Jump to content
IGNORED

Piraterija i slično


Filipenko

Recommended Posts

Za onaj gornji komentar, mislio sam globalno. (Srbija je sama toliko mala da uvek moze da se kaze da je piratizovanje u njoj relativno bezazleno; na planetarnoj razini, medjutim, stvari sigurno ne stoje tako).
Gornji komentar itekako važi i za Srbiju, makar deo tog komentara.
... sto se intelektualni ili kreativni rad smatra necim sto treba da je besplatno.
Prestao sam da se žalim kad sam čuo da prevodioci ovde dobijaju 1 evro po A4 strani, moraju da prevedu i da prekucaju to što su uradili, praktično rade džabe. Edited by Anonymous
Link to comment
  • Replies 705
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • katamaran

    62

  • Indy

    41

  • Sludge Factory

    27

  • Jolly Roger

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

Gornji komentar itekako važi i za Srbiju, makar deo tog komentara.
I ja mislim da vazi, samo sam hteo da naglasim da sam mislio generalno. Ljudi u kreativnim zanimanjima su zadnjih godina u novonastalim problemima, cak i neki svetski poznati autori imaju probleme da sastave finansijsku konstrukciju u danasnje vreme (nije piraterija jedini razlog, ali jeste jedan od).EDIT.
Prestao sam da se žalim kad sam čuo da prevodioci ovde dobijaju 1 evro po A4 strani, moraju da prevedu i da prekucaju to što su uradili, praktično rade džabe.
Ja sam cuo da neretko imaju muke da uopste vide svoj novac, ikada (bio nedavno tekst u e-novinama). Edited by Indy
Link to comment
nemam nikakav problem sa kucnom upotrebom bilo cega. uostalom malo sta sto se radi u kuci moze ugroziti big guys.
Postoji gomila libre ili gratis alternativa više nego dovoljno dobrih za kućnu upotrebu (emuliraju ~99% funkcija komercijalnog profesionalnog sotfwarea).Omasovljavanje korišćenja takvih alata pomaže razvojnim timovima, koji stiču veću bazu korisnika i sve što uz to ide, od čega je ne najmanje važno i lakše finansiranje (imajući u vidu da se uglavnom finansiraju od donacija i srodnih komercijalnih projekata). Ako nešto koristiš za kućne potrebe, šta će ti profesionalni alat? Tako između ostalog indirektno odmažeš onima koji žele da ti naprave besplatnu alternativu.Sad mi je palo na pamet da pogledam, trenutno na računaru (osim par igrica i nešto alata koji su mi baš konkretno bili uslov za polaganje nekih predmeta na faksu - MATLAB, Rational Rose i slično) nemam ništa što nije libre ili gratis, a ne primećujem bilo kakvu hendikepiranost u odnosu na ljude koji koriste piratizovane alate, naprotiv.
Link to comment
Ako nešto koristiš za kućne potrebe, šta će ti profesionalni alat? Tako između ostalog indirektno odmažeš onima koji žele da ti naprave besplatnu alternativu.
+1Pri tom prizajem da sam licemeran i da ideja Photoshop-a nije da sliku zarotiraš za 90 stepeni, za takve stvari postoji jednostavniji i jeftiniji softver. Ali ja sam se davno ovde sjebao sa kupovinom ozbiljnog softvera (Borland C++ 2.0, platio 600 tadašnjih DEM, 1989-te), smejali su mi se ljudi sledećh deset godina.
Link to comment
Ideja Photoshop-a nije da sliku zarotiraš za 90 stepeni, za takve stvari postoji jednostavniji sličan i jeftiniji besplatan softver.
... a takva je situacija sa zaista gotovo svim programima za kućnu upotrebu. Evolucija čini svoje. ^_^
Link to comment

+1, ja odavno pričam ljudima da se više ne zajebavaju sa crackovanim glupostima, nema apsolutno nikakve potrebe u 95% slučajeva. A nije ni da sam moralna gromada, nego to u današnje vreme vidim kao bespotrebnu smaračinu. Što bih se cimao sa npr. crackovanim antivirusom, kad mi besplatni avg+besplatni comodo odradjuju odličan posao već jedno 2 godine, a ne smaraju me nikad, ne ističu nikad, itd...Imam jedno 400gb filmova i 50-ak giga igara, though... :blush:edit - comodo, ne kaspersky

Edited by bob loblaw
Link to comment

Dobri primeri, ovi iznad. Stvar je u tome sto se u ekonomiji sve nekako vrti u krugu, tako da ako na jednoj strani konzistentno zakidas ili drpkas, cela ravan rotacije tog kruga se vremenom spusta sve nize i nize. Takodje se ne bih mogao sloziti sa drugom Dabovicem oko toga da je kucno piratstvo nebitno, pa (uglavnom) sve sto je po domacinstvima piratizovano je time i "uklonjeno" kao trziste. U vezi muzike, ne znam da li to bas jednostavno moze da se resi slanjem muzicara na svirke (istorija popularne muzike je puna kostiju koje su ostavili dobri muzikanti koje je menadzment neprekidno jahao da idu na non-stop turneje). Za pisce (bilo koje vrste), stvari su jos mnogo teze, kao i za prevodioce. (Ovo nije nikakvo moralisticko/legalisticko tupljenje, vec cisto gledam sa stanovista ekonomske aritmetike).

