Jump to content
IGNORED

Totalitarni režimi


Drug Chabor

Recommended Posts

Po turu, a jadni Buharin po slepoočnici. Mislim, vas je ta nastava marksizma upropastila. Toliko dijalektičkog materijalizma se ispostavilo samo kao običan materijalizam:
Sve ti se pomesalo, i Buharin i S&M i dijalekticki materijalizam. Idi malo dzogiraj da razbistris glavu.
A, zakoni, pravilnici, bodovi... Čuo ja nešto o tome. Nije u rangu suđenja lekarima ubicama, ali je tu negde. Mnogo si nervozan, matori, ne valja to za tlak.
A, kapiram. Nije vreme, Hilandar gori.
Link to comment
  • Replies 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    26

  • ObiW

    17

  • Musharaf

    16

  • Filipenko

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sve ti se pomesalo, i Buharin i S&M i dijalekticki materijalizam. Idi malo dzogiraj da razbistris glavu.
:lol: A di su argumenti, kapitalizam, ovo-ono?
A, kapiram. Nije vreme, Hilandar gori.
Ja kapiram da si od masovnih zlodela dosao do price iz 1976. zasto je neko treci ispod crte na listi za stan i slicnih zapleta iz domacih filmova i serija od pre 30 godina.
Link to comment
Jok, ti si Jevreje uveo u pricu samo i iskljucivo sa namerom da kazes "eto, jeste da su napali Poljsku s' ledja, i jeste da su pobili te poljske oficire, i tacno je da su malo poterali visak Poljaka iz Galicije u nekakve bestragije po unutrasnjosti SSSR-a, ali bi se sve to dogodilo i da se nisu umesali jer bi Nemci to isto ucinili, a usput je ispala i jedna korisna stvar, a to je da su bar Jevreji u tom delu Poljske preziveli jos par godina".A mozda si u pravu, mozda si to o Jevrejima zaista napisao potpuno bez veze, nadajuci se da ce rasprava da se okrene na tu stranu? Pokusaj da se drzis teme, bice ti lakse. Tema je: kako cemo da brojimo poljske zrtve pale u sukobu sa SSSR-om 1941.? Batali kolinijalizam u Africi, sta su Ameri radili crncima na jugu i ostale budalastine koje levicari znaju da potegnu kada se spomene staljin u periodu avgust 1939.-jun 1941.Vama svima? Mislis tebi i tvom sustanaru, fender_benderu?Nije ti blam da se vracas sa novim nikom, zar nisi rekao da si nas sve svecano odjebao kada su te banovali?O, pa korekcija granica u Evropi je bilo ohoho izmedju 1920 i 1938, zasto ne i 1938? Izmedju dva rata nije postojao nikakav sporazum a la Helsinki 1975 gde su se svi obavezali da postoju medjusobne granice. Zasto ne i korekcija Cesko/Nemacke granice? Uzgred, primer korekcije granica na etnickom principu imas na stotinak kilometara od Beograda, jesi li se ikada zapitao zasto postoji selo pod imenom "Jasa Tomic" na samoj granici sa Rumunijom, kada je Jasa umro nekoliko godina posle prvog svetskog rata, pa samim tim nije ni mogao da ima svoje selo ako je tu granica povucena jos za njegovog zivota?Ne koreanski i ne nemacki duh, nego duh komunizma koji je uspeo da zamrzne obe komunisticke drzave negde u 1956-toj (kada je i napravljena