Jump to content
IGNORED

Drugi svetski rat - opsta istorija


minka

Recommended Posts

Pojma nemam o TV serijama, ali - 1 stiltm:

Lee-Miller-001.jpg

 

lee-miller-in-hitler-s-bathtub-30-april-

 

Lee Miller, omiljeni Vogue model:

Man-Ray-Lee-Miller-1929.jpg

...jos omiljenija nadrealisticka bezobraznicatm:

Miller10.jpg

koja se druzila sa francuskim neorealistima '30-ih, ali i priznato jedan od najuspesnijih WW2 fotoreportera: 30. aprila 1945. u kadi kupatila Adolfa Hitlera u njegovom minhenskom stanu...

Lee-Miller-Picasso-Paris-44.jpg

Pariz, avgust 44...

Ali i bice ipak pre svega - fotoreporter:

Lee-Miller-SS-Guard-in-Canal-Dachau-Germ

Jedan od SS strazara upecanih u KL Dachau...

 

BTW, jedan od nekolicine pobijenih bez suda i sudjenja zahvaljujuci tome sto su pristigli americki vojnici koji su oslobodili logor zatekli sta su zatekli:

Lee-Miller-Dachau05.jpg

 

Lee-Miller-Dachau04.jpg

 

Lee-Miller-Dachau03.jpg

 

I cija je odgovornost - misli se na pomenute americke vojnike - poslednjih par decenija opste politicke korektnosti i ostalih tekst rezima - ozbiljno potegnuta jer nema smisla tako...

 

Tog aprila '45, stigla je i do Buchenwald-a:

Lee-Miller-Visitor-s-tour-Buchenwald.jpg

Taman da snimi od saveznika naredjenu posetu stanovnika Veimar-a, grada legende, simbola nemacke kulture logoru...

Sa sve zacudjenim pogledima arijevki upucenim 1 primerku nize rase, one najnize...

 

 

 

 

Edited by namenski
  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment

Lancaster-Vote-for-Stalin.jpg

Avro Lancaster III, ED611, 463 Squadron RAAF, Waddington, 1944...

115 zvezda na trupu, 115 obavljenih poslova iz sovjetskih baza protiv uglavnom ciljeva u Norveskoj, pre svega baza u kojima su se skrivali nemacki veliki brodovi...

Link to comment
  • 3 weeks later...

Zanimljiv kanal na Youtubeu, a na njemu ovaj meni zanimljiv video. Pogledao sam ga jer nisam imao predstavu kako da odgovorim na pitanje iz naslova. Ispostavilo se da nemacki ibermenshi nisu bili nikakvi dzentlmeni.

 

 

 

Link to comment
17 hours ago, apostata said:

 

Namenski je u pravu, ovo je veoma simptomatična izjava.

 

Pobjedu u VOV-u nije postigao neki tamo narod, postigao ju je sovjetski narod.

Taj narod nije štitio neku tamo državu, nego je štitio svoju socijalističku državu. 
Ta država nije imala neki tamo tip vlasti, nego je njezin tip bio naprotiv strogo opredjeljen i dijametralno suprotan onom tipu vlasti, koji je imao fašistički neprijatelj. 
Pobjeda u VOV-u je postignuta upravo superiornošću tog sistema i tog tipa vlasti. 

 

I jedan od glavnih razloga revizije uloge i doprinosa SSSR-a u WWII, revizije koja je krenula odmah nakon kraja rata, upravo je užasnutost Zapada činjenicom i mogućim posljedicama te superiornosti, koju je SSSR dokazao pobjedivši industrijski potencijal skoro cijele kapitalističke Evrope

 

Pobedu u ww2 je ostvarila koalicija država koje su se udružile protiv nemačkog bestijalnog imperijalizma (V.Britanija, SSSR i USA) kao i svi oni koji su doprinosili toj borbi kao što su poljaci, prancizi, jugoslovenski pokreti otpora itd.

 

Koliko je taj "sovijetski narod" štitio socijalističku državu videli smo po milionima "sovjetskog naroda" koji su skapavali po gulazima, a i van gulaga u holodomoru, od 30ih do 60ih godina 20. veka. Velika je to bila ljubav. Taj narod je štitio pre svega svoj biološki opstanak pošto je svakome, nakon par nedelja rata 1941. bilo jasno šta smeraju nacisti ako mu nije bilo jasno ranije. Potpuno uništenje i/ili pretvaranja u robove svih slovenskih naroda radi dobijanja "životnog prostora" odnosno prisvajanja svih resursa na osvojenim teritorijama (Hunger plan).

