Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Taksa u opštini (Republička administrativna) je paušalna i plaća se po overenom potpisu. Uvek je ista, nezavisno od vrednosti predmeta ugovora.

 

Taksa u sudu (republička sudska) zavisi od vrednosti predmeta ugovora, zato svi kad prodaju pokretne stvari (automobile, najčešće) potpise overavaju u opštini, jer je razlika drastična.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Koliko treba u proseku apelacionom sudu u bg da donese presudu u drugom stepenu? U pitanju je parnica vezana za imovinu. Da li postoji neki rok do koga moraju to da urade? Evo poslednjih stavki sa portala:

 

 

 

27. 24/06/2014 Предмет решен: ПРЕСУДА НА ОСНОВУ РАСПРАВЕ - ДЕЛИМИЧНО УСВОЈЕНО дана 15/04/2014, одлука експедована: 24/06/2014.
28. 02/07/2014 ДОКАЗ О УПЛАТИ ТАКСЕ поднето дана 02/07/2014. Подносиоци: xxxxx. .
29. 15/07/2014 ЖАЛБА поднета дана 15/07/2014. . Подносиоци: xxxx - Треће лице
30. 07/08/2014 ОДГОВОР НА ЖАЛБУ поднето дана 06/08/2014. Подносиоци: xxxxx - Треће лице. .
31. 24/10/2014 ДОПИС - ОСТАЛО дана: 09/10/2014 датум експедовања: 09/10/2014. НА ОДЛУЦИВАЊЕ.

 

Link to comment

Treba mi pomoc. Danas sam dobio kaznu za parkiranje u Novom Sadu. Parkirao sam se u blizini fakulteta na parkingu koji nema obelezena parking mesta, niti je asfaltiran (ceo parking je od sljunka i pun je rupetina, potpuno neuredjen prostor na kojem je zabodena tabla sa oznakom da je u pitanju parking i da se naplacuje). Kazna iznosi oko 900 dinara. Rok za placanje je osam dana, u tom roku mogu da ulozim reklamaciju kod Parking servisa u NS koja niti ce imati efekta, niti mi se isplati da opet dolazim za NS posto sam iz BG. Kolika je sansa da ih dobijem na sudu kada me budu tuzili (tj. mog oca ce tuziti verovatno posto je on vlasnik vozila) posto mi se cini da nema sanse da kazna zastari jer ce nakon dobijenog spora odmah poslati potrazivanje privatnom izvrsitelju koji jedva ceka da odradi posao? Kako da se iskobeljam?

Link to comment

Na tom mestu nikad ne placam parking jer mi vredja i dostojanstvo i inteligenciju da placam parking za rasturen teren na kom mi se razjebavaju amortizeri, prlja auto od prasincine i zato hocu da isteram svoje. Ako je neko iz NS tacno zna o kom parkingu pricam.

Link to comment

A fora da Parking servis nema pravo da izdaje fiksne kazne vec samo da obracunava ukupno vreme na provedeno na parkingu i prema tome odredi iznos za placanja? Vadjenje na to da nisam zatekao nikakvu kaznu (kontrolor je lose stavio pod brisac, pa je vetar oduvao)?

Link to comment

22) parkiralište je deo puta namenjen, uređen i označen prvenstveno za parkiranje vozila, koji se sastoji od jednog ili više parking mesta ---> znacenje izraza "parkiraliste" u Zakonu o bezbednosti saobracaja. Oznacen jeste, uredjen nije.

Da li vama ovo deluje kao uredjen parking??? Ja sam bio parkiran blizu nasipa sljunka koji se moze videti u pozadini.

 

Screenshot_2_zpsauilssbq.png

Link to comment

9) zemljani put je put bez izgrađenog kolovoznog zastora, pa i kada na priključku na drugi put ima izgrađen kolovozni zastor ---> Parkiraliste je deo puta... Znaci nije zemljani put.

Link to comment

Parking servis ne izdaje kaznu, vec doplatnu kartu, ili koji god termin da koriste da izbegnu da se to smatra kaznom (jer nju ne mogu da izricu).

Najcesce je istim propisom regulisano i da se dostavljanje vrsi ostavljanjem ispod brisaca (a po pravilu radnici parking servisa fotografisu doplatnu kartu ostavljenu ispod brisaca).

Da li je parkiraliste uredjeno nije estetsko pitanje.

 

Moja procena je da nema nacina da izbegnes placanje.

Link to comment

Na tom mestu nikad ne placam parking jer mi vredja i dostojanstvo i inteligenciju da placam parking za rasturen teren na kom mi se razjebavaju amortizeri, prlja auto od prasincine i zato hocu da isteram svoje. Ako je neko iz NS tacno zna o kom parkingu pricam.

 Razjebavaš amortizere i prljaš auto od prašinčine da ne bi platio 50 dinara? Isteraćeš svoje za 900 dinara?

:s_w:

Link to comment
  • 4 weeks later...

Evo malo podela oko zemlje. Ova prica se vuce tridesetak godina. Razmirice oko zemlje, izmedju mojih i mog strica. U pitanju su, dve njive, par povrsina pod sumom, kuca sa dvoristem, te veca basta, u produzetku dvorista(to je i jedini bas vredan komad zemlje). Do smrti oceve majke, 1999. godine, ona, tetka i moj otac, su imali odredjene povrsine u svom vlasnistvu. Stric je vrsio protisak na babu, kako bi prenela svoj deo na moju tetku, sa kojom je u dobrim odnosima. Baba je to i uradila par dana pre nego sto je umrla, te je sada svako parce zemlje podeljeno na pola izmedju caleta i njegove sestre. Moja tetka je u Australiji od 1973. godine i tesko da ce se vratiti ovde za stalno. Zato je dala ovlascenje na njen deo stricu i tu se javio problem. Cale i ja koristimo bastu, kucu, kada dodjemo iz grada. Stric je to shvatio kao dozvolu da moze koristiti njive, po svom nahodjenju. Cale je hteo da iznajmi polovinu jedne njive, mestaninu kome je trebala zemlja. Odu juce da premere, kad ono stric tu vec zasejao zito, a ovom coveku daje polovinu od druge njive, koja mu ne treba.

Mene zanima kako mogu spreciti samovoljno ponasanje strica. Odnosno, da ne moze po svom nahodjenju obradjivati cele parcele, seci sumu i slicno. Kao sto rekoh, dobio je ovlascenje za koriscenje od tetke, oceve sestre.

Ja nisam bio previse zainteresovan za ovu pricu nikada, no moji roditelji vise nisu mladi, te se plasim da ce nekom srce otkazati zbog nerviranja, pa bih resio ovo, ako je ikako moguce.

Link to comment

Tvoja tetka i otac su znači vlasnici idealne polovine od svega koliko sam skapirao i kuće i bašte i tih njiva. E sad s obzirom da Ćale i ti koristite kuću i baštu sami u celosti on je to skapirao da može da koristi celu njivu za sebe ako sma ja dobro shvatio. E sad pitanje je kakvo je punomoćje tj da li u njemu tetka njega ovlašćuje da može da koristi njenu polovinu u celosti ili samo njive. Ako je u celosti problem može da se javi da on iz inata traži da koristi polovinu kuće i bašte. Ali opet je najbolje da se tvoj otac čuje sa sestrom i da vidi šta ona misli o svemu tome.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...