poslednja modifikacija trabanta i vartburga), dok je isti taj narod u kapitalistickoj varijanti sa druge strane granice prosperirao. Interesantno je kako je bio zajeban taj hladni rat: uspeo da zamrzne samo taj deo prostora gde je bio komunizam; cim se prelazila granica, osecalo se prolece.Ovo sto ti pricas bi imalo smisla samo ukoliko se poljsko-nemacki spor oko koridora ka istocnoj Prusiji i oko Gdanjska izuzme iz slike o dogadjanjima u tom delu Evrope. Cak i pre sporazuma Ribentrop-Molotov V.B. i Francuskoj nije padalo na pamet da stanu na stranu Hitlera i da prisatnu da se Gdanjsk ustupi Nemackoj i da se odrzi referendum na onom delu teritorije gde Poljska izlazi na more, a pod uslovom Hitlera da pravo glasa mogu imati samo oni koji su do 1918 i ziveli u tom delu Poljske. Poljska, jednostavno, nije bila tema pregovora u ustupku teritorija Nemackoj, kao sto je to bila Cehoslovacka godinu dana ranije, i zato tvoja teza da su se V.B. i Francuska naglo opasuljuli i naprasno zainteresovali za Poljsku tek kada je potpisan ugovor Ribentrop-Molotov naprosto ne stoji.
Ti si dosta mracan dzedaj. Odnosno, u tvojoj glavi je mracnije nego u Yodinoj pecini na Dagobahu. Prividja ti se Darth Veder. Verovatno i Staljin. Mozda se i spoje u jednu osobu. Pa iz noci izlazi asmaticni Staljin sa crnom kacigom.Nemam cimera, nisam banovan (za sada) a tvoja ljoticevsko-cetnicka info-mreza je ovaj put zakazala. Sta se desilo? Otpisani ubili Majora Gaspara pa stizu pogresne informacije iz domovine? Jbg, da Smersh nije na vreme stigao do Gestapove arhive mozda bi jos mnoge patriote i saradnici bili na slobodi. Sta ces, uzasi komunizma.Dakle posto si u tudjini zaboravio svoja pismena probacu da ti pomognem:1. Tema ovog topica je Zlocinacki rezimi. Ne Katinska suma. Da, da dobro si procitao. Znaci ja sam na samom pocetku ovog splita izneo sledecu tezu: Kada su zlocini u pitanju nije da i zapadne demokratije imaju cega da se stide. Naprotiv nesreca i beda su najbolji izvozni proizvod Kapitalizma (da se razumemo i Nemacka 1933. godine je i dalje kapitalisticka a ako mi ne verujes pitaj Rohm-a). Stavise, stalni pokusaji da se izjednace zlocini komunizma (dakle ne samo Staljinovi vec neki totalitet komunistickog delovanja) i zlocini fasizma (dakle uglavnom sile osovine posto kao sto svi znamo fasizma vise nema nakon 1945. godine, zar ne?) ne sluze istorijskoj nauci vec samo dnevno-politickim obracunima i kao nacin da se ospori bilo koja ideja sa leva koja veruje da covecanstvo ne mora obavezno da bude uslovljeno samo trzisnim principima. Dakle ciljas u Staljina a gadjas Eva Moralesa. Zato izmedju mene i tebe i postoji (hvala Bogu) tolika distanca da se zaista ne razumemo. 