Jump to content
IGNORED

Strani jezici i sve o njima


Amelija

Recommended Posts

Engleski i francuski, tecno.Nemacki obnavljam, ce da bidne sregeno za mesec-dvaSvedski sam ucio, i obnavljam ga.A voleo bih da naucim spanski, italijanski, ruski, arapski, persijski i hebrejski, pogotovo persijski, da mogu da citam Avicenu i Hajama (especially Rubaije) na njemu.:)I hocu, cim budem imao vremena, da odem do Nura da se upisem.Takodje i kineski bih voleo, ima da se uci u Konfucijevom centru na Filoloskom.:)

Edited by uros_s78
Link to comment

Engleski, spanski i ruski, tecno.Nemacki 600-700 reci (citam Burdu bez problema)Volela bih da znam razne jezike. Mada cu neki novi jezik nauciti onako dobro ko ona tri gore samo ako se udam za stranca i preselim se kod njega. Ili ako se pojave kod nas TV serije na turskom, japanskom, hinduu...

Link to comment
pogotovo persijski, da mogu da citam Avicenu i Hajama (especially Rubaije) na njemu.:)
Joj, zar jos ima ljudi koji citaju Omara? Rubaije sam kupila jos pre 21 godinu... :blush: Edited by FranziskaKafka
Link to comment
Joj, zar jos ima ljudi koji citaju Omara? Rubaije sam kupila jos pre 21 godinu... :blush:
Citao sam Maaloufov Samarkand, i zakleo se da cu citati Rubaije.Problem je u tome sto je Rec i misao izdala Rubaije pre 25 godina, i od tada se nisu pojavile vise u prodaji.:(
Link to comment
  • 4 months later...
Totalno različite, oni jedni druge ič ne razumeju.Intonacija je jedino što liči.
Одгледао сам један филм на финском и препознао сличан падежолики наставак (-re, -ra) и то је све што личи на мађарски док се слуша. Интонација у ствари не личи јер је мађарски нема :( .Е, да, осећам становите болове у пределу ћошка, што повампирујем почившу тему. Него, да истресем и свој инвентар:- енглески од пола основне, два седмомесечна течаја код комшинице, један тада, други пет година касније- руски одмах затим, од основне до факултета, десет година- којешта скупио с коца и конопца успут, од свачега по мало - немачки, италијански, румунски, пољски, чешки, словачки, понеку реч мађарски, нешто холандског- '87 приметио да у ствари знам словеначки - прочитао целу страну у новинама и нашао пет непознатих речи; не бих умео да саставим баш целу реченицу- научио мађарски на првој тури гастарбај...лука, лудо & незаборавно (посебно ми се свидело да као матор коњ од скоро 40 година тада успевам да научим језик који дотле нисам ни натуцао до те мере да могу да расправљам о политици и причам вицеве)Повремено ухватим себе како читам текстове на језицима које не знам (интернет, бато!). Прочитао све о Пројекту Југотон на пољском. Слушам епизоде Звездане капије на ком већ језику наиђу. Немачки не, јер не преводе - кад чујем "унзере мисион комт дурх дер старгејт, хер мејџор" имам пробавне тегобе. Француски - може, али неке делове морам да преслушам пар пута да скапирам шта је било, а после кад стигне и енглеска верзија видим да сам доста промашио. Шпански... како тако, доста га и чујем а понекад и користим (кад сам код Пита у СФу рекао да доручак буде "муј пиканте", стекао сам поене код шанкера), али има превише речи које звуче јако познато а у ствари не знам шта значе. Међутим, италијански... скоро све разумем. Комшилук је комшилук, ипак сам одрастао уз Сан Ремо и Луча Батистија :).Шта бих волео да научим? Португалски, јер тако лепо звучи. Холандски, кад сам већ почео. Грчки, само да видим колико нам значи тај балканише шпрахбунд. Можда свахили или санскрит, да освежим главу :) .
Link to comment
  • 2 weeks later...

Engleski tečno, Nemački natucam nešto još od srednje škole i definitivno sam doneo odluku da koliko od ove ili sledeće nedelje počnem sa intenzivnim časovima. Prvi korak je da pronađem OK profesora, pa ako neko ima kakav predlog ili preporuku mogao bi da me kontaktira na private.Thx....ovaaaaaj, danke!

Link to comment
  • 2 weeks later...

engleski mi nije jacha strana, mogu da se snadjem, ali ga ne volim pa ni nemam zhelju da ga nauchim (znam...sramota :mellow: )francuski studiram i znam ga bolje od engleskog, a italijanski uchim od ove godine, ali ni njega ne volim.zhelim da nauchim portugalski i shpanski, a mozhe i rumunski, i jaaako zhelim da nauchim svahili, chak sam pokushavala da preko neta nauchim bar najosnovnije, ali teshko je :( ako neko zna gde mogu da nauchim svahili, neka bude dobar i javi mi ;)

Link to comment
  • 2 months later...

Енглески течно.Француски некад течно, сада мало мање, али и даље сасвим ок.Руски пасивно одлично, активно делимично (што каже неко, не бих умро од глади, али не бих ни водио академски дијалог)пасивно и то делимично (дакле, разумем преко 50%)италијанскирумунскисловеначкичешкипољскиу суштини све словенске језике (нпр. дописивао сам се експеримента ради са једним Словаком, он на словачком, ја на српском и свако је сваког разумео без забуне)пасивно врло мало (разумем до 30%)грчкиЈедном сам почео норвешки, хтео сам да га студирам, па нисам због невероватно глупе околности и планирам да га научим барем као српски и енглески. cool.gif

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...