 

Tip vlasti u Nemačkoj i SSSR ja bio veoma sličan: užasna diktatura koja melje i ubija sve pred sobom. Jedino su ciljevi vlasti bili različiti. 

 

Zavisi šta smatraš za industrijski potencijal kapitalističke Evrope. V.Britanija i Nemačka kombinovano su proizvele u toku WW2 daleko više svega od SSSR. A nejasno je zašto si isključio iz jednačine USA, jel to nije kapitalistička država ili nije učestvovala u WW2 ili šta je u pitanju.

A svoju industrijsku "superiornost" je SSSR pokazao i dokazao 1991., kada se u bedi i nemaštini raspao u param parčića. Znam da neki, mnogi žale što se to desilo ali jebi ga, to su gvozdeni dijalektički zakoni istorije tj. ekonomije kao što kažu marxisti.

 

A evo i šta o "beznačajnom" Land-Leasy programu kaže:

Nikita Khrushchev, having served as a military commissar and intermediary between Stalin and his generals during the war, addressed directly the significance of Lend-lease aid in his memoirs:

I would like to express my candid opinion about Stalin's views on whether the Red Army and the Soviet Union could have coped with Nazi Germany and survived the war without aid from the United States and Britain. First, I would like to tell about some remarks Stalin made and repeated several times when we were "discussing freely" among ourselves. He stated bluntly that if the United States had not helped us, we would not have won the war. If we had had to fight Nazi Germany one on one, we could not have stood up against Germany's pressure, and we would have lost the war. No one ever discussed this subject officially, and I don't think Stalin left any written evidence of his opinion, but I will state here that several times in conversations with me he noted that these were the actual circumstances. He never made a special point of holding a conversation on the subject, but when we were engaged in some kind of relaxed conversation, going over international questions of the past and present, and when we would return to the subject of the path we had traveled during the war, that is what he said. When I listened to his remarks, I was fully in agreement with him, and today I am even more so.[45] https://en.wikipedia.org/wiki/Lend-Lease (videti u istom tekstu šta o tome kažu G.Žukov i D.Glanc)

 

Jeste da je to izrekao Hruščov, đubre koje je poklonilo Krim lažnoj državi Ukrajini, ali ako mu ne verujemo za ovo kako da verujemo da je SSSR za vreme WW2 proizveo 150.000 aviona?

 

  

 

  • -1 2
Link to comment
11 hours ago, Ivo Petović said:

 

To, naravno, nije tačno, makar ne u potpunosti - a sama činjenica da vas trigeruje tako bezazlena rečenica koja je čisti fakt i, pri tome, napisana prilično benevolentno, govori samo o vama i vašoj osetljivosti. 

 

Evo ti kontra pitanje - koji sistem su Rusi branili 1812.g. kad su takodje pobedili i odbranili državu. Monarhistički imperijalni sistem protiv republičkog i nacionalnog? Koji se od ta dva sistema pokazao superiornijim u narednih 100 godina i počistio ovaj drugi? Nemojte više da branite Rusiju od mene, molim vas. 

:D 

Aaaaa, pa to je znaci bila finta, klopka...

Samo, po tvojoj reakciji, da se naslutiti da biti trigerovan nije monopol...

 

Tvoj novoizneseni stav je samo nadovezak tvrdnje/upozorenja iz mog i apostatinog posta: uklapa se u isti narativ koji imamo prilike da slusamo i ovde, u ex-Yu i koji se svodi, otprilike, na prilaz istoriji u kojem je sve sto je ok, pozitivno - a toga je bilo onoliko - radjeno maltene uprkos mimo znanja i krisom od crvenih, komunjara, dok se sve lose stavlja njima na teret.

Nema razdvajanja sistema i takozvanog naroda, osim ako neko pokusa da nas ubedi da su, recimo, uspesi PKKA i sovjetske industrije postignuti krisom od ГКО.

Ne ide to tako znas i sam ili bi barem trebalo da znas.

