Jump to content
IGNORED

islamski ekstremizam


wall

Recommended Posts

mesas dva problema. na delu, da tako kazem, imas 2 represivna rezima. jedan je drzavni, francuski, prema obojenima. drugi je onaj u okvirima porodice, familije i sire mikrosredine. ne mozes ih strpati na istu gomilu pa resiti odjednom, na opstu radost svih zainteresovanih lica. izuzmi le pena iz price i videces da zabrana marama i slicnog moze imati vise pozitivnih nego negativnih efekata. pomoci ce emancipaciji muslimanki, imace izgovor da se oblace kako hoce. kolateralna steta ce biti zilot muslimanke koje se ne bi odricale pokrivaca, ali sta ces. izmedju slobode da se oblacis i ponasas kako hoces i one da budes primitivan, biram prvu. ostale koji se bune- ko jebe.
ne mesam ja dva problema posto postoji samo jedan problem a taj je za sve zainteresovani isti: jaz koji postoji u francuskoj izmedju imigranata iz severne afrike i ostalih gradjana francuske. naprotiv, ovakvi zakoni samo radikalizuju zajednicu i guraju je u ruke mulama. ova zabrana se odnosi samo na javne institucije i ne moze (i ne treba) da zadire u privatnu sferu. a tamo ce tu zenu (koja sada postaje tajno oruzije u ratu drzave protiv njenih drugih ukucana koji mora da su mizogeni nasilnici cim su muslimani) sacekati isto sto i pre.
smisli takav zakon i iznesi ga na forumu. mnoge drzave su to pokusavale, uzmi holandiju, i nista. eto, mozda ces ti uspeti. i ne zaboravi- it takes two to tango.
nisam ja srpski parlament pa da verujem da se sve resava zakonima. u francuskoj postoje odgovarajuci zakoni (i tradicija misljenja) samo ih treba postovati. djindjicevska metafora sa tangom je dobra samo ukoliko te je na ples izveo covek koji je, nekada davno, silovao tvoju baku, pretukao dedu a sada je jedini bogatun koji moze da plati nadnice, na crno, tvojoj braci. i onda te pita zasto nosis maramu kad imas tako lepu kosu dok se lascivno osmehuje. najedared ti deluje kao da je hodza bio u pravu. naravno tome ne pomaze ni francuska 'levica' koja je tu da ti objasni svu heterogenost tvog identiteta i za koju je termin radnik odavno izgubio svako znacenje. ovako ti ostaje ili dzamija ili zandar.
usput se priseti i keme. kako je, u svilenim rukavicama i uz potpuno postovanja ljudskih prava koja su tek kasnije izmisljena, odradio neke stvari u turskoj. pa uporedi tursku i neku prosecnu muslimansku zemlju, u kojoj nisu nastupile reforme i zamisli se.ponavljas se. nedostatak krpe bi mnogo vise pomogao u krajnjoj liniji samim muslimanima, nego ksenofobima. o rasizmu francuske policije mozemo na drugoj temi.
ja se ponavljam jel se 'vasi' argumenti ponavljaju. nemam ja sta novo da kazem da mi se ista mantra postovalaca drzave u svim njenim oblicima ne bi vratila kao eho. verujem da bi na duge staze i zabrana rukovanja hranom u srednjoj evropi jevrejima imala pozitivne posledice posto nase civutske komsije onda niko ne bi mogao optuziti da truju hriscane.dakle da se ponovim ad nausea: francuska nije vojna diktatura u cekanju u kojoj se muke muce sa klerikalcima vec bivsa kolonijalna sila koja na ovaj nacin zatire tragove svoje proslosti. jel mozda u francuskoj postoji opasnost od ubrzane islamizacije? jel karla bruni u javnosti nosi maramu pa francuska vojska mora da se bori za postovanje sekularnosti u svojoj drzavi? naravno da ne. nesrazmera zabrinutosti i reakcije drzave na ispoljavanje pripadanje jednoj drugacijoj kulturi je jednostavno farsicna. i sve to dok 'mladi divljaci' pale kola po periferiji pariza. nije svaka druga islamska zemlja zatucana niti su svi muslimani sirom sveta divljaci a o rasizmu francuske policije cemo verovatno pricati na temi o turskom feudalizmu. Edited by kim_philby
Link to comment
  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    373

  • Hella

    361

  • Indy

    217

  • kim_philby

    205

Top Posters In This Topic

Posted Images

mozda francuski model nije resenje ali alternativa tipa treba ljude ostaviti da zive po svojim obicajima bez obzira sto se ti obicaji kose s ljudskim pravima je, cini mi se, daleko licemernije jer se svodi na to da ih se ostavi getoizirane po sistemu - boli me kurac nek rade sta hoce, nema to veze s nama.
