Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

Pozdrav forumaši!Nešto malo obrađujem prijeratne(WW2) godine, pa mi treba jedna informacija ako je netko zna.Koji su bili kriteriji za poredak na ljestvici u slučaju jednakog broja bodova dva ili više klubova. Konkretan slučaj mi ovaj:1927 Hajduk Split 1. Hajduk 5 4 0 1 15 6 8 2. BSK 5 3 0 2 17 16 6 3. HASK 5 2 1 2 11 15 5 4. SAND 5 2 0 3 11 12 4 5. SASK 5 2 0 3 12 13 4 6. Ilirija 5 1 1 3 5 9 3Prema monografiji OFKBGD, Fudbal u Kraljevini Jugoslaviji poredak je upravo takav. Zbunjuje me poredak SAND-a i SAŠK-a. U međusobnom omjeru SAŠK je pobjedio 4:0.I još jedno pitanje. Kako je točno ime SAND-u? Subotički(o) Akademski(o) N? Društvo? ?Unaprijed hvala!

Link to comment

Hvala Arbeitmann!Ovo "Atletičko" mi sada otvara nove vidike. Nisam računao s tim :). Ajde mi molim te provjeri još BASK i SAŠK. Mislio sam da su imena tih klubova kao i kod HAŠK-a ali sada više nisam siguran.Lijep pozdrav!

Link to comment

samo mala ispravka, BSK je Beogradski Sport Klub.ZAGI, imam ja negde skenirane propozicije za takmicenje JNS pa cu proveriti za pravila.imao bih i jedno pitanjce, ima li ko da ima vise podataka o fudbalskom klubu Deligrad iz Aleksinca?