Tako borce protiv komunizma koji su svoj internacionalni dug odradili skidanjem crvene petokrake sa zgrade skupstine grada, nikad ne uzimam za ozbiljno... :tongue:

Sto se Rusatm i 1812. tice, odgovor je jednostavan: branili su bas carizam, a ne vidim zasto i cemu potezes prednosti i mane ovog ili onog sistema u ratu u kojem naprosto alternative nije bilo...

Bas kao ni '41.

Masio si ukratko.


Ovo posebno:

Quote

 

Da dodam, pošto će se neko sigurno zalepiti na ovo republički kod Napoleonove Francuske - jasno je na šta sam mislio - proistekao iz revolucije i republikanizma, jako nacionalno osećanje, po prvi put ratuju za državu, a ne monarha, meritokratija - naizgled sve kontra Rusiji i opet puf, poraz. 

 

Puf i poraz ti bas i nisu: porazena je francuska imperijalna ambicija, prirodan proizvod burzoaske/kapitalisticke Revolucije.

To je minorno u odnosu na uticaj i pobedu ideja te iste Revolucije koje su oblikovale narednih 200-ak godina istorije Evrope, pa i covecanstva.

A iza tih ideja stoji ne samo Napoleon, stoje, izmedju ostalih i oni komesari poput Robespjera i Sen Zista, Karnoa..., stoje snage koje su Napoleonu kao najistaknutijem predstavniku epohe stvorile izmedju ostalog i armiju, alatku koja je promenila sliku sveta.

To, mutatis mutandis, vazi i za jednu drugu Revoluciju, onu iz 1917...

I po dometima i po uticajima i po kako to vec u Revolucijama biva - krvavim obracunima.

Dometima poput sitnica da, onako random, u Evropi tokom WW2 nije prakticno bilo pokreta otpora nacizmu vrednog pomena, a da nije bio organizovan i vodjen od strane komunista, uticaju na antikolonijalisticke pokrete koji su promenili sliku sveta, monumenta poput Revolucije u Kini...

I - pitanja za tebe :D: mislis da je zapadne elitetm cisto covekoljublje navelo da naprasno pocnu da brinu o takozvanom standardu sirokih masa.

Ili nesto drugo, mozda strah od?...

I da, mozda, danasnje besprimerno divljanje kapitalizma nije delom i posledica nestanka jedne ideologije koja je ipak dokazala svoje domete.

Da se talijenisalatm ne sporim, ali to je vec neka druga prica...

 

Sve u svemu, ako ti je do primitivnog, njisteceg antikomunizma - eno ti Luthera gore.

Samo, ne zaboravi ono sto rece onaj mudri Poljak: da su od komunista gori samo antikomunisti...

Link to comment
On 23. 2. 2024. at 9:28, Kampokei said:

Pogledao sam ga jer nisam imao predstavu kako da odgovorim na pitanje iz naslova. Ispostavilo se da nemacki ibermenshi nisu bili nikakvi dzentlmeni.

 

Danas se redovne.nemačke trupe maksimalno idealizuju. Na Zapadu se to itekako primilo. Sve više se prima i ovde gde su te trupe masovne zločine.

U filmovima se potencira džentlmenski odnos prema ženama. U stvarnosti je bilo sasvim drugačije.

Nemci se sve više prikazuju kao žrtve. Mogu da razumem što se žale zbog silovanja. Besramno je što kukaju zbog satova i cipela. Hteli su da nižoj rasi otmu sve što su imali. Da deo pobiju, a one najsrećnije proteraju u Sibir, gde bi većina pomrla. E sad, nije im se dalo. Došli ti divlji, pa im pokupili satove i lakovane cipelice.

 

Link to comment

Pa, sa one strane kontinenta gde zločini vermahta nisu bili na tom nivou, borci protiv fašizma su bili oni koji se danas smatraju dobrom stranom. A sa druge strane kontinenta, gde su počinjeni najgori zločini u istoriji Evrope (a možda i šire), borci protiv nacizma i vermahta su bili oni koji su 50 godina kasnije izjednačeni sa njima, i to od strane potomaka tih boraca. Rekao bih da su Nemci samo iskoristili priliku koja im je pružena. Uostalom, ko to ne bi uradio.

