Jump to content
IGNORED

Totalitarni režimi


Drug Chabor

Recommended Posts

  • Replies 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    26

  • ObiW

    17

  • Musharaf

    16

  • Filipenko

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

С днем Победы!Поклон-постер за доследне борце противу зликовачких режимаhttp://www.history.neu.edu/PRO2/

Link to comment
Znanje - imanjepost-3985-1273172594166.jpgpost-3985-12731726203365.jpgpost-3985-12731726377602.jpg
1. U stanje s slike 2 nisu je doveli tenkovi, već avioni.2. Zgrada s slike 3 nije u socrealističkom stilu, već je napravljna što brže i jeftinije.Ko je video socrealističke građevine koje se nalaze u centrima zna da ovo nema veze s tim.3. Nije mi poznato da je zabranjeno da se zgrada vrati u stanje pre WW2. Edited by duma
Link to comment
3. Nije mi poznato da je zabranjeno da se zgrada vrati u stanje pre WW2.
Cit. Leksikon srpskih arhitekata.
Korunović je bio zanemarena pojava i progonjena ličnost, njegova dela su rušena bez milosti, najčešće zbog njihovog verskog i nacionalnog sadržaja (crkve, spomenici) ali i arhitekture koja je smatrana dekadentnom (Pošta Beograd 2 kod Železničke stanice, posle delimičnih oštećenja u Drugom svetskom ratu)
Momir Korunović je svakako bio žrtva komunističkog rekodiranja srpske nacionalne svesti. Jedan vid kulturnog genocida.
Link to comment

Vise volim visoku modernu od akademizma. Kad se nesto porusi zamenis ga novim i savremenim. A odabrao si bas jadnu zgradu.Ono sto je za tebe kulturni genocid, za drugog je progres.

