Jump to content
IGNORED

CG


onamonamo

Recommended Posts

Koji kurac mi je bio da preporučujem onu seosku kafanu u HN, pored pijace (nekakva loza je u pitanju), kafana se totalno izkomercionizovala, malo mi je fallilo da danas ubijem kelnera, kretena. Odoh sutra na Dobreč da se utešim, kad već ne mogu na Orjen.

Edited by Anonymous
Link to comment

Ko me jebe kad koristim sopstvene zastarele informacije. Utešio sam se juče kuvanom jagnjetinom u mlijeku u konobi Žvinje, koju preporučujem svima koji se u ovim krajevima zateknu, a danas vongolama na Dobreču.Što je najvažnije, uspostavio sam kontakt sa ПоЧетником u Žvinjama (koji je na slobodi, nikog nije ubio, a njegov brat je ranio dvojicu, priča je malo naduvana), uzeo propagandni materijal, koji ću ovde okačiti kad ga budem fotografisao i popio lozu s nogu, koju je odbio da mi naplati. Kažu da je njegova jagnjetina ubedljivo najbolja, ali da mu je loš marketing, meni je rekao 'da ne radi sa Crnogorcima'.

Link to comment

UVALA DOBREČ - MJESTO ELITNOG TURIZMAModra laguna spokojaStari kameni pristan, dodirnut ljudskom rukom taman onoliko koliko je neophodno da bezbjedno pristanu barke, a da se ne naruši sklad prirode. Konoba pokrivena palminim lišćem i ribarskom mrežom, ukrašena kamenim ogrlicama, školjkama, feralima i odbačenim ribarskim priborom. U njenom produžetku šuma maslina i lovora, a u njoj kužina, rustični drveni stolovi, sa strane polica sa starinskom vagom, peglom, šljemovima nekadašnje JNA i onim plavim UN.Između konobe i kužine, stablo banane, drvena burad ukrašena kamenjem, koralima, i granama neobičnih oblika, cvjetnim aranžmanima, prepariranim primjercima sabljarki, jastoga i pešikana.Jednom riječju, uvala Dobreč na poluostrvu Luštica, čiju su očaravajuću i nevjerovatnu ljepotu osvjedočili još antički Grci i Rimljani. Pri uplovljavanju u nju, jer more je jedini način da se dođe do ove uvale nadomak Žanjica, čovjek ima nestvaran osjećaj tihog zatona, pribježišta od civilizacijskih "ekskluzitiviteta" i povratka u rano djetinjstvo. Nešto poput uranjanja u bajku o Petru Panu i avanture koje pruža ostrvo Robinzona Krusoa.