  • +1 1
Link to comment
15 minutes ago, Engineer said:

Pa, sa one strane kontinenta gde zločini vermahta nisu bili na tom nivou, borci protiv fašizma su bili oni koji se danas smatraju dobrom stranom. A sa druge strane kontinenta, gde su počinjeni najgori zločini u istoriji Evrope (a možda i šire), borci protiv nacizma i vermahta su bili oni koji su 50 godina kasnije izjednačeni sa njima, i to od strane potomaka tih boraca. Rekao bih da su Nemci samo iskoristili priliku koja im je pružena. Uostalom, ko to ne bi uradio.

 

Ja mislim da chak nije driven by Nemci cela ta pricha. Moj bivshi suprug, gledali smo pre nekoliko godina povremeno neke History dokumentarce, i bili su zanimljivi, recimo u jednom se pokazivala zadnja odbrana Berlina pa kako su Nemci kopali neke zamke i shta sve ne josh tehnoloshki impresivno... ceo ton tih dokumnetaraca je bio ok Nemci su bili the bad guys pa onda aj narednih sat vremena da im se divimo, posle par takvih ja sedam da gledam sledeci ne gledajuci shiri kontekst nego prosto jako su interesantni bili, zaista sve vrste i obilje nekih informacija koje nikad nisi imao prilike da vidish do tad... suprug uzme daljinski i ugasi TV, na moje ? wtf kaze da nece vishe da uchestvuje u tome, nije poenta u konkretnim informacijama nego se menja narativ. Znachi dogadjaj je od pre 2017te jer smo tad otishli iz tog stana, sad iz 2024te nemam sumnju da je bio u pravu.

Cela poenta - USA menja narativ o Nemcima i fashisti do 2024te postaju Rusi. Staljin je bio isti kao Hitler, Putin je Putler, chak je imao i ugovor potpisan sa njim, nema veze shto je vishe od pola evropskih naroda actually ratovalo i to priljezno na strani Nemaca, chak su nekako do ove tachke u vremenu Rusi i nekadashnji i sadashnji postali crnji od Nemaca u WWII, bar od chasnog Vermahta. Recimo SS pa onda Rusi odmah uz, a onda ide Vermaht kao neka regularna armija maltene, to je taj narativ.

  • +1 1
Link to comment
Quote

 

@Ivo Petović

To, naravno, nije tačno, makar ne u potpunosti - a sama činjenica da vas trigeruje tako bezazlena rečenica koja je čisti fakt i, pri tome, napisana prilično benevolentno, govori samo o vama i vašoj osetljivosti.

 

Ne radi se tu o osjetljivosti, nego o nekoj vrsti uslovljenog refleksa stečenog kroz godine diskusija na mjestima sličnim ovome. U tvom slučaju moguće je da je moja reakcija bila preuranjena, jer ti si spomenuo samo 'narod i obične ljude', a što je meni priznajem odmah zamirisalo na onu legendarnu klasiku o 'narodu uprkos sistemu' ili 'narodu uprkos Staljinu' i tome sl. itd.

Takođe u prilog mojoj (nadam se ishitrenoj) reakciji ide i to što nikada do sada nisam pročitao da neko govori o doprinosu npr. američkog naroda ili npr. pobjedi američkog naroda, uvijek se govori ili o doprinosu ili o pobjedi USofA.

Što je naravno apsolutno pravilno, jer USA podrazumjeva sve i  narod i sistem.

 

Zatim izdvajanje naroda znaš nekako mi to liči kao na iskazivanje poštovanja prema bijelim figurama, koje su pobijedile crne figure, a da se pri tome ne pomene šahista. Zašto je tako teško pomenuti šahistu/sistem, meni je stvarno nejasno.

I uopšte nejasno mi je kako je moguće ne pokazati uvaženje prema sistemu, koji je prema Vertu (a on je sve, samo nije sovjetofil) između ostalog učinio nešto što je do tada bilo neviđeno, ne samo u ratnoj istoriji, nego istoriji uopšte -  on je premjestio cijelu jednu industrijsku razvijenu evropsku državu srednje veličine sa zapada na istok.

 

Naravno da je to sve na svojim leđima iznjeo narod, ali taj narod je bio organizovan kroz sistem, sistem je taj koji je napravio planove evakuacije, on je taj koji organizovao transport i on je taj koji je pripremio sve na mjestima dislokacije. U njemu su se od vrha do dna, po cijeloj vertikali, nalazila njegova djeca.