2. Tu distancu i sam priznajes u jednom dirljivo ostrascenom i kultur-rasistickom segmentu svog posta (trabant, vartburg...sreca je General Motors..ili mozda i nije). Duh komunizma? Bauk, druze!3. Jel si ti opet svestan da bas isto tako kao sto se zalazes za etnicke granice u Evropi 30tih godina proslog veka (btw, pozdravio te Jasa Tomic i pita kada cete u lov na Jevreje, nesvesno je cudo), isto tako kao sto si sklon etno-stereotipima, isto tako kao sto se koncentrises na pakt Ribentrop-Molotov a govoris dosta vise sa tim crncima (sad si ti kao onaj vojnik Wermachta koji ne moze da ubija Poljake jel suvise lice na njega ali su zato Jevreji druga prica) i sada jednostavno ne mozes da priznas da su Chamberlain i Daladier zeleli ili se makar nadali da ce se Hitler ostrviti na SSSR (koji mu je uz Svetskog Jevrejina uvek i bio pravi neprijatelj) i ostaviti 'civilizaciju na miru'. Sta je tu tebi problem? Pa zar nije bolje da se sukobe dva zla? Zar to nije ko sto je Henry Kissinger rekao za sukob Iraka i Irana: Steta sto jedni moraju da pobede. Dakle da zakljucimo. Zasto podrzavas etnicke granice u Evropi? Zasto kolonijalizam i imperijalizam nisu teme? Pravo pitanje za tebe je zasto podrzavas fasizam? Edited by kim_philby
Link to comment
Mada je i ona od juče o nasilničkom karakteru sovjetske revolucije zato što je bila napadnuta takođe dooobra.
Већ сам кренуо да пишем алтернативну историју у којој нико никад није покушао да опколи Совјете, и наш њв краљ је признао све изборе и није забрањивао никакве странке, и никаква ција се није мешала у изборе у Италији '54 и '74, и Аљенде се пензионисао, и Холивуд се дави у хиперпродукцији вестерна јер они батаљони пропагандиста никад нису бачени на антикомунистички фронт.У стварној историји: ја знам за укупно два ипо примера где је изборна победа комуниста призната и да су држали власт без да се неко меша: индијска држава Керала, сада Кипар, и нешто градова по Италији (али никад цела Италија, кадгод је запретила опасност да добију двопартијски систем као Амери, одмах је Шеста флота била ту). У свим осталим случајевима су се скидале рукавице и батаљивао правни поредак - уводиле се диктатуре, блокаде, обарале се владе, хапсили одборници, одређивао добровољац за соло лудака атентатора, организовали (пот)плаћени штрајкови, плаћали герилци, убацивале се групе... зашто је Тито уопште изводио револуцију у сред рата? Па управо зато што је то била једина прилика кад нема ко да ти забрани странку, нема ко да ти поништи изборе, нема ко да заведе диктатуру, и нема ко да те опколи ако упркос свему узмеш власт - јер су сви заузети светским ратом, сад или никад.Та теза да је комунизам могао бити нешто много другачије да га нису терали у војску делује веома занимљиво. Ко зна колико би идеја опстало, и можда и било спроведено, да није од самог почетка наметнута психологија опсадног стања, шпијуни-су-свуда параноја, и да нису због тога на чело стављени не најпаметнији него они који се најбоље бију. Нико не очекује да ће после да се врате на полицу.А штета, историју у којој се то није десило нема ко да пише.
Link to comment

