Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Skoro sam imao uvide u ugovore o zakupu poslovnog prostora u jednoj od najboljih poslovnih zgrada u BGD, gde je zakupodavac ultra ozbiljna međunarodna lease firma, dok je zakupac domaći supsidijar jedne od najvećih svetskih kompanija u svojoj delatnosti. Obe strane imaju pristup i skupim advokatima i konsultantima iz Big Four, dakle niko nije naivan, niti neuk. SVE poreske troškove snosi zakupac, od poreza na prihod na ime zakupnine, preko poreza na imovinu za vlasništvo poslovnog prostora, pa do naknada za gradsko građevinsko zemljište. Dakle, ovako rešenje je sasvim moguće, pitanje je samo šta je ugovoreno.

 

Btw, navodno, u Švajcarskoj, ukoliko imate nekretninu u vlasništvu i živite u njoj, pretpostavljena zakupnina koju biste plaćali nekom imaginarnom zakupodavcu za nekretninu tog kvaliteta vam se dodaje na stvarno ostvarni prihod, i na sve to se plaća porez. Potpuno mi je sumanuto da je poreski sistem koncipiran tako da je pretpostavka da živiš u tuđoj nekretnini i plaćaš kiriju, a ne da živiš u svojoj svojini.

Ma dobro vi sad ovde pričate kao da se iznajmljivanje stanova ovde zaključuje maltene kod notara i overava na sudu...

Vlasnik sigurno nije nikome prijavio da izdaje taj stan, dakle sve je u sivoj zoni.

A da je sve moguće tj. da mogu da se dogovore mogu.

Ja bi ovaj zahtev gazde gledao kao povećanje cene zakupa...

Link to comment

ma ne bih se ja bunila da zakupljujem prostor u najboljoj poslovnoj zgradi i da sam ozbiljna medjunarodna lease firma. to su ipak jaki igraci, a ja niti sam firma, niti je ovo ekskluzivan a jos manje poslovni prostor.  cak nije ni posebna stambena jedinica. pregradjeno, adaptirano i to nije prijavljeno u opstini ili gde vec se to radi. zato stize jedan racun i za struju, i za infostan i kablovsku itd.  to nije ni bitno, meni je to odgovaralo za ono sto sam htela tu radim.  njemu odgovaraju stanari koji vise nisu tu nego sto jesu.

 

mene je samo zanimalo ko placa porez na imovinu....  sto bi vodja rekao....kako to bas sad. o tome nije bilo ni reci kada sam stan pre dve godine iznajmila. porez na imovinu postoji oduvek, tako da to nije promenjena okolnost. placao ga je i pre nego sto sam ja tu dosla, kao sto ce ga placati i kad ja odem.  skapirala sam i ja da je to mozda suptilniji nacin da nam poveca kiriju, ali necu da me niko radi na nesto sto cak i u idealnim uslovima glede postovanja pravnih propisa, nisam u obavezi da ispunjavam/placam.

Link to comment

...

Dakle, ovako rešenje je sasvim moguće, pitanje je samo šta je ugovoreno.

...

 

vidiš da je ugovoreno po tradicionalnom srbskom dođem ti dođeš mi principu.

 

+ to što si naveo je izuzetak nikako praksa. bar ne kod nas.

u Beogradu imaš da biraš ihahaj poslovnog prostora, bukvalno te vuku za ruku, za unapred poznatu cenu izraženu u evrima uz dodatno pojašnjenje "sa servisom"/"bez servisa" i to ti je to.

 

mislim, smešno mi je i pomisao da se pojavi advokat rentijera kod mog poslodavca i zaiska još para ni manje ni više nego zbog većeg poreza na imovinu. selili bi se od ponedeljka.

 

sećam se kako mi je ćale pričao kad je bio student i podstanar, pozove ga gazdarica na kafu i krene sa pričom kako su "čokolade poskupele" te mora da poveća kiriju  :lolol:

Edited by garcia
Link to comment

ma ne bih se ja bunila da zakupljujem prostor u najboljoj poslovnoj zgradi i da sam ozbiljna medjunarodna lease firma. to su ipak jaki igraci, a ja niti sam firma, niti je ovo ekskluzivan a jos manje poslovni prostor.  cak nije ni posebna stambena jedinica. pregradjeno, adaptirano i to nije prijavljeno u opstini ili gde vec se to radi. zato stize jedan racun i za struju, i za infostan i kablovsku itd.  to nije ni bitno, meni je to odgovaralo za ono sto sam htela tu radim.  njemu odgovaraju stanari koji vise nisu tu nego sto jesu.

