Jump to content
IGNORED

Pozorište


Linda Lee

Recommended Posts

On 16.8.2019. at 11:26, halloween said:

Što više, to bolje. Beograd na daljinski,  Pozvani, Ali: Strah jede dušu.

Na ovo bih isla svakako, hvala na skretanju paznje. >> https://festival.bitef.rs/program/pozvani

 

Pretpostavljam da ce popust vaziti za rezervacije do kraja meseca, to mi je nekako logicno. I dovoljno je samo da sibnemo mejl, i to je to?

Link to comment

@I*m with the pilots

 

To je dovoljno, u jednom imejlu navedi sve predstave koje si odabrala s i navedi broj karata za svaku od njih, sa željenim vremenom ( npr. Bgd na daljinski ima nekoliko termina u toku stog dana). Ako ćeš Pozvane za 26.9.  može samo u 17 h, za 20 h je otkupljena cela predstava. Poslaće ti potvrdu rezervacija kao odgovor na imejl. 

Edited by halloween
Link to comment

Hvala!

 

Ovaj Rimini protokol je imao skoro i u Frankfurtu neke izvedbe. To na sta sam htela da idem (pa nisam imala snage ili vremena) je bilo nesto malo drukcije nego ovo sta ce biti u Beogradu, ali opet sagledavanje grada i pravila koji ga uslovljavaju: "Do's and Dont's". Gvirni ako te zanima: https://www.mousonturm.de/en/events/dosanddonts/

 

Isla bih na ovo po Beogradu, samo mi je tesko da sad smislim kog dana.

 

 

Link to comment
  • 1 month later...

Završio se i BITEF. Nosim konfekcijski broj manje nakon pešačenja kroz predstave i do/od Luke Beograd. 

Rimini protokol, počinje na Novom groblju, pa se preko Ruzveltove, supermarketa Vero, podzemne stanice Vukov spomenik, Bulevara, Tašmajdanskog parka, crkve sv. Marka, Savezne skupštine, Trga Nikole Pašića dolazi do krova Doma sindikata, gde se završava predstava. Noge mi otpale. Prvi put sišla u podzemnu stanicu kod Vuka, kako je čudna, zanimljiva, neki gejmerski svet se tu okuplja. U  crkvi sv. Marka sedela sam na stolici sa imenom Spasoja Krunića. Lift u Domu sindikata ne radi makar na dole, a noge gotove da izdaju posle celog puta i 6. spratova naviše... na štiklama. Najsmešniji su bili gledaoci u ovoj predstavi- slučajni prolaznici. Mi učesnici, sa slušalicama na ušima kao šarenilo pojava, slušamo glas naratora ex machina, gluvi za spoljašnje zvuke, protestujemo pored Skupštine sa uvis podignutim ogledalcima, kišobranima i karminima ( ko je već šta dočepao iz torbe) tako da nas je u čudu gledao ko god je naišao- i deda sa slušnim aparatom, gurajući se između nas da prođe na semaforu, ali i porodica preminulog u restoranu pored Novog groblja. deca (s razumevanjem) dok idemo unatraške, trka kroz Tašmajdanski park i i igranje na Trgu Nikole Pašića. Dok prolazim kroz službeni ulaz Doma sindikata, pada mi na pamet jedna krimi storija sa sakrivenim novcem i nekim oružjem po kancelarijama. Sa terase na krovu lep pogled na okolinu. U grupi su preovladavali strani posetioci, a učesnik neprekidno vaga između onog što radi grupa i što radi (ili bi uradio) kao pojedinac.

 

Ali: Strah jede dušu, s razlogom Gran pri BITEFA 2019 i glasovi publike. Gotovo u potpunosti se oslanja na scenario filma, uz male modifikacije. Ukupno trajanje predstave 2 sata 20 minuta, (tih 20 minuta je radna pauza između dva dela). Titl na engleskom i srpskom (srpski uz smešne greške u prevođenju). Ko je gledao film i kad se malo opusti, mogao je da prati i bez prevoda. Na radnoj pauzi scena postaje i gledalište, pa smo se pomešali sa rekvizitima i glumcima. Sela sam na krevet, bilo mi baš udobno dok nisam videla da se glumica skida u gaće i brushalter i zavuče pod pokrivač. Tad sam se setila scene iz filma, ali sva ostala mesta su bila zauzeta, pa sam gotovo ginekološki blizu sedela pored glumaca tokom žestokog seksa. Iako sam sa još 2-3 gledaoca sedela na ivici kreveta, izdrmusali su nas pošteno. Dva metra dalje "u kuhinji" druga glumica je pržila luk na ulju, pa su se pomešali mirisi i utisci. Posle predstave, naš ppp-ovac koji je na vreme seo na stolicu, prokomentarisao je - ti baš znaš gde da sedneš!  Prvi deo predstave ima naratora, gledamo predstavu sa vremenske distance od 44 godine kasnije, a drugi deo- gubi se taj vremenski jaz i "ulazimo u priču". Ja naročito.  Nadam se da će doći još neki put u goste.

