Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

4. Privremeno zadržavanje lica


Član 50


Službenik obezbeđenja će privremeno zadržati lice zatečeno u vršenju krivičnog dela za koje se goni po službenoj dužnosti u objektu ili prostoru koji štiti.


Lice lišeno slobode mora odmah predati policiji, a ako to ne može da učini odmah će o privremenom zadržavanju obavestiti policiju.


O privremenom zadržavanju lica sačiniće pisani izveštaj koji će predati policiji u roku od 24 časa. 


Link to comment

 

4. Privremeno zadržavanje lica

Član 50

Službenik obezbeđenja će privremeno zadržati lice zatečeno u vršenju krivičnog dela za koje se goni po službenoj dužnosti u objektu ili prostoru koji štiti.

Lice lišeno slobode mora odmah predati policiji, a ako to ne može da učini odmah će o privremenom zadržavanju obavestiti policiju.

O privremenom zadržavanju lica sačiniće pisani izveštaj koji će predati policiji u roku od 24 časa. 

 

 

Kako beše, do koliko hiljada dinara se ne goni po službenoj dužnosti? Znači da ne smeju da zadrže nikoga ko ukrade manje od te cifre? A ako im ono govno pišti bez veze i ja odbijem da im dozvolim da mi pregledaju stvari, šta onda?

Link to comment

A član 50 kaže?

 

Nije isto pregled lica i stvari (torbe) i zadržavanje, to zadržavanje treba tumačiti više u ovom smislu...

 

 

Hapšenje pri izvršenju krivičnog dela

Član 292

Svako može uhapsiti lice zatečeno pri izvršenju krivičnog dela za koje se goni po službenoj dužnosti.

Uhapšeni će se odmah predati javnom tužiocu ili policiji, a ako to nije moguće, mora se odmah obavestiti jedan od tih organa koji će postupiti u skladu sa odredbama ovog zakonika (čl. 291. i 293.).

Link to comment

U kontekstu ovoga

 

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/604147/SKANDALOZNA-PRESUDA-Ginekolog-oslobodjen-krivice--za-smrt-bebe

 

Kako u konkretnom slučaju nije nastupila smrt lica, sud nalazi da bi se radnja dr Slobodana Gvozdenovića eventualno mogla kvalifikovati kao krivično delo nesavesno pružanje lekarske pomoći, ali je za to delo u ovom slučaju nastupila apsolutna zastarelost krivičnog gonjenja“, stoji u obrazloženju presude na koju se Osnovno tužilaštvo žalilo

 

 

Ako je krivični postupak pokrenut na vrijeme, jel može da nastupi zastarjelost u toku postupka? Šta se uopšte podrazumjeva pod apsolutnom zastarjelošću gonjenja, zastarjelost pokretanja ili zastarjelost vođenja već pokrenutog krivičnog postupka?

Link to comment

Apsolutna zastarelost je kad ne može više ništa da se radi u postupku. Ona teče od datuma izvršenja krivičnog dela i ništa je ne zaustavlja. Nastupa kada protekne dvostruko vreme od vremena potrebnog za relativnu zastarelost. Recimo za ubistvo je 50 godina

Link to comment

Imam jedan problem koji će se u narednom periodu pojavljivati sve više i više pa moram da ga rešim kako znam i umem.

Lice A je kupilo stan od Lica B 2001.godine. Lice B je taj stan kupili od državne firme "Pomoravlje" 1983.godine. I prilikom prodaje stana licu A predalo mu je i kupoprodajni ugovor. Stan nije bio uknjižen ali 2001. godine je bio dozvoljen promet takvih stanova. Međutim sada kad lice A želi da proda stan ne može to da učini jer stan nije uknjižen. Da bi se stan uknjižio potreban je ovaj prvi ugovor koji imamo, ali takođe je potrebna i potvrda da je stan plaćen koju nemamo. Ta potvrda se može dobiti od preduzeća ukoliko još postoji međutim "Pomoravlje" više ne postoji jer je stečajni postupak okončan pre nekoliko meseci i firma je ugašena. Na koji način sada uknjižiti stan? Tužba protiv države? Čitao sam Zakon o stečaju ali nema ništa o odgovornosti posle prestanka postojanja pravnoig lica.

Link to comment

Nisam pravnik ali sam prodavao i kupovao stan pa sam se svega nagledao i razmatrao sve varijante.

Uhhh tebi treba arhiva preduzeća koja je morala biti sačuvana. Na koga je uopšte uknjižen stan?

Ako je preduzeće platilo sve dažbine kao investitor onda je lakše....

Koji vi kupoprodajni ugovor nemate, mislim da se može "preskočiti" uknjiženje jednog vlasnika ali se mora videti niz promene vlasništva...

Link to comment

Imam jedan problem koji će se u narednom periodu pojavljivati sve više i više pa moram da ga rešim kako znam i umem.

Lice A je kupilo stan od Lica B 2001.godine. Lice B je taj stan kupili od državne firme "Pomoravlje" 1983.godine. I prilikom prodaje stana licu A predalo mu je i kupoprodajni ugovor. Stan nije bio uknjižen ali 2001. godine je bio dozvoljen promet takvih stanova. Međutim sada kad lice A želi da proda stan ne može to da učini jer stan nije uknjižen. Da bi se stan uknjižio potreban je ovaj prvi ugovor koji imamo, ali takođe je potrebna i potvrda da je stan plaćen koju nemamo. Ta potvrda se može dobiti od preduzeća ukoliko još postoji međutim "Pomoravlje" više ne postoji jer je stečajni postupak okončan pre nekoliko meseci i firma je ugašena. Na koji način sada uknjižiti stan? Tužba protiv države? Čitao sam Zakon o stečaju ali nema ništa o odgovornosti posle prestanka postojanja pravnoig lica.

 

Mnogo često se ovo javlja u praksi. Ako u ugovoru stoji da se svojina stiče zaključenjem ugovora/uknjižbom ili slična neka formulacija, onda ti nikakva potvrda od prodavca/stečajnog upravnika o isplati kupoprodajne cene ne treba i onda gazi katastar maksimalno.

 

Tužba, sve i da ima koga da tužiš, ne bi bila dozvoljena jer bi se tužbenim zahtevom tražilo utvrđenje činjenica (da li je ili nije isplaćena kupoprodajna cena) što nije dopušteno po ZPP, te bi sud tužbu odbacio.

Link to comment

Pitanje je da li bi, to je računovodstvena dokumentacija (priznanice i sl.) i to se uništava posle nekog vremena (max 10ak godina, jedino se M-4 obrasci čuvaju trajno). Potvrdu može da ti izda samo živa firma, ako uopšte vodi negde neku evidenciju. Kod mene je to slučaj samo sa onim stanovima koji su otkupljivani od opštine i gde javno stambeno preduzeće vodi nekakvu evidenciju.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...