Tacno druze Rasejani a ja samo da dodam jos dve reci: Pariska komuna.Tada je stavljeno jasno do znanja kako se zavrsava neuspela revolucija i sta se desava sa nedovoljno 'borbenim' revolucionarima. Sve posle toga je samo strah da se ta lekcija ne ponovi.Dosta je bljutavo tvrditi da istorija zlocina pocinje od onog momenta kada je zavrsen brutalni i eksplicitni kolonijalni pljackaski pohod i kada je vec izgradjena Imperija na brdu leseva. To je dosta isplativ momenat da se razvije 'humanisticka osetljivost'.

Edited by kim_philby
Link to comment
Sranje život u Virdžiniji, jel da?Naravno da je njkv zabranjivao stranku koja je u svom programu imalo nasilno rušenje sistema, aka revolucija, koje je pokušala da ga ubije i ubila ministra policije. Čovek na čelu partije ne priznaje sud države, nego samo sud partije. I onda, kako si dobro primetio, koristeći loša vremena ostvaruje svoje ciljeve. Neka bitanga u mutnim vremenima valja narodu pesak za brašno, a neka bitanga bogami uzjaše ceo narod.
Link to comment
Sranje život u Virdžiniji, jel da?Naravno da je njkv zabranjivao stranku koja je u svom programu imalo nasilno rušenje sistema, aka revolucija, koje je pokušala da ga ubije i ubila ministra policije. Čovek na čelu partije ne priznaje sud države, nego samo sud partije. I onda, kako si dobro primetio, koristeći loša vremena ostvaruje svoje ciljeve.
Opet vas zeza taj linearni protok vremena. Obznana kojom je zabranjeno sindikalno delovanje i rad Socijalisticke radnicke partije (komunista) je donesena 30. decembra 1920. godine a Alija Alijagic je pucao na ministra Draskovica 21. jula 1921. godine. Ulica koja se zvala po njemu nedavno je preimenovana u ulicu Milorada Draskovica. Sign of times.
Neka bitanga u mutnim vremenima valja narodu pesak za brašno, a neka bitanga bogami uzjaše ceo narod.
A neke bitange se rode pa zajasu narod kao njkv...Jbg, ti komunisti su doneli emancipaciju zena, federalizam i republikansko uredjenje...Stvarno bezobrazluk.
Link to comment
Sranje život u Virdžiniji, jel da?
Ногекакао, али добро служи као вежба из памћења. Ценим твој опширан одговор ("") на тему "шта би било од комунизма да се капитализам држао сопствених правила игре, каква је објавио". Дозволи да цитирам још једном твоју главну поенту на ту тему:
""
Naravno da je njkv zabranjivao stranku koja je u svom programu imalo nasilno rušenje sistema, aka revolucija, koje je pokušala da ga ubije i ubila ministra policije.
Да није то било мало после? Прво су добили гомилу општина, градова и нису били припуштени у одборничке клупе. Дакле, краљ & држава могу да признају само оне законе који им леже, а ови као морају да признају све?
Čovek na čelu partije ne priznaje sud države, nego samo sud partije.
Па зна да је најебо и овако и онако, зна да ће да робија штогод да каже, па бар да испали неку врућу паролу за новинаре.
I onda, kako si dobro primetio, koristeći loša vremena ostvaruje svoje ciljeve. Neka bitanga u mutnim vremenima valja narodu pesak za brašno, a neka bitanga bogami uzjaše ceo narod.
Да, он је искористио постојећи рат да прогура своју ствар. Није морао да га прави као што се то радило пола века касније.
Link to comment

Linerani protok vremena - oktobarska prevolucija, propale revolucije u Mađarskoj, Nemačkoj...svakoj vlasti dovoljno da vidi s kim ima posla i preduzme sve da ostane na vlasti. Ko na tebe kamenom ti na njega puškom i tako to...Nisam siguran da su komunisti zaslužni za emancipaciju žena, a repubikansko uređenje...to kada jedan čovek vlada do smrti u državi sa samo 1 partijom meni više liči na neku ne daj bože monarhiju, i to zajebanu tipa 6o januarska diktatura...da ne kažem vojna hunta, ipak je na čelu bio 1 maršal.

Link to comment
Linerani protok vremena - oktobarska prevolucija, propale revolucije u Mađarskoj, Nemačkoj...svakoj vlasti dovoljno da vidi s kim ima posla i preduzme sve da ostane na vlasti. Ko na tebe kamenom ti na njega puškom i tako to...
Preventiva! Prvo nacelo svake demokratije. Nema slobode za neprijatelje slobode! Ko to bese rekao? Moze liberalno dok se ne dira u novce a onda...Ko sto rekoh niste vi nikakvi liberali vec sovinisti i ljoticevci.Sindikalno delovanje je jako opasno.
Nisam siguran da su komunisti zaslužni za emancipaciju žena, a repubikansko uređenje...to kada jedan čovek vlada do smrti u državi sa samo 1 partijom meni više liči na neku ne daj bože monarhiju, i to zajebanu tipa 6o januarska diktatura...da ne kažem vojna hunta, ipak je na čelu bio 1 maršal.
To sto ti nisi siguran nista ne znaci. Naprotiv.
Link to comment

1. Oladi sa ovim ljotićevcima, ako ne možeš normalno da komuniciraš, skini mi se. A i sa liberalima...Aleksandrova YU nije bila demokratska zemlja, pa od nje nemoj ni očekivati demokratske principe. Pogotovu ako i druga strana ne drži do istih.