Lepo si objasnio, ne moze se merama koje udaraju na kolektiv resavati pitanje ljudskih prava. Zabrana je direktno krsenje ljudkih prava, dok je nemesanje u zovpt jednog kolketiviteta takodje krsenje ljudskih prava.Kad se ovako pogleda, resenje izgleda prosto - postovanje vec postojecih propisa. Ako ti roditelji prete, roditelje u apsanu. Ako Dzek Stro nece da te primi jer nosis veo, oglobi Dzeka Stroa.
Link to comment
dakle da se ponovim ad nausea: francuska nije vojna diktatura u cekanju u kojoj se muke muce sa klerikalcima vec bivsa kolonijalna sila koja na ovaj nacin zatire tragove svoje proslosti. jel mozda u francuskoj postoji opasnost od ubrzane islamizacije? jel karla bruni u javnosti nosi maramu pa francuska vojska mora da se bori za postovanje sekularnosti u svojoj drzavi? naravno da ne. nesrazmera zabrinutosti i reakcije drzave na ispoljavanje pripadanje jednoj drugacijoj kulturi je jednostavno farsicna. i sve to dok 'mladi divljaci' pale kola po periferiji pariza.
Francuska je baš kompleksno društvo, imam utisak da tu postoje klase više profilisane nego drugde u zapadnim zemljama, koje skoro da nemaju dodira jedni s drugima, ne dele istu realnost. Otuda može biti rigidnost u ophođenju koje pokazuje državni aparat (koji je duboko usađen, barem tamo gde je bitno, gde se odlučuje, u gornju srednju klasu koja živi jedan sasvim drugi, idilični, život i zaista veruje u ono što je u osnovi turistička propaganda o Francuskoj, mislim).
Link to comment
Francuska je baš kompleksno društvo, imam utisak da tu postoje klase više profilisane nego drugde u zapadnim zemljama, koje skoro da nemaju dodira jedni s drugima, ne dele istu realnost. Otuda može biti rigidnost u ophođenju koje pokazuje državni aparat (koji je duboko usađen, barem tamo gde je bitno, gde se odlučuje, u gornju srednju klasu koja živi jedan sasvim drugi, idilični, život i zaista veruje u ono što je u osnovi turistička propaganda o Francuskoj, mislim).
zanimljiv tekst diskretnog sarma...
Link to comment
ne mesam ja dva problema posto postoji samo jedan problem a taj je za sve zainteresovani isti: jaz koji postoji u francuskoj izmedju imigranata iz severne afrike i ostalih gradjana francuske.
pa ok, u osnovi je i zeni, kojoj muz zabranjuje da gleda kroz prozor, to najveci problem. prvo sto bi trebala da uradi je napise pismo francuskoj vladi u kojoj ostro zahteva veci stepen integracije. i posalje ga putem goluba, jer ne sme da izlazi napolje.
naprotiv, ovakvi zakoni samo radikalizuju zajednicu i guraju je u ruke mulama. ova zabrana se odnosi samo na javne institucije i ne moze (i ne treba) da zadire u privatnu sferu. a tamo ce tu zenu (koja sada postaje tajno oruzije u ratu drzave protiv njenih drugih ukucana koji mora da su mizogeni nasilnici cim su muslimani) sacekati isto sto i pre.
kuci ce je sacekati isto sto i pre, ali ce bar napolju moci da se slobodnije ponasa. i to je nesto, za pocetak. nesto se i po tom pitanju mora uciniti, a zalaganje da prvo bude integracija, pa sve ostalo, je zapravo zalaganje za status quo. posto nje, da se ne lazemo, nece biti u dogledno vreme. zabrana krpe je, kao sto sam vec rekao, on the end of the road najkorisnija samim muslimanima. i nista se nece postici docekivanjem te inicijative na noz iz antiimperijalistickih/ pomozimo slabijima razloga.
