Jump to content

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Da li postoji racionalno objašnjenje zašto je od dokumenata za izdavanje pasoša potrebno bilo šta osim važeće lične karte? Ako imam LK znači da imam izvod iz knjige rođenih, znači da imam državljanstvo itd...

 

gradjanine, zaboravio si na ukradenu licnu kartu, falsifikovan potpis i otvaranje firme! lk nije pouzdana isprava :P

Link to comment

Ne postoji.

 

Štaviše, i važeći ZUP predviđa obavezu organa koji vodi postupak da po službenoj dužnosti pribavlja dokaze o činjenicama o kojima se vodi službena evidencija kod tog ili drugog organa. Drugim rečima, policija ima obavezu da od opštinske uprave sama zatraži izvod iz matične knjige rođenih, ako joj toliko treba. Samo je to kod nas misaona imenica. To bi šatro trebao da reši novi ZUP, koji je u proceduri, a koji još eksplicitnije uvodi tu obavezu. Videćemo kako će se primenjivati.

 

P.S. Što se same potrebe za dokumentima tiče, obzirom da mi u XXI veku nemamo registar građana sa objedinjenim tim podacima u elektronskoj formi, a da prethodno izdata akta u formi uverenja važe 6 meseci, formalno pravno jeste nužno da se takva uverenja pribave jer je možda došlo do promene u građanskim stanjima (zaključenje braka, promena imena, lišenje poslovne sposobnosti, postavljanje staratelja itd.) a što može uticati na sam postupak i prava.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Pa u principu možeš da se svađaš ako hoćeš, nekad i upali. Meni upalilo jednom kad sam žestoko smorio g-đu službenicu MUP-a i malo mahao adv. pripravničkom legitimacijom, nešto sam imao volju tad.

 

 

ZAKON O OPŠTEM UPRAVNOM POSTUPKU

("Sl. list SRJ", br. 33/97 i 31/2001 i "Sl. glasnik RS", br. 30/2010)

Član 126

(1) Službeno lice koje vodi postupak može u toku celog postupka upotpunjavati činjenično stanje i izvoditi dokaze radi utvrđivanja i onih činjenica koje u postupku nisu bile iznete ili nisu utvrđene.

(2) Službeno lice koje vodi postupak narediće po službenoj dužnosti izvođenje svakog dokaza ako nađe da je to potrebno radi razjašnjenja stvari.

(3) Službeno lice koje vodi postupak pribaviće po službenoj dužnosti podatke o činjenicama o kojima službenu evidenciju vodi organ nadležan za rešavanje u upravnoj stvari. Na isti način postupiće službeno lice u pogledu činjenica o kojima službenu evidenciju vodi drugi organ.

Link to comment

Da li postoji racionalno objašnjenje zašto je od dokumenata za izdavanje pasoša potrebno bilo šta osim važeće lične karte? Ako imam LK znači da imam izvod iz knjige rođenih, znači da imam državljanstvo itd...

 

Zar nije bilo da nakon sto prvi put izvadis biometrijska dokumenta ne moras da donosis bilo sta osim vazeceg biometrijskog dokumenta kada vadis sledeci?

 

Moja devojka kada je isla da produzi LK (a vec je imala jednu biometrijsku LK, bez cipa) nije morala da nosi izvode.

Link to comment

Zar nije bilo da nakon sto prvi put izvadis biometrijska dokumenta ne moras da donosis bilo sta osim vazeceg biometrijskog dokumenta kada vadis sledeci?

 

Zvanično traže izvod iz MKR "na uvid" (vraćaju odmah). Apsurd je u tome što je mudri ex ministar državne uprave Marković smislio foru da izvod iz MKR važi neograničeno, tako da jednom izvadiš i svaki put kad menjaš dokumenta policiji donosiš isti izvod na uvid. A suština izvoda je da prikaže da li ima promena u MKR jer se u njoj registruju sva građanska stanja (brak, lišenje poslovne sposobnosti i postavljanje staratelja etc.).

 

Cirkus od države.

Link to comment

Ne znam sta pise zvanicno, pre odlaska je pozvat MUP u kom je zakazano preko neta bilo podnosenje za novu LK i rekli su da ne treba nista osim formulara (daju ti na licu mesta), placene takse (to mora unapred) i stare LK. Pod uslovom naravno da je stara LK biometrijska, inace mora izvod iz MKR i uverenje o drzavljanstvu.

 

Ne razumem cemu kritika Markovica, odlicno je sto ucinio izvod iz MKR trajnim, jer je tako spasao milione gradjana bede, sto finansijske sto vremenske. Glavna svrha izvoda iz MKR je da da podatke o rodjenju, jelte, a to se svakako ne menja svakih 6 meseci. Debil ja dakle onaj ko je smislio to da maticna knjiga rodjenih bude centralni registar svih gradjanskih stanja, npr. promene bracnog statusa (pritom, zar za tu svrhu ne postoji maticna knjiga vencanih?). Gde registruje svoje stanje neko ko je drzavljanin i stanovnik Srbije ali nije rodjen u Srbiji? Neko koji svoj izvod iz MKR kada podnosi dokumenta narucuje iz Banjaluke, Podgorice, Skoplja ili Zagreba? Ili Minhena ili Bazela? U kojima mozda i ne stoje podaci o bracnom statusu, staratelju i slicno jer to nije praksa te druge drzave?

Link to comment

Od kad sam dobio državljanstvo Srbije izvod iz MKR vadim u opštini gdje živim u Srbiji, a ne tamo gdje sam rođen. S tim da ako mi izvod treba za Bosnu onda ga tamo i vadim.

Edited by laser lotus
Link to comment

Gde registruje svoje stanje neko ko je drzavljanin i stanovnik Srbije ali nije rodjen u Srbiji? Neko koji svoj izvod iz MKR kada podnosi dokumenta narucuje iz Banjaluke, Podgorice, Skoplja ili Zagreba? Ili Minhena ili Bazela?

 

Uveli su pre nekoliko godina da se drzavljani Srbije rodjeni van Srbije [bar za bivse YU republike] mogu "upisati" u MKR u opstini na kojoj zive [upravo da ne bi morali da se cimaju sa izvodima iz drugih zemalja].

Link to comment

Ne razumem cemu kritika Markovica, odlicno je sto ucinio izvod iz MKR trajnim, jer je tako spasao milione gradjana bede, sto finansijske sto vremenske.

 

Što nisu ustanovili jedinstveni registar građanskih stanja (knjiga rođenih, knjiga venčanih, knjiga umrlih, knjiga državljana) po ugledu na privredne registre, i to u elektronskoj formi.

 

Onda ti nikakav izvod više nikada ni za šta ne bi trebao, to je u svim normalnim zemljama u XXI veku one-click posao. <_<

Link to comment

ne znam da li je ovo bas pitanje za pravnika - da li postoji negde spisak stanova u beogradu koji su u vlasnistvu drzave? letos su prodavali neke na licitaciji. odakle uopste drzavi stanovi? jesu li to stanovi pretekli od slobine privatizacije, stanovi umrlih bez naslednika, zaplene?

Link to comment

Od svega po malo. Kada kažeš država, jel misiš samo na RS ili i na lok samoupravu? Verovatno može da se postavi pitanje, tj zahtev za inf od javnog značaja jedincic lok samouprave, tj republici srbiji odnosno njenoj agenciji za imovinu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...