Link to comment
Већ сам кренуо да пишем алтернативну историју у којој нико никад није покушао да опколи Совјете
Та борба за њихово опкољавање је била утолико смешнија из чињенице да је швајцарски револуционар увезен у Русију возом кроз Финску, са једним вагоном полуга злата.
и наш њв краљ је признао све изборе и није забрањивао никакве странке
На изборима за уставотворну Народну скупштину Краљевине СХС 1920, комунисти добише 58 посланика (од 419), мало мање од 13% гласова свеукупно, с највећом концентрацијом у јужним деловима краљевине с најнижим индикаторима развоја (неиндустријализовани, највиша неписменост, највиша смртност новорођенчади и све нај нај). Дакле није било речи ни о каквом непризнавању резултата избора јер ми се чини да КПЈ није ни оспоравала изборни процес. Чак је највећим делом била игнорисана у дому који је био поприште свакодневних пребацивања између Радићеве ХРСС и позиције (ДС + НРС + остали).Уследила је серија штрајкова и блокада стратешких делова земље и привреде, ширења пропаганде по државном безбедносно-репресивном апарату (војска и жандармерија) након чега долази Обзнана коју није потписао ЊКВ већ МУП Милорад Драшковић. Наводи се покушај комуниста да наруше правни поредак и да по руском сценарију збаце легитимну власт. У то доба се совјетске револуције дижу по Мађарској, Словачкој, Баварској, Бремену, Лајпцигу, Хамбургу, Берлину. Претња је основана. Демократија као и сваки спорт има своја правила игре, најосновнији циљ је смена поретка без насиља и у дисциплинованом и постепеном маниру. Комунистичка философија је у раскораку од старта. Није никакво чудо да су се остала деца удружила рекавши "ти се са нама играти нећеш јер сваки пут шутираш лопту у нечији прозор". Потом Алија Алиагић наводно покушава да убије ЊКВ и настрада министар Милорад Драшковић који је иначе и потписао Обзнану а не краљ.
зашто је Тито уопште изводио револуцију у сред рата? Па управо зато што је то била једина прилика кад нема ко да ти забрани странку, нема ко да ти поништи изборе, нема ко да заведе диктатуру, и нема ко да те опколи ако упркос свему узмеш власт - јер су сви заузети светским ратом, сад или никад.
Хоћеш рећи да је то идеално време да се побију недужни под геслом "ратне правде" и "народноослободилачке борбе"? Занимљив је тај контраст Шесте флоте, Аљендеа, CIA и Јосипа Броза. Човека кога су на мишиће прогурали Черчил, SOE (британска војна обавештајна) у земљу која је на Јалти договорена од Черчила, Рузвелта и Стаљина као 50-50 по страном утицају. Само коју годину касније је тај мученик постао највећи прималац америчко-британске војне и цивилне помоћи. Одиграо је кључну хладноратовску улогу заправо у спречавању ширења утицаја ИБ/комунизма по Трећем свету.
Та теза да је комунизам могао бити нешто много другачије да га нису терали у војску делује веома занимљиво. Ко зна колико би идеја опстало, и можда и било спроведено, да није од самог почетка наметнута психологија опсадног стања, шпијуни-су-свуда параноја
Право лице комунизма се види у понашању Бољшевика према Меншевицима. Странка је забрањена 1921. а Грузија (уточиште и бастион истих) је пацификована једном темељном совјетском окупацијом. Да не залазимо у обрачуне марксиста-лењиниста са троцкистима и разгледамо методе ликвидација најближих сарадника. Мислим да на дебатама тих међу-сукобљених марксистичких струја (које аутсајдер не разуме ни 5%) лети највише перја што се у ратно време претвара у крвопролиће. Кад смо већ код рата, Броза и SOE, по одређеном М. Коларевићу је један падобранац (југословенски емигрант) наводно настрадао на тај начин. Након збега из Равногорског табора је пристигао у Лимски партизански одред где га је тамошњи политички комесар, извесни Добрица Ћосић, испитивао о искуству у Шпанском цивилном рату. Пошто се испоставило да је друг британски агент био на страни анархиста, политкомесар га је дао стрељати као Троцкисту. Толико о духу отворености и толеранције према другом и другачијем.Као што рекох мало горе, ако, ако, шутни два пута лопту у нечији прозор па види колико ће деце хтети да се игра лопте са тобом.едит: исправка извора, проверих књигу Edited by savindan