nisam ja srpski parlament pa da verujem da se sve resava zakonima.
pa sam si trazio te neke integracione zakone. sad, kad ne mozes da ih smislis, postajes anarhista il nesto :wub:
u francuskoj postoje odgovarajuci zakoni (i tradicija misljenja) samo ih treba postovati.
krivicni zakon (i odredbe o nasilju u porodici), kao i onaj o slobodi veroispovesti, ocigledno nisu dovoljni. vec je receno: u 1 introvertnoj i zatvorenoj zajednici, kakva je ona afroamerikanaca semitskog porekla u zapadnoj evropi, zena ce se tesko odluciti na trazenje zakonske zastite. to je problem koji ti negiras iz "visih ciljeva".
djindjicevska metafora sa tangom je dobra samo ukoliko te je na ples izveo covek koji je, nekada davno, silovao tvoju baku, pretukao dedu a sada je jedini bogatun koji moze da plati nadnice, na crno, tvojoj braci. i onda te pita zasto nosis maramu kad imas tako lepu kosu dok se lascivno osmehuje. najedared ti deluje kao da je hodza bio u pravu. naravno tome ne pomaze ni francuska 'levica' koja je tu da ti objasni svu heterogenost tvog identiteta i za koju je termin radnik odavno izgubio svako znacenje. ovako ti ostaje ili dzamija ili zandar.
nema to veze sa djindjicem. hteo sam reci: za integraciju su potrebne 2 strane, u stvari 3, al zadrzimo se na dve. odredjene grupe emigranata, uglavnom one islamske veroispovesti, ne pokazuju previse volje ka istoj. doneli su svoj primitivni sistem vrednosti i nazadni opijum za narod u novu sredinu, i tu se zacaurili. a ni deca im nisu bolja, cak se i radikalizuju. slicno je i sa ex-yu gastrosima iz 70ih, oni i dalje zive u sedamdesetima i u svom imaginarnom selu. ali, njima bar religija ne otezava posao.da ponovim: integracija je, u celoj evropi, tragicno neuspela. i tamo gde su se podosta trudili oko nje, i tamo gde nisu nista ucinili po tom pitanju. u najboljem slucaju arapi i autohtono stanovnistvo zive jedni pored drugih, i samo malo smetaju komsijama i nerviraju ih. ceo problem je vrlo kompleksan, i pogresno ga je svoditi na pohotni pogled zandarma.
dakle da se ponovim ad nausea: francuska nije vojna diktatura u cekanju u kojoj se muke muce sa klerikalcima vec bivsa kolonijalna sila koja na ovaj nacin zatire tragove svoje proslosti. jel mozda u francuskoj postoji opasnost od ubrzane islamizacije? jel karla bruni u javnosti nosi maramu pa francuska vojska mora da se bori za postovanje sekularnosti u svojoj drzavi? naravno da ne. nesrazmera zabrinutosti i reakcije drzave na ispoljavanje pripadanje jednoj drugacijoj kulturi je jednostavno farsicna.
dobro, znam da francuska nije turska. govorim o nacinu resavanja problema radikalnijeg islama i retrogradnih oblika ponasanja. izveo je to na silu, i uspesno. da je sa mulama (ili brdjanskim seljacima) sedeo za stolom i ubedjivao ih u prednosti sekularne drzave, ne bi nista uradio. imigranti moraju da prihvate sistem vrednosti zemlje domacina- ako se ukopaju u tradicionalisticki rov, ne odstupaju ni makac (zabrana krpe je taj "makac"- nece francuzi da ruse dzamije, zabranjuju islam i prevode ih u hriscanstvo) i insistiraju na imperijalistickim grehovima domacina iz proslosti, nisu nista uradili.
Link to comment
...doneli su svoj primitivni sistem vrednosti i nazadni opijum za narod u novu sredinu, i tu se zacaurili. a ni deca im nisu bolja, cak se i radikalizuju...