Link to comment
samo mala ispravka, BSK je Beogradski Sport Klub.ZAGI, imam ja negde skenirane propozicije za takmicenje JNS pa cu proveriti za pravila.imao bih i jedno pitanjce, ima li ko da ima vise podataka o fudbalskom klubu Deligrad iz Aleksinca?
Nešto o Deligradu i Aleksinačkom fudbalu pre rataDeligrad je jedan od najstairjih klubova u Srbiji formiran 1908. godine. Inicijator osnivanja kluba je dr. Josif Bucek, koji je četiri godine ranije doneo i prvu fudbalsku loptu u Aleksinac iz svoje ranije domovine Češke.Ostali su zapisani i najstariji igrači: Aleksandar Kidišević, Svetolik Nešić, Nikola Đorđević, Đorđe Popović, Miloš Đikić, Milan Miličević, Živojin Kokić, Stepan Simić, Radovan Jelenić, Milutin Lukić, Mašan Rakočević, Sava Miličković ... igrali su 1911.godine.Do prekida aktivnosti zbog više sile (Balkanski ratovi i Prvi svetski rat) Deligrad je igrao prijateljske utakmice sa timovima iz Kruševca, Jagodine i Kragujevca.Klub je obnovljem 1919.godine. Iste godine „rođenbi“ su u Aleksincu i drugi klubovi: Vitez, Budućnost (menja ime u Radnički, 1922.godine, ponovo vraća staro ime 1925, da bi se ugasila 1928.godine) i Sloga (dve godine kasnije pripojena Deligradu). Avgusta 1928.godine osnovan je Napredak. Mali epizodnu ulogu u predratnom periodu imao je i Šumatovac (osnovao ga 1937.godine ugledni trgovac Mileta Svetanović – Luvra).U svakom slučaju Deligrad je u predratnom periodu bio Aleksinački klub broj jedan. Podržavali su ga (bili članovi uprave) trgovci, državni činovnici Jugoslevenske vojske Aleksinačkog garnizona.Do 1931.godine klub se takmičio u okviru Moravske župe (sednište u Leskovcu). Protivnici su mu bili: Građanski i Jedinstvo (Leskovac), Vlasina (Vlasotince), Sinđelić (Niš) i Car Lazar i Obilić (Kruševac).Osnivanjem Niškog potsaveza (1931) Geligrad je zaigrao u Kruševačkoj župi zajedno sa Obilićem, Carem Lazarem, Trgovačkim i Građanskim (svi Kruševac).Zbog povećanja broja klubova (35) u Niškom loptaćkom potsavezu je 1937.godine izvršena reorganizacija takmičenja – formirano pet grupa – župa: Niš, Leskovac, Pirot, Kruševac i Zaječar. Deligrad je pripao najbrojnijoj Niškoj grupi (10 klubova): Građanski, Jugoslavija, Pobeda, Car Kostantin, Železničar, Sinđelić, Ćegar i Gajret (svi Niš) te Deligrad i Napredak (Aleksinac).Igrao je i za vreme Drugog svetskog rata, uz njega u Aleksincu još dva kluba – Klub nacional ne službe i Klub Srpske zajednice rada. Na mala vrata je zaigrao i Napredak, ali je zbog „crvene“ (čitaj komunističke) predratne prošlosti ime uvio u „celofan“ – Budućnost. Ostalo je zapisano da je Deligrad igrao i dva susreta sa beogradskim Vitezom (2:1 i 1:2) 6. i 7. oktobra 1942). Tokom 1943 započeto – ne i završeno prvenstvo Niškog podsaveza. U proleće 1945.godine dolazi do obnavljanja starih (retkost) i osnivanja novih klubova u Aleksincu. Klubovi koji su posotjali za vreme okupacije: Deligrad, Srpska zajednica rada, Nacionalna služba i Budućnost ugašeni su s jeseni 1944.godine-Fudbaleri Deligrada su pokušali da obnove klub, ali je nova vlast donela nove mere – za njih zabranu. Ono što je posotjalo od opreme oduzeto je i predato obnovljenom Napretku. Edited by samit
Link to comment
Pozdrav forumaši!Nešto malo obrađujem prijeratne(WW2) godine, pa mi treba jedna informacija ako je netko zna.Koji su bili kriteriji za poredak na ljestvici u slučaju jednakog broja bodova dva ili više klubova. Konkretan slučaj mi ovaj:1927 Hajduk Split1. Hajduk 5 4 0 1 15 6 82. BSK 5 3 0 2 17 16 63. HASK 5 2 1 2 11 15 54. SAND 5 2 0 3 11 12 45. SASK 5 2 0 3 12 13 46. Ilirija 5 1 1 3 5 9 3Prema monografiji OFKBGD, Fudbal u Kraljevini Jugoslaviji poredak je upravo takav. Zbunjuje me poredak SAND-a i SAŠK-a. U međusobnom omjeru SAŠK je pobjedio 4:0.I još jedno pitanje. Kako je točno ime SAND-u? Subotički(o) Akademski(o) N? Društvo? ?Unaprijed hvala!
U propozicijama za državno prvenstvo za sezonu 1936/37 (isto, od slova do slova piše i za sezonu 1938/39) plasman samo prvaka reguliše član 4:Član 4 Prvak države je klub koji osvoji najviše bodova, a za slučaj jednakog broja bodova koji ima bolji količnik golova. Ako bi i količnik golova bio jednak imaju se odigrati dve utakmice po duplom kup-sistemu.Ako i ove dve utakmice ne daju prvaka ima druga utakmica da se produži dva puta 15 minuta , pa ostane li rezuultat nerešen ima se odigrati treća utakmica. Ostane li i ova nerešena odigraće se nova utakmica pošto se prvak države ne mkože odrediti žrebom. Nepisano pravlo izgleda znači - u slučaju istog broja bodova bolje je plasiran klub koji ima bolji količnik golova. Ako su i tu "egal" ispada da prednost ima klub koji je simpatičniji onome što sastavlja tabelu. Svako durgo tutačenje je proizvoljno jer nigde ni slova o međusobnim susretima, većem broju datih golova i sl. Podvlačim radi se o predratnim prvenstvima.
Link to comment
Pozdrav forumaši!Nešto malo obrađujem prijeratne(WW2) godine, pa mi treba jedna informacija ako je netko zna.Koji su bili kriteriji za poredak na ljestvici u slučaju jednakog broja bodova dva ili više klubova. Konkretan slučaj mi ovaj:1927 Hajduk Split1. Hajduk 5 4 0 1 15 6 82. BSK 5 3 0 2 17 16 63. HASK 5 2 1 2 11 15 54. SAND 5 2 0 3 11 12 45. SASK 5 2 0 3 12 13 46. Ilirija 5 1 1 3 5 9 3Prema monografiji OFKBGD, Fudbal u Kraljevini Jugoslaviji poredak je upravo takav. Zbunjuje me poredak SAND-a i SAŠK-a. U međusobnom omjeru SAŠK je pobjedio 4:0.I još jedno pitanje. Kako je točno ime SAND-u? Subotički(o) Akademski(o) N? Društvo? ?Unaprijed hvala!
Prijatelju da se ne mučiš previše javi mi se porukom - pošalji e-mail i proslediću ti sve predratne sezoneZa ostale da dopunim godinu 1927:Vreme: оd 5.juna do 10.jula 1927. godinePrvenstvo je igrano, po prvi put po jednostrukom bod – sistemu.Po prvi put priliku (u kvalifikacijama) dobili i drugoplasirani timovi Beogradskog (Jugoslavija) i Zagrebačkog podsaveza (Građanski), uz prvake podsaveza.Za završnicu prvenstva direktno se plasirali prvaci Beogradskog loptačkog podsaveza (BSK) i Zagrebačkog nogometnog podsaveza (HAŠK), direktno se plasirao u Hajduk iz Splita, kao pobednik jugo kupa. Ostali klubovi (četiri prvaka podsaveza i dva drugoplasirana) igrali po kup sistemu za tri upražnjena mesta u ligi.Posle tri uzastopna prva mesta Slavije Osijek je dobio novog prvaka Hajdukprvaci podsaveza (7):
  • Subotica: SAND Subotica
  • Beograd: BSK Beograd
  • Zagreb: HAŠK Zagreb
  • Split: Hajduk (Split)
  • Osijek: Hajduk (Osijek)
  • Sarajevo: SAŠK Sarajevo
  • Ljubljana: Ilirija (Ljubljana)