Negdje na početku tog sistema dijete sistema, rođen negdje 1914. upravljao je kranom koji je tovario mašine na vagone, a na njegovom kraju bio je Aleksej Ivanovič Šahurin, koji 1940, sa 36. godina postaje narkom avionske industrije i koji ’41. uspijeva  evakuisati 85% pogona te industrije (to ja namjerno zbog Andurila koji pita kako je išla proizvodnja ’42.) i već u sept. ’41. dislocirani zavodi pustili su ukupno 50 novih aparata, a ’42. (koja toliko brine Andurila) RKKA je dobila 21,7 hiljada borbenih aviona, dok je ukupan broj  proizvedenih aviona bio 25,4 hiljade.

Takvih je bilo masa, narkom Andrej Ivanovič Lettkov umire 1942.  od infarkta u 39. godini, dok je sa radnicima elek. centrale radio na kvaru, koji je uzrokovao prekid proizvodnje.

Ti ljudi su par excellence ne samo djeca sistema i predstavnici sistema, oni su sam sistem i sada kako je moguće u odnosu prema njima, a time i prema sistemu, ne pokazati uvaženje.

Ja to ne shvatam, stvarno ne shvatam!

 

A što se tiče kontra pitanja,

Quote

Evo ti kontra pitanje - koji sistem su Rusi branili 1812.g. kad su takodje pobedili i odbranili državu. Monarhistički imperijalni sistem protiv republičkog i nacionalnog? Koji se od ta dva sistema pokazao superiornijim u narednih 100 godina i počistio ovaj drugi? Nemojte više da branite Rusiju od mene, molim vas.

moj odgovor je praktički napisao namenski. To što se drugi sistem ne kroz 100, nego nekoliko decenija kasnije pokazao kao superiorniji, to ne znači ništa. U onom konkretnom momentu superiorniji je bio onaj drugi.

 

 

p.s. Izvinjavam se što kasnim, ali imam problema sa kompjuterom i sada nisam siguran dokle će izdržati. 

Edited by apostata
  • Hvala 1
Link to comment
Quote

 

@Anduril

Nema to veze sa diskreditacijom nego sa cinjenicama. Jesu li arhivi otvoreni? Kada je akademska (istorijska) nauka bila slobodna? Kako se moze verovati podacima ako nema nezavisne provere? Gde su nezavisne institucije? Hoces da kazes da nema institucionalizovanog laganja sada kao i u SSSR? Da ljudi ne ispadaju kroz prozor, sto je u SSSR bilo sve jos mnogo gore?  To su sve cinjenice i zato ovo sto ti i ekipa pisete i ponavljate godinama ima vrednost isto toliko kao i Putinovi govori ili zaopstenja ruskog ministarstva odbrane.

 

Znači činjenice.

 

Pa eto reci mi onda Andurile gdje su bile te ‘nezavisne institucije’ i ‘nezavisne provjere’ dok je po cijelom svijetu, cijeli hladni rat, kao Sveto pismo propovjedano kako su se žrtve Staljinskog perioda SSSR-a kretale u rasponu od 40 do 100 miliona.

Gdje su tada bili predstavnici te zdrave slobodne i nezavisne istorijske nauke da kažu ‘ljudi, braćo, sestre na osnovu čega mi ovo tiražiramo, pa mi nemamo pristup ni jednom značajnom sovjetskom arhivu’?

I dan, danas ljudi slijepo u to vjeruju, a kako i ne bi kada su generacije odrasle na lažnim sranjima tvoje slobodne i nezavisne istorijske nauke.

Jedini (za kojeg ja znam) da je imao hrabrosti da kaže ‘jeste jeo sam govna, izvinite’ bio je Roj Medvedev .., lažem i Konkvist je nešto promrljao nakon što su se pojavili radovi Dejvisa, Taugera i Vitkrofta.

 

A što se tiče arhiva pitaj ovog ljeta nekog od predavača u tim tvojim kampovima kada će biti konačno objavljeni dokumenti vezani za Rudolfa Hesa ili što USA ne objavljuje dokumente vezane za ‘odred 731’, pa zatim zašto je VB uništavala građu o Denkerskoj operaciji, a možeš npr.  i pitati  zašto su namrtvo zatvoreni arhivi francuskih obavještajnih službi u vezi njihove djelatnosti u predrevolucionarnoj RI i u SSSR-u ili što u prepisci Ruzvelt-Čerčil nedostaje dio (period juni-avgust) u kojem oni govore o napadu na SSSR .., a bilo bi takođe interesantno saznati i gdje je nestao tajni dio  Francusko-poljskog sporazuma iz 1921?