Izvini, s kakvim pravom ma ciji sistem vrednosti, od pojedinca do drustvene grupe, proglasavas primitivnim?Sta je etalon, standard za NEprimitivno?Kad smo kod pripadnika islamske veroispovesti, oni otprilike broje danas na svetu cca 2 milijarde ljudi, koja stotina miliona vise ili manje? I, brojnost na stranu, hocemo li propisivati primitivizam po njihovoj ili nasoj meri?
Link to comment
Izvini, s kakvim pravom ma ciji sistem vrednosti, od pojedinca do drustvene grupe, proglasavas primitivnim?Sta je etalon, standard za NEprimitivno?Kad smo kod pripadnika islamske veroispovesti, oni otprilike broje danas na svetu cca 2 milijarde ljudi, koja stotina miliona vise ili manje? I, brojnost na stranu, hocemo li propisivati primitivizam po njihovoj ili nasoj meri?
pa nek broje kolko hoces ali ako ubijaju zene za sex pre braka, prevaru ili zelju da same biraju s kim ce provesti zivot onda su primitivni. ako ljudi robijaju za casicu alkohola - primitivni su. ako ubijaju gay ljude sto su gay - primitivni su. ti si jedan od onih koji (s razlogom) napadaju SPC za daleko benignije stavove i ponasanje nego sto vecina muslimanskih drustava sebi dozvoljava. Ako smatras da su njihovi stavovi i nacin zivota kul i da nije lepo da ih se naziva primitivnima, ne znam zasto bi imao otpor prema SPC koja je mnogo liberalnija.
Link to comment
pa nek broje kolko hoces ali ako ubijaju zene za sex pre braka, prevaru ili zelju da same biraju s kim ce provesti zivot onda su primitivni. ako ljudi robijaju za casicu alkohola - primitivni su. ako ubijaju gay ljude sto su gay - primitivni su. ti si jedan od onih koji (s razlogom) napadaju SPC za daleko benignije stavove i ponasanje nego sto vecina muslimanskih drustava sebi dozvoljava. Ako smatras da su njihovi stavovi i nacin zivota kul i da nije lepo da ih se naziva primitivnima, ne znam zasto bi imao otpor prema SPC koja je mnogo liberalnija.
Eh, pa nije to isto.
Link to comment
kulturoloski uklapa u tvoju firmu? necemo valjda jevreje na radnom mestu? i zene!!!! one nisujedne od nas. neke bi cak da dolaze na posao u suknji!naravno salim se i kapiram da tako ne mislis ali ajde vrati se i procitaj celu ovu raspravu i videces da branis jedan nakradan zakon gotov refleksno. nije ti srce u tome.
pazi - kolko god da je lepo pricati o apsolutnoj ravnopravnosti, nje nema.namerno rekoh da imas dva identicna kandidata, sem po poreklu.lokalac ce bolje razumeti obicaje, navike ljudi s kojima radi i bolje ce procenjivati njihove reakcije. samim tim, manja je sansa za zbunu i konflikt. => biras lokalca. surovo, nepravedno ali je tako. profit ne zna za milost. primer: juce, kao stranac u zemlji gde sam trenutno, citam pismo koje je dobila drugarica od komsinice (nesto se zali). moje tumacenje "tvoja komsinica je nadrkana kretenka koja je pokusala da bude extremno sarkasticna u pismu". dolazi lokalac, cita isto pismo i kaze "e ona se trudi, mozda i previse, da bude ljubazna". reci smo razumeli i on i ja, ali sam ja omasio kontekst 100%
edit- a to za kandidate za posao koji se mere po kulturoloskoj uklopljenosti je naprosto netacno, i na kraju krajeva nezakonito. Od dva kandidata cu odabrati onog koji ce vise doprineti mom poslovnom uspehu. Bilo koji drugi kriterijum je prosta diskriminacija.
