Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

U kom zakonu pise ko je obavezan da popravlja kvarove na vodovodnim instalacijama? Gledao sam zakon o stanovanju i nisam video nista na tu temu.

Link to comment

A gde se nalaze te instalacije? Unutar stana, unutar zajedničkih zidova zgrade(van stana), ili van zgrade. Od toga zavisi čije su instalacije, pa i to ko je dužan da popravlja.

Link to comment

Za sad jos nije tacno utvrdjeno gde je kvar ali po prvim pretpostavkama je ispod stana jednog blesavog komsije. Znam da je on duzan to da popravlja al me interesuje konkretan zakon da mu nabijem na nos ako krene da izvodi.

 

Mada izgleda da nece praviti probleme jer je sad ko svilena bubica za razliku od jutros kad se kurobecao. Sad je samo u denial fazi da je ispod njegovog. Ovi ljudi dolaze u ponedeljak da kopaju pa cemo videti gde ce naci.

Edited by katamaran
Link to comment

Za sad jos nije tacno utvrdjeno gde je kvar ali po prvim pretpostavkama je ispod stana jednog blesavog komsije. Znam da je on duzan to da popravlja al me interesuje konkretan zakon da mu nabijem na nos ako krene da izvodi.

Evo ti, ali pazi da komsija ne vidi :fantom:

 

Радови на инвестиционом одржавању заједничких делова зграде обухватају поправке или замену:

 

6) водоводне и канализационе мреже од прикључка на градску водоводну и канализациону мрежу, сенгрупа или другог изливног места до прикључка на санитарни уређај (сифон судопере, умиваоника и сл.) у згради;

 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Da li je firma duzna da zaposlenima obezbedi markice za zdravstveno, tj. da im overi zdravstvene knjizice, ili je dovoljno da zaposlenima dostavi sva potrebna dokumenta, pa oni da se oni sami bore na salterima?

 

Samo me zanima da li je ovo nekako pravno regulisano, ili to zavisi od firme do firme.

Link to comment

Od februara sam na trudnikom bolovanju, od 7. avgusta na porodiljskom, a poslednja plata koju je firma dala je prvi deo januara. Sad čekam drui deo januara, pa da počnu da isplaćuju trudničko.

 

Caka je u tome što doprinosi nisu plaćeni od januara, pa samim tim nemam pravo ni na kakve isplate od strane države. Knjižica nije overena od sredine februara. Zaposlena sam na određeno, ugovori su nam na tri meseca. Sve su glasnije priče da će firma da ode u čabar i jasno je to iz stanja u kojem je trenutno. 

 

Mene zanima šta ja mogu da uradim da u slučaju gašenja ne ostanem bez ijednog dinara u narednih godinu dana koliko ću biti na porodiljskom. Tužba, neka inspekcija?

Link to comment

Mene zanima šta ja mogu da uradim da u slučaju gašenja ne ostanem bez ijednog dinara u narednih godinu dana koliko ću biti na porodiljskom. Tužba, neka inspekcija?

U slucaju gasenja firme? Ako se firma ugasi onda nemas koga da tuzis, niti kome da posaljes inspekciju.

Link to comment

Ne, ne... zato i pitam dok još postoje. Prvo jel istina da ostajem bez svega ako se ugase, jer bi navodno njihove obaveze trebalo da preuzme država ako prestanu da postoje, a drugo šta mi je najbolje rešenje dok još postoje?

Link to comment

Ništa, na žalost. Mehanizam isplate porodiljskog je takav da naknadu zarade isplaćuje poslodavac, pa se refundira kod države. Teorijski bi se i moglo ostvariti pravo na naknadu porodiljskog bez obzira što knjižica nije overena jer postoji onaj Zakon o ostvarivanju prava iz zdr. osiguranja dece, trudnica i porodilja koji daje pravo na besplatnu zdrav. zaštitu iako knjižica nije overena (pravo na naknadu zarade za vreme porodiljskog se vuče iz Zakona o fin. podršci porodicama sa decom, ne iz zakina o zdrav. osiguranju kao za vreme trudničkog. Međutim, obzirom da poslodavac ne isplaćuje platu i da su računi verovatno blokirani, to faktički nije moguće jer država neće da prenese sredstva bez dokaza o isplati.

 

Ako firma ode u stečaj, potraživanja neisplaćenih plata se mogu naplatiti otud kad se završi stečajni postupak (za par godina tek), kao i u visini minimalca za poslednjih godinu dana pre otvaranja stečaja od Fonda solidarnosti (malo ranije).

