Jump to content

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

U kojim sudovima u Beogradu se sad može dobiti apostil pečat? Nekad je to moglo u Palati pravde i u Ustaničkoj ulici, onaj sud preko puta specijalnog suda. Bila je reorganizacija sudova u međuvremenu, ne mogu da izguglam :( Gde da idem, na koju adresu?

Link to comment

U kojim sudovima u Beogradu se sad može dobiti apostil pečat? Nekad je to moglo u Palati pravde i u Ustaničkoj ulici, onaj sud preko puta specijalnog suda. Bila je reorganizacija sudova u međuvremenu, ne mogu da izguglam :( Gde da idem, na koju adresu?

ako je to ona overa dokumenata za inostranstvo, onda onaj sud na novom beogradu, preko pita hotela jugoslavija. sad je to prvi osnovni sud.
Link to comment

Da li moze neko da me uputi na propis ili clan zakona kako se vrsi obracun naknade za trudnicko bolovanje? Guglam vec 15min i ne mogu da nadjem. Supruga je dobila za ovaj mesec naknadu koja je drasticno manja od plate. Obrazlozenje knjigovodje je da osim regresa i toplog obroka (~10k mesecno) razlog manje naknade je i 9 dana godisnjeg odmora koje je supruga iskoristila u septembru (prvi od tri meseca koji ulaze u prosek naknade). Sada, ja jesam laik, ali zar godisnji odmor nije PLACENO odsustvo, kako moze da ne ulazi u obracun radnih sati za taj mesec? Kako sam ja zakljucio, osnovica se racuna tako sto se saberu primanja po osnovu zarade i godisnjeg odmora, podeli sa brojem radnih sati + sati na odmoru (za sva tri meseca) i dobije se vrednost po satu koja se posle mnozi za svaki mesec sa odgovarajucim brojem radnih sati (umanjeno za praznike) ili gresim?

Edit: sad vidim da se racuna na osnovu nekog oz7 formulara koji ima stavke radni sati i iznos - sta ulazi tacno u sate, a sta u iznos (i da li je to bruto ili neto iznos)?

Edited by Chika Spale
Link to comment

Da li neko zna gde se moze naci ugovor o osnivanju ogranka strane firme kod nas? Ajatolah u tebe gledam sa nadom :)

 

Ugovor o osnivanju ogranka  :huh:  Koliko znam, ogranci stranih društava kod nas se osnivaju odukom matičnog društva, a ne ugovorom. Nisam siguran ni da li je takav ugovor uopšte moguć, eventualno da u statutu te firme stoji izričita odredba da se ogranak osniva ugovorom među osnivačima. No, i tada bi bilo pitanje da li osnivaš ogranak ili zapravo osnivaš novo društvo od strane istih osnivača.

 

Elem, elemente za odluku ti reguliše član 573 ZPD-a, koji kaže :

 

 

Specifičnost u vezi sa ogrankom stranog privrednog društva

 

Član 573

 

Ogranak stranog privrednog društva je njegov izdvojeni organizacioni deo preko koga to društvo obavlja delatnost u Republici Srbiji u skladu sa zakonom.

Na delatnosti ogranka stranog privrednog društva shodno se primenjuju odredbe člana 4. ovog zakona.

Odluka o obrazovanju ogranka iz stava 1. ovog člana sadrži naročito:

1) naziv i adresu ogranka;

2) pretežnu delatnost ogranka;

3) lično ime, odnosno poslovno ime zastupnika ogranka i obim ovlašćenja zastupnika;

4) naziv i sedište registra u kom je osnivač ogranka registrovan;

5) naziv, pravnu formu i sedište osnivača ogranka;

6) matični/registarski broj osnivača ogranka;

7) lično ime, odnosno poslovno ime zastupnika osnivača ogranka;

8) podatak o registrovanom kapitalu osnivača, ako se prema pravu države u kojoj je registrovan osnivač takav podatak registruje.

 

Prilikom registracije ogranka iz stava 1. ovog člana registruju se podaci iz stava 3. ovog člana, a u skladu sa zakonom o registraciji registruju se i:

1) promene podataka iz stava 3. ovog člana;

2) finansijski izveštaji osnivača koji su sastavljeni, podvrgnuti reviziji i obelodanjeni na osnovu prava države po kojem osnivač ima tu obavezu.

3) prestanak ogranka. 

 

Btw, pogledaj PM, poslao sam ti jedan duži stručni tekst u vezi osnivanja i funkcionisanja ogranaka stranih lica u Srbiji.

