Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

Ko misli da nam nije potrebna pojava poput Rajovica nek proseta do nekog igralista, najbolje prije podne dok su angazovane bake. Djeci od godinu i po dana se govori, pogledaj kako si se zaprljao, ne skaci, pasces, razbices se, udarices se…na gumiranom igralistu. 
 

  • +1 2
Link to comment
6 hours ago, makondo said:

Jeste, nekad bio precednik Mense, a posle obrazovno-vaspitni biznis. Inače sad se predstavlja i kao neuroendokrinolog (mlada disciplina u medicini). Naravno, niko iz branše se ne oglašava....

pa gde se to zavrshava? valjda ima neku shkolu, nije samo zamislio? :blink:

 

 

ed. specijalista interne medicine, ok.

Edited by gospa buba
Link to comment
11 hours ago, Shan Jan said:

Jel si siguran u ovo? Mozda je opet babl, al meni deluje i u RL i na internetu da svi pizde bog nacionalnog stadiona i njegove besmislenosti. Da je odlucio da napravi novi stadion nekom od blizanaca mozda bi bilo podrske, ovako deluje bas besmisleno.

U mom nekom bablu, ima dosta onih koji ni ne razumeju to sa EXPO-m i stadionpm, jer ne prate pomno ni sport ni politiku, pa su indeferentni, iako siu načelno protiv AV, ali ne kontaju baš najbolje koliko to sve košta i koji su problemi sa tim...

 

Par drugara koji baš prate sport misle da je nacionalni stadion OK ideja, i da treba da imamo jedna reperzentativan objekat... I tako...

  • +1 1
Link to comment
On 14. 4. 2024. at 12:21, Rowanoke said:

Ovo je jako zanimljivo. I zaista je istina. Zanatlija ima zaista malo u Srbiji i onih koji je ostalo su dobro plaćeni. 

Problem je sto je ovo tek pocetak jednog trenda, tako da za 10-20 godina nece imati ko da otpusava klonje ili lepi plocice.

Bez obzira na cenu. Mozete da zamislite pad kvaliteta zivota.

A trziste ne funkcionise, nece biti novih majstora iako su dobro placeni, jbg lakse je biti digitalni pregaoc i prolivati digitalni znoj nego analogni.

 

Link to comment
15 hours ago, Paul Gompitz said:

Ko misli da nam nije potrebna pojava poput Rajovica nek proseta do nekog igralista, najbolje prije podne dok su angazovane bake. Djeci od godinu i po dana se govori, pogledaj kako si se zaprljao, ne skaci, pasces, razbices se, udarices se…na gumiranom igralistu. 
 

Poznato je da bake nemaju pojma :D

Link to comment
2 hours ago, brusli said:

Problem je sto je ovo tek pocetak jednog trenda, tako da za 10-20 godina nece imati ko da otpusava klonje ili lepi plocice.

Bez obzira na cenu. Mozete da zamislite pad kvaliteta zivota.

A trziste ne funkcionise, nece biti novih majstora iako su dobro placeni, jbg lakse je biti digitalni pregaoc i prolivati digitalni znoj nego analogni.

 

Koliko sam čula na fakultetima je niska zahtevnost. Dosta slobodnih mesta. Samo tri faksa su jako tražena. Tako da dosta mladih se ne školuje. Mi nismo socijalna država tako da će neko morati da radi. 

  • +1 1
Link to comment
On 14. 4. 2024. at 14:06, Shan Jan said:

Jel si siguran u ovo? Mozda je opet babl, al meni deluje i u RL i na internetu da svi pizde bog nacionalnog stadiona i njegove besmislenosti. Da je odlucio da napravi novi stadion nekom od blizanaca mozda bi bilo podrske, ovako deluje bas besmisleno.

to i jeste stadion za yveydu i prtyzany ,samo im još nije javljeno 

A na mestu današnjih stadiona nići će Terza city 

  • +1 1
Link to comment

Videh intervju sa Kavčićem gde kaže da deca uče nepotrebne stvari i pomislim kako će kao inženjer da kenja kako je sve osim prirodnih nauka sranje, kad ono pozitivno iznenađenje:

 

Daću vam primer koji pokazuje da đaci ne mogu da shvate to što ih učimo u osmom razredu, i to primer iz moje oblasti. „Tehnika i tehnologija“, udžbenik za osmi razred, tu imate lekciju Teslin motor. Đak u osmom razredu niti zna šta je sinusoida, niti zna šta je sabiranje vektorskih polja, vektora u prostoru, niti može da sagleda šta su fazno pomerene sinusoide i kako one prave rotaciono magnetno polje, niti može da shvati indukciju koja pokreće rotor, šta može da shvati?! Može samo da nabuba onako kako piše u knjizi. Dok on buba to što će da reprodukuje kad ga pita nastavnik, on nema vremana da sređuje svoje misli, da nauči kako da piše, kako da postavi pisani sastav, da svoje misli dovede od nekih nesređenih fragmenata, preko koncepta, do sastava. E, to naš đak ne ume. I mi se čudimo i dalje što na PISA testovima oni znaju da čitaju i pišu ali su funkcionalno nepismeni, ne mogu da razumeju to što pročitaju niti umeju to da pretoče u neko razumevanje i inventivne misli. 

 

S ovim se 100% slažem. Mislim da sam napisao, ili makar hteo da kažem, da naše obrazovanje teži elitizmu i proizvodnji genija koji će sve da znaju. Umesto toga bilo bi bolje da obrazuje decu koja će nešto bitno da ponesu iz škole što će im pomoći da ostvare svoj potencijal, šta god to bilo. 

  • +1 8
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...