 

Tužba sada, ako nema od čega da se naplati, je bacanje para. Ako ima (neka roba, pokretna imovina itd.) i ako nije gužva (nije masa već tužila) onda možda ima svrhe.

Link to comment

Lokalna TV stanica koja je radila u sklopu Kulturnog centra kompletno finansiranog od osnivača Opštine je ugašena, radnici televizije su potpisali nove anekse ugovora o radu i preraspoređeni su po novim zaduženjima koja naravno nemaju veze sa televizijom. Može li Kuturni centar tj. direktorica i dalje da koristi televiziju koja je statutom usvojenim na skupštini zvanično ugašena, i da radnicima koji su rapoređeni u npr. biblioteku naređuje da po potrebi lokalne vladajuće stranke prave TV priloge koje osoblje iz stranke nakndadno koristi i objavljuju ih po socijanim mrežama? Je li zakonski dozvoljeno da radnici uopšte ne rade na mestima koja su im novom preraspodelom dodeljena pošto ima i takvih slučajeva? 

Link to comment

Zaposlenom pise u ugovoru o radu koja su njegova prava i obaveze i koje poslove obavlja. Nije po zakonu da zaposleni obavlja poslove koji nisu u opisu poslova radnika biblioteke, onako kako je to predvidjeno ugovorom i aneksom ugovora (dok je taj ugovor na snazi). Nije po zakonu ni da direktorka koristi televiziju koja je odlukom skupstine ugasena.

Edited by Uskebasi
Link to comment

Postoji u aneksu deo sa "Radi i druge poslove po nalogu upravnika biblioteke i direktora Centra", ali ovde se doslovno radi o premeštanju tj. vraćanju radnika u ugašenu TV stanicu, sa samo jednim radnim danom u biblioteci, te montažom isključivo stranačkih priloga.

 

Važi se, veliko hvala na odgovoru. Konstultovaću nekog pravnika za ostale detalje.

Link to comment

Uh, besna sam, jako.

Prvi bes, lični:

Komunalna policija nam je uslikala kola preko puta zgrade, gde smo ih mi parkirali i deo pored zgrade gde isto nije parking,

ali se ljudi i tu parkiraju. Treba li reći da ta parkirana kola ni na jedan način NE SMETAJU ni pešacima ni saobraćaju?!)

To bi trebalo da je zelena površina, ali tamo je poslednji put bilo nešto zeleno kad su klinci iz zgrade duvali.

Posadili su par nekih stabala, parkira se između stabala. Svi stanari iz zgrade tu parkiraju,

kao i korisnici sportskog balona. Nema mesta na parkingu! (Idea je otela par parking mesta ispred susedne zgrade.)

Zovemo komunalne kretene, i znate šta?! Oni su autsorsovali kol centar. Plaćaju agenciju da im se javlja na telefon!

To je drugi bes. Toliko o mogućnosti Komunalne policije da efektivno i brzo reševa komunalne probleme građana.

(Pozivi su ograničeni na pet jebenih minuta! To valjda da ih ne bi dugo smarali!)

Posle pomalo neprijatnog razgovore prebace nas da pričamo direktno sa kom.pol. (Ljudi iz agencije su korektni,

ali oni ne mogu da reše nijedan problem!)

Iz kom.pol. kažu nam da nismo u saobraćajnom prekršaju (ajde!?), jer je za Saobraćajnu policiju parkiranje dozvoljeno

tamo gde nije izričito zabranjeno, a da za kom.pol. važe druga pravila.

Sad mene zanima vredi li se boriti sa njima? 10-ak automobila je tu prakirano, prepodne, možete misliti koliko ih je popodne,

kad su svi stanari tu.

Ne želim da im platim! Nisam napravila prekšaj! (ne postoji tabla na kojoj piše da je parkiranje zabranjeno, zbog malog

broja parking mesta taj deo i deo pored zgrade stanarima služi za parking, stim što su se stanari između sebe dogovorili

da veštiji vozači budu parkirani preko puta, jer je neophodno paralelno parkiranje a manje vešti pored.)

Vredi li se boriti sa jebenim lopovima?

(Još jedan dodatak, prostor preko puta zgrade, gde sam bila parkirana je BETOBIRAN između stabala,

ali je beton propao pre oko deceniju i sad je mešavina kamena i zemlje.)

Edited by svashtabezneshto
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...