Link to comment

Da li moze neko da me uputi na propis ili clan zakona kako se vrsi obracun naknade za trudnicko bolovanje? Guglam vec 15min i ne mogu da nadjem. Supruga je dobila za ovaj mesec naknadu koja je drasticno manja od plate. Obrazlozenje knjigovodje je da osim regresa i toplog obroka (~10k mesecno) razlog manje naknade je i 9 dana godisnjeg odmora koje je supruga iskoristila u septembru (prvi od tri meseca koji ulaze u prosek naknade). Sada, ja jesam laik, ali zar godisnji odmor nije PLACENO odsustvo, kako moze da ne ulazi u obracun radnih sati za taj mesec? Kako sam ja zakljucio, osnovica se racuna tako sto se saberu primanja po osnovu zarade i godisnjeg odmora, podeli sa brojem radnih sati + sati na odmoru (za sva tri meseca) i dobije se vrednost po satu koja se posle mnozi za svaki mesec sa odgovarajucim brojem radnih sati (umanjeno za praznike) ili gresim?

Edit: sad vidim da se racuna na osnovu nekog oz7 formulara koji ima stavke radni sati i iznos - sta ulazi tacno u sate, a sta u iznos (i da li je to bruto ili neto iznos)?

 

Član 115 Zakona o radu i član 96 Zakona o zdravstvenom osiguranju. Ovaj drugi kaže :

 

U slučaju privremene sprečenosti za rad zbog bolesti ili komplikacije u vezi sa održavanjem trudnoće, za prvih 30 dana privremene sprečenosti za rad koju isplaćuje poslodavac iz svojih sredstava, visina naknade zarade obezbeđuje se u iznosu od 100% od osnova za naknadu zarade.

 

U slučaju privremene sprečenosti za rad zbog bolesti ili komplikacije u vezi sa održavanjem trudnoće, počev od 31. dana privremene sprečenosti za rad, visina naknade zarade obezbeđuje se u iznosu od 100% od osnova za naknadu zarade, s tim što se iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja obezbeđuje iznos od 65% od osnova za naknadu zarade, kao i iznos od 35% od osnova za naknadu zarade iz sredstava budžeta Republike.

 

Osnovica je prosek zarade u poslednjih 12 meseci, ne u poslednja 3 meseca (član 115 Zakona o radu), odatle može da bude razilka.

Link to comment

У једној стамбеној згради изнајмљујем пословни простор (њихова заједничка просторија).Пре пар месеци су променили председника скупштине станара,па сада тој Госпођи не пада на памет да ми донесе фактуру и да платим закуп пословног простора већ тражи паре у кешу.Фактуре нисам добио за последња четри месеца,а последњи месец нисам (јануар) нисам хтео да платим док ми не доставе заостале фактуре.

Питање је дали скупштина станара (пошто су све регистроване као правно лице) има право да наплати закуп пословног(заједничког) простора у кешу,и дали ја морам да платим закуп без обзира на то што ми они нису доставили фактуру.

Link to comment

Oni su pravno lice u statusu nedobitne organizacije, u obavezi su da vode poslovne knjige (po sistemu dvojnog knjigovodstva, kao i firme) pošto su obveznici poreza na dobit pravnih lica. Obzirom da je po Zakonu o računovodstvu za knjiženje poslovne promene (prihoda od zakupnine) nužno da postoji prateća validna računovodstvena isprava, oni su po mom shvatanju dužni da izdaju račun, ma kako naplaćivali zakupninu.

 

Jedino ako pokušava ta nova predsednica da ne uplati to na račun uopšte tj. da ne prikazuje te pare kroz knjige, ali onda tebi stvara problem da to ne možeš da knjižiš kao rashod. A i to njeno možda bude i računovodstveni prekršaj, s tim da njih Poreska retko kad trese.

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

Хвала на одговору.

Да управо то и покушава.То си управу.Поред мог издају се још два локала која наплаћује у кешу,ја сам проблем јер баш то што ти кажеш желим то да књижим као расход а њој то не одговара.

Објаснио сам јој да док не добијем фактуру да нећу ни платити па свидело се то њој или не.

Edited by Блок_64
Link to comment

Firma je u polovičnom vlasništvu - pola je naš udeo, pola je strani. Dolazi do razdvajanja i stranac preuzima sve obaveze na sebe i postaje celokupni vlasnik. U firmi se, faktički, ništa nije promenilo "na donjim slojevima" - samo je glavni gazda sada samo jedan. Šta se dešava sa radnicima? Da li je negde propisano da on ne može da menja ništa glede prava i obaveza prema njima u nekom narednom periodu i ako je to tačno, koji je to period. Naravno, to me najviše interesuje zbog plata, jer čuh da ih on ne može menjati (ni smanjivati, ni povećavati). I koja je politika u vezi sa otpuštanjem radnika u tom slučaju? Kada novi poslodavac to može učiniti i pod kojim uslovima?

Ako sam pogrešio temu ili treba nešto da pojasnim, udrite.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...