Jump to content
IGNORED

1025. pricala sam o krishni i budi


ToniAdams

Recommended Posts

I ja sam parkir'o Maistorov tekst za posle posla. Nemoj da je neko obrisao linak. Meni je, od negde, bolje poznat koncept ri-ji-muge, pa me baš na brzaka ovako zainteresovala razlika. Sveznajući Gugl, naravno, ima odgovor.

riji.jpg

Izvor krajnje zanimljivog imena: Sake & satori (<--- Edička: a jel' sam ja prič'o o budističkom alkoholizmu a svi me gledaju belo? cool.gif )

Edited by Indy
Link to comment
  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    25

  • Indy

    24

  • Gonzo

    16

  • расејан

    15

jedino gde smo se razišli je u tome što ja ne mislim da je dobar način učestvovanja u njemu onaj koji se odvija kroz sisteme, ma kako se zvali i koji predznak imali (tzv. anarhija included :lol: ).
Свашта ћу ја назвати системом <_< . Мислио сам на друштво - човечанство - уопште, почев од ближњих па до најдаљих, и у том свежњу и друштвени и сваки други систем који држе/трпе. Друштво које имам и које ме има.Остаје нам, за неки будући дан, расправа о методу.
Link to comment
...да бих с једне стране хтео да избегнем да се и овај поглед на свет сведе на једно велико "не таласај", на налажење разлога да све остане како јесте и да је свет такав какав је...
Uopšte se ne radi o netalasanju. Teško je to preneti u rečima, čak i kada to radi 1 stari Robert Zimmerman - i šta, velika većina kritičara ga uopšte nije shvatila, umislila je da se radi o nekakvom "sarkazmu". Ali, ne, nikako ne... radi se - barem ja mislim - o onom Monalizinom osmejku koji na većini statua ima Buda, koji više ne gori u sebi, smiren je, dobro mu je iako svet uopšte nije dobar... Možda je to nemoguće preneti rečima.

Talk about me babe, if you must Throw on the dirt, pile on the dust I’d do the same thing if I could You know what they say, they say it’s all good All good, it’s all good Big politicians telling lies Restaurant kitchen, all full of flies Don't make a bit of difference Don‘t see why it should But it’s all right, 'cause it’s all good It’s all good, it’s all good Wives are leaving their husbands, they’re beginning to roam They leave the party, and they never get home

I wouldn’t change it, even if I could You know what they say man, it’s all good It’s all good, all good

Brick by brick they tear you down A teacup of water is enough to drown You oughta know if they could, they would Whatever going down, it’s all good All good, say it’s all good People in the country, people on the land Some of ‘em so sick, they can hardly stand Everybody would move away, if they could It’s hard to believe, but it’s all good Yeah The widows cry, the orphans plea Everywhere you look there’s more misery Come along with me babe, I wish you would You know what I'm saying, it’s all good All good, I said it’s all good, all good A cold blooded killer stalking the town Cop cars blinkin', something bad going down Buildings are crumbling in the neighborhood But there's nothing to worry about, 'cause it's all good It’s all good, I say it's all good, whoo I'm gonna pluck off your beard and blow it in your face This time tomorrow I’ll be rolling in your place I wouldn’t change a thing, even if I could You know what they say, they say it’s all good It’s all good, oh yeah

Link to comment

lepa vam ova tema, al ne mogu da ucestvujem jer nista ne znam o budizmu. zato vas samo povremeno cituckam. ipak, htela bih da dam mali doprinos, na neki nacin. :) "Nijedan od puteva ne vodi unazad, ni ka vuku ni ka detetu. Na pocetku svega ne nalaze se nevinost i bezazlenost; sve sto je stvoreno, i ono naizgled najjednostavnije, vec je gresno, vec je mnogostruko, vec je baceno u prljavu reku postanka i nikada, nikada vise ne moze da pliva uzvodno. Put u nevinost, u nestvoreno, put ka bogu ne vodi natrag, vec napred, ne ka vuku ili detetu, vec sve dublje u greh, sve dalje na putu da se postane covek. Ni samoubistvo, jadni Stepski Vuce, nece ti u stvari pomoci, moras da podjes duzim, tegobnijim i mucnijim putem da postanes covek, moraces da svoju dvostrukost umnogodvostrucis, a svoju slozenost ucinis jos mnogo slozenijom. Umesto da suzavas svet, da uproscavas svoju dusu, sve veci ces deo sveta, pa najzad i citav svet, primiti u svoju bolno prosirenu dusu, da bi mozda jednom, na kraju, nasao spokojstvo. Ovim putem je posao Buda i svi veliki ljudi, neki od njih svesno a neki nesvesno, koliko je ko uspeo u smelom poduhvatu. Svako rodjenje znaci rastanak sa svemirom, znaci ogranicavanje, odvajanje od boga, znaci bolno ponovno postajanje. Vratiti se u svemir, ponistiti patnicko postojanje, postati bog, znaci: prosiriti svoju dusu da bi mogla ponovo da obuhvati svemir." Stepski vuk, Herman Hese

Link to comment
  • 2 weeks later...
9766911474a9059760aa6d649214686.jpg10424308024a905941a0b7f349621889.jpgA što Bota ovako drži ruke/prste? Je l' to zna nešto što mi ne znamo, ili pojma nema?(vidi ovog Krstića, majko..) Edited by Buck Naked
Link to comment
  • 2 months later...
  • 1 month later...