 

Jel’ treba još Andurile?

Evo bonus – mene bi lično interesovalo gdje je iz Harvardske biblioteke (znači radi se o biblioteci hrama ‘slobodne i nezavisne nauke’) nestala iz Arhiva Trockog (čini mi se dio od 1932. pa nadalje) prepiska sa njegovim pristalicama u SSSR-u?

 

I pazi sada Andurile - ja ovo nikada nisam pominjao, niti bih ikada i pomenuo da ti ne skičiš o tim stvarima skoro u svakoj diskusiji i  to samo zato (ponavljam) da bi diskreditovao oponenta.

Već sam ti jednom rekao kako određivanje stepena dostupnosti arhivske građe spada među suverena prava svake države. Svaki arhiv mora striktno poštovati zahtjeve tvorca arhivske građe u pogledu dostupnosti, odnosno slobode pristupa.

Naravno da se to nama istoričarima ne sviđa, ali to se mora poštovati i tačka!

Tako da nama ne preostaje ništa drugo nego da radimo sa onim što imamo i da naravno iz toga pokušamo izvuči maximum.

Link to comment
4 hours ago, Mel said:

 

Ja mislim da chak nije driven by Nemci cela ta pricha. Moj bivshi suprug, gledali smo pre nekoliko godina povremeno neke History dokumentarce, i bili su zanimljivi, recimo u jednom se pokazivala zadnja odbrana Berlina pa kako su Nemci kopali neke zamke i shta sve ne josh tehnoloshki impresivno... ceo ton tih dokumnetaraca je bio ok Nemci su bili the bad guys pa onda aj narednih sat vremena da im se divimo, posle par takvih ja sedam da gledam sledeci ne gledajuci shiri kontekst nego prosto jako su interesantni bili, zaista sve vrste i obilje nekih informacija koje nikad nisi imao prilike da vidish do tad... suprug uzme daljinski i ugasi TV, na moje ? wtf kaze da nece vishe da uchestvuje u tome, nije poenta u konkretnim informacijama nego se menja narativ. Znachi dogadjaj je od pre 2017te jer smo tad otishli iz tog stana, sad iz 2024te nemam sumnju da je bio u pravu.

Cela poenta - USA menja narativ o Nemcima i fashisti do 2024te postaju Rusi. Staljin je bio isti kao Hitler, Putin je Putler, chak je imao i ugovor potpisan sa njim, nema veze shto je vishe od pola evropskih naroda actually ratovalo i to priljezno na strani Nemaca, chak su nekako do ove tachke u vremenu Rusi i nekadashnji i sadashnji postali crnji od Nemaca u WWII, bar od chasnog Vermahta. Recimo SS pa onda Rusi odmah uz, a onda ide Vermaht kao neka regularna armija maltene, to je taj narativ.

Iz jedne priče nepoznatog autora:

 

EPILOG

Sjedio sam u malom restoranu u blizini Johann Wolfgang Goethe-Universität-a u Frankfurtu.
Konferencija o poslijeratnoj diplomatiji velikih sila je upravo završila. Moj referat je bio uvodni i imao je za cilj da ratnu diplomatiju savezničkih sila odredi kao fundament poslijeratne diplomatije.
Čini mi se da je bio dobro primljen ... mada to nije ni toliko bitno.

Do aviona za Vašington imao sam još 5 sati. Atmosfera skoro pa praznog poslijepodnevnog nedeljnog restorana mi je odgovarala. Sa namjerom sam sjeo u neposrednu blizinu velikog Telefunkenovog televizora, jer mi je želja bila da pogledam redovne RTL-ove vijesti.
Bila je nedelja 5. maj 1985.

 

Vijesti su upravo počele kada sam sa svoje desne strane čuo:"Gospodine Beržkov."
Okrenuo sam glavu. Preda mnom je stajalo troje mladih ljudi. Jedina djevojka među njima objasnila mi je da su svo troje apsolventi na katedri za istoriju i da njezin kolega piše diplomski na temu Postdamska konferencija.
Sve ovo je izgovorila u dahu, te je prije nastavka morala napraviti pauzu da bi udahnula vazduh. A u nastavku me zamolila da im učinim čast i odgovorim na par pitanja.

