Jump to content
IGNORED

Kindle


Recommended Posts

On 16.6.2020. at 20:09, dùda said:

jedino mi nije jasno zašto su ovolike morale da budu margine, a vidim da nema podešavanja tipa da se margine smanje

 

Meni su na Kindlu smetale prevelike margine i pri najmanjem setingu istih u meniju, ali postoji rješenje. Potrebna je mala intervencija u e-book editoru programa Calibre prije slanja naslova u čitač:


 

Spoiler

 

1. Markira se željena knjiga u Virtual library

2. Selektuje se komanda Edit Book (ako pita, odabere se format AZW3)

3. U File browseru, u segmentu Styles se odabere css file sa najvećim brojem linija sa komandama (obično budu 3 css fajla, a jedan je upadljivo sa najviše ispisanih linija - taj nam treba)

4. U tom css fajlu obrišemo sve linije koje u sebi sadrže riječ margin - obično bude 5 do 10 takvih linija po knjizi

5. Na dnu istog tog css fajla pejstujemo sljedeće:

 

p {

margin-left: -20px;

margin-right: -20px;

}

 

6. U meniju editora selektujemo Save

7. Zatvorimo editor i pošaljemo knjigu u Kindle

 

kindlemarginmax.thumb.jpg.bfce7b37166c352a09217304b715c090.jpgkindlemarginmin.thumb.jpg.a32998e610b65ff2f1ac345a7518f7c6.jpg

 

Ovo je rezultat. :) Možda se čini da je komplikovano, ali nije uopšte i završi se za minut, čak i manje kad se obradi nekoliko knjiga. Onaj broj u komandi koju dodajemo može da se mijenja proizvoljno i da se bočne margine dodatno smanje. Margine po visini ne mogu da se mijenjaju jer su definisane u softveru samog čitača.

 

Mene je razmazio Tolino jer su mu fabričke margine otprilike veličine kao na desnoj slici, plus prima knjige bez Calibrea i ne pita ništa..

 

 

  • Hvala 1
Link to comment

To je zato što hm... "pirati" ne čitaju amazon publishing guidelines i ne znaju da se za p tag ne fiksiraju margine (i još ponešto) upravo zato da bi čitalac sam mogao da ih promeni.

Takve knjige se na Amazonu odbacuju kao neispravne, ali ko je*e Amazon kad ne prihvata knjige na srpskom.

Link to comment
17 minutes ago, autsajder said:

 

Meni su na Kindlu smetale prevelike margine i pri najmanjem setingu istih u meniju, ali postoji rješenje. Potrebna je mala intervencija u e-book editoru programa Calibre prije slanja naslova u čitač:


 

  Reveal hidden contents

 

1. Markira se željena knjiga u Virtual library

2. Selektuje se komanda Edit Book (ako pita, odabere se format AZW3)

3. U File browseru, u segmentu Styles se odabere css file sa najvećim brojem linija sa komandama (obično budu 3 css fajla, a jedan je upadljivo sa najviše ispisanih linija - taj nam treba)

4. U tom css fajlu obrišemo sve linije koje u sebi sadrže riječ margin - obično bude 5 do 10 takvih linija po knjizi

5. Na dnu istog tog css fajla pejstujemo sljedeće:

 

p {

margin-left: -20px;

margin-right: -20px;

}

 

6. U meniju editora selektujemo Save

7. Zatvorimo editor i pošaljemo knjigu u Kindle

 

kindlemarginmax.thumb.jpg.bfce7b37166c352a09217304b715c090.jpgkindlemarginmin.thumb.jpg.a32998e610b65ff2f1ac345a7518f7c6.jpg

 

Ovo je rezultat. :) Možda se čini da je komplikovano, ali nije uopšte i završi se za minut, čak i manje kad se obradi nekoliko knjiga. Onaj broj u komandi koju dodajemo može da se mijenja proizvoljno i da se bočne margine dodatno smanje. Margine po visini ne mogu da se mijenjaju jer su definisane u softveru samog čitača.

 

Mene je razmazio Tolino jer su mu fabričke margine otprilike veličine kao na desnoj slici, plus prima knjige bez Calibrea i ne pita ništa..

 

 

Hvala :)

Nadam se da ću uspeti po ovom uputstvu.

