Jump to content
IGNORED

Piraterija i slično


Filipenko

Recommended Posts

  • Replies 705
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • katamaran

    62

  • Indy

    41

  • Sludge Factory

    27

  • Jolly Roger

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nije besplatno, Sludge, za rad biblioteka placaju svi poreski obveznici.
Da, ali tim parama se finansiraju zaposleni i funcinisanje ustanova a amo mali deo tih para ode izdavacima kad se knjiga nabavi. Sto je svakako nesrazmerno sa brojem citanja neke knjige. A verujem da bi svaki izdavac, a i pisac, radije da svako kupi knjigu u knjizari, nego da ode u biblioteku da je iznjami i cita. Nesrazmera je izmedju broja citanja i kolicine kupljenih knjiga u bibliotekama, sto se njima svakako ne svidja.
Link to comment
Dobro™.Ocito ne pises knjige. Kad/ako ti to dodje na dnevni red, drugaciju pricu ces da pricas.
Tako ni za Džeka Nikolsona nije nije sumnjao da piše ljubiće u "As Good As It Gets" ;)Ko zna šta piše Sluđ.
Link to comment

Ljudi, vi ovde stalno pričate o piratskom softveru, a ta industrija UOPŠTE nije ugrožena. Baš sam zabrinut i za Adobe i za Autodesk i za sve punjene guske koje svakodnevno dodatno gojimo baš mi, kreativci, neprekidnim objavljivanjem novih radova pravljenih njihovim alatima, neprekidnim objavljivanjem novih tutorijala, neprekidnim podizanjem standarda produkcije, čime ih na izvestan način monopolizujemo. Mi im stvaramo savršenu besplatnu podršku i ja sam siguran da oni to znaju i sa time računaju.Stvar sa autorstvom stoji, međutim, drugačije. Nekadašnji projekti u koje su uloženi meseci ozbiljnog rada se u konkurenciji pirata sada prodaju u bescenje, pa za par desetina eura možete kupiti detaljan plan kuće, centralnog grejanja, nameštaja, kataloga krojeva, rasvete, vodovodne mreže, grafičkih standarda etcetc, pa se nekadašnji inžinjeri i akademci iz kreativaca transformišu u zanatlije koji samo treba da postojeće projekte prilagode zatečenoj situaciji.Kao što već rekoh u odgovoru Indiju, ja sam takva pravila igre prihvatio, samo mi je trebao izvestan broj godina da se pomirim sa realnošću.

Link to comment

Ocito nisi ispratio jedan od linkova koje sam kacio, koji vrlo jasno ilustruje kako je bas proizvodnja softvera (od strane malog proizvodjaca) ugrozena piratisanjem softvera mega-kompanija koje si pomenuo. To je bio neki americki link, ali mislim da je cak jos aktuelnije za Srbiju, gde ima puno programera koji bi mogli uspesne male biznise da zapocnu proizvodeci specijalizovan softver pristupacne cene, ali to nikog ne bi zanimalo kad moze za dz. da uzme mega-paket koji radi i to 2164 druge stvari pored toga.

Link to comment
Biblioteke, ovaj, kupuju knjige. :D
Možda. Ali čak i da kupuju, one na njima zarađuju. Poenta je u paraleli sa industrijom zabave.Ako kupljenu pesmu, disk ili film ne smeš da emituješ pred publikom i zarađuješ na tome, zašto biblioteke smeju to isto da rade sa knjigama? :) Sve ovo glupavo zvuči, ali uzmimo primer nekih novijih knjiga: "Dance of Dragons", "Harry potter" itd.Ako NEKO kupi knjigu i skenira je i dostavi drugima za čitanje, zar on ne radi isto što i biblioteka...Pritom biblioteka zaradi (od članarine), dok taj NEKO možda zaradi (a možda i ne). Razlika je u broju čitanja (gde download kida biblioteke).Ono što vidim kao glavne probleme u priči o pirateriji su: 1) nekontrolisano kopiranje, 2) gramzivost vlasnika autorskih prava.Nekontrolisano kopiranje - nije ok kada propadne štampani tiraž.Gramzivost - nekoga zabole što ima samo 10 ferarija umesto 1.000.Ali, bolje da se okrenemo pozitivnim primerima. Recimo igra MineCraft. Ne košta zilion dolara, nema surovu reklamnu kampanju neke velike kuće a donela je dobre parice autoru.Opera, Firefox, Chrome, AVG. Dobar software a ne zarađuju od korisnika već reklama.NetBeans - starije verzije daju za dž, najnoviju platiš.Kad postoji toliko mogućih načina finansiranja i zarade od autorskog dela bez zavlačenja ruke u džep najnižem sloju, zašto onda očekivati da će svi slepo plaćati preterane cene?Jbg. tema je preširoka da se sve sažme u jednu poruku, ali i rešenje problema ne može biti nađeno na samo jedan način.Neke stvari bi trebalo dozvoliti (npr. slušanje pesama na YT) a neke braniti (zarađivanje na tuđim pesmama).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...