Rekao sam da ču im učiniti čast, ali da ih molim da budu kratki.

Prvo pitanje je bilo ono koje sam mnogo puta čuo, a glasilo je šta sada mislim o Staljinu?
Skoro svi koji su me to pitali uglavnom su u nevješto glumili zainteresovanost, od mene su ili očekivali da potvrdim njihov stav ili da se, u slučaju da ga ne potvrdim, samoidentifikujem kao gad.

 

Pogledao sam nakratko na televizor, a onda počeo.
- Odgovoriću Vam odmah i za Staljina i za Čerčila.
Staljin je brkati čiko koji je volio vino i koji je pušio lulu tako što je duvan za nju vadio parajući cigarete marke Hercegovina Flor. U njegovo vrijeme pobijedili smo Hitlera i stvoren je lik dječijeg crtanog heroja Buratina.
A Čerčil je opet čiko koji je pušio cigare, pio konjak marke Hajn, uzgajao buldoga i u čije vrijeme su englezi pobijedili Hitlera. U njegovo doba u londonskom parku je umrla medvjedica Vinipeg, po kojoj je stvoren lik Vini Puha.

Nikada neću zaboraviti njihova lica. Neugodnu tišinu prekinuo je jedan od mladića (vjerovatno onaj koji je diplomski i radio).

- A Truman .., šta biste mogli reći o Trumanu?
Opet sam pogledao na televizor i rekao
- I o njemu bih imao šta da kažem, ali na žalost počinje na televiziji onaj prilog koji sam čekao, pa ću Vas zamoliti da me izvinite.

Uljudno su se zahvalili i brzo otišli.

 

Na televizoru je davan prilog o posjeti predsjednika Regana Bitburskom vojničkom groblju na kojem je sahranjeno 2000 vojnika Vermahta i 49 esesovaca.

Nakon što sam vidio njegov naklon nad njihovim grobovima, pomislio sam kako sam prije 40 godina imao čast da prisustvujem rađanju jedne epohe, a da me proviđenje udostojilo časti i da prisustvujem spuštanju zavjese nad njom.

Bilo je vrijeme da krenem na aerodrom.

 

 

p.s. Valentin Mihailovič Berežkov je bio prevodioc Molotova i Staljina.
Prevodio je prilikom potpisivanja Dogovora o nenapadanju ..., susreta Molotova sa Hitlerom, Staljina i Molotova sa Hopkinsom, Harimanom, Idnom, Čerčilom, a vrhunac karijere mu je Teheranska konferencija.

Tako je dobro govorio njemački da Hitler nije mogao vjerovati da nije Švabo.

Njegov problem je bio to što je njegov otac (koji je sa majkom ostao u okupiranom Kijevu) radio u okupatorskoj administraciji i zatim sa suprugom i pobjegao sa Nijemcima.
Pošto nisu nađeni nakon oslobađanja Kijeva i pošto nije bilo nikakavih svjedočanstava da su stradali, a shodno saznanju da je radio u okupacionoj administraciji, počelo se naravno sumnjati i otvorena je istraga. Dok je ona trajala nije bilo šanse da Bereškov radi u NKID-u, tako da je početkom '45. otpušten. No na insistiranje Molotova (koji se pozvao na nepostojanje ikakvih dokaza) i uz prešutnu saglasnost Staljina vraćen je u NKID-u neposredno pred Jaltu.

Kasnije se ispostavilo da su mu roditelji stvarno i otišli sa Švabama. Dokopali su se SAD i otac mu je tamo i umro krajem 50-tih. Sa majkom se Bereškov prvi put vidio '69. u Švajcarskoj.

Bereškov je '45. ipak otišao iz NKID-a i radio je kao novinar, a u doba Hruščova opet radi u MID-u, pa je onda glavni urednik časopisa SAD - ekonomija,politika, ideologija, a zatim će praktički više od decenije raditi u ambasadi SSSR-a u SAD. Predavaće i tada, a i poslije raspada SSSR-a po mnogim institutima i fakultetima.
Izdao je nekoliko zanimljivih knjga od kojih je najpoznatija Teheran - 43.
Umro je u Kaliforniji 1998, a sahranjen je u Moskvi.

