Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

ima li neko iskustva sa Ariston Velis bojlerima?

 

lep je k'o slika, a odgovara nam horizontalna montaža (sa ovim to može), međutim, skuplji je od drugih, a majstor mi ga popljuvao samo tako, pa sam blizu da odustanem od ideje

 

 

Link to comment
  • Replies 8.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    522

  • Блок_64

    498

  • kud u maglu Simoviću

    407

Jel moze neko da mi kaze koja je porocedura menjanja celokupnog razvodnog ormara u kuci. Majstor pominje da mora distribucija da dolazi da rasplombira pa plombira posle ponovo brojilo kada se radovi zavrse? Koja je to komplikacija u praksi?

Link to comment
Jel moze neko da mi kaze koja je porocedura menjanja celokupnog razvodnog ormara u kuci. Majstor pominje da mora distribucija da dolazi da rasplombira pa plombira posle ponovo brojilo kada se radovi zavrse? Koja je to komplikacija u praksi?

Čekaj razvodni orman, u smislu onaj gde su strujomeri?

Ako je taj, ne možeš bez EDB

..

 

 

... Shiit has hit the fan...

 

 

 

Link to comment
25 minutes ago, nick1986 said:

Jel moze neko da mi kaze koja je porocedura menjanja celokupnog razvodnog ormara u kuci. Majstor pominje da mora distribucija da dolazi da rasplombira pa plombira posle ponovo brojilo kada se radovi zavrse? Koja je to komplikacija u praksi?

Kao sto su ti rekli mora ovoasceno lice za plombiranje sata

Ostatak instalacija od sata moze bilo koji majator po tvom ukusu

Ako menjas polozaj sata za to isto postoje propisi (prilicno idiotski)

Ako ti budu izlazili iz edb sve zavisi ko ti se zalomi, po meni to su uz telekom(e) najveci lopovi

Nama su dve ekipe njihove izlazile na teren da snime situaciju i daju predlog projekta, hteli smo stari monofazni prikljucak da zamenimo novim trofaznim

Iskalkulisali nam vecu cenu nego be da radimo nov prikljucak(da nemamo struju uopste), predlozili dva potpuno razlicita, ali oba sumanuta dovoda od bandere do kuce

 

Odustali smo od radova

Link to comment

Hvala na odgovoru.

 

Ne bih menjao poziciju sata. Sustina je da je ceo razvodni ormar prastari i da nema prekidac za izkljucenje struje u kuci vec ako hocemo da iskljucimo struju to mora sa bandere.

 

Mislio sam da kad vec menjam stare osigurace za nove da lepo prevezem sve i rasporedim potrosace ravnomerno posto mi je sada setovano da na jednoj fazi stoje masina za ves, susenje, sudove i protocni bojler npr. pa kad vec sve raszvezujem i ponovo povezujem ideja je bila da zamenim ceo ormar. Osiguraci i brojilo su u istom ormaru na samom ulazu u kucu i tu bi da ostanu. 

 

Ako sam te dobro razumeo cak i ako ne menjam mesto sata nego samo menjam drveni za metalni ormar moraju oni da mi rade proracun projekta i njima nesto placam?

Link to comment

Ne znam sta je trenutno vazece, ormar si ranije mogao sam, ali imali su ideju da eps "preuzme" sva brojila, razvodne ormare i prikljucke do njih u svoje vlasnistvi

Dokle su stigli sa tim ne znam

Nego, nisam siguran da ce to sto zelis moci samo zamenom osiguraca

Zavisi gde se "spajaju" postojeci potrosaci

Ako su spojeni u nekoj kutiji, pa odatle do osiguraca dele isti vod, ti moras da ih razdvajas u toj kutiji, pa vuces zasebne vodove do osiguraca/razvodnog ormara

Link to comment

Nisu oni fizicki na istom osiguracu nego su na istoj ulaznoj fazi (jednoj od 3 ulazne faze). Onda su tu razbijeni na par osiguraca (2 masine su na spratu, ostatak je u kuhinji pa su i fizickim kablovima na razlicitim delovima kuce) ali svakako svi vuku preko jedne ulaznefaze dok su druge dve manje vise neopterecene. (od velikih potrosaca preko druge dve ide rerna i uslovno receno frizider). Sve ostalo je na toj jednoj pa sam tu hteo da malo preraspodelim opterecenja. 

 

Hvala svakako, ostaje mi da pozovem EPS da vidim kakva je procedura oko ove konkretne situacije.