Zakupac plaže u uvali Dobreč, Zoran Banićević, želio je da baš tako sve i ostane. U skladu sa prirodom i njenim zakonima. Zato mu ona obilato vraća.- Možda sam negdje, iskonski, prepoznao ovaj kamen, toliko sličan onom, sa kojeg potiču moji preci. Godinama sam bio zakupac plaže na Žanjicama, namijenjene masovnom turizmu, no shvatio sam da ljudi traže nešto drugo - potpuni mir i netaknutu prirodu, dakle ono što svakodnevni život i gradska vreva oduzimaju. Uspio sam da na jednostavan način od uvale Dobreč napravim mjesto elitnog turizma, ali i sportskih dešavanja jer se upravo ovdje, dva puta godišnje održava takmičenje u ribarenju s obale i iz barke - kaže Banićević, koji zajedno sa suprugom Vesnom i sinovima Stevanom i Vukom godinama zakupljuje i održava ovu plažu, koja ne samo što već šestu godinu zaredom osvaja plavu zastavicu, već je i prva plaža u Crnoj Gori koja je dobila ovo prestižno priznanje. Banićević nije samo poznati hercegnovski ugostitelj, već je i pasionirani ronilac i ljubitelj prirode, o čemu svjedoči njegov angažman u NVO Plavi Crne Gore, NVO Zeleni iz Herceg Novog i članstvo u Upravnom odboru Ronilačkog saveza Crne Gore.Gosti njegove plaže u uvali Dobreč su mahom inostrani i dolaze iz Amerike, Rusije, Holandije, Švedske, Francuske, Britanije i Danske. Ovdje redovno dolaze i pripadnici domaćeg i svjetskog džet seta, poput najbogatijeg Srbina, Branka Tupanjca, reditelja Emira Kusturice, biznismena Miroslava Miškovića. Tu su i pličnosti iz političkog, umjetničkog i sportskog svijeta poput, Borisa Tadića, Miroljuba Labusa, Seke Sablić, Dragana Bjelogrlića, Miloša Šobajića, Dražena Dalipagića i mnogih drugih, ali i jedna prava princeza, Jelisaveta Karađorđević. Ona obično, kaže Banićević, dopliva sa svoje jahte i na plaži Dobreč uživa u ježevima i morskim tartufima.Lani kada je naša ekipa boravila na ovoj plaži, u hladu konobe se odmarao Duško Vujošević, selektor muške košarkaške reprezentacije Crne Gore. On nam je objasnio da rado i često dolazi u uvalu Dobreč, "jer predstavlja optimum prirode i komfora, koji je svakom čovjeku potreban". Kako je istakao, praktično je postao i Novljanin, budući da je kupio stan u naselju Savina.Na Dobreču je tada uživao u jednom od specijalyteta kuće, pasti sa morskim ježevima, jelo koje je toplo preporučio onima koji ga još nijesu probali.Ovoga puta na plaži smo zatekli i Ogija, pripadnika "Kobri", koji je nebrojeno puta bio u obezbjeđenju Borisa Tadića, predsjednika Srbije. Ovaj mladi gospodin razoružavajućeg osmijeha, pio je prvu jutarnju kafu upravo sa Zoranom Banićevićem, sto za koji smo bili ljubazno pozvani da u razgovoru razmijenimo utiske ljeta, sezone kao i ljepote i mira kojeg može pružiti samo Dobreč.U neposrednoj blizini naše ekipe, sa porodicom je odmarao i poznati srpski glumac Svetozar Cvetković. On gotovo svake godine izabere upravo Herceg Novi kao mjesto odmora, a plaža Dobreč im je neizbježna destinacija na kojoj nadasve nalaze mir.Atmosfera na plaži je opuštena, gosti između sebe komuniciraju nesmetano, kao da se poznaju godinama, iako su se baš toga dana prvi put sreli. Jedni drugima pomažu oko djece, preporučuju hranu u restoranu, a besplatnog mobilijara za djecu i odrasle ima na pretek. A domaćin uvijek oduševi nečim, pa je tako i ovoga puta sve goste prijatno iznenadio velikom kuvanom pršutom, bokeškim specijalitetom, kojeg je svako mogao besplatno probati, koliko je god želio. Namah se stvorio red nasmijanih ljudi, i silnih šala koje su zapljuštale na sve strane, jer Zoran morao rezeti deblje komade budući da kako je uz osmijeh kazao: "Zaboravio sam ponijeti očale, a znam da nije lijepo pršutu baš ovako rezati, nego tanko". Inače, sva mediteranska jela koja su na raspolaganju gostima dobrečke uvale pripremaju se na tradicionalan način, u zemljanim posudama, ispod sača i na ćumuru. U svakodnevnoj ponudi ove plaže su i domaći sir iz ulja, mladi i suvi kozji sir kao i masline poznatih lokalnih priznatih proizvođača i svježi plodovi mora. Domaća loza, crno i bijelo vino, za kojima i vlada najveća potražnja, nabavljaju se direktno od lokalnog proizvođača, porodice Musić iz sela Podi, kraj Herceg Novog. Kolače poput orasnica, lenjih pita, voćnih torti i baklava, čiji je naročiti ljubitelj srbijanski političar Miroljub Labus, priprema Vesna Banićević. Jedan od kurioziteta ovog mjesta je i što gosti uvijek mogu da oprobaju i sopstveno kulinarsko umijeće. Hobotnici sa povrćem i krtolom ispod sača, morskim ježevima i jajima, ribljoj čorbi i jagnjetini ispod sača, posluženim u teškim zemljanim posudama, teško mogu odoljeti i najprobirljivija nepca.Ipak, jedna od posebnosti je svakako "supa od kamena", jelo iz doba rimskog carstva, koje se kuva 20 sati a priprema od posebne vrste kamena u kojoj su stanište našle određene vrste algi, školjki i morskih trava (osvojila drugu nagradu na takmičenju starih recepata, koje se godinama održava u hotelu "Crna Gora" a pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma). Specijalitet kuće "Pasta sa svježim jastogom", čitaocima lista "Dan", rado je poklonio zakupac plaže Dobreč, Zoran Banićević.K.M.Pasta sa svježim jastogomZa pripremanje sosa neophodni su svježi paradajz, bosiljak, bijeli luk, maslinovo ulje i riblji fond. Jastog se prepolovi, glava očisti i ubaci u ukuvan sos, koji se nalije sa malo vina. Nakon 15 minuta krčkanja na umjerenoj temperaturi, jastog se izvadi kao i meso iz ljušture. Meso jastoga se isiječe na manje komade i ostavi sa strane. Pasta se ubaci u već pripremljen sos i kada se sjedini sa masom, minut kasnije dodaje se isječeno meso jastoga.

Edited by najgori
Link to comment

vlasnik terine je najbolji kuvar u hnjesi jeo mozda rizot sa kozicama?koja je smijurija ovaj tekst iz dana, taman je autorka mogla da ga napise i u desetercu

Edited by morgana
Link to comment
a jel bas moras ovakav ekspresionizam da upraznjavas?
U stvari si u pravu, trenutno je srpska ekipa u Novom sasvim pristojna (Rusi su realan problem), ali su sinoć na trgu, dok sam bio na Internetu, pored mene sedele neke dosade iz Srbije, pa sam ono bio dopisao. Problem sam rešio tako što sam jutros za 18 evrića na popustu kupio Telenorov paket 'Bilo gdje' (USB modem + 1 GB protoka), tako da sad mogu da sednem bilo gdje i da i sebe i forum poštedim ovakvih komentara.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...