  • Hvala 2
Link to comment
8 hours ago, apostata said:

Znači činjenice.

 

Pa eto reci mi onda Andurile gdje su bile te ‘nezavisne institucije’ i ‘nezavisne provjere’ dok je po cijelom svijetu, cijeli hladni rat, kao Sveto pismo propovjedano kako su se žrtve Staljinskog perioda SSSR-a kretale u rasponu od 40 do 100 miliona.

Gdje su tada bili predstavnici te zdrave slobodne i nezavisne istorijske nauke da kažu ‘ljudi, braćo, sestre na osnovu čega mi ovo tiražiramo, pa mi nemamo pristup ni jednom značajnom sovjetskom arhivu’?

I dan, danas ljudi slijepo u to vjeruju, a kako i ne bi kada su generacije odrasle na lažnim sranjima tvoje slobodne i nezavisne istorijske nauke.

Jedini (za kojeg ja znam) da je imao hrabrosti da kaže ‘jeste jeo sam govna, izvinite’ bio je Roj Medvedev .., lažem i Konkvist je nešto promrljao nakon što su se pojavili radovi Dejvisa, Taugera i Vitkrofta.

 

A što se tiče arhiva pitaj ovog ljeta nekog od predavača u tim tvojim kampovima kada će biti konačno objavljeni dokumenti vezani za Rudolfa Hesa ili što USA ne objavljuje dokumente vezane za ‘odred 731’, pa zatim zašto je VB uništavala građu o Denkerskoj operaciji, a možeš npr.  i pitati  zašto su namrtvo zatvoreni arhivi francuskih obavještajnih službi u vezi njihove djelatnosti u predrevolucionarnoj RI i u SSSR-u ili što u prepisci Ruzvelt-Čerčil nedostaje dio (period juni-avgust) u kojem oni govore o napadu na SSSR .., a bilo bi takođe interesantno saznati i gdje je nestao tajni dio  Francusko-poljskog sporazuma iz 1921?

 

Jel’ treba još Andurile?

Evo bonus – mene bi lično interesovalo gdje je iz Harvardske biblioteke (znači radi se o biblioteci hrama ‘slobodne i nezavisne nauke’) nestala iz Arhiva Trockog (čini mi se dio od 1932. pa nadalje) prepiska sa njegovim pristalicama u SSSR-u?

 

I pazi sada Andurile - ja ovo nikada nisam pominjao, niti bih ikada i pomenuo da ti ne skičiš o tim stvarima skoro u svakoj diskusiji i  to samo zato (ponavljam) da bi diskreditovao oponenta.

Već sam ti jednom rekao kako određivanje stepena dostupnosti arhivske građe spada među suverena prava svake države. Svaki arhiv mora striktno poštovati zahtjeve tvorca arhivske građe u pogledu dostupnosti, odnosno slobode pristupa.

Naravno da se to nama istoričarima ne sviđa, ali to se mora poštovati i tačka!

Tako da nama ne preostaje ništa drugo nego da radimo sa onim što imamo i da naravno iz toga pokušamo izvuči maximum.

 

Seseljevsko mahanje papirima. Druze, arhive i (istorijska) nauka na Zapadu u pravom smislu te reci je miljama ispred sovjetske, ruske ili srpske. To je prosto cinjenica i konstantacija koja ti se ne svidja ali ostaje. Tvoj klasican pokusaj propagande tipa "a gde je taj papir, a sta sta su oni", ne menja tu cinjenicu nego je samo potvrdjuje.

  • -1 1
Link to comment
On 23. 2. 2024. at 9:28, Kampokei said:

Zanimljiv kanal na Youtubeu, a na njemu ovaj meni zanimljiv video. Pogledao sam ga jer nisam imao predstavu kako da odgovorim na pitanje iz naslova. Ispostavilo se da nemacki ibermenshi nisu bili nikakvi dzentlmeni.

 

 

 

 

Ono shto je interesantno - mi non stop slushamo o Rusima u Berlinu, a ovo nema gde da se chuje.

Drugo, ovo su sve devojke do nekih ranih 20tih jer vec starije su imale decu i ne bi bile pretpostavljam draftovane. Uostalom tako i izgledaju na snimku. A godinama vec slushamo o chestitom Vermahtu. I ta apologetika fashizma ne dolazi od Putlera.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...