Link to comment
1. Oladi sa ovim ljotićevcima, ako ne možeš normalno da komuniciraš, skini mi se. A i sa liberalima...Aleksandrova YU nije bila demokratska zemlja, pa od nje nemoj ni očekivati demokratske principe. Pogotovu ako i druga strana ne drži do istih.
Moze, a ti sjasi sa opravdavanjem Obznane. Onda sam siguran da ti Mita nije na srcu.
Link to comment
:lol: A di su argumenti, kapitalizam, ovo-ono?
:lol: Pa sta ce ti argumenti o kapitalizmu kad si sam rekao "ej, vidi mi bankovni racun"? U vreme komunizma mladac tvojih godina je mogao samo da kaze "ej vidi mi partijsku knjizicu".
Ja kapiram da si od masovnih zlodela dosao do price iz 1976. zasto je neko treci ispod crte na listi za stan i slicnih zapleta iz domacih filmova i serija od pre 30 godina.
Super si to skapirao, ljubi te majka pametnog. Masovna zlodela u ex-YU nisam ni spomenuo, al' si provalio da sam u stvari na to mislio kada sam potegao povracaj imovine. Doduse, malo si ispao zatecen sto ne spominjem dedine salonske stanove nego princip (koji, jao nevolje, i Evropa ocekuje da Srbija ispostuje), pa si u dva-tri posta glumio loodilo dok se nisi setio da otreses prasinu sa farmerica i opet krenes u raspravu sa nevidljivim sagovornikom citajuci unapred napisane odgovore iz skripte Mladi Socijalista 101. Jesi li razmisljao o tome da nabudzis klon koji bio bio prototip desnicara kakvim ga ti zamisljas, pa da se raspravljas sa njim? On ti servira, ti efektno poentiras, a publika ti aplaudira. Ubedljivije bi zvucao nego ovo "ObiW rekao cetvrtak, mora da je mislio maline"
Link to comment
:lol: Pa sta ce ti argumenti o kapitalizmu kad si sam rekao "ej, vidi mi bankovni racun"? U vreme komunizma mladac tvojih godina je mogao samo da kaze "ej vidi mi partijsku knjizicu".
Pa kad se raspituješ za imovinu, nisam ja kriv što dobijaš odgovore koji ti ne idu na poentu. cool.gif Rekoh, tvoje muke sa profankama marksizma i frustracije mestom u onovremenskom sistemu odrađuj na za to zaslužnim osobama.
Super si to skapirao, ljubi te majka pametnog. Masovna zlodela u ex-YU nisam ni spomenuo, al' si provalio da sam u stvari na to mislio kada sam potegao povracaj imovine. Doduse, malo si ispao zatecen sto ne spominjem dedine salonske stanove nego princip (koji, jao nevolje, i Evropa ocekuje da Srbija ispostuje), pa si u dva-tri posta glumio loodilo dok se nisi setio da otreses prasinu sa farmerica i opet krenes u raspravu sa nevidljivim sagovornikom citajuci unapred napisane odgovore iz skripte Mladi Socijalista 101. Jesi li razmisljao o tome da nabudzis klon koji bio bio prototip desnicara kakvim ga ti zamisljas, pa da se raspravljas sa njim? On ti servira, ti efektno poentiras, a publika ti aplaudira. Ubedljivije bi zvucao nego ovo "ObiW rekao cetvrtak, mora da je mislio maline"
Gornji prešao 200, donji na 150. Matori, smiri se, majke ti, komunistima je trebalo da doakaš kad je bilo vreme, sad je kasno, drugi su već ušli u knjige istorije. Ili otišli u Hag, ali nedokučivi su putevi gospodnji. Ovo što ti sad nalaziš fore i poente, bemligaa, to ti prepričavaj unucima i kako si im svima jebao kevu na zboru radnih ljudi što poštenim intelektualcima ne daju trosoban stan. Jebeš zlodela belosvetskih komunjara, sad samo da kaže kako je mrzeo komuniste u svoje vreme. :wub:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...