Link to comment

Nisu oni "imali ideju" nego je to tako uređeno već.
Ti kupuješ strujomer onda EPS preuzima i on je vlasnik strujomera.
Mislim da je isto i za vodomer.
A ovo za to na kojoj fazi su ti potrošači to ti rešava majstor sa "kutijom sa osiguračima", bar je meni tako rešio u stanu.



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
1 hour ago, nick1986 said:

Nisu oni fizicki na istom osiguracu nego su na istoj ulaznoj fazi (jednoj od 3 ulazne faze). Onda su tu razbijeni na par osiguraca (2 masine su na spratu, ostatak je u kuhinji pa su i fizickim kablovima na razlicitim delovima kuce) ali svakako svi vuku preko jedne ulaznefaze dok su druge dve manje vise neopterecene. (od velikih potrosaca preko druge dve ide rerna i uslovno receno frizider). Sve ostalo je na toj jednoj pa sam tu hteo da malo preraspodelim opterecenja. 

 

Hvala svakako, ostaje mi da pozovem EPS da vidim kakva je procedura oko ove konkretne situacije.

prvo, da li se radi o stanu u zgradi ili o posebnoj zgradi. pretpostavljam da je ovo drugo jer da je stan u pitanju trebalo bi da je tvoje brojilo u zajedničkom ormanu.

 

ako menjaš mesto brojila, samim ti i orman sa njim i glavnim ostiguračima, novo mesto mora da bude na stubu sa kojeg se napaja objekat. to je obavezno. pod nadležnosti EPSa je sve do ormana na stubu uključujući i njegov sadržaj. glavni osigurači u ormanu su ujedno iprekidač koji ti obezbeđuje beznaponsko stanje na razvodnoj tabli u objektu. sve to radi EPS. ako se samo radi o izmeštanju brojila i ormana ne bi trebalo da ti treba pečat ovlašćenog majstora za kućnu instalaciju. to proveri.

 

cena zavisi. meni st procenili za prelazak sa mono na trofazni priključak sa izmeštanjem ormana na oko 60000.. to je uključivalo i taksu za "angažovanu snagu". plus izvlačenje novog kabla oko80 metara (po cenovniku). odustao sam.

 

EDIT: dolazak da vide šta treba se plaća. kada ti pošalju šta su smislili saznaćeš i cenu. ne pre toga. možda neku okvirnu ako su voljni.

Edited by djordje geprat
Link to comment
1 hour ago, djordje geprat said:

prvo, da li se radi o stanu u zgradi ili o posebnoj zgradi. pretpostavljam da je ovo drugo jer da je stan u pitanju trebalo bi da je tvoje brojilo u zajedničkom ormanu.

 

ako menjaš mesto brojila, samim ti i orman sa njim i glavnim ostiguračima, novo mesto mora da bude na stubu sa kojeg se napaja objekat. to je obavezno. pod nadležnosti EPSa je sve do ormana na stubu uključujući i njegov sadržaj. glavni osigurači u ormanu su ujedno iprekidač koji ti obezbeđuje beznaponsko stanje na razvodnoj tabli u objektu. sve to radi EPS. ako se samo radi o izmeštanju brojila i ormana ne bi trebalo da ti treba pečat ovlašćenog majstora za kućnu instalaciju. to proveri.

 

 

U pitanju je kuca, poseban ulaz i brojilo mi je u ormaru u mom ulaznom hodniku u kuci. Ne bih da menjam mesto brojila nego da u samom ormaru dodam prekidac/osigurac kojim mogu da iskljucim struju u objektu posto to sada nemam i sve je stalno pod naponom (kada je majstor skidao celu tablu sa osiguracima da vidi pozadi kablove, nije imao nacin da iskljuci dolaznu struju buduci da nemam nikakav sigurnosni prekidac tu, vec se struja gasi direktno na banderi), i da preraspodelim opterecenja na fazama malo ravnomernije. 

Link to comment

Odgovorio mi prijatelj koji radi u EDB:

стамбена зграда или кућа?

"Распоређивање по фазама се ради на спратној табли, не код бројила.
Од бројила до спратне табле иде 1 тзв. успонски вод, од спратне табле до потрпшача иде по један вод, и ту се распоређује оптерећење.
Мора да тражи услове за реконструкцију мерног места у надлежној дистрибуцији.
Политика ЕПСа је да се све измешта, ако има тех. услова, свидело се странки или не. "



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...