K v a l i f i k a c i j e (29.maj)U kvalifikacijama iznenađenje- eliminisani su dvostruki državni prvaci Građanski i Jugoslavija.Ljubljana: Ilirija - Građanski (Zagreb) 5:0Sarajevo: SAŠK – Jugoslavija 2:1Osijek: Hajduk – SAND Subotica 2:2 i ? (majstorica)L i g a – rezultati1. kolo: BSK (Beograd) – Ilirija (Ljubljana) 3:2 SAND Subotica – Hajduk (Split) 5:1 HAŠK Zagreb – SAPK Sarajevo 3:22. kolo: Hajduk (Split) – BSK Beogard 5:1 Ilirija (Ljubljana) – HAŠK Zagreb 1:1 SAND Subotica – SAŠK Sarajevo 0:43. kolo: BSK Beograd – SAND Subotica 3:1 HAŠK Zagreb – Hajduk (Split) 0:4 SAŠK Sarajevo – Ilirija (Ljubljana) 2:14. kolo: Hajduk (Split) – SAŠK Sarajevo 2:0 HAŠK Zagreb – BSKL Beograd 4:3 Ilirija (Ljubljana) – SAND Subtoca 1:05. kolo: BSK Beograd – SAŠK Sarajevo 7:4 SAND Subotica – HAŠK Zagreb 5:3 Hajduk (Split) – Ilirija (Ljubljana) 3:0

