim relativizacijama po svaku cenu.
Hvala i odjebite već jednom.
Link to comment
Da, da, morala nema, ništa nije ispravno ili pogrešno, pitanje je samo ko je dobio rat.
Pa dobro, da uključimo i moral u jednačinu: da li je bilo ispravno ili pogrešno proterati sve one ljude iz Hrvatske i sa Kosova? Edited by beowl
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...