naravno da je protivzakonito. al te kao poslodavca niko ne primorava da obrazlozis zasto odbijas nekoga, a pogotovo ne da tu kazes istinu.e sad, moj hipoteticki primer je retko ostvariv u praksi, obicno je jedan kandidat bolji i to resava sve dileme (objektivno)problem (i po meni - tek tu je diskriminacija) je sto ce mnogi odabrati losijeg kandidata jer se gadi zlih emigranata, cak i ako su strucniji.nasveziji primer - ikea i njihov senior management
Hajde da pogledamo svedocenja dece od 12 do 17 godina kako je izgledala implementacija zakona o zabrani pokrivanja kose. Praksa u skolama je predvidjala i obavezan obrazovni karantin za decu koja nisu mogla da skinu maramu bas istog dana kada je zakon stupio na snagu. To je islo dotle da decau karantinu nisu smela da idu u toalet sve dok normalnim ucenicima traje veliki odmor, da ih slucajno niko ne bi video pokrivene kose. O ponizavanjima necu ni govoriti, citajte...mali hint: "Pokrivas kosu zato sto je prljava? Imas neku bolest koju zelis da sakrijes"? ili "Izgledas kao clan teroristicke grupe". Kakav je to sekularizam koji se brani tako sto se nastavnici izivljavaju na dvanaestogodisnjacima?
ovo nisam znao. kakvi rasisticki kreteni. kao i oni koji ih za to nisu adekvatno kaznili.
Francuskinje smatraju da nije lepo ici ulicom golih sisa, e pa devojke poreklom iz arapskih zemalja, zamislite, smatraju da nije lepo ici otkrivene kose. Kakav zlocin.
susvise pojednostavljujes. ne misle sve tako, ali ih porodica prisiljava da se zamotavaju.
Link to comment
pa nek broje kolko hoces ali ako ubijaju zene za sex pre braka, prevaru ili zelju da same biraju s kim ce provesti zivot onda su primitivni. ako ljudi robijaju za casicu alkohola - primitivni su. ako ubijaju gay ljude sto su gay - primitivni su. ti si jedan od onih koji (s razlogom) napadaju SPC za daleko benignije stavove i ponasanje nego sto vecina muslimanskih drustava sebi dozvoljava. Ako smatras da su njihovi stavovi i nacin zivota kul i da nije lepo da ih se naziva primitivnima, ne znam zasto bi imao otpor prema SPC koja je mnogo liberalnija.
Samo, radi se o zestokoj manjini, tj. aberacijama. Nije lako normalnim muslimanima, stoput sam to pomislio, uostalom kad vidim neke predstavnike "srpske zajednice" ovde u Australiji, nije ni meni bas najlakse.
Link to comment
pa nek broje kolko hoces ali ako ubijaju zene za sex pre braka, prevaru ili zelju da same biraju s kim ce provesti zivot onda su primitivni. ako ljudi robijaju za casicu alkohola - primitivni su. ako ubijaju gay ljude sto su gay - primitivni su. ti si jedan od onih koji (s razlogom) napadaju SPC za daleko benignije stavove i ponasanje nego sto vecina muslimanskih drustava sebi dozvoljava. Ako smatras da su njihovi stavovi i nacin zivota kul i da nije lepo da ih se naziva primitivnima, ne znam zasto bi imao otpor prema SPC koja je mnogo liberalnija.
Iz jednog jedinog razloga: uposceno receno, on se svodi na nekoliko hiljada kilometara geografije i nekoliko svetlosnih godina razlika u svemu ostalomKolonizovali smo ih, mislim na Evropljane, Zapad i sve sto on predstavlja, eksploatisali, ubili smo citav jedan kontinent - Afriku, importovali im sve i svasta, a da nismo zagrebali ni pokozicu razlika koje postoje.Daleko smo od ma i naznake razumevanja 'najzapadnije' istocne civilizacije - japanske, odakle nam pravo da sudimo o obicajima kojima se neka druga drustva podvrgavaju onako kako se podvrgavaju.A da ih merimo sopstvenim merilima o tome sta je humano, primitivno ili bilo sta drugo, presudjujemo pogotovo nemamo pravo.Uostalom, nije nase, a pitanje je da li smo sposobni da razumemo: dovoljno je za pocetak, mozda - da pokusamo da prihvatimo.