Edited by samit
Link to comment
Pozdrav forumaši!Nešto malo obrađujem prijeratne(WW2) godine, pa mi treba jedna informacija ako je netko zna.Koji su bili kriteriji za poredak na ljestvici u slučaju jednakog broja bodova dva ili više klubova. Konkretan slučaj mi ovaj:1927 Hajduk Split1. Hajduk 5 4 0 1 15 6 82. BSK 5 3 0 2 17 16 63. HASK 5 2 1 2 11 15 54. SAND 5 2 0 3 11 12 45. SASK 5 2 0 3 12 13 46. Ilirija 5 1 1 3 5 9 3Prema monografiji OFKBGD, Fudbal u Kraljevini Jugoslaviji poredak je upravo takav. Zbunjuje me poredak SAND-a i SAŠK-a. U međusobnom omjeru SAŠK je pobjedio 4:0.I još jedno pitanje. Kako je točno ime SAND-u? Subotički(o) Akademski(o) N? Društvo? ?Unaprijed hvala!
Prijatelju da se ne mučiš previše javi mi se porukom - pošalji e-mail i proslediću ti sve predratne sezoneZa ostale da dopunim gpdinnu 1927:Vreme: оd 5.juna do 10.jula 1927. godinePrvenstvo je igrano, po prvi put po jednostrukom bod – sistemu.Po prvi put priliku (u kvalifikacijama) dobili i drugoplasirani timovi Beogradskog (Jugoslavija) i Zagrebačkog podsaveza (Građanski), uz prvake podsaveza.Za završnicu prvenstva direktno se plasirali prvaci Beogradskog loptačkog podsaveza (BSK) i Zagrebačkog nogometnog podsaveza (HAŠK), direktno se plasirao u Hajduk iz Splita, kao pobednik jugo kupa. Ostali klubovi (četiri prvaka podsaveza i dva drugoplasirana) igrali po kup sistemu za tri upražnjena mesta u ligi.Posle tri uzastopna prva mesta Slavije Osijek je dobio novog prvaka Hajdukprvaci podsaveza (7):
  • Subotica: SAND Subotica
  • Beograd: BSK Beograd
  • Zagreb: HAŠK Zagreb
  • Split: Hajduk (Split)
  • Osijek: Hajduk (Osijek)
  • Sarajevo: SAŠK Sarajevo
  • Ljubljana: Ilirija (Ljubljana)

K v a l i f i k a c i j e (29.maj)U kvalifikacijama iznenađenje- eliminisani su dvostruki državni prvaci Građanski i Jugoslavija.Ljubljana: Ilirija - Građanski (Zagreb) 5:0Sarajevo: SAŠK – Jugoslavija 2:1Osijek: Hajduk – SAND Subotica 2:2 i ? (majstorica)L i g a – rezultati1. kolo: BSK (Beograd) – Ilirija (Ljubljana) 3:2 SAND Subotica – Hajduk (Split) 5:1 HAŠK Zagreb – SAPK Sarajevo 3:22. kolo: Hajduk (Split) – BSK Beogard 5:1 Ilirija (Ljubljana) – HAŠK Zagreb 1:1 SAND Subotica – SAŠK Sarajevo 0:43. kolo: BSK Beograd – SAND Subotica 3:1 HAŠK Zagreb – Hajduk (Split) 0:4 SAŠK Sarajevo – Ilirija (Ljubljana) 2:14. kolo: Hajduk (Split) – SAŠK Sarajevo 2:0 HAŠK Zagreb – BSKL Beograd 4:3 Ilirija (Ljubljana) – SAND Subtoca 1:05. kolo: BSK Beograd – SAŠK Sarajevo 7:4 SAND Subotica – HAŠK Zagreb 5:3 Hajduk (Split) – Ilirija (Ljubljana) 3:0

