Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Naknada štete.

 

Neosnovano obogaćenje nikako nije moglo da prođe, osnov postoji (upravno rešenje) i nije stavljen van snage. Očigledno je VKS rešio da ga zaobiđe, zato i kažem da me zanima obrazloženje :) Ovim su de facto stavili van snage do sada važeći stav sudske prakse da je parnični sud vezan upravnim rešenjem.

Za neosnovano obogaćenje se tužilo zbog dužeg roka zastarelosti (10 godina).

Link to comment

VKS je ovo shvatanje usvojio još 09.02; malopre pročitah, i celu priču je pokrenuo Osnovni sud u Kragujevcu. Unekoliko se situacija tamo razlikuje od beogradske, pošto gradska uprava nije donosila pojedinačna upravna rešenja, već je grad utvrdio cenu usluge a predškolska ustanova sa roditeljima potpisivala ugovore.

 

Mene zanima BG, tako da kad budeš dobio presudu, pliz pm-uj je. :)

Link to comment

Super. Taman sam u ponedeljak dao punomoćje.

 

TT

Jesi sam dao punomoćje advokatu ili preko neke grupe/udruzenja? I jesi pribavljao nešto od dokumentacije (mislim na listinge iz predškolske ustanove pre svega)?
Link to comment

Nisam ovo bas pratio. Tribune, kako su izgledala ta upravna resenja tacno u izreci?

Otprilike, utvrđuje se učešće XY iz Beograda u regresiranom boravku deteta u predškolskoj ustanovi u iznosu od 62% ekonomske cene...

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

Tu je i kvaka, ta su rešenja donošena na bazi pravilnika grada, koji nije nikada usaglašen sa Zakonom o finansijskoj podršci porodicama sa decom i izmenjenim Zakonom o društvenoj brizi o deci iz 2010; koji su to učešće fiksirali na 20%. Praktično su od 2010. do kraja 2014. donošena nezakonita rešenja na bazi nezakonitog pravilnika.

 

Poenta je da niko nije tražio (ili jeste ali još nema odluke) da se utvrdi pred US da pravilnik u vreme važenja nije bio u saglasnosti sa zakonom, da bi se shodno tome tražilo ponavljanje upravnog postupka ili bilo koje drugo pravno sredstvo po ZUPu u cilju izmena tih rešenja.

 

Svi su se odmah zatrčali na parnicu, te će ovo biti prva masovna primena exceptio ilegalis-a u domaćem pravosuđu i prvo značajnije odstupanje od dosadašnjeg stava sudske prakse da je parnični sud vezan pravnosnažnim rešenjem organa uprave.

 

Zato me i zanima da vidim obrazloženje. Takvih nezakonitih propisa kad je lokalna samouprava u pitanju ima tušta i tma - a sudovi su ih (uglavnom iz političkih razloga) do sada revnosno primenjivali, držeći se tog stava.

 

TT tj. CZ M57

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2016&mm=03&dd=25&nav_category=16&nav_id=1111866

 

 

 

Branilac Mila Đuraškovića, advokat Zoran Ateljević, najavio je danas da će uložiti žalbu na presudu kojom je njegov branjenik osuđen na sedam godina zatvora i novčanu kaznu od šest miliona dinara zbog utaje poreza i oštećenja kruševačke Fabrike maziva (FAM). 

Ateljević je novinarima ispred Specijalnog suda rekao da deo presude, kojom su svi oslobođeni optužbi za putarska preduzeća, ukazuje i dokazuje da nije izvršeno ni krivično delo u osuđujućem delu (koji se tiče FAM-a). 

On smatra da, kad su u pitanju putarska preduzeća, nikad nije bilo dokaza ni za podizanje optužnice, te da sud nije mogao drugačije da postupi, sem da izrekne oslobađajuću presudu. 

Kad je reč o osudi Đuraškovića za poresku utaju, advokat smatra da takva presuda nikad nije postojala u srpskom pravnom sistemu i da će u žalbenom postupku dokazivati da krivičnog dela nema.

 

Sta prica ovaj? Niko nikada do sada nije osudjen za poresku utaju? To ne postoji? A?  :blink:

Link to comment

Presekao VKS oko tužbi za vrtiće. Naknada štete, 3 godine od dana saznanja, pet godina apsolutni rok. Živo me zanima da vidim obrazloženje presude i kako su ispeglali zanemarivanje pravnosnažnih upravih rešenja po BG :)

Šta znači 3 godine od dana saznanja? Danas mi rekoše da mogu samo za 2013. i 2014. da tužim, a da su 2011. i 2012. zastarele. Jel to tačno?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...