Link to comment
Iz jednog jedinog razloga: uposceno receno, on se svodi na nekoliko hiljada kilometara geografije i nekoliko svetlosnih godina razlika u svemu ostalomKolonizovali smo ih, mislim na Evropljane, Zapad i sve sto on predstavlja, eksploatisali, ubili smo citav jedan kontinent - Afriku, importovali im sve i svasta, a da nismo zagrebali ni pokozicu razlika koje postoje.Daleko smo od ma i naznake razumevanja 'najzapadnije' istocne civilizacije - japanske, odakle nam pravo da sudimo o obicajima kojima se neka druga drustva podvrgavaju onako kako se podvrgavaju.A da ih merimo sopstvenim merilima o tome sta je humano, primitivno ili bilo sta drugo, presudjujemo pogotovo nemamo pravo.Uostalom, nije nase, a pitanje je da li smo sposobni da razumemo: dovoljno je za pocetak, mozda - da pokusamo da prihvatimo.
ako mozes da prihvatis ovohttp://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/3974179.stmilihttp://www.spiegel.de/international/spiege...,374732,00.htmlili http://news.sky.com/skynews/Home/World-New...wd_Rush_Forwardnek ti je na cast.ja ne mogu.
Link to comment
pa ok, u osnovi je i zeni, kojoj muz zabranjuje da gleda kroz prozor, to najveci problem. prvo sto bi trebala da uradi je napise pismo francuskoj vladi u kojoj ostro zahteva veci stepen integracije. i posalje ga putem goluba, jer ne sme da izlazi napolje.kuci ce je sacekati isto sto i pre, ali ce bar napolju moci da se slobodnije ponasa. i to je nesto, za pocetak. nesto se i po tom pitanju mora uciniti, a zalaganje da prvo bude integracija, pa sve ostalo, je zapravo zalaganje za status quo. posto nje, da se ne lazemo, nece biti u dogledno vreme. zabrana krpe je, kao sto sam vec rekao, on the end of the road najkorisnija samim muslimanima. i nista se nece postici docekivanjem te inicijative na noz iz antiimperijalistickih/ pomozimo slabijima razloga.pa sam si trazio te neke integracione zakone. sad, kad ne mozes da ih smislis, postajes anarhista il nesto :wub: krivicni zakon (i odredbe o nasilju u porodici), kao i onaj o slobodi veroispovesti, ocigledno nisu dovoljni. vec je receno: u 1 introvertnoj i zatvorenoj zajednici, kakva je ona afroamerikanaca semitskog porekla u zapadnoj evropi, zena ce se tesko odluciti na trazenje zakonske zastite. to je problem koji ti negiras iz "visih ciljeva".nema to veze sa djindjicem. hteo sam reci: za integraciju su potrebne 2 strane, u stvari 3, al zadrzimo se na dve. odredjene grupe emigranata, uglavnom one islamske veroispovesti, ne pokazuju previse volje ka istoj. doneli su svoj primitivni sistem vrednosti i nazadni opijum za narod u novu sredinu, i tu se zacaurili. a ni deca im nisu bolja, cak se i radikalizuju. slicno je i sa ex-yu gastrosima iz 70ih, oni i dalje zive u sedamdesetima i u svom imaginarnom selu. ali, njima bar religija ne otezava posao.da ponovim: integracija je, u celoj evropi, tragicno neuspela. i tamo gde su se podosta trudili oko nje, i tamo gde nisu nista ucinili po tom pitanju. u najboljem slucaju arapi i autohtono stanovnistvo zive jedni pored drugih, i samo malo smetaju komsijama i nerviraju ih. ceo problem je vrlo kompleksan, i pogresno ga je svoditi na pohotni pogled zandarma.dobro, znam da francuska nije turska. govorim o nacinu resavanja problema radikalnijeg islama i retrogradnih oblika ponasanja. izveo je to na silu, i uspesno. da je sa mulama (ili brdjanskim seljacima) sedeo za stolom i ubedjivao ih u prednosti sekularne drzave, ne bi nista uradio. imigranti moraju da prihvate sistem vrednosti zemlje domacina- ako se ukopaju u tradicionalisticki rov, ne odstupaju ni makac (zabrana krpe je taj "makac"- nece francuzi da ruse dzamije, zabranjuju islam i prevode ih u hriscanstvo) i insistiraju na imperijalistickim grehovima domacina iz proslosti, nisu nista uradili.