 

Pozvani, Sepe Bajens, poslednjeg dana BITEFA, sa početkom u 17 časova. Imao je termin i od 20 časova, ali je u potpunosti "rasprodat" unapred i nije bilo moguće kupiti karte za taj termin. Posle vidim da je to bilo za diplomate, zatvorenog tipa. Neko je bukvalno shvatio naslov predstave.

Uglavnom, tokom predstave  gledalac će biti uvučen čak i ako to ne želi ( zašto zadržati svoju udobnu ulogu posmatrača, ako neko ko je na sceni dođe do vas i ponudi vam ruku?) . Plavi konopac koji svi zajedno nose, uvijaju, spuštaju, sedaju na njega i tako ukrug.

Glumci (amateri valjda) su naravno šaroliki- deda od cca 80 godina, androgini plavokosi dečak kao da je došao iz Smrt u Veneciji, trči ukrug punom brzinom, 1.01,  daunovac, devojke, momci, lepi Bajens (tek posle saznam ko je od svih njih on).  Odlična muzika.

Edited by halloween
Link to comment
  • 1 month later...

Dajte preporuku za neku predstavu, po mogucstvu humoristickog karaktera. Zenska polovina pozelela da ide, a ja, sramim se priznati, nisam bio godinama u pozoristu, a ne bih naslepo da idem. 
Gordan Kicic stop.

Link to comment
  • 1 month later...

Livada puna tame, Milena Marković, Narodno pozorište, mala scena.

 

Ova predstava ima sve što očekujete od drame koju je napisala MM: pevanje, psovanje, nasilje, feminizam, mnogo likova a malo glumaca. Ono što ova drama nema je motivacija. A kada motivacija nije očigledna, dogodi se ono najstrašnije: predstava se završi, svetla se upale i nije vam jasno za čije babe zdravlje je sve ovo uradjeno.

 

Ja sam malo pročešljao po Gugletu i zaključio da je ovu dramu NP naručilo na zahtev mlade i talentovane rediteljke koja je baš htela dramu MM. MM je isporučila dramu koja je daje puno prostora reditelju da se iskaže, ali je teška za praćenje jer su dijalozi nedovršeni. A nedovršeni su jer MM nije emocionalno investirana u dramu koju je isporučila. A nije emocionalno investirana zato jer nije sela da napiše Livadu punu tamo zato što je nešto (emocionalno) žulja, nego zato što je obećala nekome da će nešto da napiše za malu scenu NP. I tako smo dobili nešto što će se igrati godinu dana a zatim netragom nestati i pominjaće se samo u biografiji MM.

 

tldr: zajebi ovo, idi gledaj nesto drugo

Link to comment
On 26.11.2019. at 21:30, goofs said:

Dajte preporuku za neku predstavu, po mogucstvu humoristickog karaktera. Zenska polovina pozelela da ide, a ja, sramim se priznati, nisam bio godinama u pozoristu, a ne bih naslepo da idem. 
Gordan Kicic stop.

 

"Zenidba" u Narodnom, "Tartif" u JDPu, to mi je relativno frisko iz poslednje dve godine a da se covek moze lepo smejati.

Link to comment
On 31.12.2019. at 15:37, goofs said:

Zahvaljujem :)

 

Gledao sam na kraju "Osama-kasaba u Njujorku" u Zvezdara T, odlicna je, puna duha, kroz zabavu te vodi, ali u stvari jedna jako sjebana (i vanvremenska) prica.

ne mogu da nadjem karte za kasabu mesecima...i sad mi je za januar promaklo,ostala su bas losa mesta za 31.1.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Zašto je poludeo gospodin R? u JDP, gledati naravno.

 

 Respektabilan fizički napor su uložili glumci, Boris Isaković logično najveći, u glavnoj muškoj ulozi. U stopu su ga pratile Nataša Šolak i Jelena Stupljanin (ono sa skijanjem je bilo odlično) zastrašujućom salatom reči, koja melje, melje. kako se sve sažima u onaj postupak mlevenja reči.

 

Svidelo mi se i kako je iskorišćena smena vesele muzika i tišine za opis smene raspoloženja gospodina R, 3 majstora koja stalno popravljaju ispravan nogar od fotelje, dok je trosed sve vreme razvaljen i nepopravljiv, dubina scene koja se ukazuje u nekoliko navrata publici i ukazuje na polupraznun rupetinu sećanja, prošlosti prohujalog SFRJ vremena ispunjenu trivijalnim uspomenama u vidu malo boljeg nameštaja i Titove fotografije.  SPublika ne sedi u mraku, naprotiv i mi smo pod reflektorima, a nekoliko puta Gospodin R se obraća direktno publici, vrlo uverljivo kao da je zaista prestao da glumi. Gospodin R povremeno uključi tv kad želi da pobegne od svih- roditelja, deteta, žene i njenih drugarica, svojih kolega, šefa (koga glumi Bane Cvejić i koji izgleda čak i nešto starije u odnosu na životnu dob; ima nešto jako dirljivo kad vidiš glumca u ozbiljnim godinama na pozorišnoj sceni).

 

Kao trešnja na vrhu torte je Vučićev govor iz tog tv-a, neke najluđe besmislice iz njegovih stvarnih nastupa.

 

Edited by halloween
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...