Link to comment
Vise volim visoku modernu od akademizma. Kad se nesto porusi zamenis ga novim i savremenim. A odabrao si bas jadnu zgradu.Ono sto je za tebe kulturni genocid, za drugog je progres.
U suštini to nije bio akademizam vec pozna secesija sa raznim primesama vizantijskog stila. Korunovićev ideal je bio stvaranje nečega sto bi se moglo nazvati nacionalnim stilom u arhitekturi koji uostalom imaju Česi, Nemci, Englezi, Francuzi, Holanđani, Skandinavci, Grci, Arapi, Kinezi... Bivše kolonijne kakva je i Srbija uostalom su jako kasnile iz objektivnih razloga u tom projektu pa su utoliko pojave poput Korunovića bile znacajne baš kao što je i njihovo satiranje bilo pogubno. Srbija danas nema svoj vizuelni identitet sem ukoliko u isti ne računamo krš, nesklad i neukus koji nas okruzuje. Danas postoji samo mnoštvo stilski nedoslednih, estetski jezivih, zanatski nedoklepanih, urbanisticki neopravdanih i ekolosko-energetski nefunkcionalnih građevina. Veoma su retke građevine poput Nestorovićevih, Kojićevih, Brašovanovih, Derokovih ili Korunovićevih koje su opstale do danas. I te koje su opstale toliko su sabijene između raznih socrealističkih improvizacija i amaterskih pokušaja moderne da su gotovo kuriozitet a ne lendmark. A svemu tome je kumovao ideološki aspekt i suviše česti i neurotični obrti u urbanističkoj politici.U Parizu je savremena arhitektura uglavnom koncentrisana oko Defansa a postoji i novi London,, Rim itd. Postoje dakle stvari koje stoje jedne pored drugih a neke opet nikako. Komunističkim graditeljima su u naletu osiljenosti učinilo da od cele Srbije mogu napraviti socrealistički Vavilon a ishod je bio uništavanje i ono malo lepog što je preživelo WW2. Doduše, tek poslednjih se godina podižu jako lepa moderna zdanja ali to nije ni izbliza dovoljno niti planski koncipirano da bi bilo svrsishodno.
Link to comment
Koji? Kubizam? Slovački narodni stil?
With the 19th century, the era of great stylish epochs faded away. At the same time, these became the subject of interest for systematic study by modern architects, and they gave them scope for imitation in new buildings and extensive reconstructions of older works. Romantic historicism primarily drew on English and German models and was progressively inspired by all building styles and combinations of their elements. It left a multitude of buildings in its wake: castles and chateaux rebuilt in the image of enchanting royal seats, town halls, churches, schools, bath houses, guesthouses and entire blocks of town houses. Moreover, the neo-Renaissance style became a means of expression for the Czech National Revival , and a symbol of the nation’s patriotic ability to manage its own affairs in art and politics. Shortly before the end of the 19th century, the Czech milieu adopted the spirit of Art Nouveau from nearby Vienna. Numerous villas and apartment buildings were erected along with prestigious buildings such as the main train station or the Municipal House in Prague.
Svi stilovi imaju nekakav zajednički imenitelj s tim što je svaki evoluirao u lokalnim sredinama u skladu sa mnoštvom faktora koje su one diktirale između ostalog i arhitektama odnosno urbanistima.
Link to comment
It left a multitude of buildings in its wake: castles and chateaux rebuilt in the image of enchanting royal seats, town halls, churches, schools, bath houses, guesthouses and entire blocks of town houses. Moreover, the neo-Renaissance style became a means of expression for the Czech National Revival , and a symbol of the nation’s patriotic ability to manage its own affairs in art and politics. Shortly before the end of the 19th century, the Czech milieu adopted the spirit of Art Nouveau from nearby Vienna. Numerous villas and apartment buildings were erected along with prestigious buildings such as the main train station or the Municipal House in Prague.
Pa ajd nek ti bude. Ali neorenesansa i secesija kao češki "narodni stil", ne znam, ne znam. U Pragu se narodnim stilom tu i tamo naziva tzv. "rondokubizam", zapravo lokalni art deco, razdoblje odmah nakon WWI. Al velim dobro, šta ima veze, neka nazivai ko god koga hoće, od nameta nema selameta. Mogo si dodat i neogotiku, isto jako popularnu krajem XIX st. u Češkoj, ok možda zeru više medju germanofonom aristokracijom, klerom i ostalim nenarodnim elementom.
Link to comment
Pa ajd nek ti bude. Ali neorenesansa i secesija kao češki "narodni stil", ne znam, ne znam. U Pragu se narodnim stilom tu i tamo naziva tzv. "rondokubizam", zapravo lokalni art deco, razdoblje odmah nakon WWI. Al velim dobro, šta ima veze, neka nazivai ko god koga hoće, od nameta nema selameta. Mogo si dodat i neogotiku, isto jako popularnu krajem XIX st. u Češkoj, ok možda zeru više medju germanofonom aristokracijom, klerom i ostalim nenarodnim elementom.
O Češkoj arhitekturi se može mnogo toga reći što sa aspekta uticaja folklora ili dominantnih evropskih stilova tiče ali to je tema za umetnost. Ono što ovde želim da kažem jeste, da ko god da je ovde pokušao da pokrene nešto sa mrtve tačke bivao je najuren, ubijen ili marginalizovan. Kulminacija tog rezona se zbila upravo u Brozovom režimu. Edited by Bebler
Link to comment
O Češkoj arhitekturi se može mnogo toga reći
Vallahi, istina, da bog kaže!Nego šta ti zapravo hoćeš s ovim?
Ono što ovde želim da kažem jeste, da ko god da je ovde pokušao da pokrene nešto sa mrtve tačke bivao je najuren, ubijen ili marginalizovan. Kulminacija tog rezona se zbila upravo u Brozovom režimu.
A to, drug Títo gori od crnoga djavla? Moguće. Zasad još izglea kao Periklovo doba.
Link to comment
Zasad još izglea kao Periklovo doba.
Uhhh, Broz baš i nije bio neki demokratizator. Preferirao je brze egzekucije i nestajanja a kasnije i nesreće te tragične slučajeve.
Link to comment
Vise volim visoku modernu od akademizma. Kad se nesto porusi zamenis ga novim i savremenim. A odabrao si bas jadnu zgradu.Ono sto je za tebe kulturni genocid, za drugog je progres.
ma da. a dobrovic sa tako lepo naradio pre WWII. nisu se popovi skupili da obaraju njgegovo resenje terazijskog kompleksa zato sto je bio komunjara. trun, deblo, kulturni genocid a plutajuci hrvat predaje istoriju umetnosti.plus brasovan je uz dobrovica najveci srpski modernista i autor npr. hotela metropol koji je izgradjen pod odurnim brozovim rezimom. ja sam sebi obecao da u jugonostalgiju vise necu padati. neproduktivno je, davno je proslo i sam taj sistem ne bih branio da sam u njemu zaista i ziveo medjutim kada vidim da neko moze da napise 'kulturni genocid' i da mrndza o nacionalnom stilu dok na drugom topiku prebrojava krvna zrnca u meni se probudi 1 filipenko.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...