once more with a feeling pa te ostavljam da se raspravljas s ventilatorom o komparativnim prednostima kultura i religija (disciplina baci popa il mulu u dalju) sto je vec kazna samo po sebi. dakle, ovde raspravljamo o francuskoj i bas samo o francuskoj i u tom kontekstu i u toj situaciji, koja ukljucuje njenu, marijaninu dakako, istoriju s severnom afrikom, zlocine iz kolonijalne proslosti (ne samo u toj istoj severnoj africi vec i u srcu francuske), cinjenicu da ratni zlocinci iz alzira i dan danas brane opravdanost svojih postupaka po tiraznim novinama, brutalnost francuske policije, koja seze od 1961. godine ako i ne ranije, prema emigrantima iz magreba, los ekonomski polozaj tih istih dosljaka ciji nedostatak socijalne zastite gazde bezocno eksploatisu, cinjenicu da se, da parafraziramo malkolma iksa, 'francuska iskrcala na njih a ne oni na francusku' i na kraju krajeva opravdani, prvenstveno ekonomskim razlozima motivisani, bes mladih emigranata. u toj i takvoj situaciji i bas uvek u toj i takvoj situaciji ovaj zakon je rasisticki i ne znam zasto ga u toj i takvoj situaciji branis apstrakcijama kao da su svi emigranti i sve evropske drzave u istoj prici.sad cu izneti jednu kontraverznu tezu koja mi je upravo pala na pamet. ovaj zakon je u francuskoj donet ne zato sto integracija nije uspela vec naprotiv zato je uspela i uspeva i pored svega gore navedenog. kao i u americi sezdesetih otpor integraciji je najzesci bas onda kada je ona konacno postala neminovna. danas vise nego ikada ti isti mladici i devojke koji su prevrtali i palili kola jesu francuzi i formiraju ono sto danas znamo kao francusku kulturu. od zidana do cele plejade R&B, hiphop i rai pevacica i pevaca. o grafiti umetnicima i porno zvezdama koje su takodje deo beur kulture u francuskoj i da ne pricamo. neizgovorena namera ovog zakona je da se integracija zaustavi odnosno da se taj trend okrene i kaze: ok, francuz je samo onaj ko se ponasa na odredjeni nacin. prever moze ali ne moze mc solar (koji nije beur naravno ali eto zgodno mi se namestio). nista vise i nista manje. koprcanje konzervativaca koji ce deo populacije, bas kao i u SAD, gurnuti ka radikalnom islamu ali verovatno bez trajnih posledica. jedino sto je ovde odvratno je to sto ti isti likovi profanisu nacela sekularnog humanizma da sakriju svoj strah od mladica i devojaka koji dodaju jedan novi momenat francuskoj kulturi danas.na kraju krajeva sta je francuska reprezentacija bez zidana i anrija?da ljudi ne pomisle da sam postao suvise mekan i da dam municiju dusmanima: mozda je problem sto danas emigrant i radnik u francuskoj i zapadnoj evropi postaju homologni termini. Edited by kim_philby
Link to comment
a docim bi nacisticke ratne zlocine i bacanje leseva u senu mogao da prihvatis? ko ovde uopste zastupa moralni i kulturni relativizam? ja sam vam cak i lepo dao municiju onim divnim citatom charlsa napiera o zabrani prakse satija (spaljivanje udovice na lomaci pokojnog muza) u nekim delovima indije a vi nista...
Link to comment
Izvini, s kakvim pravom ma ciji sistem vrednosti, od pojedinca do drustvene grupe, proglasavas primitivnim?Sta je etalon, standard za NEprimitivno?Kad smo kod pripadnika islamske veroispovesti, oni otprilike broje danas na svetu cca 2 milijarde ljudi, koja stotina miliona vise ili manje? I, brojnost na stranu, hocemo li propisivati primitivizam po njihovoj ili nasoj meri?
adam ti je vec odgovorio, i ja bih tako nekako.