 

Link to comment
26 minutes ago, autsajder said:

 

Meni su na Kindlu smetale prevelike margine i pri najmanjem setingu istih u meniju, ali postoji rješenje. Potrebna je mala intervencija u e-book editoru programa Calibre prije slanja naslova u čitač:


 

  Reveal hidden contents

 

1. Markira se željena knjiga u Virtual library

2. Selektuje se komanda Edit Book (ako pita, odabere se format AZW3)

3. U File browseru, u segmentu Styles se odabere css file sa najvećim brojem linija sa komandama (obično budu 3 css fajla, a jedan je upadljivo sa najviše ispisanih linija - taj nam treba)

4. U tom css fajlu obrišemo sve linije koje u sebi sadrže riječ margin - obično bude 5 do 10 takvih linija po knjizi

5. Na dnu istog tog css fajla pejstujemo sljedeće:

 

p {

margin-left: -20px;

margin-right: -20px;

}

 

6. U meniju editora selektujemo Save

7. Zatvorimo editor i pošaljemo knjigu u Kindle

 

kindlemarginmax.thumb.jpg.bfce7b37166c352a09217304b715c090.jpgkindlemarginmin.thumb.jpg.a32998e610b65ff2f1ac345a7518f7c6.jpg

 

Ovo je rezultat. :) Možda se čini da je komplikovano, ali nije uopšte i završi se za minut, čak i manje kad se obradi nekoliko knjiga. Onaj broj u komandi koju dodajemo može da se mijenja proizvoljno i da se bočne margine dodatno smanje. Margine po visini ne mogu da se mijenjaju jer su definisane u softveru samog čitača.

 

Mene je razmazio Tolino jer su mu fabričke margine otprilike veličine kao na desnoj slici, plus prima knjige bez Calibrea i ne pita ništa..

 

 

 

Au, pa šta je ovo? Webdev nsfw!

Link to comment

Da nisi uzeo neki krš kabl kineski koji pušta samo struju a ne i data signal, meni se to dešavalo. Nađi originalni kabl ili se isprsi za neki kvalitetan :fantom:

Link to comment
  • 1 year later...

Аmazon je nedavno objavio osvježavanje softvera za Kindle, a obuhvaćeni su svi modeli iz posljednjih nekoliko godina. Ako vam je omiljena elektronska igračka konstantno u airplane modu, kao moja, vrijeme je da tapnete ikonicu, aktivirate wi-fi i povučete apdejt. Kao i obično, sve se odvija automatski za nekoliko minuta, samo napunite bateriju dovoljno prije akcije.

 

Redizajnirali su početni ekran i gornji padajući meni, kao i dizajn ostalih poznatih funkcija. Može da se bira da li hoćete Home sa preporukama od Amazona ili svojom bibliotekom, ali novo Search Kindle polje ne može da se skine, iako ga vjerovanto nikada neću koristiti. Redizajn je dobar, sve ide glatko i uređaj je objektivno živahniji nego ranije, a subjektivno imam osjećaj da mi omiljeni font Charis SIL ModifiedLarger sada renderuje na oku još prijatniji način.

 

Web browser više nije eksperimentalan nego.. završen? i može da se surfuje preko gugla, jahua, ali to je sve i dalje komično i ultrasporo, no tu je za slučaj da se sruše nebesa.

 

 

Edited by autsajder
  • +1 3
Link to comment
  • 9 months later...

hteo sam ženi da kupim kindle, pa sam preturajući po oglasima nailazio na napomenu "bez reklama".

bio bih zahvalan da mi neko objasni kakve su to fore - kindle sa i bez reklama?!

takođe me zanima koliko dolazi do izražaja razlika u rezolucijama na ovakvom tipu ekrana (167 vs 300 ppi)?

Link to comment

Ne znam za reklame, ali svaka preporuka za paperwhite model (mislim da je to taj od 300ppi). Oni imaju displej sa magnetnim mastilom, pa je mnogo lagodnije za citanje, kao da stvarno citas papir a ne tablet. To gledaj, to je čar kindla.

A ako hoces onu kao tablet verziju, fire mislim da se zove, to je meni obican android tablet, verovatno i ne toliko dobar.

  • Hvala 1
Link to comment

Kindl prikazuje reklame samo dok je ugašen, dakle uopšte nema razlike kod čitanja, neće iskakati popupi. Uglavnom reklamiraju druge knjige, trenutno je kod mene Top eBooks on deal (up to 80% off). Možeš i naknadno da doplatiš nešto sitno pa da ti reklame potpuno ukinu, mislim da se dešavalo i da ukinu reklame samo na molbu, bez ikakve nadoknade. S obzirom koliko su neprimjetne nije mi se dalo ni da pokušam da ih sklonim.

 

Ovde imaš poređenje 167 i 300dpi.

 

 

  • Hvala 1
Link to comment

nisam u zivotu video na svom kindlu reklamu, ako izuzmemo knjige koje amazon predlaze za skidanje. 

ali to se naravno nikada ne pojavi pri citanju, nego dok odabiram sta cu da citam.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...