 

mene je samo zanimalo ko placa porez na imovinu....  sto bi vodja rekao....kako to bas sad. o tome nije bilo ni reci kada sam stan pre dve godine iznajmila. porez na imovinu postoji oduvek, tako da to nije promenjena okolnost. placao ga je i pre nego sto sam ja tu dosla, kao sto ce ga placati i kad ja odem.  skapirala sam i ja da je to mozda suptilniji nacin da nam poveca kiriju, ali necu da me niko radi na nesto sto cak i u idealnim uslovima glede postovanja pravnih propisa, nisam u obavezi da ispunjavam/placam.

 

Elem, suština je ovo :

 

- Član 2 stav 4 Zakona o porezu na imovinu kaže ovo - Kad na nepokretnosti postoji neko od prava, odnosno korišćenje ili državina, iz stava 1. tač. 2) do 8) ovog člana, porez na imovinu plaća se na to pravo, odnosno na korišćenje ili državinu, a ne na pravo svojine. Kako je jedno od tih prava i pravo zakupa, to znači sledeće - postoje DVE poreske obaveze - jedna po osnovu svojine, koju plaća vlasnik (to je ono o čemu ovde pričamo) i druga po osnovu zakupa, koju plaća zakupac (to je ona koju ne prijavljuje 99 % zakupaca u Srbiji).

 

E sada, ti i tvoj zakupodavac možete ugovoriti bilo šta - da ti snosiš troškove njegovog poreza na svojinu, da on snosi troškove tvog na zakup, itd. Šta ste se dogovorili znate samo vi međusobno, ali je suština da ako ne platite porez na svojinu, Poreska uprava će da juri njega i on će biti u prekršaju. Da li bi to povuklo neke posledice po vaš međusobni odnos je opet nešto što vi znate bolje od bilo koga od nas.

Link to comment

A to je onda neka agentura obična, zastupanje.

 

Ovako drugo, jedino ako ta domaća firma i češka firma imaju nezatvorene račune (u plusu za domaću) pa onda da odrade cesiju (češka firma ustupi potraživanje domaćoj), pa da onda po naplati prebiju međusobna potraživanja i dugovanja. Drugo mi ne pada na pamet, jer ne verujem da je drugačije moguće prebaciti pare češkoj firmi u inostranstvo.

Mislim da rezidentu (bloku) u ovom slučaju ne može da se ustupi potraživanje jer bi onda osnovni dužnik rezident platio drugom rezidentu (bloku) u zemlji u devizama što nije izuzetak dozvoljen zakobom o deviznom poslovanju, on može (blokova firma) samo da preuzme dug. Pretpostavka je da je blok dužan drugom rezidentu osnovnom dužniku. Trostranim ugovorom se zatvori potraživanje nerezidenta, a rezidenti se zatvaraju ne znam kako, valjda kompenzacijom. Osnovna pretpostavka je da prvobitni dužnik nije blokiran.

Link to comment

Ja ne vidim zašto ih oni ne bi tužili. Ako su svi papiri u redu, spor će biti relativno brzo rešen. U principu najbolje je da angažuju nekog našeg advokata, postoji verovatnoća da u tom slučaju neće ni stići do suda. Nisam pravnik niti imam veze sa pravom, samo kažem iz iskustva sa sličnim situacijama.

Link to comment

Nego Ajatolaše.

Jel imaš neka iskustva, računam pošto si radio u firmi oko ovoga:

 

Ajde valjda je za ovde:

Ortak tj njegovi roditelji, treba da potpiše otkup stana. A firma od koje otkupljuje je u stečaju.

E sad komisija neka koja mu je došla kući gura priču "bolje vam je da odmah platite ceo iznos, jer kad budete na rate na 20ili40 godina moraćete da jurite firme poverioce za potvrde"...

Jel moguće da je to tako?

Da će on za 40 godina da juri te papire?

 

Pošto će firma otići u stečaj u nekom trenutku, kome će oni uopšte da uplaćuju te rate?
Link to comment

Trostranim ugovorom se zatvori potraživanje nerezidenta, a rezidenti se zatvaraju ne znam kako, valjda kompenzacijom. Osnovna pretpostavka je da prvobitni dužnik nije blokiran.

To pod uslovom da ima šta da se zatvara tj. da njegova firma stoji u nekakvom poslovnom odnosu prema tim domaćim češkim dužnicima. Tj. da ima šta da se kompenzuje.

Link to comment

Mislim da je ovo nemoguće odraditi bez uključivanja ministarstva finansija u priču. Dakle, oni su prva adresa.

Realno je jedino rešenje sud (za naplatu). Faktura je ugovor ukoliko nema formalnog ugovora.

 

TT

Link to comment

Nego Ajatolaše.

Jel imaš neka iskustva, računam pošto si radio u firmi oko ovoga:

 

Pošto će firma otići u stečaj u nekom trenutku, kome će oni uopšte da uplaćuju te rate?