"When you are joyous,Look deep into your heartAnd you shall find it is onlyThat which has given you sorrowThat is giving you joy.When you are sorrowful,Look again in your heartAnd you shall see thatIn truth you are weeping forThat which has been your delight."Khalil Gibran

Link to comment
  • 1 year later...
Buda se "otkačio" od te žuraje, što je u stvari samsara.
Nisam siguran da li si to hteo da kazes, ali mi deluje da cesto ljudi koji se ne udubljuju mnogo u Budino ucenje razumeju da je poenta pobeci od sveta i patnje. Medjutim koliko sam ja shvatio patnja prestaje tek onda kada prihvatis svet kao takav.Iako je na slikama samsare Buda graficki predstavljen izvan kruga radjanja i smrti mislim da to nije bukvalno tako da se on eto izdvojio na neko fizicki udaljeno mesto koje je izolovano od patnje. To mislim zato sto po ucenju egzistencija nije lokacija vec stanje uma.To je ono sto se kaze u budizmu `i postoji i ne postoji`, tj. ne moze se objasniti jezikom. Edited by noskich
Link to comment
Nisam siguran da li si to hteo da kazes, ali mi deluje da cesto ljudi koji se ne udubljuju mnogo u Budino ucenje razumeju da je poenta pobeci od sveta i patnje. Medjutim koliko sam ja shvatio patnja prestaje tek onda kada prihvatis svet kao takav.Iako je na slikama samsare Buda graficki predstavljen izvan kruga radjanja i smrti mislim da to nije bukvalno tako da se on eto izdvojio na neko fizicki udaljeno mesto koje je izolovano od patnje. To mislim zato sto po ucenju egzistencija nije lokacija vec stanje uma.To je ono sto se kaze u budizmu `i postoji i ne postoji`, tj. ne moze se objasniti jezikom.
Patnje ne prestaje uopšte, osim ako si Buda. Čak i ako si Bodhisatva, i dalje ćeš patiti i svedočiti patnji, zato što Bodhisatva ostaje u krugu samsare da bi iz nje izbavio druge. Postoje stupidna new age tumačenja budizma po kojima se treba izdvajati od sveta i uživati u svom spokoju dok oko tebe divljaju bol i patnja (dukkha). Budista ne prianja za patnju niti za užitak pošto je svestan prolaznosti i nesupstancijalnosti i jednog i drugog. Svestan je, međutim, da je patnja za većinu ljudi i te kako supstancijalna, zbog snažne prirode iluzorne energije samsare, tako da delatni budista radije obilazi umiruće u bolnicama i razgovara sa njima nego što će sedeti na tatamiju i meditirati.
Link to comment
Patnje ne prestaje uopšte, osim ako si Buda. Čak i ako si Bodhisatva, i dalje ćeš patiti i svedočiti patnji, zato što Bodhisatva ostaje u krugu samsare da bi iz nje izbavio druge. Postoje stupidna new age tumačenja budizma po kojima se treba izdvajati od sveta i uživati u svom spokoju dok oko tebe divljaju bol i patnja (dukkha). Budista ne prianja za patnju niti za užitak pošto je svestan prolaznosti i nesupstancijalnosti i jednog i drugog. Svestan je, međutim, da je patnja za većinu ljudi i te kako supstancijalna, zbog snažne prirode iluzorne energije samsare, tako da delatni budista radije obilazi umiruće u bolnicama i razgovara sa njima nego što će sedeti na tatamiju i meditirati.
OK, nisam se precizno izrazio, mada u okviru Budine kosmologije postoje nivoi egzistencije bez patnje sa kojih se vise ne moze regresirati ka na dole, vec se samo moze ici dalje ka nirvani.http://en.wikipedia.org/wiki/Buddhist_cosmologyThe Śuddhāvāsa (Pāli: Suddhāvāsa; Tib: gnas gtsang ma) worlds, or "Pure Abodes", are distinct from the other worlds of the Rūpadhātu in that they do not house beings who have been born there through ordinary merit or meditative attainments, but only those Anāgāmins ("Non-returners") who are already on the path to Arhat-hood and who will attain enlightenment directly from the Śuddhāvāsa worlds without being reborn in a lower plane
Link to comment
OK, nisam se precizno izrazio, mada u okviru Budine kosmologije postoje nivoi egzistencije bez patnje sa kojih se vise ne moze regresirati ka na dole, vec se samo moze ici dalje ka nirvani.
da :) mada je meni malo suviše hevi svaka religiozna kosmologija, makar i ovako duboko simbolična. delatnom budisti, po mom mišljenju, dovoljno je da se bavi zbivanjima na planeti Manusyaloka
Link to comment
  • 8 months later...

Ne znam gde ovo da stavim, a gre'ota da ostanete uskraćeni. Reporter Karl Stefanovic intervjuiše Dalai Lamu za Ozi TV, i pokušava da napravi šalu (ne zna se koji je đavo uš'o u njega, mislim Karla, da pravi škerce sa duhovnim vođom tibetanskih budista):http://www.youtube.com/watch?v=Iz06Exzp79g

Can you make me one with everything bi trebalo da je dvosmisleno u nekom pop-budističkom smislu. "One with everything", kapirate? Štos ima i nastavak:The Dalai Lama finally gets his pizza and hands the waiter $20, and asks for change. The waiter replies, “Ah… but, Change must come from within”. :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...