Link to comment

Ja stvarno ne vidim da su velike filmske i muzičke kuće i zvezde ( zarade godišnje milijarde i desetine miliona dolara) nešto ugrožene piraterijom, i ne vidim ništa drugo osim pohlepe kao razlog antipiratske histerije.Za softverske kuće ne znam pošto koristim samo sitan softver, niti igram igre niti mi trebaju programi koji koštaju par hiljada $.Edit:

subota 14.01.2012 | 23:09 Bela kuća hoće slobodan internetIzvor: Beta Vašington -- Bela kuća se protivi donošenju zakona koji bi, pod izgovorom borbe protiv onlajn piraterije i sajber kriminala, ograničio slobodu i dinamičnost interneta.8604045754f0b4bb21ebb9677580093_368x276.jpgfoto: B92, Bojana JevremovićObamina administracija navodi u svom saopštenju da onlajn piratija koja dolazi iz inostranstva predstavlja "ozbiljan problem", ali da novi zakon kojim se umanjuje sloboda izražavanja predstavlja čin kojim se podriva internet u celini. Kritika se odnosi na zakon o zaštiti od piraterije koji je u raspravi u američkom Kongresu. Tim predlogom Ministarstvu pravde biće omogućeno da zatraži sudski nalog za kontrolu sumnjivih sajtova. Bela kuća smatra da borba protiv onlajn piraterije mora da bude sprovedena bez rizika od cenzure. Naglašava se da je otvorenost interneta ključna za inovativnost, i da zbog toga mora biti zaštićena.
izvor: B92:P Edited by ion
Link to comment

Ion, trik je u tome što piraterija najmanje pogađa velike zvezde (tj. Holivud), premda oni, kroz RIAA, najviše jure pirate. Mali, nezavisni (filmadžije i ini proizvođači kreativnih sadržaja) su ti koji nisu u stanju da zatvore finansijsku konstrukciju između ostalog piratstvu zahvaljujući. To takođe važi za proizvođače raznoraznih sadržaja namenjenih niša tržištima (malim, znači ne mogu se izvući na osnovu snage velikih brojeva).Stvar je u tome što ti "mali" proizvođači sadržaja nemaju ni armije advokata s kojim mogu da bilo koga jure... tako da jednostavno odustaju od projekata. Ili žive poderanih laktova.Evo nečeg na temu softwarea: http://blog.earthshod.co.uk/?p=20Na temu filma: http://articles.latimes.com/2010/sep/28/business/la-fi-ct-film-pirate-20100928I za muziku:On the other hand, indie rock works on the thinnest of margins. When a band like Ungdomskulen expects to sell a few thousand records, every record they don’t sell because someone downloaded it online really hurts. The familiar argument, put forth by South Park and Weird Al Yankovic, that the rich rock stars could do without another diamond-studded swimming pool, does not work for a band who is sleeping on people’s couches and driving around America in a minivan, hoping to squeeze a little profit out of their CD and ticket sales.

Link to comment

pa kul, ali postoji pitanje proporcija. sa svojom platom ne dolazi u obzir da placam albume 10 evra, a zelim slusati muziku, dakle, da nema piraterije, ja za masu izvodjaca ne bih ni cuo, a ovako postoji sansa da cu otici na njihov koncert, platiti kartu i kupiti majicu. imam politiku da se ne grebem da ulazim na spisak ako karta kosta manje od 10 evra, a mogu da udjem na svaki koncert koji hocu. eto to je moj mali doprinos, isti kao i svakoga ko placa kartu za cert, medjutim do njega ne bi doslo da nema piraterije. za male bendove piratski hajp je odlican kanal do publike.

Link to comment

Pa tako sam ja nekako kontao da stoje stvari i sa filmovima, ali može biti da grešim...mislim, ne znam kako malim indie filmovima ne odgovara ova situacija gde imaju nikad veći exposure bez gotovo ikakvih ulaganja u promociju. Ove godine se recimo dosta proslavio Bellflower, snimljen za 17.000$, a siguran sam da pre par godina ne bih ni čuo za takav film, ili u najboljem nikada ne bih uspeo da dodjem do njega iz Srbije...ok od piraterije nije zaradio nikakve pare, ali je reditelj sigurno zaradio dobru priliku u Holivudu, a uostalom zaradio je i izlazak na blu-reju pa će i tu uzeti neku lovu. Ne znam kako je to gore od toga da se vrteo na par festivala i 15 bioskopa u Americi. Sa druge strane velike studije sigurno jebe piraterija, ali fuck 'em, i onako su najveće ubice filma. Bolje da se posvete prilagodjavanju sadašnjim vremenima nego što pokreću već u startu izgubljenje kampanje.

Link to comment

Najveci pirati na svetu su biblioteke! Ljudi citaju ogroman broj knjiga za dzabe! Ne mos' to tako! Mislim da ih treba sve zatvoriti, a osnivace i zaposlene pohapsiti ili streljati. Posto su osnivaci biblioteka drzave, to znaci da drzave treba same sebe da uhapse/streljaju. Sto, u stvari, i podrzavam!

Link to comment
Biblioteke, ovaj, kupuju knjige. :D
Pa da, ali ih narod cita besplatno. I to treba naplacivati. Svako citanje bi trebalo naplacivati. Kao sto ovi iz SOKOJ-a traze da im frizeri plate globu, jer pustaju njihove pesme (preko radio-stanica ili sa nosaca zvuka) u svojim lokalima, dok sisaju narod. Molim lepo!
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...