Edited by samit
Link to comment
Nešto o Deligradu i Aleksinačkom fudbalu pre rataDeligrad je jedan od najstairjih klubova u Srbiji formiran 1908. godine. Inicijator osnivanja kluba je dr. Josif Bucek, koji je četiri godine ranije doneo i prvu fudbalsku loptu u Aleksinac iz svoje ranije domovine Češke.Ostali su zapisani i najstariji igrači: Aleksandar Kidišević, Svetolik Nešić, Nikola Đorđević, Đorđe Popović, Miloš Đikić, Milan Miličević, Živojin Kokić, Stepan Simić, Radovan Jelenić, Milutin Lukić, Mašan Rakočević, Sava Miličković ... igrali su 1911.godine.Do prekida aktivnosti zbog više sile (Balkanski ratovi i Prvi svetski rat) Deligrad je igrao prijateljske utakmice sa timovima iz Kruševca, Jagodine i Kragujevca.Klub je obnovljem 1919.godine. Iste godine „rođenbi“ su u Aleksincu i drugi klubovi: Vitez, Budućnost (menja ime u Radnički, 1922.godine, ponovo vraća staro ime 1925, da bi se ugasila 1928.godine) i Sloga (dve godine kasnije pripojena Deligradu). Avgusta 1928.godine osnovan je Napredak. Mali epizodnu ulogu u predratnom periodu imao je i Šumatovac (osnovao ga 1937.godine ugledni trgovac Mileta Svetanović – Luvra).U svakom slučaju Deligrad je u predratnom periodu bio Aleksinački klub broj jedan. Podržavali su ga (bili članovi uprave) trgovci, državni činovnici Jugoslevenske vojske Aleksinačkog garnizona.Do 1931.godine klub se takmičio u okviru Moravske župe (sednište u Leskovcu). Protivnici su mu bili: Građanski i Jedinstvo (Leskovac), Vlasina (Vlasotince), Sinđelić (Niš) i Car Lazar i Obilić (Kruševac).Osnivanjem Niškog potsaveza (1931) Geligrad je zaigrao u Kruševačkoj župi zajedno sa Obilićem, Carem Lazarem, Trgovačkim i Građanskim (svi Kruševac).Zbog povećanja broja klubova (35) u Niškom loptaćkom potsavezu je 1937.godine izvršena reorganizacija takmičenja – formirano pet grupa – župa: Niš, Leskovac, Pirot, Kruševac i Zaječar. Deligrad je pripao najbrojnijoj Niškoj grupi (10 klubova): Građanski, Jugoslavija, Pobeda, Car Kostantin, Železničar, Sinđelić, Ćegar i Gajret (svi Niš) te Deligrad i Napredak (Aleksinac).Igrao je i za vreme Drugog svetskog rata, uz njega u Aleksincu još dva kluba – Klub nacional ne službe i Klub Srpske zajednice rada. Na mala vrata je zaigrao i Napredak, ali je zbog „crvene“ (čitaj komunističke) predratne prošlosti ime uvio u „celofan“ – Budućnost. Ostalo je zapisano da je Deligrad igrao i dva susreta sa beogradskim Vitezom (2:1 i 1:2) 6. i 7. oktobra 1942). Tokom 1943 započeto – ne i završeno prvenstvo Niškog podsaveza. U proleće 1945.godine dolazi do obnavljanja starih (retkost) i osnivanja novih klubova u Aleksincu. Klubovi koji su posotjali za vreme okupacije: Deligrad, Srpska zajednica rada, Nacionalna služba i Budućnost ugašeni su s jeseni 1944.godine-Fudbaleri Deligrada su pokušali da obnove klub, ali je nova vlast donela nove mere – za njih zabranu. Ono što je posotjalo od opreme oduzeto je i predato obnovljenom Napretku.
Hvala puno :Hail:Ako nije tajna, koji je izvor informacija? Čitao sam Stevanovićevu knjigu Vek fudbala u Aleksincu i ni tu nema ovoliko podataka... Čak ni u niškom arhivu u fondu FK Deligrad...Mene muči jedna stvar, Čika Dača u svojim memoarima navodi da je Deligrad posle kragujevačke Šumadije najstariji srpski klub van Beograda i čini mi se da pominje 1906. kao godinu osnivanja dok svi ostali pominju 1908. Biće da se Čika Dača malo prešao i da je 1908. prava godina osnivanja.
Link to comment
Hvala puno :Hail:Ako nije tajna, koji je izvor informacija? Čitao sam Stevanovićevu knjigu Vek fudbala u Aleksincu i ni tu nema ovoliko podataka... Čak ni u niškom arhivu u fondu FK Deligrad...Mene muči jedna stvar, Čika Dača u svojim memoarima navodi da je Deligrad posle kragujevačke Šumadije najstariji srpski klub van Beograda i čini mi se da pominje 1906. kao godinu osnivanja dok svi ostali pominju 1908. Biće da se Čika Dača malo prešao i da je 1908. prava godina osnivanja.
Svi podaci su upravo iz pomenute knjige, sakupljeni najednom mestu i malo drugačije upakovani.Imam knjigu - skeniranu. mogu ti je poslati
Link to comment

