Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Pa bilo bi čudno da država ima na umu bilo šta drugo, osim da namakne pare u kasu. Zabole ih baš i za stanare i za zakupodavce.

Edited by bejzbolka
Link to comment

Pitanje o nasleđivanju, pa ako se neko bavi time.

 

Nasleđuje se stric koji nije imao dece ali jeste dva brata i sestru.

Ta braća i sestra nisu živi ali njihova deca jesu, koje su imali x,y,z.

Da li se imovina deli na trećine pa svaka trećina na x,y,z ili se odmah deli na (x+y+z) ?

Link to comment

https://n1info.rs/biznis/nece-svaka-prijateljska-pozajmica-morati-da-se-overava-kod-notara-koliki-iznos-ce-i-dalje-moci-da-se-zajmi-na-rec/

 

Svaka "prijateljska" pozajmica, veća od 10.000 evra, moraće da bude overena kod notara, predviđeno je izmenama i dopunama Zakona o javnom beležništvu, čiji je predlog u četvrtak usvojila Vlada Srbije. Granica je stavljena baš na ovaj iznos, pošto je 10.000 evra limit za gotovinske transakcije prema Zakonu o sprečavanju pranja novca - sve uplate preko toga, moraju da idu preko računa u banci. 

 

Stvarno bih zamolio da mi neko već jednom pokaže tu odredbu u Zakonu o sprečavanju pranja novca, na koju se pozivaju i notari prilikom overe i Vlada prilikom donošenja zakona, a takva odredba ne postoji.

 

Postoji samo ovo:

 

Član 46

 

Lice koje se bavi prodajom robe i nepokretnosti ili vršenjem usluga u Republici Srbiji ne sme od stranke ili trećeg lica da primi gotov novac za njihovo plaćanje u iznosu od 10.000 evra ili više u dinarskoj protivvrednosti.

 

Ograničenje iz stava 1. ovog člana važi i u slučaju ako se plaćanje robe i usluge vrši u više međusobno povezanih gotovinskih transakcija u ukupnom iznosu od 10.000 evra ili više u dinarskoj protivvrednosti.

 

Dakle, iz priloženog je jasno da se ova odredba odnosi na lica koja se bave prodajom robe i nepokretnosti ili vršenjem usluga, što znači pravna lica i preduzetnici.

 

Oni tumače da se ovo odnosi i na fizička lica što nije tačno. Problem nastaje u praksi, meni su notari već tri puta odbili da urade prostu overu potpisa na pozajmicama između fizičkih lica i na jednoj kapari između fizičkih lica. Kad pokušaš da polemišeš sa njima, nema šanse, samo ti kažu da ideš kod drugog notara.

Edited by bejzbolka
  • +1 2
Link to comment

Ajd ja da pitam nešto da vidimo kakva ste iskustva imali. Posle razvoda braka žena tuži muža za učešće u sticanju zajedničke imovine a to je stan koji je kupljen na kredit dve godine pred razvod na muževljevo ime. Da li supruga ima pravo da joj se isplati u novcu udeo ili da se upiše na delu stana s obzirom da stan još 23 godine pod hipotekom i kreditom?

Edited by Moća
Link to comment

Time je priznala da je to,njegova posebna imovina. Meni pada na pamet da bi mogla da tvrdi da mu je pomagala u otplacivanju kredita i da traži nadoknadu za uvecavanje njegove posebne imovine. Odakle su bile pare za učešće?

Link to comment

Pa dokazivace ona na sudu tj podnela je tuzbeni zahtev trazeci pola ja zastupam muža i onda sam mislio da na pripremnom ročištu da joj priznam iznos od 5.000,00 € koliko je 50 % od 10.000 koliko je od sada dato i da završim sa tim. U principu on je njoj to ponudio ona je to prihvatila što i jeste bilo logično međutim posle konsultacije sa nekim advokatima ona je odbila i traži pola stana.

Link to comment
14 minutes ago, Moća said:

Pa dokazivace ona na sudu tj podnela je tuzbeni zahtev trazeci pola ja zastupam muža i onda sam mislio da na pripremnom ročištu da joj priznam iznos od 5.000,00 € koliko je 50 % od 10.000 koliko je od sada dato i da završim sa tim. U principu on je njoj to ponudio ona je to prihvatila što i jeste bilo logično međutim posle konsultacije sa nekim advokatima ona je odbila i traži pola stana.

A prihvata i da plati polovinu dok se kredit ne isplati ili samo traži a on da plaća?

  • +1 1
Link to comment
56 minutes ago, Moća said:

Pa dokazivace ona na sudu tj podnela je tuzbeni zahtev trazeci pola ja zastupam muža i onda sam mislio da na pripremnom ročištu da joj priznam iznos od 5.000,00 € koliko je 50 % od 10.000 koliko je od sada dato i da završim sa tim. U principu on je njoj to ponudio ona je to prihvatila što i jeste bilo logično međutim posle konsultacije sa nekim advokatima ona je odbila i traži pola stana.

Ja bih uradio isto što i ti predlažeš. Priznao tuzbeni zahtev za polovinu otplaćenog iznosa, a ona neka se na svoj rizik upusti dalje u parnicu. Nema šanse da bi mogla da dobije 50% stana. Eventualno bi mogla da zakomplikuje time što bi tražila udeo srazmeran ulaganju (vidjao sam takve tužbe), ali mislim da priznanje za 5k evra resava tu parnicu. 

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...