 

Uplaćivaće stečajnoj masi. Kada se imovina stečajnog dužnika unovči ili se reguliše način njenog unovčenja, ide se na glavnu deobu stečajne mase i zaključenje stečajnog postupka. Međutim, ako ostanu neke radnje i aktivnosti koje se nisu mogle sprovesti do glavne deobe (npr. nezavršene parnice ili otplata neke unovčene imovine na rate ili nešto slično) deo stečajne mase se rezerviše, zaključi se stečajni postupak prema dužniku, a otvori se postupak prema rezervisanom delu stečajne mase (praktično, samo u odnosu na račun u banci). O njemu vodi računa stečajni upravnik, a u zavisnosti od budućeg razvoja događaja se vrše povremene deobe tih sredstava po ključu koji je primenjen na glavnoj deobi.

 

Što se ovog konkretnog slučaja tiče, pišem sada malo napamet, jer ne mogu da uzmem da detaljnije analiziram, ali ja bih tražio da mi, po zaključenju ugovora o prodaji stana na rate, stečajni upravnik izda i klauzulu intabulandi, i potvrdu da je cena isplaćena u celosti, odnosno da je regulisan način njene otplate. Sa tim potvrdama bih otišao u Katastar i tražio da se uknjižim, pa šta bude. Varijanta da se to juri u nekoj dalekoj budućnosti je put u to da se ta nepokretnost nikada ne uknjiži na sticaoca.

 

Btw, tvoj drug neka pozdravi članove komisije, i poruči im da će bolje živeti kao vidovnjaci, jer već sada znaju kako će se vršiti uknjižba nepokretnosti za 40 godina.

Link to comment

Elem, suština je ovo :

 

- Član 2 stav 4 Zakona o porezu na imovinu kaže ovo - Kad na nepokretnosti postoji neko od prava, odnosno korišćenje ili državina, iz stava 1. tač. 2) do 8) ovog člana, porez na imovinu plaća se na to pravo, odnosno na korišćenje ili državinu, a ne na pravo svojine. Kako je jedno od tih prava i pravo zakupa, to znači sledeće - postoje DVE poreske obaveze - jedna po osnovu svojine, koju plaća vlasnik (to je ono o čemu ovde pričamo) i druga po osnovu zakupa, koju plaća zakupac (to je ona koju ne prijavljuje 99 % zakupaca u Srbiji).

 

E sada, ti i tvoj zakupodavac možete ugovoriti bilo šta - da ti snosiš troškove njegovog poreza na svojinu, da on snosi troškove tvog na zakup, itd. Šta ste se dogovorili znate samo vi međusobno, ali je suština da ako ne platite porez na svojinu, Poreska uprava će da juri njega i on će biti u prekršaju. Da li bi to povuklo neke posledice po vaš međusobni odnos je opet nešto što vi znate bolje od bilo koga od nas.

Ja sam uvek bio ubedjen da se ovo odnosi samo na pravo zakupa u smislu zaštićenih stanara, mada kada se bolje pročita formulacija, deluje mi kao da nema ograničenja na vrstu zakupa...

Link to comment

Uplaćivaće stečajnoj masi. Kada se imovina stečajnog dužnika unovči ili se reguliše način njenog unovčenja, ide se na glavnu deobu stečajne mase i zaključenje stečajnog postupka. Međutim, ako ostanu neke radnje i aktivnosti koje se nisu mogle sprovesti do glavne deobe (npr. nezavršene parnice ili otplata neke unovčene imovine na rate ili nešto slično) deo stečajne mase se rezerviše, zaključi se stečajni postupak prema dužniku, a otvori se postupak prema rezervisanom delu stečajne mase (praktično, samo u odnosu na račun u banci). O njemu vodi računa stečajni upravnik, a u zavisnosti od budućeg razvoja događaja se vrše povremene deobe tih sredstava po ključu koji je primenjen na glavnoj deobi.

 

Što se ovog konkretnog slučaja tiče, pišem sada malo napamet, jer ne mogu da uzmem da detaljnije analiziram, ali ja bih tražio da mi, po zaključenju ugovora o prodaji stana na rate, stečajni upravnik izda i klauzulu intabulandi, i potvrdu da je cena isplaćena u celosti, odnosno da je regulisan način njene otplate. Sa tim potvrdama bih otišao u Katastar i tražio da se uknjižim, pa šta bude. Varijanta da se to juri u nekoj dalekoj budućnosti je put u to da se ta nepokretnost nikada ne uknjiži na sticaoca.

 

Btw, tvoj drug neka pozdravi članove komisije, i poruči im da će bolje živeti kao vidovnjaci, jer već sada znaju kako će se vršiti uknjižba nepokretnosti za 40 godina.

Hvala puno preneću mu.

Ne bi on čekao te godine ali prosto nema para da isplati stan odmah...

Link to comment

da li je u našoj zemlji moguće otvoriti ofis tj. šalter u kome bih legalno venčavao ljude? privatni matičar il kako bi se već zvao

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...