Cane hvala za SAŠK. Za BSK znam ali nisam za njega pitao već za BASK. Još jedan beogradski klub.Samit također hvala na informacijama! Mene za sada muči 1927.g. i poredak SAND-a i SAŠK-a. Kako god okrenem nelogično mi je da je SAND ispred SAŠK-a. Osim po abecedi. N je ispred Š. Teško mi je vjerovati u to ali stvarno neznam...Ti imaš propozicije za 36/37 i 38/39 i tu je poredak po tim kriterijima, ali pogledaj 37/38 sezonu između: 1. HASK 18 12 2 4 40 20 26 2. BSK 18 11 4 3 45 25 26 3. Gradanski 18 11 3 4 54 23 25 4. BASK 18 8 2 8 36 33 18 5. Slavija (S) 18 7 4 7 25 28 18 6. Jugoslavija 18 6 5 7 26 21 17 7. Hajduk 18 6 5 7 31 38 17 8. Jedinstvo 18 4 4 10 13 36 12 9. Ljubljana 18 3 5 10 24 42 1110. Concordia 18 4 2 12 24 52 10Koliko znam HAŠK i BSK nisu igrali "veliko finale". Ovdje mi se nameće broj pobjeda kao presudan kriterij.Bit će da su svake godine mijenjali pravila.Lijep pozdrav!

Link to comment
Cane hvala za SAŠK. Za BSK znam ali nisam za njega pitao već za BASK. Još jedan beogradski klub.Samit također hvala na informacijama! Mene za sada muči 1927.g. i poredak SAND-a i SAŠK-a. Kako god okrenem nelogično mi je da je SAND ispred SAŠK-a. Osim po abecedi. N je ispred Š. Teško mi je vjerovati u to ali stvarno neznam...Ti imaš propozicije za 36/37 i 38/39 i tu je poredak po tim kriterijima, ali pogledaj 37/38 sezonu između:1. HASK 18 12 2 4 40 20 262. BSK 18 11 4 3 45 25 263. Gradanski 18 11 3 4 54 23 254. BASK 18 8 2 8 36 33 185. Slavija (S) 18 7 4 7 25 28 186. Jugoslavija 18 6 5 7 26 21 177. Hajduk 18 6 5 7 31 38 178. Jedinstvo 18 4 4 10 13 36 129. Ljubljana 18 3 5 10 24 42 1110. Concordia 18 4 2 12 24 52 10Koliko znam HAŠK i BSK nisu igrali "veliko finale". Ovdje mi se nameće broj pobjeda kao presudan kriterij.Bit će da su svake godine mijenjali pravila.Lijep pozdrav!
Ovo je baš po propozicijama. Treba razlikovati gol - razliku i količnik golova. Istina i HAŠK i BSK imaju +20 (za ovu priču nevažno), ali je količnik HAŠK-a 2 (40:20) a BSK-a 1,8 (45:25). Uz isti broj bodova . po 26 prvak je HAŠK zbog boljeg količnika
Link to comment
  • Redoran changed the title to Ex YU fudbal

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...