once more with a feeling pa te ostavljam da se raspravljas s ventilatorom o komparativnim prednostima kultura i religija (disciplina baci popa il mulu u dalju) sto je vec kazna samo po sebi. dakle, ovde raspravljamo o francuskoj i bas samo o francuskoj i u tom kontekstu i u toj situaciji, koja ukljucuje njenu, marijaninu dakako, istoriju s severnom afrikom, zlocine iz kolonijalne proslosti (ne samo u toj istoj severnoj africi vec i u srcu francuske), cinjenicu da ratni zlocinci iz alzira i dan danas brane opravdanost svojih postupaka po tiraznim novinama, brutalnost francuske policije, koja seze od 1961. godine ako i ne ranije, prema emigrantima iz magreba, los ekonomski polozaj tih istih dosljaka ciji nedostatak socijalne zastite gazde bezocno eksploatisu, cinjenicu da se, da parafraziramo malkolma iksa, 'francuska iskrcala na njih a ne oni na francusku' i na kraju krajeva opravdani, prvenstveno ekonomskim razlozima motivisani, bes mladih emigranata. u toj i takvoj situaciji i bas uvek u toj i takvoj situaciji ovaj zakon je rasisticki i ne znam zasto ga u toj i takvoj situaciji branis apstrakcijama kao da su svi emigranti i sve evropske drzave u istoj prici.
isti ti arapi uzivaju i odlicnu socijalnu i zdravstvenu zastitu, npr, nije bas tako crno. cini mi se da se i malo zaleces u borbi protiv imperijalistickih sila. mozda ne zivim u fr, ali iz prve ruke znam u kojem su polozaju arapkinje koje odluce da skinu krpu. cak iako poticu iz najliberalnijih familija, van njih ce se sretati sa svakodnevnim dobacivanjima od strane muskog sveta, kao i ogovaranjem i podbadanjem od strane zenskog. a zatim i:
sad cu izneti jednu kontraverznu tezu koja mi je upravo pala na pamet. ovaj zakon je u francuskoj donet ne zato sto integracija nije uspela vec naprotiv zato je uspela i uspeva i pored svega gore navedenog. kao i u americi sezdesetih otpor integraciji je najzesci bas onda kada je ona konacno postala neminovna. danas vise nego ikada ti isti mladici i devojke koji su prevrtali i palili kola jesu francuzi i formiraju ono sto danas znamo kao francusku kulturu. od zidana do cele plejade R&B, hiphop i rai pevacica i pevaca. o grafiti umetnicima i porno zvezdama koje su takodje deo beur kulture u francuskoj i da ne pricamo. neizgovorena namera ovog zakona je da se integracija zaustavi odnosno da se taj trend okrene i kaze: ok, francuz je samo onaj ko se ponasa na odredjeni nacin. prever moze ali ne moze mc solar (koji nije beur naravno ali eto zgodno mi se namestio). nista vise i nista manje. koprcanje konzervativaca koji ce deo populacije, bas kao i u SAD, gurnuti ka radikalnom islamu ali verovatno bez trajnih posledica. jedino sto je ovde odvratno je to sto ti isti likovi profanisu nacela sekularnog humanizma da sakriju svoj strah od mladica i devojaka koji dodaju jedan novi momenat francuskoj kulturi danas.na kraju krajeva sta je francuska reprezentacija bez zidana i anrija?da ljudi ne pomisle da sam postao suvise mekan i da dam municiju dusmanima: mozda je problem sto danas emigrant i radnik u francuskoj i zapadnoj evropi postaju homologni termini.
ako si u pravu, to znaci sledece: samo tvrd i ostar pristup daju rezultate. ne samo da bi trebalo zabraniti marame, nego i dzamije- u cilju vece integracije. u zemljama gde su pokusavali da ih integrisu na prijateljski nacin, uz dotiranje kulturnih manifestacija, pozitivnu diskriminaciju i cesanje po jajima postigli su- tvrd kurac. pardon, qratz. no dobro. ti, kao novopeceni komunista volis da eksperimentises sa idejama i tezama, nako iz daljine. razumem.(a ima sasvim dovoljno zapadnoevropljana koje je uciteljica mrzela u skoli pa su sad radnicka klasa. teoretises uprazno. kuriozitet je da oni glasaju obicno za desnicu, dok za levicu glasa uglavnom visa srednja klasa). Edited by Miralem
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...